LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 20 October. A0. 1884. Derde Blad. N°. 756s'. PRIJS DEZER COURANTS Veer Leiden per 8 miudtn.L10. fttaeo per poet.1.40. Afworieriffke Nommere.0.05. Dese Ceurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE AD VERTEHTIENI f*a 1—6 regels LOS. Iedere regel meer 0.17|J Grootere lettert uur plaauraimta. Voor het in ren buiten de itad wordt f 0.10 berekeid. Gemengd Nieuwe. Door de ar r. - rechtbank te 's H a g e is de persoon van J. H. te Aarlanderveen veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf op de getui genis van twee ingezetenen, familieleden, waarvan de eene blind is. Als eene zeldzaamheid wordt van dit geval melding gemaakt. Bij de vele concurrentie in den aard- appelhandel verdient het volgende middel wel onder de aandacht van de afnemers gebracht te worden: Men snijde met een mes de gekookte aardappelen door en zie, of ze van binnen wel bloemen, want alleen de fijne of beste soorten zijn dan op de door snede melig. Een stuurman, varende voor den reeder J. Den Duik Wz. te ScheveningeD, van de reis teruggekeerd, heeft de bevoegde autoriteiten kennis gegeven, dat eeDige dagen geleden door een Nederlandsch loggerschip 20 zijner haringnetten zijn gekapt; de dielstal heeft plaats gehad ter hoogte van Doggersbank. Te Scheveningen zijn een aantal doode schapen aangespoeld. De politie heeft ze doen begraven, na eerst het vleesch geheel onbruikbaar te hebben gemaakt. Door een der ankerzetters te Scheveningen is in zee opgevischt een arm, afkomstig van een houten beeld. Een Amsterdammer ontving, naar de „Stand." mededeelt, Zaterdag een brief, waarin hem verzocht werd f 50 te doen bezorgen in de Ruysdaelstraat No. 77. Bij gebreke daarvan zou de schrijver den geadresseerde en zich zelfdooden, en wanneer de politie van het geschrift kennis kreeg, zouden bondgenooten van hem zich wreken. De brief was onderteekend en het geld moest 's avonds te 6 uren bezorgd worden. Niet bevreesd voor de bedreiging werd de brief in handen der politie gesteld, die daarop den onderteekenaar, een 20-jarigen boerenarbeider, zijn beroep in genoemd perceel uitoefenend, in hechtenis nam. Eerst ontkende hij de schrijver te zijn, maar hij eindigde met alles te bekennen, en werd naar de gevaügenis gebracht. Eene internationale bijeenkomst van eigenaardige soort - zoo wordt uit Bern geschreven - heeft onlangs aan de Duitsch-Zwitsersch-Fransche grens plaats gevonden. Tusschen het Elzasser dorp Pfettershausen, het Zwitserscho dorp Beurnever&in ©n het Fransche dorp Rechesy staat op eene hoogte een steen, die het punt aanwijst, waar de drie grenslijnen bijeenkomen. Hier kwamen de onder wijzers van die drie plaatsen met hnnne vrouwen het middagmaal houden. Over den grenssteen was eene driehoekige tafel geplaatst, waarop de disch was aangericht. Ieder der onderwijzers zat met zijne vrouw aan die zijde van de tafel, waar hij zich op vaderlaodschen bodem bevond. Ieder leverde bij den maaltijd den wijn zijns lands: de Elzasser R esling, de Zwitser Neuchateller, de Franschman Bordeaux. In het midden van de tafel was eeu 6tok geplaatst met het opschrift „Internationaal Onderwijzers-con gres." Er werden toosten gedronken door ieder op het welzijn van zijn eigen land en men bleef tot '6 avonds laat bijeen zonder in het land zijns buur- rnans te komen. ÖTJI'Ï'JEJVX.AJV O. ITrttUklajr hL. De Kamer heeft in hare bureaux gekozen de com missie van onderzoek voor het protectionistisch ontwerp van Méline tot het heffen van invoerrech ten op vee. Drie van de gekozen leden, onder deze Cléoiencean, zijn tegen het ontwerp; vier er vóór. Deze laatsten vragen ook rechten op granen. Een lid is allen voor invoer voor invoerrechten op vee; twee alleen voor invoerrechten op granen. De Fransche Senaat heeft besloten Maandag a. 8. eene commissie van tien leden te benoemen, welke belast zal zijn mot het. onderzoek van het oatwerp van wet tot verandering van het kiesstelsel voor den Senaat. Bij de Kamer is o. a. een ontwerp ingediend, waarbij de Kamer van Koophandel van Havre wordt gemachtigd eene leening van 171 /a millioen t© sluiten tot uitbreiding vau de havenwerken dier stad. D ult«chlam<L Te Frankfort is overleden landgraaf Frederik van Hessen. De vorst was in 1820 geboren; reeds dezen zomer, kort na het huwelijk zijner oudste dochter met den erfprins van Anhalt, had zich bij hem eene maagkwaal geopenbaard, die terstond een ernstig karakter aannam en voor zijn leven deed vreezen. Later herstelde hij schijnbaar geheel, zoo dat zijn dood nu onverwachts komt. Zijne weduwe i3 eene dochter van prins Karei van Pruisen. Hij laat drie zonen en twee dochters Da. Bij het overdragen van het rectoraat aan de universiteit te Berlijn, hield de aftredende rector, prof. Kirchhoff, eene rede. Ooder de lotgevallen van het afgeloopen jaar vermeldde hij ook: „Ten slotte heeft zich do minister genoopt gevoeld, dr. Schweninger tot buitengewoon hoogleeraar in de geneeskundige faculteit te benoemen", welke vermelding met groote hilariteit door het ganscho gehoor werd begroet. Men weet dat dr. Schweninger, Bismarcks lyfarts, tegen het eenparig advies der faculteit hoogleeraar geworden is. België. De „Organe de Mons" meldt dat bij een bc-zoek, door den heer Yan den Peereboom, minister van openbare werken, gisteren aan Cuesmes (Henegou wen) gebracht, naar zijn rijtuig met steenen werd geworpen. De glazen worden verbrijzeld en het rijtuig werd met modder bedekt. Da minister van binnenlandsche zaken heeft in eene circulaire de provinciale gouverneurs uit- genoodigd om terstond na den afloop dor gemeente verkiezingen hem de voordrachten voor de benoe ming der burgemeesters te doen, met vermelding van redenen, wanneer de voorgedrageoen tot de minderheid der gemeenteraden behooren. Ia den regel, vervolgt de minister, moet de burgemeester worden gekozea uit de meerderheid, en alleen om gewichtige redenen mag van dien regel worden afgeweken. De gemeentelijke vrijheid, merkt hierbij het „Journal de Bruxelles" aan, heeft gediend ten grondslag van de nieuwe schoolwetgeving en zal evenzoo ten grondslag strekken voor de benoeming der burgemeesters en schepenen. Ieder kan zioD, aan welke zijde het waarachtig liberalisme zich bevindt en aan welke zijde het stolsel van dwang, centralisatie en strenge macht. Groot-Britaniilë. Het „Blauwe Boek" is gisteren openbaar ge maakt. Het bevat de depeches, welke van Maar tot Augustus 1884 zijn gewisseld tusschen de minist teriëa van oorlog in Indië en de koloniën, over de verdediging der bezittingen en den Britschen handel io het buitenland. Ook komt daarin voor het rap port van den inspecteur-generaal der fortificatiën, wiens conclusiën zijn goedgekeurd door het comité voor de verdediging, waarvan de hertog van Cam bridge voorzitter is. De kosten bedragen in het geheel S90,000 pd. st., verdeeld over Aden, Ceylon, Singapore, Hongkong, Sierra Leona, St.-Helena, Kaap Maritius, Jamaica en St.-Lucia. Met de ver dedigingswerken van Aden, Singapore en Hongkong zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. Naar aanleiding van het verhaal der gevan genen van de „Nisero" verwijten de oppositiebladen, b. v. de „Standard" en de „Globe", met nadruk aan de Engelsche regeering dat deze niet terstond den weg heeft ingeslagen, die op het laatst bewan deld is. Dan had zjj aan den radjah geene aanleiding gegeven om te rekenen op eventueele oneenigheid tusschen Engeland en Nederland. Sir Hercules Robinson, de gouverneur der Kaapkolonie, heeft der Engelsche regeering verzocht ora kolonel "Warren, dien hij als don meest ge- schikten man beschouwt om aan de ongeregeldheden in Bechuana-land een einde te maken, naar Zuid- Afrika te zenden. Kolonel Warren zal, volgens de „Pall-Mall Gazette", uit Engeland zooveel officieren en manschappen medenemen, als hem noodig voor komt. - Waarschijnlijk zal hij - volgens het boven genoemd blad - een paar regimenten bereden troe pen en eene halve batterij artillerie in Engeland doen inschepen en deze macht in Zuid-Afrika verder aanvullen. Rusland. Uit Nischnei-Nowgorod wordt gemeld dat voor den krijgsraad een aanvang is gemaakt met de behandeling der zaak tegen 72 personen, die te Kunawino aan de uitspattingen tegen de Israëlieten hebben deelgenomen. De behandeling, welke met gesloten deuren plaatB vindt, zal waarschijnlijk twee weken duren. Den lOden dezer is voor den krijgsraad te St.-Petersburg het groot staatkundig proces ten einde gebracht, dat naar eene der beschuldigden het proce8-Fiegner genoemd werd. Yan de 14 beschul digden zijn 8, waaronder 6 officieren, ter dood veroordeeld. Het was do eerste maal, dat in een staatkundig proces zoovele officieren voorkwamen. De meeste veroordeelden waren in het proces wegens den moord van keizer Alexander II betrokken. Een der veroordeelde officieren is kolonel Aschen- brenner, laatst commandant van een regiment infan terie in het zuiden des rijks, die een werkzaam deel had in de leiding der nihilistische partij en het leger trachtte voor te bereiden tot het overloopen naar de zijde der revolutie, zoodra deze zou uitbreken. De vijf overige officieren waren van de artillerie en de marine, en enkelen hunner werden beschuldigd van Degajeff, den moordenaar van kolonel Szudakin, verborgen gehouden te hebben. Onder de overige beschuldigden kwamen drie vrouwen voor, genaamd Fiegner, Wolkenstein en Tchemodanova. De eerst genoemde onderscheidde zich zoowel door schoon heid als door hare scherpzinnigheid; zij was sedert 1878 de ziel van bijna elke samenzwering of aanslag. Ook had zij onder de troepen in den Caucasus propaganda voor hare partij gemaakt en na den moord van zzaar Alexander II eene schuilplaats verleend aan Sofia Perowskaja, die bij dien moord eene hoofdrol speelde. Zij is 27 jaren oud en evenals de zes officieren en bare lotgenoote Wolkenstein ter dood veroordeeld. De overige beschuldigden, waaronder drie zoons van priesters en twee, wier namen nog onbekend gebleven zijn, werden veroor deeld tot dwangarbeid in Siberië. De regeeriDg heeft de behandeling van dit proces streDg geheim gehoudenslechts negen personen van hoogen rang werden tut het bijwoneD der terccht- zittingen toegelaten, en de dagbladen mochten niets daarvan vermelden, indien zij het een of ander te weten kwamen: hetgeen -trbuwens alleen door middel van de verdediging had kunnen geschieden waaronder zich drie welbekende Petersbnrger advo caten bevonden. Abonnementen worden dagelijks aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1