N°. 7564. Woensdag 15 October. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANTS Toor Leiden per 8 maasdenLL0. Fraoco per post1.40. Meoodadflke Nommen.a 0.05. Officiëele Kennisgeyingen. Kosteloorce Tacclnatic en revaccicatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende Ie maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revac- Cïnatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni IS84. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 October. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het voor de heoren P. Clos Leembruggen te bou wen brandvrij fabriekgebouw zijn aaDnemers geworden de heer J. J. Hasselbach voor het 1ste perceel (metselwerk) voor f 34,495, en de heer Jan Brevée voor het 2de perceel (ijzerconstructie) voor f 26,973. In het hoofdkiesdistrict Sneek, waaruit in de Tweede Kamer zitting hadden de heeren Van Blom, "Wybenga en Buma, zijn door de vereeniging „Staatsburgerschap", te Heerenveen, tot candidaten gesteld mr. Ph. Van Blom, mr. S. Wybenga en prof. Foekeroa Andreae te Leiden. Het resultaat der vergadering door don Nederlandschen Journalistenkring gehouden naar aanleiding van het te Leiden voorgevallen incident met twee verslaggevers op het feest-diner bij gelegenheid van Leidens ontzet, waseene motie om over te gaan tot de orde van den dag, welke motie met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij de gisteren gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 37, f 18.50, f 4 en f 1.90; de laagste f 36, f 18, f 3.60 en ƒ1.85. Met ingang van 15 dezer wordt te Leidschen- dam een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dag dienst, ingericht voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer heropend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 8*/^ tot 11 nren 's voor- en van l'/2 tot 21/2 en van 5 tot 7 uren 's namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren 's voor- en van 1 tot 2 uren 's namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met allo overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van f 0.15 per telegram, vermeerderd met f 0.01 per woord, van toepassing. Naar het „Vad." verneemt, zal de Koning de nieuwe zitting der Sfcaten-Generaal op 17 No vember a. s. in persoon openen. Door het Groot-Oosten der Nederlanden zal, ter eere van de nagedachtenis van den overleden Grootmeester-Nationaal, priDS Alexander, op den 19den Oct. a. s. te 's-Hage in de orde een rouw loge worden gehouden, tot bijwoning waarvan afge vaardigden en deputation zijn uitgenoodigd van alle loges eoz., waarmede het Groot-Oosten der Neder landen in betrekking staat. Bij ministeriëele beschikking zijn de navol gende cadetten aan de Kon. Mil. Academie over geplaatst: H. Ch. Taunay, W. H. J. Yan de Poll, J. M. H. Van Lelyveld, Th. L. S. Ridder Neder- meyer Van Rosenthal en G. J. A. A. baron Van Heemstra van de infanterie bij de cavalerie hier te lande en P. Van der Molen van de cavalerie bij de infanterie hier te lande. Genoemde cadetten behcoren allen tot het late studiejaar. Prof. J. A. Frain herdacht Zondag zijn 25- jarig jubilaeum als hoogleeraar aan de Utrechtscbe universiteit. Reeds vóór langen tijd hadden zich onder zijne vrienden, leerlingen en oud-leerlingen commissiën gevormd om maatregelen te nemen dat die dag op waardige wijzö zou worden herdacht Door ongesteldheid van den hoogleeraar konden echter Zondag slechts enkelen bij hem worden toe Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. gelaten om hem uit veler naam hulde te biedeü, en is de eigenlijke feestviering uitgesteld. Namens een 309 oud-leerlingen werd den hoog leeraar een huldeblijk en een album aangeboder. Het laatste bevat de portretten der deelnemers, terwijl het eerste bestaat uit een schrijf bureau met stoel, eene bronzen Venusbuste en eon bronzen inkt koker. Eene commissie, bestaande uit de heeren mr. Van Bolhuis, mr. Telders en F. Van de Poll, bood het aan. Van een 100-tal vrienden en ver eerders ontving de jabilaris als souvenir eon album en een divan met twee fauteuils. Vooral het bureaa is een waar kunstwerk. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", vau Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Saïd 11 Oct. en vertrok denzelfden dag; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 12 Oct.; de „Leerdam" vertrok 11 dezer met de mail voor Nederland en tachtig pas sagiers van Niouw-York naar Rotterdamde „Oranje- Nassau", van Amsterdam naar Suriname, pass. gister morgen Dungecess; de „Padang", van Amsterdam naar Java, arriveerde 12 dezer te Pauillac; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar .Batavia, vertrok van Southampton 12 Oct.; de „Schiedam", van Amsterdam, naar Nieuw-Yorb, passeerde Zon dag-avond Dover; de „Zaandam" is 12 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zuid- Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde gis ternamiddag te 3uren Plymouth; do „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padangde „Minorva" vertrok heöon van Napels naar Amsterdamdo „Nederland en Oraüjö" vertrok hedenmorgen van Batavia naar Amsterdam. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 7den October 1884, houdende goedkeuring der toetreding door Nederland tot het door Fankrijk gedaan voorstel om de Nederlandsche onderdanen in het Regentschap Tanis aan de aldaar ingevoerde Fransche rechtsbedeeling te onderwerpen. Do gewone audiëntie van don minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinente Medemblik C. Bek, thans te Weert, en te Weert A. Gordon, thans surnume rair; - benoemd tot kantonrechter te Dokkum mr. J. Hait8ma Mnlier, thans griffier bij het kantongerecht te Harliugen. O ma Ei Nieuwe In den afgeloopon nacht zijn de vis- scher P. L. en diens zoon J., alhier woonachtig, die onder de gemeente Koadekerk aan het visschen wareD, mishandeld door S. S. en do gebroeders S., eveneens visschers van beroep en mede in deze ge meente wonende, - en wel zóódanig dat P. L. twee bloedende wonden aan het hoofd on eene kneuzing aan het rechterbeen bekwam, terwijl J. L. zóó danig op zijn hoofd werd geslagen, dat hij bewus teloos is geraakt en eene lichte hersenschudding heeft gekregen. De daders, die zich inmiddels weder naar deze gemeente hadden begeven, zijn, nadat vau het voorgevallene kennis was gegeven, in voorloopige politiebewaring genomen; ook is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt tegen do 17-jarige dienstbode C. v. R., die zich aan ver schillende diefstallen van geld ten nadeele harer meesteres heeft schuldig gemaakt. Hedenmorgen had een treurig onge- val op de Mare kunnen plaats hebben. Bij de begrafenis van een kind van don persoon v, G. begonnen de paarden, van den stalhouder D., welke voor de lijkkoets gespannen waren, zoo hevig te steigeren, dat het rijtuig alle kaos had te water te geraken en de personen, die in do volgkoets PRIJS DER ADVERTENTIE!!* !u 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7fl Grootere lellen nur plteieruimle. Voer hel iacuaee» reu buiten de stad wordt 0.10 berekend. gezeten waren, zich genoodzaakt zagen uit te stijgen en te voet grafwaarts te gaan. Mon schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 6 tot 13 dezer zijn alhier 22 bommen aange komen met 4430 kantjes pekel- en 301,400 stuks steurharing. Nog heden zijn met zeer hooge zeeën 3 bommen behouden aangekomen met 518 kantjes pekel- en 113,000 stuks steurharing en 15 ton makreolen. Eenige partijen pekelharing werden voor ongekenden prijs verkocht. Er werd besteed voor volle steurharing f 9.50 a f 15.50 en voor ijle steurharing 8 a 9 per 1000 stuks; voor makreel buiten den ledigen ton f 12.50. Zaterdag jl. stond eene aan den Ringdijk nabij de Lijnden (Haarlemmermeer) staande hooischelft in brand. De veldwachter, daar juist passeerende, waarschuwde den eigenaaar Ph. De HaaD, welke den brand bluschte. Langs de kust heeft men gisteren een groot wrak zien drijven. Er was geen mogelijk heid om er bij te kqraen. Het dreef steeds noord waarts. Ook is voorbij het Badhuis te Scheveningen eene scheepsboot komen aandrijven. Te Scheveningen is uit Vlaardingen het telegra- phisch bericht ontvangen dat gisternaoht de stuurman Teunis Vrolijk, varende op een schuit van den reeder G. Den Duik, over boord is geslagen en omgekomen. Ook heeft men to Katwijk aan Zee de treurige tijding ontvangen dat de matroos Arie Messemaker, varende op eene bomschuit van de firma Meerburg, welke jl. Woensdag is afgevaren, Zaterdag met eene zware stortzee is overboord geslagen en verdronken, nalatende eene weduwe met drie jonge kinderen. De bijzondere school in het dorp Woubrugge is gisteren op last van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid- Holland, voor eenigen tijd gesloten, daar alle go- vallen van diphtheritis aldaar, onder de kinderen, welke die school bezoeken, voorkomen. Hedennacht omstreoks halfdrie ont stond een felle brand op de eerste verdieping van het: magazijn van den behangor en stoffeerder E. H. Lncouw in de Van Limburg Stirumstraat te's-Hage. Als oorzaak wordt het volgende verhaald: Het Dog zeer joDge kind van de bewoners was dezen nacht zeer onrustig en hield man en vrouw uit den slaap doordien het schreeuwde, kortom zeer lastig was. Do heer L. stoud op, maar wilde, daar het in de kamer erg kil was, in zijn kantoortje aau de straatzijde zijne jas aantrekken. Daartoe begaf hij zich met licht naar bet kabinetje. Nauwelijks was hij dit binnengetreden of er over viel hem, volgens zija zeggen, eene duizeling, de lamp viel uit zijne handen, brak en in een oogwenk stonden eenige lichtontvlambare goederen in brand* Hij zelf viel ook op den grond. Het vuur deelde zich in een ommezien aan het behangsel en het houtwerk van het kantoortje mede. De bewoner zegt dat bij voelde dat men hem uit de kamer droeg en was letterlijk door den schrik verlamd. Naast het kabiuoje bovoisd zich het magazijn, gevuld met behangselpapieren, gordijnen enz. Het vuur werd daar dus gevoed, zoodat ook dit vertrek geheel uitbrandde. Spoedig was de brandweer op de plaats van het onheil tegenwoordig; het eer.rt werd water gegeven door den slangenwagen van het politiepostje in de Van-der-Duyöstraat; daarna volgden verschei dene andere spuiteD, wier waterstralen den brand uitsluitend tot het kantoortje en het magazijn be perkten. De overige kamers hebben noch door het vuur noch door het water geleden. De beneden-voorkamers, die de heer L. nader hand tot magazijn wilde inrichten, leden niet in LEIDSCHtÉSÉDAGBLAR

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1