Tot leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. met 3-jarigen cursus te Utrecht is voor den tijd van één jaar benoemd de heer G. H. B. Hagewind, te Baarn. Door den minister van binnenlandsche zaken ib aan G. A. F. Molengraaff, met ingaDg van 1 Dec. a. 8., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de botanie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Te Rotterdam is eene vereeniging gesticht van apothekersbedienden, onder den naam van „Algemeen Apothekers-adsistentenbood voor Neder land". Het doel der Vereeniging is ondersteuning van weduwen van adsistenten. Beschermheer is de heer R. J. Opwijrda te Nijmegen. De heer Salomon, commandant van de straf gevangenis „Kruisberg" bij Deutichem, heeft ver zocht om uitbreiding van het personeel aldaar, ten einde het toezicht op de gevangenen nog meer te verscherpen. Te Utrecht is dezer dagen eene vergadering gehouden tot oprichting van eene Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen, doofstom men en blinden, onder voorzitterschap van den heer Lindeboom uit Kampen. Na de inleiding van den voorzitter stelde de heer Hermanides, uit Gel- dermalsen, voor, ook zenuwlijders onder de ver pleegden op te nemen. De heer Hovy, uit Amster dam, wilde ook de idioten daaronder opgenomen zien. Het denkbeeld van den heer Hermanides werd aangenomen. Wat de idioten betreft, verzekerde prof. Van der Lith, dat deze in de nieuwe wet reeds onder de krankzinnigen worden gerekend; hetgeen echter door den heer Donner werd ontkend. Na eenig debat werd do naam aldus vastgesteld „Vereeniging voor Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders in Nederland." De grond slag dezer Vereeniging zal zijn „de H. Schrift, naar de verklaring der Geref. kerken, vervat in hare belijdenisschriftenden cathechismus, de belijdenis en de vijf artikelen tegen de Remonstranten." Het bestuur zal bestaan uit 9 personen, waarvan ten minste 6 de bovengenoemde overtuiging moeten toegedaan zijn. Tweehonderd personen, benevens verscheidene kerkeraden en diaconieën derNed.-Herv. en Chr. Geref. kerken, hebben zich reeds bij de Vereeniging aangesloten. Uit de in druk verschenen naamlijst der leden van „De Nederlandscho Journalistenkring" blijkt, dat in deze bij Koninklijk Besluit van 24 Juni jl. erkende Vereeniging door een of meer zijner redac teurs vertegenwoordigd zijn de volgende couranten en correspondentie-bureelenDe Portefeuille, het Haagsoh Correspondentie-bureel, de Amsterdamsche Courant, het Dagblad van Z.-H. en 's-Gravenhage, het Alg. Handelsblad, het Utrechtsch Prov. en Sted. Dagblad, de Oprechte Haarlemsche Courant, de Amersfoortsche Crt., de Zutfensche Crt., de Enk- huizer Crt., het Ned.-Isr. Weekblad, de Echo, het N. Alg. Effectenblad, het Nieuws van deD Dag, De Opmerker, het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen, De Tijd, het Rotterdamsch Nieuwsblad, de Arnhemsche Crt., het Vliegend Blad, het Vaderland, Reuters Telegram Cy., het Dagblad voor Nederland, de Landbouw courant, Le Courrier de la Meuse, de Isr. Nieuws bode, de Middelburgsche Crt., het Leidsch Dagblad, de Echo van het Zuiden, de N. Rotterdamsche Crt., de Prov. Geldersche en Nijmeegsche Crt., deDelft- sche Crt. en bet Nieuwsblad voor den Boekhandel. Het stoomschip „Koning Willem IH", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gistermorgen Tarifa; do „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gistermiddag van Port-Saïd; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, is Donderdag 16 Oct. aldaar aangekomen; de „Padang", van Amsterdam naar Java, passeerde gisternamid dag Sagress. Aan het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onder zoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Lei den, voor 1885, is nog het volgende ontleend, nu wat de uitgaven betreft: Jaarwedden van den burgemeester enz. - In alle sectiën werden de hier bedoelde jaarwedden ter sprake gebracht en was men algemeen van oordeel dat omtrent dit punt, hetwelk reeds bij do behande ling van de twee vorige begrootingen was besproken, eene beslissing moest worden genomen, nu uit de ten vorigen jare gedane mededoelingen en overge legde stukken was gebleken dat de Gedeputeerde Staten van oordeel waren dat ten aanzien van ge meenten boven de 6000 zielen het initiatief in deze van de betrokken gemeentebesturen moest worden afgewacht. Jaarwedden van de bouwkundigen enz. - Naar aanleiding van eene vraag of de vierde opzichter zelf bij bet bestraten nu en dan behulpzaam was, werd opgemerkt dat deze boambte speciaal belast was met het toezicht op het straatwerk en dat sedert zjjne indiensttreding reeds vele verbeteringen wat dit punt betreft waren ingevoerd. Jaarwedden van den Raadhuis-conciergeenz. - Naar aanleiding van het feit dat een der boden buiten de gemeente woont, werd de vraag gesteld of zulks met meerdere gemeenteambtenaren het geval was en of alsdan niet in overweging zonde worden ge nomen het opleggen van de verplichting aan alle gemeente-ambtenaren om hunne woonplaats binDen de gemeente te vestigen. Jaarwedde van den archivaris. - In verband met het voorstel der Commissie voor de psnsioeneD, blijkens welke die Commissie den archivaris niet wenschte te zien opgenomen onder de gemeente ambtenaren die recht hebben op pensioen, werd de vraag gedaan op grond waarvan de tegenwoordige titularis bij voortduring slechts voor 2 jaren werd benoemd, terwijl hij al sedert 1855 als zoodanig in functie was. Kosten onderhoud Raadhuis enz. - Gaarne zou een lid nadere toelichting ontvaDgen omtrent den post van f 45 voor het reinigen der schoorsteenen, welk bedrag, zoo hot alleen benocdigd was voor het vegen, wat hoog werd geacht. Naar aanleiding van eene vraag omtrent den post voor het wegnomen der verflaag van een gedeelte van den gevel van het Raadhuis, werd medegedeeld dat de verwerking van de voor 1884 toegestane gelden was uitgesteld tot na de feestviering op 3 October. [De werkzaamheden zijn dan ook thans aangevangen] Kosten registers burgerlijke stand. - Inlichting werd gevraagd hoeder men gevorderd was met het opmaken van de alphabetische registers op de oude trouwboeken. Onderhoud en aankoop van voorwerpen voor de oudheidkunde enz. - Enkele leden meenden dat de Commissie van het Museum met een bedrag van f 400 of f 500 kon vo'staan, ten einde in een be hoorlijk onderhoud te voorzien, terwijl wanneer de aankoop van een of ander belangrijk voorwerp word ncodig geacht, daarvoor een afzonderlijk voor stel aan den Raad kan worden ingediend. Eenigo bezuiniging op dit artikel scheen daarom wensche- lijk, daar over het eenmaal op do begrooting uit getrokken bedrag uit den aard der zaak bij posten als de onderwerpelijke in den regel wordt beschikt. Onderhoud van straten. - In eene sectie werd aangedrongen op spoediger herstelling van ioval- gaten in de straten en werd betwijfeld of daarop wel eon voldoend toezicht werd uitgeoefend. Door verzuim van herstelling werd de toestand op som mige plaatsen, o. a. de Vliet, dikwerf gevaarlijk. In eene andere sectio opperde een lid de vraag of het wederom voor vernieuwing van enkele stra ten uitgetrokken bedrag van f 10,000 niet kan worden verminderd, waartegen evenwol anderen aanvoerden dat o. m. de in de Memorie van Toe lichting genoemde straten, zooals de Boommarkt, dringend herstelling vereischten en over het algemeen de post publieke werken voorzeker niet tot een te hoog bedrag was opgevoerd. Bovendien zou bij vermindering van dezen post de behoefte aan vernieuwing van straten een volgend jaar te dringender worden en alzoo geen wezenlijke bezniniging worden verkregen. Wat den post van f 4009.75 betreft voor hot opbreken, straten en herstraten voor het leggen van gas- en duinwaterpijpen en voor rails van den tramweg, werd er op gewezen dat deze reeds voor eenige jaren was verhoogd, omdat de bestrating langs de tramwegen wel iets te wenschen overliet, terwijl thans daarin op betere wijze was voorzien. buitenland. Duitsclilancl. De hertog van Brunswijk ia in den afgeloopen Dacht overleden. August Lodewijk Willem Maxi- miliaan Frederik, hertog van Brunswijk ea Luneburg, was geboren 25 April 1806 en bereikte dus den ouderdom van ruim 78 en een half jaar. Hij was de tweede zoon van hertog Willem Frederik eo van prinses Maria Elizabeth Wilhelmina van Baden zijn vader stierf in 1815, zijne moeder in 1808. Na eerst met toestemming van zijn ouderen brooder, vervolgens met inwilliging van zijn oom, wijlen Willem IV, koning van Groot-Britannië en Ierland, voorloopig geregeerd te hebben, aanvaardde hij, op verlangeu van den Dnitschen Bondsdag (besluit van 2 Dec. 1830) den 20sten Juli 1831 definitief het bewind, nadat met de aguaten van net hu^s Bruns wijk eene schikking was gemaakt. Hij regeerde 53 jaren en was ongehuwd. Na keizer Willem was hij de oudste der regee- rende souvereineD. Gelijk reeds werd opgemerkt, zal de troonopvolging in het hertogdom tot moei lijkheden aanleiding knnnen geven. De hertog van Cumberland, van het Britsch-Hannoversche konink lijke stamhuis, neef van koriogin Victoria en schoon zoon van den koDing van Denemarken, is de troon opvolger, maar maakt tevens aanspraak op de kroon van Hannover. De Duitsche regeering zal waarschijnlijk bezwaar maken hem als hertog van Brunswijk to erkennen, indien hij van zijne rechten op Hannover niet afziet. [Zie de telegrammen], België. Het Belgische Parlement zal op 11 November heropend worden, waarschijnlijk zonder troonrede. De voorstellingen van Sardou's vaderlandsch drama „Patrio", in den schouwburg te Brussel, govon daar tot eene manifestatie aanleiding, en zullen dus wel verboden worden. In de zaak van den directeur der „Indépen- daoce Beige", Berardie, tegen Wilmart, redacteur van de „National," heeft de rechtbank van Brussel uitspraak gedaan en Wilmart bij verstek veroor deeld tot tweemalen plaatsing van het vonnis in de bladen, tot een bedrag van 500 franken. Hot „Journal de Bruxelles" kondigt mot grooto letter aan dat op de ge?/one uitgaven voor 1885 meer dan S millioen fr. zal worden bezuinigd. Zij oordeelt dat de belastingschuldigen do gcede tijding met welgevallen zullen vernemen. Volgens een te Brussel loopend gerucht wer den op wachtgeld gestelde onderwijzers bij het openbaar onderwijs, die bij den minister van bin nenlandsche zaken, den heer Jacobs, ter audiëntie waren toegelaten alvorens binnengelaten te worden, door den kamerbewaarder onderzocht of zij geen wapenen verborgen hielden. IT G I e> T ma DCfc «3 Bi. DONGOLA, 17 October. Het bombardement on de inneming van Shendy en Motemmeh op 6 dezer, door generaal Gordon, wordt door kooplieden van Shendy bevestigd. Generaal Gordon doet tegenwoordig herhaaldelijk uitvallen, vermoedelijk om zich levensmiddelen te verschaffen. BRUNSWIJK, 17 October. De toestand van den hertog is hopeloos. BERLIJN, 18 October. De hertog van Bruns wijk is dezon nacht te 1 u. 15 m. overleden. BRUSSEL, 18 October. De „Mouvement Géogra- phique" deelt mede dat do expeditie onder bevel van luitenant Delizie, die van de kust Loango ver trokken was om Do Brazza te Stanley-Pool van levensmiddelen te gaan voorzien, aan de oevers der Loudima door hare tweehonderd dragers ver laten is. Zij is den 18dea Juli te Maüijango, een station der „Association Internationale Africaine," aan de Cöngo-rivier, aangekomeD, waar zij zich opnieuw zal uitrusten. BERLIJN, 18 October. (Part. Tel.) Kort na het overlijden van den hertog van Brunswijk publiceerde te Brunswijk de commandeerende generaal namens den keizer eene proclamatie, inhoudende dat de troonsopvolgingsquaestie volgens de grondwet onder toezicht van den keizer geregeld zal worden. Tot dien datum staat Brunswijk onder het regentschap van den keizer. Deze regeling is verrassend en bewijst dat de netelige troonsopvolgiogsqaaestie van rechtswege opgelost zal wordeD, hetgeen iedereen bevredigt. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de- Nos. 151 tot 162 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Leiden, 18 Oct Heden aangevoerd: Tarwe 6 hectoliter. Win tertarwe 8.a f 9.50. Zomertarwe f 8.a f 8.50. Rogge 8 H. L. Wiaterrogge f 5.EO a 6.60 Zomerrogge f ft.a 6.- Gerst 6 H. L. Zomergerst 5.a 5.75. ChevaUer-gerst 5.50 a 6.50. Haver 7 H.L. Zware Haver f 4.50 a f 5.—. lichte Haver/2.50 a fi. 50. Onivenboonen 4 hectol. 7-50 a 8.25 Paardenboonen 4 hsctol. 7.h 7.EO Boter: 8330 kg. Grasboter, late qnalit. 1/4 vat f 70.a 74., Scheiboter 'Zdc qaaüt. l/* vat f 64.— a f 68 Grasboter 1st* qna'it.per Wilogr. f 1.75 a l.S 5. Scheiboter 2de qnalit. '.er kilotf f 1.60 a 1.7Ü Unge Zwarte Tori 2000 dnbb. hectol., 0 25 a f n 27 De verwachting voor morgen isnoordwestenwind.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2