LEIDSCH fflg DAGBLAD. f 1 slechts f 1. IN0. 7551. Maandag 29 September. A0. 1884. Derde Blad. Veryolg der Advertentiën. Steenkolen. MffRTiSfiHF. TA AT.. PRIJS DETER COURANTS f** Leiden per 8 m«aad«s1.10. Femoo per poet.1.40. Afeooóerlffke Nommers.B 0.05. BUITENLAND. „Havas" meldt dat eene der eerste daden der Kamer na de heropening der zitting zal zijn eene commissie te benoemen voor het ontwerp tot het verhoogen der invoerrechten op bnitenlandsch vee. Voor eenige soorten zal het inkomend recht verdub beld worden. Men verwacht in de bureaux heftige discussiën, o. a. is de president der begrotings commissie Rouvier zeer tegen het ontwerp. President Grévy heeft het volgende telegram aan koning Humbert gezonden: „De ramp, welke Italië getroffen heeft, wekt in Frankrijk en de geheele wereld het diepste mede lijden, - het verhevene, heldhaftige, grootmoedige gedrag van Uwe Majesteit bewondering en enthou siasme op." Het regelingscomité van de verboden ten toonstelling van kleine kinderen te Parijs heeft stappen gedaan om eene intrekking van het verbod te verkrijgen. België. Den Koning van België is een adres aangeboden, door een twintigtal aanzienlijke katholieken, onder welke tien Senatoren, onderteekend, waarin deze zich over de houding van den burgemeester van Brussel, den heer Charles Buis, beklagen. „Op den 7den September", zeggen zij, „zijn de wetten schandelijk geschonden ten nadeele der bur gers, die vreedzaam te Brussel het recht van ver- eeniging, den Belgen door de constitutie gewaar borgd, kwamen uitoefenen. Wij zijn daar gekomen, 100,000 in getal, ver trouwende op de beloften van bescherming en vei ligheid, ons door den burgemeester van Brussel ge geven. Wij zijn er als vijanden behandeld. Over rompeld door gewapende, en ten spijt van 's bur gemeesters verordeningen, georganiseerde benden, in den steek gelaten door de politie, die onvoldoende, werkeloos of medeplichtig was, zijn wij aangevallen, beschimpt, mishandeld; velen onzer zijn gekwetst, onze muziekinstrumenten, deviezen, insignes en vaan dels zijn ons ontnomen en verscheurd." De onderteekenaars stellen daarvoor „zedelijk verantwoordelijk den burgemeester van Brussel, die zich zwak en zonder beleid getoond heeft, en niet op de hoogte van zijn mandaat." Zij eindigen met eene bedreiging: „De katholieke burgers zouden een toestand niet aannemen, die hen tot heloten zou maken in een land van vrijheid en gelijkheid. Als de bescherming, die wij het recht hebben te eischen, ons werd geweigerd, zouden wij die in ons zelf moeten zoeken. Uwe Majesteit zal er voor waken dat wij niet tot dat uiterste ge dreven worden." Volgens de „Indépendance" is het doel van het adres niet alleen het ontslag van den heer Buis, maar ook het verkrijgen van eene wet tot vermin dering der gemeentelijke prerogatieven in het alge meen. Het nieuwe ministerie heeft plan op zulk eene wet, die den tegenstand der liberale steden zou verbrijzelen, en zal zich van dit adres bedienen als voorwendsel om haar in te leiden. Grroot>Brit,amiië. Volgens een te Nieuw-York ontvangen depeche uit Mexico is Porfirio Diaz door het Congres tot president benoemd, te rekenen van 1 December a. s. De raad van bestuur der fondsenhouders heelt bericht ontvangen van het verzenden van 6728 pd. st., voor den dienst der geconsolideerde schuld van Venezuela. Uit Nienw-York wordt ook gemeld dat in een afgrond van het Big-Hom-gebergte het lijk van het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Eogelsche Parlementslid Leigh gevonden is. Hij had sedert 1880 zitting voor Zuid-Warwickshire en behoorde tot de liberale partij. Men is dezer dagen begonnen met de West- minster Abdij te Londen op groote schaal te restau- reeren. De Engelsche bladen merken aan dat dit inderdaad zeer noodig was, daar de ornamenten, die krachtens den Gothischen bouwstijl overvloedig zpn aangebracht, hier en daar beginnen af te brok kelen. Algemeen bijval vindt het plan om een aan tal ongepaste, met den bouwstijl niet strookende versierselen, die door bouwmeesters in de zeven tiende en achttiende eeuw zijn aangebracht, weder af te breken. Eerst over vijf jaren rekent men met de restauratie gereed te zullen zijn. Italia. Volgens de „Voce della Verita" heeft de maire van Rome den Paus den dank der bevolking doen toekomen wegens zijn plan om de stad een cholera- hospitaal ten geschenke te geven. De Paus heeft doen antwoorden dat deze stap van den maire hem zeer verheugde. Het Hof van Florence heeft uitspraak gedaan over de medeplichtigen aan de woelingen der anar chisten te Rome53 werden bij verstek veroordeeld tot 21/, jaar gevangenisstraf en 4000 fr. boete, 2 (die nog geen 20 jaar oud zijn) tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete, 1 tot 17 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete. Twee der be schuldigden waren ziek en zullen later terechtstaan. Te Turijn is de landbouwtentoonstelling ge opend. Zij omvat 800 koeien en ossen, 200 schapen en varkens. Eene Russische dame, die te Montpellier in de geneeskunde studeert, heeft zich naar Napels begeven om hare hulp aan te bieden bij de ver pleging der talrijke zieken. Rusland. Het „Journal de Saint-Pétersbourg" bevestigt dat de Russische regeering zich heeft aangesloten bij het voorbehoud door de mogendheden gesteld, met betrekking tot het sohorsen der Egyptische schuld delging. Het blad voegt er bij dat de regeering aan het kabinet van Londen haar leedwezen heeft te kennen gegeven over het feit dat deze schorsing gelast werd zonder dat de belanghebbende mogend heden vooraf er over gehoord zijn. Drie officieren eu veertien soldaten van het Russische leger stonden te Kieff terecht, omdat zij zich hadden laten omkoopen om eene lading sterken drank vrij van inkomende rechten aan het adres te doen toekomen. Yan de drie officieren werd één van zijn rang beroofd, de twee anderen werden veroordeeld tot verbanning naar Siberië. Een van deze beiden schoot zich dood. De soldaten werden tot gevangenisstraf veroordeeld, de koopman, voor wien de lading bestemd was, in de kosten van het geding. China. Aan de „Times" wordt van den 22sten Sept. uit Shanghai geseind dat de Chineesche autoriteiten gelast hebben, de werkzaamheden tot versperring van de monding der rivier voort te zetten en slechts een Dauwen doortocht voor de schepen van neutrale mogendheden open te laten. Deze maatregel zou bevolen zijn omdat men de beloften van de Fran- schen wantrouwt en voor een aanval op Woo Sung, de voorhaven van Shanghai, vreest. In de stad heerschte groote verwarring, zoodat de vreemde kooplieden er ernstig op aangedrongen hebben, dat er orde op de zaken zou gesteld worden. De Eogelsche consul-generaal had aan de Chineesche autoriteiten geraden de hulp van de te Shanghai gestationneerde oorlogsschepen der neutrale mogendheden in te roepen om den handelsweg te beschermen. PRIJS DER ADYERTENT1ENX 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|j Grootere lettert nttr pltutrmmte. Toer het ioeutil ren buiten de stad wordt f 0.10 berekead. Zuid-Afrika. De Tran8vaalsche „Volksstem" klaagt over het misbruik, hetwelk van het recht van petitie gemaakt wordt. De Volksraad is - zegt zij - thans reeds 2 weken bezig met het onderzoeken van een groot aantal ingediende petitiën over meestal zeer nietige aangelegenheden en zal zich daarmede nog wel een paar weken moeten bezighouden. Dit veroorzaakt veel tijdverlies en groote kosten. Alleen aan toe lagen voor de Volksraadsleden worden 2150 p. st. in dien tijd uitbetaald. Nu wil de „Volksstem" het recht van petitionne ment niet verkorten, maar alles heeft zijne grenzen. Alle reohten kunnen misbruikt worden en dit is met het recht van petitionnement het geval. In bijna iedere petitie worden een groot aantal grieven opgesomd, en du is het naar haar oordeel bijna onmogelijk, dat de onderteekenaars in alle grieven deelen. Zij is van meeniDg, dat geslepen personen, die het groote gewicht van vele handteekeningen inzien, behendig een aantal schoonschijnende grieven in hunne adressen nevens hunne eigene wensohen weten in te vlechten, met het doel handteeke ningen voor hunne eigene oogmerken te verkrijgen. Hieraan nu moet een einde gemaakt worden. De Volksraad is het daarmede eens en heeft aan de commissie voor de verzoekschriften opgedragen, een ontwerp-besluit in te dienen, waarbij bepaald wordt, dat in het vervolg elke petitie niet meer dan ten hoogste twee verschillende punten mag bevatten. Tevens is zij uitgenoodigd, de noodige voorstellen te doen tot zoodanige verbeteringen in de wijze van petitionneeren als kunnen strekken tot nut van het publiek en tot voordeel van het land. De ondergeteekenda beveelt zioh mui tot het leveren van puike eerste qnaliteit Machine-, Gag-, Haard- en Kachelkolen tot zeer lage prijzen. Monsters ten allen tij do verkrijgbaar. Ook te verkrijgen geklopte Cokes tegen bil lijke prijzen. C1ROX, Stationschef Holl. Spoor. Voor hen, die reeds een weioig met de Engel sche Taal bekend zijn. No. 1. Handleiding ter beoefening der Engelsche Taal, ten gebrnike der Soholen en zelfoefenaars Ingericht, door J. v. d. BEEK en F. M. CO WAN. lste Afdeeliug Spraakkunst. 3de Druk Prijs f 0.60. No. 2. Handleiding ter beoefening der Engelsche Taal enz. 2de Afdeeling Opstellen. 3de Druk. Prijs f 0.60. No. 3. Handleiding ter beoefening der Engelsche Taal enz. 3de Afdeeling Leesboek. 3de Druk. Prijs f 0.60. No. 4. The Newsboy, beroemde Engelsche Roman. Prijs f 1. Dit alles samen, de drie afdeeliDgeD over de Engelsche Taal en de Engelsche Roman van f 1 er bij, worden uitverkocht voor sleohts f 1. Voor Buiten de Stad het geheele Pakket Franco t h u i 8, mits op ontvaDgst van Postwissel, waarbij moet staan Engelsche Taal. Zoolang de voorraad strekt bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang bij de Visoh- markt te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1