paalt. Die intrekking wordt aan het krachtig optreden der Briteche regeering toegeschreven. Volgens den berichtgever der „Times" heerscht er cene volkomen breuk tusschen Joubert en de leden der Transvaalsche regeering, waardoor vermoedelijk twee partijen zullen ontstaan, welke tegen elkander wedijveren. Vijfhonderd boeren hebben de wapenen opgevat tegen Stellaland en de Oosoeto's; de roof tochten op het gereserveerd gebied duren voort. Belg-ië. De „Moniteur beige" bevat do wet, waarbij aan het ministerie van buitenlandsche zaken een krediet van 12,918 franken wordt toegekend tot herstel van de diplomatieke betrekkingen met den Heiligen Stoel. Te Yperen is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer Alphonse Vandonpeorebooiii, oud-afgevaar digde, on J-minister van binnenlaodbche zaken, minis ter van Staat. Oostenr.-Hong.-Monarcliie. Het ontwerp-adres van antwoord van het Hon- gaarsche Lagerhuis op de Troonrede spreekt van de groote bron van gerustheid, die gelegen is in de uitstekend vriendschappelijke verhouding met de andere Staten en in de bijzonder innige verhou ding met Duitschland, en verheugt zich er over, dat het karakter van dit verbond, dat zes jaren lang zulk een sterke waarborg is geweest voor het be houd van den vrede in Europa, noch uit- noch in wendig eenige verandering heeft ondergaan. De keizer van Oostenrijk ontving Zaterdag te Weeoen koning Milan yan Servië. Deze bracht een bezoek bij den koning van Saksen en ontving bezoeken van den keizer en prins Wilhelm van Pruisen. Aan het galadiner op Schönbrunn namon de koning van Saksen, prins Wilhelm, graaf Kal- noky en de Duitsche gezant, prins Reusz, met de leden van het gezantschap deel. Uit Praag wordt de arrostatie van twee werk lieden gemeld, die beschnldigd worden van hoog verraad door middc-l van volksopruiende woelingen. De commissaris van politie, die do arrestatie bewerk stelligde, heeft daarna een dreigbrief ontvangen. X 1 jr Q, sua m <E> ai. PARIJS, 11 October. Eene officiëele depeche van admiraal Courbet van 9 October bevat de mededoe- ling, dat hij voortgaat Ke-Lung te versterken. Dit werk zal hem verscheidene dagen ophouden. De admiraal Lespès ontscheepte een detachement ooi do post der torpedobooten te Tam Sui te verkennen, die door eene sterke Chineesche macht, verscholen in laag hout, verdedigd werd. Hij verloor daarbij 1 officier en 6 minderen werden gedood. LONDEN, 11 October. De correspondent der „Daily News" telegrafeert botreiiende het gevecht, geleverd door admiraal Courbet voor Fou-Tchou: Hoe ongelooflijk men het vinde, de Chineesche oorlogsvloot had opgehouden te bestaan 7 minuten nadat de Franschen het vuur opeadeu. De Chinee- zen moeten daarbij minstens 800 man verloren hebben. De „Standard"-correspondent bevestigt dit. PARIJS, 12 October. Er is thans wel geen twijfel aan, of de aanval der Chineezen in Tonkin is met groot verlies afgeslagen, maar ook do Franschen leden aanzienlijke schade. Er ie driemaal gevochten, eerst, de verkenningstocht met de kanonneerbooton, daarna het gevecht in het dal van den Loch-nan, on ten slotte de beslissende aanval op de vor- schanste stelling bij Kep, door generaal Négrier. In het eerste gevecht verloren de Franscheu 1 officier en 30 man aan gewondenin het tweede 1 officier on 3 man gedood, 1 officier en 19 man gewondin het derde 1 officier en 20 man gedood, 9 officieren en 50 man gewond. Te zamen werden dus 135 man, waarvan 13 offi cieren, buiten gevecht gesteld. Het verlies der Chi neezen wordt in het laatste gevecht op 1000 geschat nog geen groot cijfer in vergelijking van Son-Tay en Bac-Ninh. De nederlaag schijnt echter weer beslis send geweest te zijn, ofschoon de Chineezen in groote overmacht en uit verschanste stellingen streden. Het blijkt weder dat aan ernatigen weer stand van een Chineesch leger tegenover Europee- sche troepen niet te deoken valt. BRUSSEL, 12 October. De „Indépendanco beige" meldt dat, nadat Gaston Bérardi aan Wilmart, redacteur van de „National", satisfactie door de wapenen had gevraagd, wegens een artikel beloedi- gend voor de redactie van de „Iudépendance", de getuigen van Wilmart. aan die van Bérardi een schrijven ter hand stelden, hetwelk laatstgenoemden als eene uitvlucht beschouwden. Gaston Bérardi heeft daarop een briof aan Wilmart gericht, waarin bij hem een lafaard noemt. BRUSSEL, 12 October. De koning en koningin woonden het jaarlijksche requiem bij, omringd door den gcheelen hofstaat, gehouden in de kerkteLaeken. Bij hun komst en vertrek werden HI1. MM. warm toegejuicht, door de menigte, die ondanks het slechte weder was saamgestroomd. KOJLONÏEA. BATAYIA, 5 September. Het jongste politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden loopt van en met 4 tot en met 20 Augustus jl. Daaruit blijkt o. a. het volgende: Op militair gebied viel niet voel belangrijks voor. Den llden werden de transporten Anagaloeng— Tjot Basetoel—Glé-kambing en Kroeng Raba— Boekit-Seboen door den vijand beschoten, hetgeen ook op verschillende tijdstippen gebeurde met onze versterkingen te Toengkoep, Djerir en te Senolop. De kampongs Lam Blé en Lam Blang worden getuchtigd tot straf voor hot verraad den 29sten Juli op het detachement. Tjot Goo gepleegd. Toekoe Oomar en Hoessin Longbatta bevonden zich nog steeds ter Westkust. Aanvankelijk hadden zj aan Tengko Di Tiroo beloofd tegen den 9den of den lOden Augustus te Boeng-Tjalla te zullen zijn, doch later kwamen zij van dat voornemen terug en volgens de laatste berichten zonden zij naar Tenom vertrokken zijü, vermoedeljk om don ons getrouwen radja van Rigas, Potjoet Mohamad, te beoorlogen. In den namiddag van den 6den Augustus werd door een drietal personen uit de woning van Tookoe Sandang, noef van Tookoe Neq van Marassa, te Lambaid een meisje van circa 9 jaren geroofd. Hoogstwaarecbijnljk is het kind naar Lepong ge voerd. Bij die kampong en bij de kampong Laraa- jang (VI Moekims) moet eene 30 man sterke bende rondzwerven. De hoofden dier kampomg werden deswege Daar 0!eh-leh ter verantwoording opgeroepen. De overige berichten uit Groot-Atjeh in het rapport zijn ééne Ijst van bjzonderheden omtrent uitgebreide organisatie, verschansing en provian deering der vijandelijke benden met verdubbelde waakzaamheid onzerzijds. Door deu gouverneur-generaal van Ned.-Indië eyn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlof Daar Europa wegens ziekte aau den notaris tevens vendum. te Malang (Pasoeroean) B. A. Barkeij. Zes maanden verlof naar Europa, buileu bezwaar van den laode, aan den coDtr. 2de kl. bij bet binn. boet. op de bezitt. buiten Java en Madura D. C. Rietbergen; een tweejarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer 2de klasse L. Van Leeuwen Ltz. Benoemd: Tot tijdel. verv. van den not. teveDs vendum. te Malang B. A. Barkeij, gedurende diens afwezigheid met boitenl. verlof, de cand.-not. C. P. A Boelen; tot mach. bij lands stoombaggermolcn te Soerabaia F. Lijnis Huffecreutcr, laatst werktuigk. opz bij de Bat. havenwerken. Ontzet: Uit zijn ambt en ontslagen uit 's lands dienst, de griffier van den landraad te Sidoardjo (Soerabaia), H. F. Middleton. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aau den kapt. der inf. I. Bartelds, aan den off. van gez. 2de kl. J. C. Mohr, aan den 2Jen luit. der inf. H. C. De Voogt en aaQ den laten luit.-kwart. bij de mil. administratie W. J. Zwager. Opgedragen: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indie gedet. lsten luit. der inf. C. Lem, onverwijld naar Nederland terug te kceren. Geplaatst: Bij het 2de bat. int, de 1ste lait. H. C. J. Tee'ers; bij het 3de depot-bat., de 2de luite. J. G. B. Berlauwt en H. G. C. Munnich; bij het éde depot.-bat., de late luit. H. O. Holwerda Overgeplaatst: Bij het 7de bat. inf., de maj. C. F. Koch van het üde bat.; bij het 9de bat., de maj. L. H. M. Geuct, van het garnizoens-bat. van Sumatra's Westkust; bij het éde depot-bat., de 2de lait. 3. G. Spandaw, van het garnizoen9-bat. van Samatra's Westk.; bij het garnizoen-bat. van Sumatra's Westk., de 2de lait. A. W. Van der Pauwert en H. B. Van der Goot, beiden van het éde depot-bat., bij het garnizoeDs-bat. van Palembang, de kapt. G. A. De Wit, van het 15de bat.; bij de 3de corop. (3de bergbalterij) te Soerabaia, de 2de luit. D. L. Van Ascb, van do 2de comp. (2de veldbatterij) te Banjoe- Biroe; by bet hospitaal te Willem I, de late luit.-kwartierm. C. G. Vossen, van het garn. te Djokjokarta; bij het garn. te Onrust de off van gez. 2de kl. dr. H. Grcothoff, van dat te Soerabaia; bij het garu te Soerabaia de off. van gez. 2de kl. L. A. F. Schakers, van het hosp. aldaar; dc 1ste loits. der genie A. Schaefer naar Batavia en G. W. F De Vos Daar Atjeh. Departement van Marine. Benoemd: Totlithograaf bij het hydr.-burean te Batavia, F. H. Koeken, thane met de waarneming dier betrekking belast. Overgeplaatst: Van het st. „Bogor" op het st. „Zwa luw", de ben. 1ste mach. I. E. Vis; van het st. „Koetei" op het st. Bogor", de 2de mach. W. J. Kenlemans; van het st. „Arend" op het st. „Koetei", als chef der machinc-kamer, de 2de mach. M. A. Raasvelt SB ij liet ter perse gaan van dit nommer waren de Amstcrdamsche bcursnotcerln- gen van heden nog n!et door ons ontvangen. INGEZONDEN. Het Hoofdbestuur voor den Historiscben Optocht, gehouden op 3 October jl., acht het zich een duren plicht aan allen, die hebben medegewerkt dezen te doen slagen, zijnen welgomeenden dank toe te brongen. Dank en hulde vooral aan het Edelachtb. Ge meentebestuur voor zijne hooggewaardeerde en krachtige huip, ons bestuur betoond. Dank ook ten zeerste aau do Weled. heeren Pleyte en Du Rieu, die door hunne kennis en vcorbchting, gepaard aan krachtdadige hmp en toewijding, het plan tot uitvoering deden kouicu. Dank aan deo heer Steeiujuyzen en verdere be woners der Steenstraat, alsook aan den heer J. A. Loeber, voor de eer den optocht aangedaan, door het scheuken van lauwerkransen. Maar ook dank, hartelijk dank aan do deelnemers aan don optocht, voor do go9de orde en eensge zindheid, welko geen oogenblik verbroken werd, waardoor zij aan stadgenoot en vreemdeling ge toond hebben dat de Leidsche werklieden op waar dige wijze feest kunnen vieren, en zelfs de ver wachting van htt bestuur hebben overtroffen. De feestviering van den Bden October 1884 zal daardoor, als oen der best geslaagde, in onver getelijk aandenken bewaard blijven. Het Hoofdbestuur voornoemd J. Goedeljee, Voorzitter. W. Metselaar, Vice-Voorz. J. N. v. d. Mark, lste Secr. P. Peeters, 2de Secr. "W. F. Hofkes, lste Penningm. A. A. De Graaff, lste Comm. W. J. Bomli, 2de Comm. Leiden, 11 Oct. 1884. DIEISEKBËSCUERSHNG. Het Bestuur der Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren heeft reods voor ge- ruimen tijd eeno uitnoodiging door den druk ver spreid en in de Tramwagons doen ophangen. Het luidt aldus: „Hot in beweging brengen van het tramrijtuig is voor de paarden eene zeer groote inspanning, die, gedurig herhaald wordende, dierenkwelling en dierenmishandeling wordt. Ieder die van don tram gebruik maakt, wordt daarom beleefdelijk verzocht het tramrijtuig niet meer dan noodig is te laten stilhouden. Vooral wordt men nitgenoodigd, als men nog slechts een kleinen afstand van zijne bestemming verwijderd is, en een ander don tram laat stilhouden, van die gelegenheid gobraik te maken door dan tevens het rijtuig to verlaten." Eene dergelijke uitnoodiging is vauwege do Ver eeniging vcor Dierenbescherming te 'a-Gravenhage in de tramrijtuigeu opgehangenen het is mij ge bleken dat die uitnoodiging over het algemeen gunstig werkt en bij velen sympathie vindt. Bedrieg ik mij dan bestaat ook bier eene Ver eeniging tot BereehermiDg der dieren, die tot dus verre nog zelden eenig teeken van leven gaf. Zou het niet wenschelijk zijn, dat door hare tnsschenkomst in overleg met de directie der Tiramwegmaatschappij, een dergelijk verzoek werd kenbaar gemaakt. leiden, 10 October 1884. Aeqüitas. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhior op Zaterdag 11 Oct., ton overstaan van den notaris W. F. KaiserEen huis aan de Oude Vest, No. 57a, Sectie H, No. 2731, opgehouden op 5000; twee pakhuizen met bovenwoningen en werkplaats aan de westzijde van de Mare Nos. 7 en 7a, Sectie H, Nos. 2537 en 2538, gecombineerd, kooper C. G. Van Oerle qq. vcor f 5495. Ten overstaan van den notaris mr. L. M. J. H. EerstensEen winkelhuis, waarin dekenfabriek, mefc grooten tuin aan den Nieuwen Rijn No. 69, Sectie I, No. 628, kooper H. Filippo Jr. qq., voor 5000; een huis met afzonderlijke bovenwoning aan de zuidzijde van de Langebrug No. 73, Sectie G, No. 757, opgehouden op f 1950; een werkhuis met plaatsje aan den Middelweg, No. 32, Sectie I, No. 152 kooper L. J. Van Sonderen q.q., voor f 1100; een huis en erf aan de oostzijde van de Geeregracht, No. 32, Sectie E, No. 518, kooper P. Kolderman, voor f 1050een huis en erf aan de noordzijde van de Klikstraat No. 17, Sectie E, No. 534, kooper H. v. Borselen, voor f 526. De verwachting voor morgen is: veranderlijk weer, regen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 3