zich sir Garnet Wolseley. Uit achting voor zijne bekwaamheden hadden zijne dievengenooten hem eene trompet vereerd. In de wijk Lambeth te Londen zijn een broeder en eene zuster, John en Ann Warren, 55 en 64 jaren oud, in hunne woning dood gevonden waarschijnlijk zijn zij vermoord. Een man van omstreeks 40 jaren heeft zich te Parijs van de Juli-kolom laten valleD. Hij kwam met zulk een geweld tegen den grond aan, dat het hcxj^l geheel van den romp werd ge scheiden. De naam van den zelfmoordenaar is onbekend. BUITENLAND. FrankrflSL In den ministerraad deelde de minister Ferry Zaterdag-ochtend mede dat admiraal Courbet in zijne jongste depeches heeft gemeld dat alle voor bereidende maatregelen waren genomen en men binnenkort een handelend optreden kan verwachten. Tevens deed de minister mededeeling van de stukken betreffende Egypte, den tekst der gemeen schappelijke nota, eenige brieven van Nubar-pacha en het besluit, waarbij de amortisatie werd geschorst. De ministerraad handhaafde den 14den October als de dag, waarop de Kamers bijeen zouden worden geroepen. Betreffende de begrooting voor 1885 bestaat er alle grond om te gelooven dat de regeering het met de commissie eens zal worden over eene bezui niging van 50,000,000 franken. Uit Hanoi' wordt gemeld dat de operaties, onder bevel van kolonel Berger, tegen Phung en onder kolonel Maussion tegen My-Luong ondernomen, volko£>. zijn gelukt. Aan de „Nordd. Allgem. Zeit." wordt uit Ham burg gemeld dat op uitnoodiging van den rijkskan selier de voornaamste vertegenwoordigers der firma's, die deelnemen aan den handel op Afrika's West kust, naar Friedrichruhe zijn vertrokken. Men be weert dat de rijkskanselier de kooplieden heeft uitgenoodigd, ten einde hunne meening te verne men over de toekomstige regeling der Duitsche nederzettingen op de Westkust van Afrika. Tevens wordt nog gemeld dat, wat betrefc de verhouding tot Duitschlands buren in West-Afrika, met Engeland en Frankrijk onderhandelingen zij a aangeknoopt, die alle hoop geven op eene vriend schappelijke oplossing van eenige quaesties, welke misschien later aanleiding tot verschil zouden kun nen geven. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt ook uit Kiel dat de vice-admiraal Knorr tot bevelhebber over het eskader, dat naar West-Afrika bestemd is, benoemd werd. De schepen waaruit het eskader bestaat, zijn de „Bismarck", als vlaggeschip, de „Gneisenau", de „Olga" en de „Ariadne." Rusland. De keizer en keizerin zijn gisteravond te Peter hof aangekomen. Het „Journal de St.-Pétersbourg" spreekt zeer beslist de door de bladen medege deelde geruchten tegen, als zou er plan bestaan op eene diplomatieke of eventueel zelfs gewapende tusschenkomst van Rusland in China, evenzoo het bericht van een streven van Rusland om havens aan de Aegeïsche Zee te verkrijgen, en het fantas tische artikel in de „Times", omtrent een verbond tusschen Frankrijk en Rusland met het doel om China onderling te deelen. Telegrammen. PARIJS, 27 September. Aan de cholera zijn gisteren overleden: 18 personen in de oostelijke Pyreneeën, 10 in Spanje, 205 in Italië, waarvan 63 te Napels, 22 te Genua en 6 te Spezzia. PARIJS, 28 September. In de oostelijke Pyre neeën overleed gisteren één persoon aan de cholera, in Spanje overleden 7 personen, in Italië 230, waar van te Genua 27, te Spezzia 6, te Napels 74 en te Venetië 2. BRUSSEL, 28 September. Heden hield de „Asso ciation libérale" in het Alhambra-theater eene ver gadering om te onderzoeken met welke middelen men tegenstand zou kunnen bieden aan de nieuwe schoolwet. De heer Janson spoorde in eene vurige rede de liberale partij tot eendracht aan, met het oog op de aanstaande gemeentelijke verkiezingen. De heer Goblet gaf een overzicht van de maatregelen, welke te nemen zgn, ten einde den tegenstand tegen de schoolwet te organiseereD. De onmetelijke goederen der geestelijke corporatiën moeten het onderwijs dienen. De leus der liberalen moet zijn: De kerk buiten den Staat! (Toejuichingen). Hierna werd de zitting opgeheven. Op de Beurs had 's namiddags te 3 uren eene manifestatie ter eere van den burgemeester Buis plaats. De zaal was eivol. Eene ovatie vol geestdrift werd den burgemeester bij zijn binnentreden gebracht. De heeren Crocq, Janson en Dewael spraken redevoeringen uit, waarin zij den burgemeester geluk wenschten, dat hij de vrijheden der gemeente beschermd en de tusschen komst der troepen belet had. Onder de toejuichingen der verzamelden vereerde de senator Crocq den burgemeester eene eeresjerp en eene buste van hem zei ven. Buis betuigde zijn dank en zeide dat deze blijken van sympathie be stemd waren voor den vertegenwoordiger van de gemeentelijke autonomie en het onderwijs. (Toejui chingen). Na de plechtigheid ging de menigte lang zaam uiteen; er hadden geen incidenten plaats. De directeur van de „National", de heer Marchi, tegen wien verbanning is uitgesproken, is dezen morgen vertrokken. ANTWERPEN, 28 September. Aan het banket, dat gisteravond ter eere van den hoofdredacteur van het „Handelsblad van Antwerpen" plaats had, hield de minister van binnenlandsche zaken eene rede, waarin hij o. m. zeide: „De herziening der schoolwet maakt 6en deel uit van ons verkiezings-programma. De herziening is niet geschied zonder dat men tandgeknars vernam. Onze tegenstanders zoudon echter niet durven be weren, dat wij hunne vrijheidsrechten hebben aan gerand. Zij richtten het onderwijs in n3ar hun goed vinden in de gemeenten, waar zij de baas zijn, doch zij zullen de gemeenten, waar wij de meerderheid hebben, niet meer beheerschen. „Wij zullen geen gebruik maken van onze macht. Wij zullen de vrijheid te baat nemen om onze denk beelden te verwezenlijken. Daarvan is de nieuwe schoolwet het eerste voorbeeld. Aan de Kamers is een ontwerp ingediend, dat ons vergunnen zal, de provinciale en de gemeentewet in waarlijk liberalen zin te herzien. Het zal onzen tegenstanders Diet gelakken de openbare meening op eeu dwaalspoor te leideD. „Hoewel de plaatselijke belangen bij de gemeente lijke verkiezingen eene groote rol spelen, ben ik verzekerd dat de machtige wind van 10 Juni en 8 Juli onze zeilen ook in de toekomst zal doen zwellen." ALGIERS, 28 September. Zes verdachte gevallen en vijf sterfgevallen aan de cholera kwamen te Oran voor; twee sterfgevallen aau boord van het stoomschip „Abd-el-Kader," dat te Bona in quaran taine ligt. De „Abd-el-Kader" kwam uit Cochin- China. CAIRO, 28 September. Do diplomatieke agent van Italië heeft heden een protest ingediend tegen het schorsen der amortisatie. Het document is meer gematigd dan de identieke nota der groote mogend heden. Het doet uitkomen dat die schorsing klaar blijkelijk eene schending der liquidatie-wet is, welke niet kan gewijzigd worden zonder de toestemming van alle mogendheden. Het besluit met den khedive te verzoeken, akte te nemen van het protest. LONDEN, 29 September. De „Times" maakt eene reeks brieven van haren correspondent te Khartoem, looponde tot 31 Juli, openbaar. Zij be vestigen volkomen het bericht omtrent de jongste overwinningen van Gordon over de rebellen en het opheffen van het beleg. Het verlies van Gordon sedert 17 Maart bedroeg 700 man aan dooden. Kolonel Stewart is gewond. Hetzelfde blad verneemt uit Hongkong van 28 September dat de Franschen twee Engelsche koop- vaardij-8toombooten, die zich in het kanaal van Formosa bevonden, hebben aangehouden en gevisi teerd, en dat dientengevolge te Hongkong groote verbittering heerscht. Uit Tien-Tsin wordt van heden geseind: Men hoopt op eene vredelievende oplossing van het ge schil tusschen Frankrijk en China. Naar men ver zekert, heeft de keizerin van China besloten met Frankrijk vrede te sluiten. LEIDEN, ao September. De verwachting voor morgen is: westenwind, tamelijk goed weer. De ondernemers der wedrennen to Forest in België willen trachten ook in Nederland zaken te maken en deden daartoe gisteren en heden eene eerste poging in de residentie. Volgens de reglementen der „Ned. Harddraverij en RenvereenigiDg" hadden daar op een voor deze rennen ingericht terrein aan den Loosduinschen weg bij de gasfabriek de rennen plaats. Men had er wel eenigszins tegen op gezien, deze proef mee te maken, daar het terrein voor de eerste maal voor wedloopen dienst deed. Doch het pro gramma was aanlokkelijk, en zoo konden de Belgi sche heeren hun plan volvoeren, waartoe zij hunne eigene, verplaatsbare tribunes enz. hadden mede gebracht. Het weder was bijzonder gunstig. Minder goed was de opkomst van het publiek het begint mot de wedrennen wel wat te druk te worden. Bij den gisteren gehouden strijd werd de „prix d'inauguration" van f 300 behaald door „Chrono meter" van luitenant Me tel er kamp. Luit. O. D. Van Diepenbrugge behaalde met „Master Bob" den Military-prijs van f 200. net vliegerfeest te Gouda mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. Het was de eerste vlieger-wedstrijd in Nederland, maar het lijdt geen twijfel of het denkbeeld zal navolging vinden. Het moet gezegd: de jongens hadden werk ge maakt van de vliegers. Er waren er bij van 4 meter en daaronder van curieus model, sommige met opschrifteu versierd, op het feest toepasselijk. Nauwelijks waren de vliegers aan het stjjgen, sommige met deftige kalmte, andere in vliegende vaart, of de jongens werden aan de droeve waarheid herinnerd, dat er naast de grootste vreugde hier op aarde ook wreede teleurstellingen moeten onder vonden worden. Menige vlieger werd toch spoedig op de onbarm- hartigste wijze door den wind vaneengeschenrd of nam door het breken van het touw voorgoed af scheid van zijn eigenaar. Men zette zich meestal spoedig over de zaak heen, - en was dus bij velen de hoop op een prijs gauw verdwenen, men amu seerde zich toch uitstekend met de overigen. Te vier uren moesten alle vliegers staan en toen ging de commissie aan het onderzoeken welke aan spraak hadden om voor prijs of premie in aanmerking te komen. Blijkens een telegram is de „Willem Barendsz'; heden van Hammerfest vertrokken. Het Pookchip kan dus tegen het einde der volgende maand te Amsterdam terugverwacht worden. De veiling van een gedeelte der domein-goe deren, behoord hebbende tot de dotatie van wijlen prins Froderik in het rentambt Oosterhout, is t6n einde gebracht. Do gohoele opbrengst is f 317,980. - Gisterochtend ontstond te Amsterdam om streeks tien uren brand in een huis op het Frede- riksplein; de vijftigjarige bewoonster mej. E. La- maison, had hare keukenkachel met petroleum aan gemaakt cn lipre kleederen waren daarbij in brand gevlogen. Hoewel haar spoedig geneeskundige hulp werd verleend, is zij te twaalf uren, na een hevig lijden, gestorven. Eerste huwelijksafkondiging van 28 Sopt. A. Verhoeven jm. 19 j. en A. G. Singeling jd. 22 j. J. C. Van der Meijden jm. 23 j. en P. Van der Borg jd, 22 j. P. J. Van Veen jm. 24 j. en P. M. Clement jd. 22 j. F. G. Doesburg Lannoy jm. 32 j. en M. Segijn jd. 36 j. J. Dreef jra. 24 j. en A. M. Piekaar jd. 25 j. J. P. Crommelin jm. 22 j. en E. S. A. W. Ypey jd. 21 j. J. Huisman jm. 34 j. en B. Kuiper wed. 29 j. KOLONIËN. BATAVIA, 25 en 26 Augustus. Blijkens het beknopt verslag der militaire ver richtingen in Atjeh en Onderhoorigheden van en met 11 Juni tot en met 7 Augustus 1884, werden gedurende dat tijdperk onze transporten niet ernstig verontrust. Zij werden slechts uit de verte beschoten. Kleine vijandelijke benden namen meermalen onze posten, in het etappen-commando golegeD, onder vuur. Den 16den Juni werden een van Toongkoep uitgerukt detachement, dat grassnijders dekte, en eene tot dat garnizoen behoorende compagnie, welke schijf schoot, beschoten, ten gevolge waarvan wij drie gewonden (minderen) bekwamen. De benden werden door patrouilles verdreven. Eene patrouille ter sterkte van 27 bajonetten, onder den lsten luitenant I. H. H. Landegent, welke den 29sten Jnli van Tjot Goe was uitgerukt tot het herstellen van eene brag, werd bij haren terug- rnarsch door den Imam van Léhe, een hoofd, dat zich steeds welgezind had betoond, op verraderlijke wijze met den klewang aangevallen. Do patrouille verloor 9 minderen aan gesneu velden en 8 minderen aan gewonden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2