LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7568. Maandag 20 October. A0. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: f»or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomroers.0.05. Dit iiommer bestaat nit DBIE BLADEN. OlHeiöcle Kennïsgeviiigen. Burgemeester en Wellis, der gemeente Leiden brengen bij j deze ter kenms van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1S51 (Staatsblad No. S5) de ver kiezing, Ier vervulling der opengevallen plaatsen, ten ge volge van het vertrek uit de gemeente van den heer J. C. VAN DER ZWEEP, die in 18S7, en van de heeren .T. SCHELTEMA en S. DE CLKRCQ Wz., die in 1885 moes ten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 2!sten Oc'ober aanst., van des morgens negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. Een terugblik op de internationale Landbouwtentoonstelling. Nu de zoo uitstekend geslaagde internationale landbouwtentoonstelling reeds eenige weken achter ons ligt, rijst onwillekeurig do vraag: „"Zul zij al de vruchten afwerpen, die or van zijn te trekken? Wauneor men het juist niet overgroot© aantal be zoekers in aanmerking neemt, zou men die vraag nog zoo spoedig niet bevestigend willen beantwoor- den. Immers, indien men hen onderscheidt in twee categorieën, vakmannen en leek en op het gebied van den landbouw, dat wil zeggen wat de laatsten betreft, in de eerste plaats do be wol era der hoofd stad zelve, die een kijkje gingen nemen, ouidat zij er zoo gemakkelijk toe in de gelegenheid waren, eu dan die talrijke landgenooton van heinde eu verre, die gewcon zijn alles te gaan bezichtigen wat er te bezichtigen valt - dan komt men tot de gevolg trekking dat do boeren en landbouwers, vooral uit de meer verwijderde oorden des lands, niet in zoo grooto getale zijn opgetrokken naar de groot- sche aan hun bedrijf gewijde expositie als wel wenschelijk ware geweest. Naar de redenon van dat verschijnsel te zoeken, ligt niet in ons planwij zouden anders kunnen opmerken dat voor de veraf-wGrenden de reis- en verblijfkosten met en benevens do tijd, aan hun bedrijf onttrokken, inderdaad groote bezwaren op leverden, terwijl bij niet weinigen huneer bovendien dat zeker iets, dat men het conservatisme van onzen boerenstand zou kunnen noemen en dat, zoo nauw verwant is met eene zekere welbehaaglijke zelfgenoegzaamheid, ongetwijfeld een grooto rol heeft gespeeld. Intussehen kan er nog wel iets worden godaan om de tentoonstelling ook voor do belanghebbenden, die haar niet bezochten, nuttig te doen nawerken, Een flink officieel rapport met vergelijkende op gaven van hetgeen on3 land voortreffelijks leverde op hot gebied van veeteelt, zuivelbereiding enz., maar ook van datgene, waarin het blijkbaar bij andere lan den achterlijk was, zou oneindig veel nut kunnen stichten, vooral wanneer het zoo algemeen mogelijk en tegen een geringen prijs verkrijgbaar werd gestold. Het buitenland is ons hier en ciaar in de booor- de3ling der internationale landbouwtentoonstelling reeds voorgegaan. Belangrijk is het o. a. te lezen wat de „Life Stock Journal", een blad, dat in En geland veel gezag heeft, over don landbouw in NederLnd schrijft: „Deze", zoo leest men daar, „draagt in de hoogste mate den 9tempel van con servatisme, doch tevens dwingt hij in sommige opzichten ODgoveinsde bewondering af. Dio bewon dering geldt in de eerste plaats het Nedcrlandsche vee. Do EDgeleche inzenders waren verbaasd over de groote vorderingen, die in de laatsto jaren op het gebied van vee veredeling ki ons land zijn tot staad gekomen, maar bij de schapen- en varkeas- fokkory werd daarentegen eene bevreemdende ach- Dezs Contrast wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- terlijkheïd opgemerkt. "Wat de zuivelbereiding be treft, waren zij daarentegen verbaasd over de minder goede hoedanigheid, die in het algemeen deNeder- Lndsche kaasinzondingen kenmerkte." Dat oordeel kan niemand verbazen; het draagt in zich zelf de kenmerken der waarheid. Of her kent men in de groote vordoriogon op het gebied der veevorodeling niet de uitstekende werking van liet rundveestamboek en van de gezamenlijke pogin gen, in vele streken van ons land aangewend tot verbetering der feefokherij, gelijk daartoe in een dezer dagen te Aarlan eer veen gehouden vergadering het initiatief werd genomen? En wat de minder goede hoedanigheid der kaas- inzendingen betreft, het is immers in confesso, dat, de gunstige uitzonderingen daargelaten, bij de be reiding der kaas hier te lando nog veelal de onde sleur wordt gevolgd en de zoo voortreffelijk ge bloken Deensche metbode nog slechts z?er schaars wordt toegepast. Vandaar do pogingen van voor uitstrevende deskundigen op dit gebied, waarvan nog dezer dagen bleek, toen in eene vergadering der Hcilandscbo Maatschappij van Landbouw namens de daartoe vroeger benoemde commissie werd gead viseerd aan het hoofdbestuur over te laien ten spoe digste over te gaan tot oprichtiDg van de eorste zoo ncod'ge vakschool voor zuivelbereiding op kleine schaal door het huren van eene hoeve van dertig hectaren en met gebruikmaking van do 7500 subsidie, door Ge <3. Staten van Zuid-Holland en ge noemde Maatschappij toegezegd. Eu de commissie was zoo overtuigd van de groore behoefte aan ver- belering der wijze van zuivelbereiding, dat zij aan haar advies het voorstel toevoegde om, mochten er onoverkomelijke bezwaren bestaan togen de oprich ting van die vakschool, alsdan de gelden, door de Maatschappij voor laDd'oouwondertvijs toegestaan, te gebruiken in 't algemeen voor vakonderwijs in zuivelbereiding. Onder dankbetuiging aan do commissie van voor- bereidiog werd het hoofdbestuur gemachtigd alle maatregelen te r.eraen om in het volgende jaar eene dergelijke vakschool op te richten, en wel in Zuid- Holland mot het oog op het subsidie, door die pro vincie toegestaan. Zou het, vragen wij, niet op den weg van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente liggen, pogingou aan te wenden om die vakschool casu quo alhier gevestigd to krjjgen? Zulk eene inrichting zou voor orize stad niet alleen eene nieuwe bron van vertier kunnen wordeü, maar bet aantal komen vorgrooten der nuttigo of roemrijke stich tingen, in wier bezit wij ons mogen verheugen. De achterlijkheid in de schapen- en varkens fokkerij - om tot de critiek van het „Life Stock Journal" terug to keeren - ziedaar eene zaak, waarop het goed is dat eens flink do aandacht is gevestigd, en dat niet alleen tor wille van dat onderdeel der veeteelt zelf, maar ook en vooral, althans wat de fokkerij van varkens betreft, in het belang der mindere standen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij het zoo gemakkelijk eu goedkoop mogelijk verkrijgbaar stellen van varkensvleesch, bijna het eenig dierlijk voedsel, dat zoo nu on dan nog op de talel van den werkman verschijnt, een onderwerp achtteD, belangrijk genoeg om er een artikel aan te wijden. Welnu, tot bereiking van dat voor de volkswelvaart zoo begeerlijke doel kan verbetering dar thans nog zoo achterlijke varkensfokkerij zeker zeer veel bijdragen. Ziedaar eenige wecken naar aanleiding van het oordeel van een buitenland.sch blad over de inter nationale landbouwtentoonstelling. Eerst wanneer zij wordon opgevolgd met zooveel meer, wat op die txpositio viel te lesren, zal do Amsterdamsche ten toon stelling waarlijk nut hebben gesticht. En moge dan ook al do tijd wat kort zijn om te verwachten, dat do Nederlandsche inzendingen op de het volgend PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1ft regels 1.05. lerlere regel meer O.ITi. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incmee- ren bm'*D de stad wordt ƒ0.10 berekend. jaar te Islington, in Engeland, te houden veeten toonstelling tot geen enkele aanmerking aanleiding zouden kunnen geven, zij zullen althans bunnen getuigen van een streven naar vooruitgang, dat hot bewijs zal leveren, dat de lessen onzer eigen inter nationale landbouwtentoonstelling niet onopgemerkt zijn gebleven bij onze landbouwers, maar dat die expositie integendeel rijke vruchten belooft voor de toekomst. LEIDEN, 18 October. Voor het beroep tot predikant bij de Ned.- Herv. gemeente alhier is door ds. F. H. Herfkens te Rkenen bedankt. Do heer E. J. Van Sonsbeek alhier is benoemd tot hoofd der school voor uitgebreid onderwijs to Don Bnrg op Tessel. Gelijk roeds gemeld werd, is de heer D. D. Veth, de leider van den Nederlandschen onderzoe kingstocht door Zuid-Afrika, in goeden welstand te Funchal (Madera) aangekomen. In een brief, den 4don October op de reede van Fuochal geschreven, bericht bij dat de reis van Hamburg af, van waar hij den 2G*ten September vertrok, zeer voorspoedig is geweest. De paarden gd honden door hem mede genomen genoten eene goede gezondheid; over de equipage en zijne medepassagiers, allen geëmploï- eorden van Duitsche handelshuizon op de kust van Afrika, sprookt hij met grooten lof. Zijn eenige klacht geldt de dwaze quarantaine-maatregelen der Portugeescbe regeering, welke hem belet hadden te Fanchal voet nan wal te zetten. Gedurende doze week zijn dagelijks in het Werkhnis alhier opgenomen van 45—66 volwassen personen en van 1014 kinderen, Door den gemeenteraad van Voorschoten is tot onderwijzer aan de openbare school in het dorp aldaar benoemd de heer J. Schuafsma, uit Neede. Naast den benoemde stonden op de voordracht do heeren A. M. Van der Kroon te Maastricht en J. C. Kuramer te Amsterdam. Van 112 soWicitanteu naar twee betrekkingen van hoofd der school te 's-Hage werden 10 heeren teruggeroepen voor het 2de gedeelte van het ver gelijkeed examen, o. a. H. W. Bettink, van Was senaar, eu Zijlstra, van Honseleradijk. Zijn de oud-strijders van Waterloo weinigen meer, de vrijwilligers van 1813, die te Woerden gestreden hebben tegen de FranscheD, zijn zeker nog zeldzamer. Men mag aannemen dat de laatste, of een der laatste vrijwilligers, nl. Gerrit Bakker, oud 90 jaren, te Woubraggo den 15den dezer is overledeD. Hij trok van daar uit om destijds onder bevel van Witte Tullingh met do Haagsche vrijwilligers voor de onafhankelijkheid van het land te strijden, doch bij den terugkeer ia 1813 van de Franschon werd bij bij Woerden krijgsgevangen gemaakt en vervoerd naar Rijsel. Van den terugkeer zijner krijgsgevangenschap in 1815 tot aan zijn overlijden heeft hij zich te Woubrugge opgehouden. De man is er, na ook voorspoediger dagen beleefd te hebben, in het Hervormde Wees- en Armenhuis overleden. De heer H. M. Labberté, hoofd der school te Aarlanderveen, hoopt deu laten Nov. a. s. zijne 25-jarige ambtsvervulling te herdenken. Beroepen is te Araeide en Tienhoven dr. P. S. Bartstra, te Wassenaar. Met ingang van 19 dezer zullen op Zon- en feestdagen open zijn: het Rijkstelegraaf kantoor te Bon e vac 8 tot 12 uren 's voormiddags; dat te Hi 11egom van 10 tot 11 uren 's voor- on van 2 tot 4 uren 's namiddags. De diensturen op werk dagen van deze kantoren blij ven onveranderd. Benoemd is tot hoofd eener school te Stroo (gem. Barnevold) de heer C. Oldomans, onderwijzer te Woerden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1