GeBaeafg"*1 Nieuws. Op de gisteren gehouden bijeen- komst te 's-Gravenhage, uitgeschreven door do districten Noord- en Zuid Holland van het Neder- latidsch vélocipèdisten- (snolwielers) Bood, waren ongeveer een veertigtal leden opgekomen. Men reed van 's-Hage via Yoorburg en Voorschoten naar onze eerwaarde sleutelstad. Yoor deze was een bezoek van zoovele sdoIwieiers zeker iets buiten gewoons. Dat het vélocipède-rijden eene gezonde be weging is, bewijst de omstandigheid dat waar halt gehouden werd, de voorraad van keuken en kelder, naar men ons opmerkt, in ongelooflijk korten tijd tot een minimum gereduceerd werd. Te Utrecht zag men Zaterdag cer.e nieuwe toe passing van de vélocipède. De bak van een bak kerswagen, hangende tusschen drie wielen, waarvan het voorste met de noodige toestellen voorzien, werd door een jeugdig snelwieler handig voort bewogen. Yan den stuurman P. De Jong te Sche- veningen zijn, terwijl hij visschende was, een zestal brails gekapt en ontvreemd. Daar de diefstal bij nacht plaats had, heeft hij alleen kunnen constatceren dat de schuldigen de bemanning uitmaken van eene sloep, die te Grimsby thuis behoort. Door den stoomtram van Schiedamnaar Botterdam werd gistermiddag omstreeks twee uren een man overreden. Zwaar gewond werd hij in het café van P. De Waard gebracht en van daar naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Gisterochtend is nabij Vreeswijk een doove man door den IJselstoomtram aangereden. Hij werd door de locomotief een eicdweegs meege sleept en heeft beide voeten bezoerd. Bij Tietjerk is uit den in volle vaart zijnden trein van Groningen naar Leeuwarden een man, een Duitscher, gesprongen, ten gevolge waarvan hij het rechter-scheenbeen brak. Nadat bom door een geneeskundige uit Bergum do voreischte hulp was verstrekt, is hij ter verdere verpleging in het stads-ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. Hij ver klaart in Duitschland een vonnis ten zijne laste te hebben en naar Nederland te zijn gevlucht. Dicht bij Leeuwarden gekomen, beviüg hem zoo zeer do vrees dat men daar zou gereed staan om hem te arrösteeren dat hij daar opnieuw uit den wagon sprong. Hij zegt vrouw en kinderen in Duitschland te hebben achtergelaten en kleermaker van beroep te zijn. Hedennacht omstreeks 3 uren brak in de Laanstraat to Baarn een hevige brand uit tea huize van den landbouwer W. De Jong. Eene groote schuur, gevuld met graan, booi en haver, werd in weinige oogenblikken door het vuur vernield. Ook het woonhuis brandde gedeeltelijk uit. Alles was verzekerd. Te Roswinkol is do woning van den arbeider W. Reügers, door onbekende oorzaak, eene prooi der vlammen geworden. Het treurigste voor het al te laag verzekerde gezin was, dat bij de ramp ook hun zesjarig kind is verbrand. Te Oenkerk is de grutter ij van J. Zanling tot den grond toe afgebrandhuis en inboedel waren verzekerd. De Paus heeft 10,000 fr. gezonden voor de slachtoffers van de ramp te Catania. Volgens te Berlijn ontvangen be- richt is de vorige weck, in de citadel van St.-Pe tersburg, het doodvonnis voltrokken op zes officieren en twee vrouwen, tot de nihilistische partij behoorende. Zooals men weet, vliegen kwartels dos nachts op sterk licht af. Bij dozijnen worden die vogels te Planier, aan do moDding van de Rhone, gevangen of liever opgeraapt door hot dienstdoend personeel van den vuurtoren aldaar, vooral sedert het olielicht door elcctriRch licht is vervangen. Kwartels trouwens zijn de eenige vogels niet die door het licht der vuurtorens worden aaugetrokken. "Wilde eenden en gaDzen worden door het kunstlicht eveneens aangelokt. Zoo werden in een enkelen nacht de negen ruiten van den vuurtoren van kaap Ferret door dergelijke vogels stukgevlogen. Op den licht toren van Brehut vloog eene wilde gans, na eene ruit te hebben verbrijzeld, tusschen twee rijen spiegels door en kwam eindelijk op de lamp neder. In een enkelen keer werden duizenden kwartels gevangen door do bemanning van oen Engelscb vuurschip, die er een heerlijk gerecht van maakte. Op vele plaatsen heeft men het licht van vuur torens door traliewerk tegen dergelijke gevaarlijke hozookers moeten beveiligen. Ecbfo zeevogels daar entegen zullen echter nimmer op hot licht van een vuurtoren aanvliegen; zij zijn er aan gewoon. Op den vuurtoren van South-Stock, bij Holyhead, d:e op een eiland is gebouwd, bedient men zich van tamgemaakte zeevogels voor signalen. De meeuwen gaan er nl. op de muren van het lichfc- huïs zitten, en hun doordringend geschreeuw waar schuwt de zeelieden. Op het eiland zelf loopen de jonge meeuwen tusschen de witte konijnen rond en leven met deze in volkomen vrede. Kwartels daarentegen zal men nimmer kunnen temmen; zij zijn trekvogels en op hunne tochten, waartoe zij door hnn instinct worden aangespoord, vliegen zij op de vuurtorens af, evenals de leeuweriken op 6en blinkenden spiegel. KOLONIËN. BATAYIA, 16 September. [De vorige mail liep tot 6 Sept. Wij ontvingen gisteren alleen de Iodische bladen van 16 Sept.] Volgens een van den gouverneur van Atjch ont vangen telegram van 12 Sept. is de ordonnantie van 30 Juli 1884, houdende verbod van allen ir.- en uitvoer in Atjeh met ingang van den 20sten Sept., toepasselijk verklaard op het kustgeb'ed tus schen de noordelijke tgrec9 van Panga ter West kust tot en met Koeala Olim aan de Noordkust, met uitzondering van Oleh-leh. Blijkens een van den militairen commandant van Atjeh ontvaDgen telegrapbisch bericht, sneu velde op 5 Sept. bij hot in batterij brengen van een kanon te Lampermei, de bij het Nederlandsch- Ir.discbe leger, voor den tijd van 5 jaren, gede tacheerde 2de luit. bij het wapen der artillerie van het Nederlandsche leger F. F. R. Graaf DuMcnceao. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indiè tiju de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Uit 's lands dienst de gewezen klerk bij het college van boedelmeesteren te Batavia. Ed. Wilson; eervol uit 'slands dienst, de ambtenaar op non activiteit F. H. Boussard, laatstelijk hoofdcommies bij het dep. vaD ond., eeredienst en nijv. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van justitie, mr. A. Nilant. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia de off. van adm. 1ste kl. J. J. Van den Berge; op Zr. Ms. st. „Madura" de luit. ter zee 2de kl. W. J. Coheu Stuartvon Zr. Ms. st. „BaDdjermasiDg" op Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" de off. van adm. 2de kl. F. Leusing; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Bandjermasiog" de adj.-adm. A L. Koops; van Zr. Ma. st. „Leeuwarden" op Zr. Ms. st. „Borneo" de luit. ter zee 2de kl. H. C A. Schluter; van Zr. Ms. st. „Madnra" op Zr. Ma. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. J. W. Bos Janszen. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den off. van adm. lste kl. T. Hora Adema en 3an den luit. ter zee 2de kl J. C. P. Krajenhoff Van de Leur. BRUSSEL, 19 October. Het „Journal de Bruxel- lee" maakt melding van een plan, om oene ge meenschappelijke Academie voor België en Neder land te stichten, aaa de beoefening der Vlaamsche en NederlaDdscbe letteren gewijd. Als vertegenwoordigers van België op de conferentie te Berlijn zijQ benoemd de heeren Yan der Straeten Ponthoz, gezant, te Berlijn, en Lam- bermont, referendaris bij het ministerie vau buiten- landsche zaken. LONDEN, 19 October. De „Morning Post" ont ving een telegram uit St.-Petersburg, volgens het welk bij het Chïnecscho gezantschap aldaar bericht is ontvangen, dat bij Taraus (Tam-Sui?) een groote slag zou zijn geleverd, en dat de Franschen vol komen geslagen en teruggetrokken zouden zijn. WADY-HALFA, 19 October. Het gerucht wordt hier verspreid dat de Engelsche expeditie in het begin van November zal oprukken. BRUNSWIJK, 19 October. Het officiëelo blad maakt do reeds medegedeelde proclamatie van generaal Yon Hilgers openbaar, en merkt daarbij op, dat het door de wet op het regentschap be doelde verzoek aan den Keizer, betreffende de positie van Brunswijk io don Bondsraad en de quaeatio van het militair opperbevel, reeds vóór het uitvaardigen der proclamatie door den regent- echapsraad in denzelfden 2in was afgehandeld. Intus8chen had de voornoemde raad een op deze zaken betrekking hebbend schrijven aan den Rijks kanselier gezonden, met verzoek om het aan de goedkeuring van den Keizer te onderwerpen. MOSKOU, 19 Ootober. In de in het middelpunt der stad gelegen gebouwen van Solodownikoff, dio uilsluitend w'mkels en magazijnen bovatlen, is t.'gen den avond brand ontstaan. Het binnenste gedeelte dar gebouwen is reeds ia de asch gelegd. Po groote winkels aan do straten Petrowka en Kuinitzky gelegen, en do Duitsche schouwburg sfsan in vlammon. De naburige huizen worden ernstig bedreigd. Des avonds hebben in do Keizerlijke theaters, den grooten en den kleinen schouwburg, die niet ver van het brandende gebonw Solodownikoff staan, geen voorstellingen plaats gevonden. Da gebouwen om de plaats van den brand gelogen, worden voort durend met water begoten. Voor deze schijnt geen gevaar meer te bestaaD. LONDEN, 20 October. De „Daily News" ver neemt dat de regeering tot heden geen besluit genomen heeft omtrent hot zenden van een com missaris naar Zuid-Afrika om in Bechuana'and de rust te herstellen. Het gerucht loopt dat oene overeenkomst tusschen de regeeriog en de Boereu waarschijnlijk is, waardoor de instandhouding der bij de conventie bepaalde grenslijn zou verzekerd worden. BRUSSEL, 20 October. Do liberale bladen moenen, dat na den uitslag der verkiezingen van gisteren eene kamerontbinding en het aftreden van het kabinet gebiedend noodzakelijk zijn. De katholieke bladen zeggen dat op eenige ge ringe wijzigingen Da, de positiën der beide partijen overal gebleven zijn, zooals zij waren. LEIDEN, SO October. Do verwachting voor morgen is: noordwestenwisd, betrokken weer. In Den Haag overleed heden in den hoogen leeftijd van 80 jaren dr. Rutgers, vroeger hoog leeraar in de Godgeleerdheid aan de Leidsche hoogeschool. Men deelt aan het „W. v. h. R." mede dat Zr. Ms. gozant te Parijs aan onzen vroegeren stad genoot mr. H. Louis Israels, Nederlandsch advocaat aldaar, den titel verleend heeft van „Avocat de la Legation de3 Pays-Bas k Paris". Het stoomschip „Madura", v&n Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez; da „Piins Hendrik" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam; de „Prins van Orar.je," van Amsterdam na*r Batavia, arriveerde Yrijdag te Batavia; de „Gelderland", van Rotterdam Daar Java, vertrok Zaterdagmiddag van Suezde „Noord- Holland" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 18 Oct., ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Een burgerwoonhuis aan do oost zijde van den Vliet, N°. 8, Sectie E, N°. 13, kooper G. Braak voor f 2250. Vergadering vau den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 23 October 1884, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling t 1°. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcom missie. (160) 2°. Voordracht betrekkelijk de jaarwedde van den Com missaris van Politie. (141 dn 167) 3° Idem tot verplaatsing van de bloernmarkt naar den Apothckersdijk. (142) 4°. Idem tot terugbetaling van een gedeelte der bijdragen in de kosten van demping enz. der sloot langs den Stationsweg. (147 en 156) 5°. Verzoek van J. H. Zitman, om continuatie van de leve ring van schoolboeken enz. (148 en 156) 6°. Idem van Gebrs. Reinke, om een keldergat te maken in de Dwarskeornbrugsteeg. (149) 7°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1884, van het H. G. Weeshuis. (150) 8°. Verzoek van L. P. H. Eykman, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (151) 9°. Begrooting voor 1885 van het R.-K. Wees- en Oude- liedenhuis. (152) 10°. Idem van het Evangelisch-Luthersch "Wees- en Oude- liedenhuis. (152) 11°. Idem van het Nederl.-Israëlietisch Armbestuur. (152) 12°. Idem van het H. G. of Aame Wees- en Kinderhuis. (153) 13°. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (153) 14°. Idom van het R.-K. Armbestnur. (153) 15°. Idem van Vrouwen-Kraammoeders. (153) 16*. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (154) 17°. Idem van de Bank van Leening. (159) 18°. Verzoek van J. C. P. Steenhauer, be'rekkelijk eer.e demping van een gedeelte sloot langs den Morsch- singel. (155) 19°. Idem van de firma P. Clos en Leembruggen lot het leggen van eene stoombuis enz. over de Langegracht (162) 20°. Voordracht tot uitbreiding van het onderwijzend per soneel aan de Leerschool. (158) 21°. Idem tot het verleenen van eene toelage aan de Waag- werkers. (161) 22°. Idem betrekkelijk de tijdelijke benoeming van een derden leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Bur,- gerschool voor Jongens. (112) Eerste huwelijksafkondiging van 19 Oct. T. Van der Post wedr. 88 j. en H. M. Kntri j'd. 39 j. W. De Vo« jra. 25 j. cn E. Malder jd. 26 j. H. A. Bey jm. 21 j". en G. C. Dubbelaar jd. 20 j. A. Sanders jra. 27 j. en G. Seheeres jd. 28 j. J. Stol jra. 19 j. en C. Bouman jd. 20 j. A. Braxhoven jm. 31 j. en C. Stikkelorum jd. 30 j. A. Paanw jra. 21 j. en C. Nieawcobnrg jd. 19 j. J. De Vries jm. 28 j. en A. G. Van der Lngt jd. 32 j. j J. J. Hakkaart jm. 21 j. eo J. Van der Zeeuw jd. 20 j. j J. A. Van Vliet jm. 24 j. en II. E. J. Teske jd. 20 j. i B Zwasn jm. 23 j. en T. Dc Groot jd. 29 j. D.JBeUth jm. 38 j. en PI. Vnu Embden jd. 19 j.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2