Etaam 2o. dat de bekroonde stieren tegen een behoorlijk dokgeld werden gestationneerdvan welk dekgeld b. v. de helft ten goede van de kas en de andere helft ten voordeele van de eigenaars of honders der stieren zon behooren te komen. Nog werd aan de hand gedaan: lo. het middel, vooraf een kapitaal te vermen, te verkrijgen in aandeeleü; voor dit kapitaal stie ren aan te koopen en tegen behoorlijk dekgeld te stationneeren. (Een dergelijk middel was ook door eene vereeniging in Gelderland toegepast tot ver edeling in hoofdzaak van het paardenras en deze vereeniging was zoo goed geslaagd, dat ze eene rente van 17 percent 'ajaars kon nitkeeren.) 2o. het middel om te bewerken, dat in elke ge meente of in elke buurt zich eenige veehouders, b. v. een 20-tal, vereonigden, tot aankoop voor gezamenlijke rekening van een besten stier, ten «inde die voor dekking voor huuEe runderen te gebruiken. Ten slotte werd het nog wenschelijk geacht het soort van stieren op de afdeelingsvergadering te bespreken en besloten dat de thans tegenwoordig zijnde heeren, niet als afgevaardigden van hunne afdeeling, maar als particulieren, op Woensdag 29 October a. 8., des voormiddags te 10 uren, bij- mejuffrouw De Wit te Aarlanderveen andermaal zullen bijeenkomen, tot verdere bespreking van de ©nderwerpelijke zaak. Zaterdag-avond kreeg Sarah Bern hardt, na de „Macbeth"-voorstelling te'8 Hnge, eene serenade. De gevierde actrice werd bij haar ver schijnen aan het geopende venster toegejuicht, vooral toen do „Marseillaise" gevolgd door het „Wien Neerlandsch bloed" gespeeld was. Voor het jjHotel den Ouden Doelen" was eene gasverlichting aangebracht en werd Bengaalsch licht ontstoken. Bij de voorstelling zelve werd Sarah na de slaap- wandel-scène driemalen teruggeroepen en ontving zij een reusachtigen bloemkorf. De stemming van het publiek was overigens over 't algemeen koel. Met genoegen vermelden wij dat de aannemers van den Passage bouw op het Bui tenhof te 's-Hage aan de weduwe van den dezer dagen op dat werk door een val omgekomen werk man gedurende tien weken eene toelage van 10 hebben toegezegd, zoodat althans in de eerste be hoefte van het gezin is voorzien. Te Scheveningen werd eene der schuiten bij het afvaren door den feilen wind en stroom weder naar het strand geworpen, kwam daar op een anker van eene andere schuit en kreeg drie gaten in den bodem, waardoor hot vaartuig onmiddellijk in den grond ging. Op hetzelfde oogenblik kwamen twee haringschuiten van de reis thuis; eene er van kreeg door den sterken golfslag zooveel water over boord, dat alles van het dek spoelde en het schip, vóór het nog aan den wal was, ook in den grond ging. De equipage kwam er ongedeerd af. Daar de zee en de wind 's nachts wat kalmer werden, heeft men weldra nog het grootste gedeelte van de lading kunnen lossen. Te Schiedam is weder een geval van longziekte voorgekomen in het land van den vee houder F. Kool. Toen te Amsterdam, door het ontvlammen van een petroleumtoestel, een zwaro binnenbrand ontstond in eene vleeschhouwerij in de Dirk Van Hasseltsteeg, werd het dienstmeisje zóó deerlijk verwond dat zij, na eerst bij een bakker te zijn Ingebracht en door de brandweer verbonden, in een rijtuig naar het gasthuis moest worden vervoerd. Ook de vrouw des huizes bekwam belangrijke brand wonden. Het beneden-achterhuis brandde geheel uit. De brandweer bluschte het vuur met eene brand- krftan. Naar het „D. v. N." verneemt zijn de commissionnairs in effecten Dirk Tobias, oud 65 jaren, en Elisa Marie Cornelia Tobias, oud 33 jaren, dezer dagen door do rechtbank te Amsterdam ter crimineele verwezen. Zij worden beschuldigd van lo. bedrieglijke bankbreuk door als gefailleerde kooplieden bevonden te zijn van een bijzondoren last voorzien of tot bewaarnemers gestold zijnde van gelden en handelspapieren, de gelden of de waarde der voorwerpen waartoe die last of bewaar geving betrekkelijk wa9, te hunnen bate te hebben aangewend en door boeken gehouden te hebben, die den waren staat hunner baten en lasten niet opleveren 2o. valschheid in geschriften van koophandel door verandering van feiten, die do geschriften moesten inhouden en doen blijken door den eersten beklaagde tweern al en, door den t w e e d e n beklaagde drie malen gepleegd. 3o. het des bewust gebruik maken van valscbe stukken door beiden vijfmalen gepleegd. en de tweede beklaagde bovendien van „een- vondigen diefstal." Hunne misdadige handelingen hebben reeds in het jaar 1881 een aanvang genomen. De verduis terde gelden bedragen eenige tonnen gouds. Zooals bekend is, bevindt zich de eerste in hech tenis, terwijl de tweede voortvluchtig is. Een jongen van ongeveer 16 jaren heeft hot huis zijner ouders onder Havelte in brand ge stoken. Terwjjl dezen afwezig waren, heeft hij zich toegang weten te verschaffen tot de gesloten woniDg en heeft met een lucifer een hoop stroo in de schuur doen ontbranden. Toen de boel goed opvlamde, heeft hij zich verwijderd. Al deze bijzonderheden heeft men door de bekentenis van den knaap, die zich in hechtenis bevindt, vernomen. Men heeft den 51-jarigen, alleen wo nende kramer L. te Epe, dood op zijn bed gevonden. Sedert een paar dagen ging hij zich overmatig aan sterken drank te buiten eu gaf hij daarbij te keDnen, dat hij bepaald plan had zich dood te drinken. Men kan dus gerust aannemen dat zijn wensch vervuld is. Verleden Zondag-ochtend waren de ge- loovigen, ter bijwoning van het H. Misoffer in de hoofdkerk van Brugge aanwezig, niet weinig ver wonderd, eensklaps het orgel niet meer to hooren. De koster snelde toe en vond den organist ster vende bij het klavier. Weinige oogenblikken later was de man een lijk. De heeren Van Rhijn Co., aannemers van de spoorweglijn AmersfoortNijmegen (tot Reenen) hebben het werk gestaakt, hunne werk lieden afgedankt en zijn naar hunne woonplaatsen vertrokken. Dit moet, volgens het „N. v. d. D.," in verband staan met twee onwillige eigenaren te Lensbrook, die den aangeboden prijs voor de ont eigening niet hebben willen aannemen. Door den hevigen storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, is de stoom boot „Koerier," varende van Ouderkerk a/d IJsel op Gouda, v. v., onder eerstgenoemde gemeente van zijn anker geslagen, tegen don wal gedreven en daarna gedeeltelijk gezonkeu. Zondag-ochtend omstreeks vier uron ontstond er te Daarle brand in eene boeren woning, bewoond door Herms. Nijmeyer. De brand woedde zoo snel, dat de bewoners, man en vrouw en zes jeugdige kinderen, benevens de dienstboden, ternauwernood bijna ongekleed uit het brandende huis konden komen. Eene ODgehuwde vrouw uit Den «Ham, die als dagloonster bij Nijmeyer aard appelen rooide en dien nacht daar ook was blijven slapen, wilde nog iets uit het brandende perceel helpen redden, doch moost het mot den dood bo- koopen. Men heeft haar lijk verkoold on verminkt onder het puin teruggevonden. Van den inboedel is niets gered; alleen het vee is behouden. t Te Weenen is de vorige week een Nederlander, genaamd Christoph Ahasverus Wun- derlich, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrieglijke handelingen. Het openbaar ministerie had onderzoek gedaan naar zijn verleden en deelde daarover het volgende medeDe beklaagde heeft gediend bij de Nederlandsche marine, maar werd wegens diefstal weggejaagd en tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Na zijn ontslag werd hij als oppasser bij het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden aangesteld, maar ook daar ontslagen wegens „onregelmatigheden." Hij verliet toen zijn geboorteland en zwierf als een moderne Ahasverus door Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, waar hij zich mot behulp van valsche papieren als een Holland8ch hoogleeraar voordeed, die door onze rogeering met eene wetenschappelijke zending belast was. Hij wist zich aldus gelden te verschaffen, door de bedrieglijke opgaaf dat hem in den spoortrein zijn brieventasch was ontstolen. In Dresden werd het bedrog ontdekt en boette bij zijn misdrijf door verblijf van vier jaren in het tuchthuis. Daarna zette hij hetzelfde handwerk op gelijke wijze in Oostenrijk en Zwitserland voort, maar viol eveneenB in handen der justitie. Te Zürich werd hij tot 3 maanden opsluiting veroordeeld en na afloop van dien tijd aan de Oostenrijksche justitie uitgeleverd. Hij had namelijk in "Weenen van het Nederlandsch gezantschap 160 florijnen weten te verkrijgen, wederom door het. verhaal van zjn professoraat en den diefstal van zijn brieventasch. Eenige Oosten- j'kscho geleerden lichtte hij ook aldus op, onder voorgeven directeur te zijn van het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Hij bekende alles, maar ontkende dezelfde te zijn als do matroos Wnnderlich, die in Nederland tot 6 jaar tuchthuis was veroordeeld. Eene geheimzinnige zaak houdt Mon- treuil bezig. Het dienstmeisje van een horlogemaker aldaar is verdwenen en niemand weet te zeggen waarheenook haar meester niet. Deze is in hech tenis genomen, in afwachting dat de verdwenen dienstbode teruggevonden wordt. De schade, door den cycloon te Cata- nië (Sicilië) aangericht, wordt op 5 millioen lires geschat. Men heeft reods 27 lijken en 350 gewonden van onder hot puin weggehaald. De voorsteden hebben veel geleden. Tal van huizen zijn in ware bouwvallen verkeerd, villa's en andere zomerver blijven der aristocratie zijn vernield geworden. Do hoos had, naar men rekent, eene doorsnee van 200 meters en bewoog zich in rechte lijn van het westen naar het oosteD, rakelings voorbij Catanië, de dorpen, welke zij ontmoette, als wegvagende. Ogninais geheel verwoest, Cibali en Borgo gelijken hoopen bouw vallen. Ia het geheel zijn een duizendtal huizen verwoest; de wijngaarden en oranjeboomplantages desgelijks. Geheele boomen en daken zijn tot op groote afstanden weggeslingerd. Vier menschen zijn doodeliik gekwetst tusschen Catanië en Catanisetto aangetroffen, waarheen zij door den wind waren voortgesleept. De verschrikte dorpelingen zijn naar de stad gevlucht. De hospitalen zijn vol gekwetsten en de nood is groot. Te Essegg in Hongarije vermaakten zich een aantal kinderen aan den oever der rivier door in en uit eene boot te springen. Op een oogen blik, toen zich 14 kinderen in de boot bevonden, sloeg deze om en alle kinderen verdronken. Men heeft nog slechts drie lijken opgehaald, waaronder die van 2 zusters. De zeventienjarige werkman Tho mas Joseph Del8emme, arbeider in eene steenkoolmijn te Beyne-Heusay, is op droevige wijze om hot leven gekomen. Hij wilde juist de miju verlaten om bij zijne ouders het middagmaal te gebruiken, toen eensklaps een zwaar stuk steenkool, dat los was geraakt, naar beneden viel en den ongelukkigen werkman op het hoofd trof. Bewusteloos viel hij neer, zoodat hij geen hulp kon roepen. Toen einde lijk een ander werkman de plaats des onheils passeerde, zag hij zijn gewonden kameraad badende in zija bloed. Hoewel hij spoedig geneeskundige hulp riep, kon de dokter slechts den dood con- stateeren. Te Liverpool zijn 4 personen in een huis verbrand. Het pand brandde geheel af. Te Auxonne werden twee kinderen van 5 en 3 jaren alleen gelaten in eene kamer, waarvan de deur op slot wasde vader was steen houwer en de moeder moest eene boodschap doeo. Tijdens hare afwezigheid vatte het linnen, dat zij bij de kachel had gehangen, vlam en de kinderen stikten door den rook. Het bekende hotel „Zum Adler" to Bertrich is met eenige belendende huizen eene prooi der vlammen geworden. Vraag: Wat heeft het huwelijk met een lei gemeen AntwoordDe meisjes rekenen er op. BUITENLAND. Uit Marokko wordt geschreven dat de gouver neur van Azimour een Fransch onderdaan zonder medeweten Yan den consul heoft doen gevangen zetten. De Franschen in het binnenlaud van Marokko zijn het voorwerp vau allerlei vervolgingen, onder voorwendsel dat zij de bevolking tegen het gezag dos sultans opzetten. Het comité der nationale verdediging in Frank rijk heeft besloten dat Nizza eene vestiDg zal wor den. Het zal eene belangrijke plaats in het verdedi gingsstelsel worden, het middelpunt van een reus achtig versterkt kamp. De gemeente zal met dit plan weinig ingenomen zijn. Uit Tamatave wordt aan de „Standard" ge meld dat de Franschen voornemens zijn Vohemer on Passandava te bezetten, ten einde de gemeen schap der Hovas volkomen af te SDijden. Groot-Hritannië. De meeste Engelscho dagbladen zijn ingenomen met het besluit der Transvaalsche regeering be treffende intrekking dor proclamatie, welke het be schermheerschap over het gebied van Montsioa be-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2