LEI DSCII DAGBLAD. N°. 7567. Zaterdag IS October. A0. 1884. PEIJS DIXElt COURANT! TosLtideo per 8 maaadeo1.L0. fresco per post.1.40. i&codermke Notnmers.0.05. Deze Ooniant wordt dagelijks, met aitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTIESt Tu 16 regels 1.01. Iedere regel meer 0.17$ 6rootere letters Dtar plaatsruimte. Toer het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiöele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No 97); Brengen ter algemeene kennis dat door GEORG BEEK een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Breestraat No. 49 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 October. In hunne Memorie van Antwoord zeggen B. en Ws. omtrent het batig slot der laatst vastge stelde rekening: Zooals uit de rekening voor 1883 en de daarbij overgelegde stukken kan blijken, zijn inderdaad eenige gelden afkomstig van geldleening ongebruikt gebleven, omdat eDkele uitgaven door geldleening moesten worden gedekt, iets minder hebben bedragen dan ze geraamd waren. Daartoe behoort de verbouwing van de jongensschool 2de klasse op de Pieterskerkstraat. Voor het gebouw was geraamd 35,000, waarvan 70 pet. of 24,500, te vinden door goldleening on 30 pet. uit de bijdrage van het Rijk. De werkelijke uitgaaf heeft bedragen 32,433,43, waarvan 70 pet. ton laste der gemeente is gekomen of 22,703,40, zoodat meer is geleend dan uitgegeven een bedrag van 1796.60. Voor het meubilair was geraamd 5000, waar van 70 pet. te vinden door geldleening, alzoo ƒ3500. De werkelijke uitgaven hebbea bedragen 4470 15, waarvan 70 pet. of 3129 10 ten laste van de gemeente is gekomen, zoodat meer geleend is daü uitgegeven 370.90. Verder is door goldleening gedekt de uitgave voor het dempen van oen gedeelte der Binnenvestgracht bij het Wijkstraatje, geraamd op 3500. De wer kelijke uitgave hoeft bedragen 3389, zoodat een overschot blijft van 111. De drie genoemde po3ten ad 1796.60, ƒ370.90 en 111, bedragen te zaraen 2278.50. Ook B. en Ws. komt het regelmatig voor deze gelden wederom voor belegging aan te wijzen en wel op de begrooting voor 1885, omdat ze in het batig saldo van den dienst 1883 zijn begrepen. Zij stellen mitsdien voor den post van aankoop van inschrijving op het Grootboek met 2280 te verhoogen. Opbrengst der weegloonen enz. - De vaststelling van den Vrijdag voor de kaasmarkt is geschied in overleg met de afdeeliüg Leiden der Maatschappij voor Landbouw en de voornaamste kaashandelaars. Het is B. en Ws. tot dusverre niet gebleken dat de be paling van een anderen dag wenschelijk zou wezen. Intusscben wordt door hen aanhoudend aandacht geschonken aan alles wat den bloei der kaasmarkt kan bevorderen en wordt een voorstel in overweging genomen om premiën uit te reiken aan hen, die de meeste kazen gedurende een zeker tijdsverloop ter markt hebben aangevoerd. Opbrengst van schoolgeld (lager onderwijs) - Wat eene verlaging van schoolgelden betreft, meenen zij te kunnen verwijzen naar de discussiën gevoerd in de raadszitting van 30 October 1879 aangaande een voorstel tot het benoemen van eeno commissie van 5 leden, ten einde een onderzoek in te stellen naar hot al of niet billijke eener verhooging van de schoolgeldheffing op de lagere scholen, moer bepaaldelijk die van de 2de klasse voor jongens en meisjos, welk voorstel met 14 tegen 6 stemmen werd verworpen. Ten eindo overigens zooveel mogelijk licht te verspreiden omtrent de uitgaven en ontvangsten in zake bet onderwijs, zullen zij aan d9 verga dering een staat aanbieden, waarin, voor olko in richting van onderwijs, do uitgaven en ontvangsten zijn opgenomen alsmede het aantal leerlingen. Wegens het groot aantal jongens bij de Kweek school voor Zeevaart te Leidon zal den 21sten dezer eon 20-tal naar elk der opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Yan Wassenaer" worden geplaatst. De Iudische mail per „Burgemeester Den Tex" wordt 19 dezer alhier verwacht. Door den kolonel-directeur der artillerie- stapel- en constructie-magazijnen to Delft is gisteren o. m. aanbesteed: lsto perceel, 13 kleine brand spuiten met toobehooreD, minste inschrijver de heer B. J. Oleff te Leiden a 348 per stuk; 2de perceel, 10 dito, minste inschrijver dezelfde a 348 per stuk3de perceel, 10 dito en 1 dito, minste inschrijver dezelfde a 348 per stuk. Bij de gisteren te 's-Hago gehouden akte examens werden geëxamineerd 16 candidaten, waar van er 7 werden afgewezen. Toegelaten werden o. a. de heereu J. F. Brouwer van Waarder; H. Parlevliet van Katwijk; P. Hoogstraten van Sassen- heim; D. G. Van der Horst en J. G. Baart, beiden van VooischoteD. Do lsto luit.-kwartierm. J. Brunt, van het 2de rog. veld-artillerie te 's-Hage, heeft dstacheering aangevraagd bij het leger in Ned. West-Iodië. Het stoomschip „Prins Willem I", van Para maribo naar Amsterdam, passeerde gistermiddag Dungenessde „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Southamptondo „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde gisteren to Nisida (quarantaine plaats voor Napels), en vertrok denzelfden dag van daardo „P. Calanti", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag te halfvijf Dover. Z. M. heeft tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië bonoemd dr. A. J. Olivier, arts te Leiden; - 1°. den commies bij het dep. van marine J. A. Sillevis, op zijn verzoek, uithoofde van lichaamsgebreken, met den laat3ten dezer, eervol uit zijne betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop bij bevonden zal worden aanspraak te hebbeü, en 2°. met 1 Nov. bij gemeld departoment: a. bevorderd tot commies, den adj.-commies F. J. Vernèdo; b. benoemd tot adj.-comroie8, de eerste klerken J. E. Van Loo, H. P. A. Van Daalen Wetter3 en A. J. Van Gogh; - den luit.-gen. P. G. J. Van der Schrieck, van het wapen der inf., alsmede den kapt. H. Seret en den lsten luit. J. C. Fabius, beiden van het wapen der art., allen als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op non-act., gerekend van 12 dezer in actieven dienst herplaatst, met bepaling dat zij ter beschikking zullen zijn van den minister van oorlog en als zoodanig - met afwijking in zooverre van do formatie dier staven - znllon behoorende luit.- geo. Van der Schrieck tot don etaf der infanterie en de kapt. Serot en de 1ste luit. Fabius beiden tot den staf der artillerie; - den kapt. L. D. Laurense, van het 2de reg. inf., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - bij het wapen der artillerie benoemd tot lsten luit. c-n wol bij hun tegenwoordig corps, de 2do luits. J. H. C. Sluiter en L. J. Kuyck, beiden van het 3de reg. veld-art., M. C. Van der Hoog on G. B. Dn Celliés Muller, beiden van hot 1ste, M. A. Elout, C. J. Sioberg en J. S. Tromp van het 3de, alsmede E. A. F. Blokhuis, G. Van Sermont, C. G. L. E. Van Leeuwen en W. J. Bieschcl van het 4de reg. vosting-artiilerie; - lo. met 16 dezer, be vorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, F. Bauduin, N. M. Japikso, J. A. M. Bron, A. E. Zimmerman, W. Houwiüg, C. C. Zegers Rijser, L. J. H. Wü- Mnge, J. J. Romoio, J. W. Vao Aalst, H. W. De Joncheere, J. Albarda, J. v. d. Eist, A. L. De Kruyff, L. J. v. Heioma, A. J. Van dor Paauw, P. J. Serie, P. G. J. graaf Van Hogendorp, C Be As en K. J. Karseboomen 2o. bepaald dat de adelborsten der lste kl. jhr. E. G. Wichors en C. W. Broers in hnnne tegenwoordige ancienneteit zullen worden hersteld, wanneer zij bij eventueele bevordering in tijds voldaan hobben aan de eischen, gesteld in art. 2 der wet van 6 April 1871- aan J. A. Alberdingk Tliijm, te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde Gl&zsaen&d Nieuws. Het winterseizoen begint reeds meer en meer zijne genoeglijkheden aan te bieden. Do tot nu gegeven voorstellingen waron echter meer voor volwassenen, dan wel voor kindoren bestemd. Daarom heeft do heer Richard Barnard gezorgd dat ook dezen eens een paar gezellige avonden konden doorbrengen. Do eerste van die avonden had gisteren plaats in de Stadszaal, welke zoowel beneden als boven tamelijk goed bezet was. Ieder had blijkbaar genoegeo, te oordeelen naar het daverend applaus, dat op elke handeling der poppen volgde. Men zon zich wanen te midden van levende menschen te zijn, zoo natuurlijk werden alle mimes door deze marionetten ten uitvoer ge bracht. Ook ouderen van dagen amuseerden zich door deze „kunst". Alles zag er keurig uit. De marionetten hadden prachtige, schitterende, somwijlen allergrappigste ko8tume8 aan, hetgeen aan allen veel genoegen verschafte. Ook de decoratie van het tooneeltje op het tooneel was smaakvol ingericht. Vooral moge genoemd worden „de groote pacha met verschillende gedaanteverwisselingen", die op het tooneel verschijnt als paoha en daarna telken male uit zijn mouw, hoed, enz. een klein pachaatje te voorschijn breDgt, welke dan dadelijk op de muziek der piano mededanst: daarna verandert hij geheel in eene oude vrouw, tot groot vormaak van allen die het zien. Ook de alles behalve „rust- of slaapkamer'' vol deed uitmuntend. In het midden van het tooneel staat een bed voor 6én persoon, hoewel twee per sonen er in willen gaan slapen. Hierover krijgen zij ruzie; nu eens is de een overwinnaar, dan weer de ander. Eindelijk is de oudste verslagen en de ander begeeft zich ter ruste. Nauwelijks is hij echter ingeslapen of eenige muizen komen in het slaap vertrek en kruipen langs het bed naar boven, loopen over het gezicht van den slapende en verdwijnen weder, als hij eensklaps verschrikt weder wakker wordt. Dit een en ander en nog veel meer maakte dat de geheele zaal bij horhuliDg zat te schaterlachen van pret. Want al kunnen al de marionetten van den heer Barnard niet geheel en al eene vergelijking door staan met die van HoldeD, voor de jeugd was het eene hoogst amusante vertooning. De koordedanser, de steltenlooper, het loveDde geraamte, de neger- zangers, do scènes tusschen Pierrot, Harlekijn, Pan talon en Columbine, ook de snakerijen van Pierrot, zijne reis met den luchtballon en zijn rij- toertje met Pantalon, zij muntten in menig opzicht uit: on het programma bevatte zooveel afwisselends, dat er zelfs van moest worden over geslagen, wilde men het niet te laat doen worden. De avond eindigde met het groote slotstnk: „Het too verpaleis der bloemen", een prachtig effect teweegbrengende. Het is samengesteld op de wijze van eene tooverlantaam, maar wat men daar op een prenlje ziet, ziet men hier in hot werkelijke. Telkens is er een ander licht verspreid over het tooneel, hetzij rood, groen, geel, blauw, paars, enz. eoz., in de eigenaardigste schakeeriDgen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1