LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7555. Vrijdag 3 October A0. 1884. AAN LEIDEN 3 OCTOBER. PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 8 maanden1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 147 tot 150 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. OfKciëele Kennisgevingen. Onthulling van het Ciedenkteeken van ÏLeiden9 Ontzet op Vrijdag 3 Oct. 1§§4. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de toegang tot het afgesloten terrein op de Ruïne aan de zijde van Garen- markt bij de Groenebrug is bestemd voor de houders van Oranjekaarten (gereserveerde tribune), het kinderkoor, Leidens Mannenkoor en de deputatien der verschillende vereenigingende toegang aan de zijde van de Doeza- straat bij de Nieuwsteegsbrug voor de houders van de andere kaarten, en de toegang aan de achterzijde voor de deelnemers aan den optocht. De onthuUingsplechtigheid vangt aan te hal/éénterwijl vóór elf uren niemand tot het afgesloten terrein wordt toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de feestelijkheden bij gelegenheid der plechtige onthulling van het gedenkteeken van lLeEdens onzet, op Vrijdag 3 October e. 1;., des voormiddags te half acht, zullen worden iogewjjd door salvo's van het ge- schut, te lossen op hot Schuttersveld aan den Rijnsburger Singel. De ingezetenen die in dien omtrek woonachtig zijn, worden in hun belang uitgenoodigd, tijdons het lossen dier schoten de ramen hunner woningen geopend te houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 2 October 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat het Bureel van den Burgerlijken Stand op aanstaanden Vnjdag den 3den October uit sluitend geopend zal zijn van tien tot elf uren des voor middags. OP1 DEN 3den OCTOBER 183T. Roem, Leiden, roem uw Van der Werf, Den schutsman van der vaderen erf, Van 't erf, toen 't zich besprongen zag Door Spaansche benden dag aan dag, Door pest en honger beide En 't wee ten Hemel schreide! Roem, Leiden, roem uw Van der Werf, Den schutsman van der vaderen erf, Toen 't zulk een gruwzaam lijden leed, Omdat het voor de Vrijheid streed; Maar God was zijn vertrouwen En Willem van Nassauen! Roem, Leiden, roem uw Van der Werf, Den schutsman van der vaderen erf, Hij schutte meer dan have en goed, Hij schutte meer dan burgerbloed Dat Spanjen overmande, De Vrijheid van den Lande! Ja Leiden, roem dien Burgervaiir! Gij roemt in hem de heldenschaar, Die aan de wereld heeft getoond, Wat kracht in 't vrije Holland woont; Dat was de kracht dei' vaderen Hun bloed stroomt u in de aderen! H. Den Briel, Alkmaar, Leiden! Welk een heerlijk drietal namen, schooner dan eenige natio nale geschiedenis te vermelden heeft. Brielle, waar de worsteling aanving en het morgenrood der vrijheid aan de kimmen rees, - Alkmaar, waar voor het eerst de overmacht van het geweld het hoofd stiet, en waar, na een droevigen ochtend, vol leed en jammer, de heerlijke dag der Victorie begon, - Leiden, waar den Spanjaard voorgoed de hoop werd ontnomen het volk in boeien to slaan, dat geen ketenen wilde torschen, dat den dood verkoos boven onderwerping aan vreemde dwingelandij. Te Leiden vierde een bijna bovenmenschelijke moed, eene volharding, nooit door eenige benarde veste overtroffen, den schoonsten triomf. Hier werd aangetoond op een wijze, die allen twijfel bniten- sloot, dat geen Hollander den nok kan buigen voor zwaard en geeselroede. Hulp van elders kon ons niet redden; zoo vaak een leger was aangerukt om den Spanjaard uit het land te jagen, bezweek het voor de geoefende troepen, over welke de dienaren van den Spaanschen monarch konden beschikken, en nog lagen op het heideveld van Mook de been deren der duizenden, met wie de edele Lodewijk en Hendrik van Nassau, 's Prinsen dappere broe ders, den hopeloozen strijd hadden gewaagd. Maar wat geen legermacht kon volbrengen, dat vermocht de onverzettelijke wil, de ontembare moed, de on bezweken standvastigheid der landskinderen. Eene veste met veertien duizend menschen bevolkt, met eene bezetting van nog geen honderd man, schaars van levensmiddelen voorzien, houdt den vijand vier en eene halve maand buiten hare wallen, - trotseert, niet slechts het vijandelijk vuur, maar, wat veel erger is, den hongersnood eo de pest, liever dan zich over te geven, en blijft voor het laatste nageslacht een voorbeeld van heldhaftige plichtsbetrachting. En teen eindelijk de Zeeuwen den vijand verdreven en de uitgevasfe verdedigers van spijs voorzien hadden, toen was een offer gebracht, dat voor altijd de vol tooiing van het aangevangen bevrijdingswerk ge waarborgd heeft. Hoe gaarne zouden wij op den feestdag van mor gen Nederlands Koning, den allen zoo dierbaren Oranjevorst, mee willen zien opgaan om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den held, wicn 's Konings groote voorvader eenmaal met tranon van vreugde in de oogen de handen drukte, dank zei voor zijn betoonden moed en trouw! Neen, door dezen feestgaog ware geen wanklank gebracht in de sombere stemming van 's Konings Huis na den zwaren slag, dien het trof; in dagen van droefenis gaat er dubbele kracht uit van do innige gemeen schap tu8schen een geliefden Koning en hot Volk, dat hem aanhangt, met een oprecht gevoel van gehechtheid. Helaas, het mag zoo niet zijn: juist twee dagen vóór de onthullingsplechtigheid vertrok het Koninklijk gezin naar LuxemburgToch zullen, wij zijn er zeker van, de Loidenaars hun Koning eene ruime plaats toeschikken in hun feest viering, en zal, bij het rood en wit dor Leidscho vlag, het Oraüje wel weer de overheerschende tooi zijn, alsof men opnieuw wil uitdrukken, dat elke historische herinnering het „Oranje boven9 ah grondtoon heeft. Leiden staat gereed om allen te ontvangen on te verwelkomen, die getuigen willen zijn van do vaderlandlievende hulde aan de mannen uit ons hel dentijdperk. Het feest, dat w5 gaan vieren, is een nationale jubeldag, waarmede het Nederlandache volk wel van heelerharte zal instemmen. PRIJS DER ADYERTENTIEN: V»n 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.iTk Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iacum- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Daarom zij ook het feest zoo algemeen mogelijk, omdat het aan een zoo uitnemend nationaal denk beeld beantwoordt. Maar daarom ook meent de uitgever van het Leidsch Dagblad in den geest zijner lezers en in het belang van zijn personeel te handeleü, door het volgend nummer in plaats van des avonds, reeds morgenochtend om zeven uren te doen ver schijnen. Het zal dan een feestnummer zijn, in buitengewoon en ruimer gewaad, en bijzonderheden, zoomede beschrijvingen bevatten op het zoo be roemde beleg en luisterrijk ontzet-feest betrekking hebbende, met eeno afbeelding van het Monument. LEIDEN, 2 October. De minister van bnitenlandsche zaken heeft, evenals zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, de uitnoodigiDg aangenomen tot bijwoning der ont hulling van Leidens monument, alsook tot deel neming aan den feestmaaltijd. De burgemeester heeft maatregelen genomen om do onthulling zoo algemeen mogelijk toegankelijk te doen zijn; behalve de gereserveerde is er eene tribune voor meer dan 1000 genoodigden opgericht, waarvoor o. a. invitaties zijn gezonden aan ambte naren, notarissen en allerlei andere autoriteiten van den meest verschillenden aard, met hnnne dames, en daarenboven is de ruimte tusschen de tribunes om het monument nog met stoelen bezet. De tweede lezing, welke gisteravond in de Stad8zaal gehouden werd, was wederom goed be zocht; ja, zelfs zóó, dat de - voor die gelegenheid feestelijk met grooD en bloemen, wapens en vaan- dols, - waarop toepasselijke opschriften, - en het rood en wit waarmede het tooneel was gedrapeerd, - versierde benedenzaal opnieuw te klein was en ook de gaanderij eveneens flink was bezet. De geachte spreker, do heer Japikse, die ander maal optrad, gaf eenige schetsen omtrent het beleg en ontzet van onze grijze sleutelstad, had voor deze gelegenheid eene afbeelding van den plattegrond op een bord geteekend en gaf daarbij eene ver klaring hoe en van waar toen ter tijd de Span jaarden onze stad naderden enz. Nadat de met^ aandacht gevolgde spreker zijne toespraak ten einde had gebracht, werd hij door esn luid handgeklap toegejuicht. Daarna werden door de muziek van het 4de reg. inf. onder leiding van den heer A. Grentzius, op de gaanderij een paar nummers uitgevoerd. Inmiddels hadden de leden van Leidens Mannen koor zich op het tooneel geschaard en brachten onder begeleiding van pianomuziek een twaalftal zangnummers ten gehoore, nl. liederen, alle toepas selijk op de dagen van voorheen, waarna ook de spreker wederom voortrad en der Commissie van de Volksbijeenkomsten hartelijk dank zeide voor de genoegens, niet alleen hem, maar allen aan wezigen dezen avond verschaft. Door de muziek van het vierde reg. inf. werden ten slotte nog eenige vaderlandsche liederen uit gevoerd. Het zij der commissio gegeven nog menig gezellig avondje den werkman in het a. s. winterseizoen voor te bereiden. Kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente to Kimswerd hebben besloten, f 50 bij te dragen tot de som, welke vereischt wordt voor het totstandkomen der nieuwe vertaling van het Oude Testament onder loidiDg van prof. Kuenen te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „"W. A. Scholten", van Rottordam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen te 7.56 bezorgd zjjn%

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1