Naar het „Vad." van goeder hand verneemt, zal het door de Algemeene Rekenkamer uitge- achreven examen voor tweeden klerk bij dat college over de volgende onderwerpen loopeno. de aardrijkskunde, in hoofdtrekken die van Europa en der andere werelddeelen, meer in het bijzonder die van Nederlandb. de algemeene geschiedenis in hoofdtrekken en de vaderlandsohe geschiedenis meer in bijzonderhedenc. de Nederlandsche taal; spelling, spraakkunst en stijl; hierbij zal er vooral op gelet worden of de candidaten zich mondeling en schrif telijk, ordelijk en duidelijk weten nit te drukken; d. de beginselen der Fransche taal en van een andere levende taal ter kenze van den candidaat; e. de rekenkunde, en wel de bewerking met de gewone en tiendeelige breuken en do evenredigheden f. algemeene beginselen van burgerlijk en handels recht en kennis van de organieke wetten des Rijks. Het schrijven van eene goede hand is een volstrekt vereischte. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den secre taris van het college. IJit een bericht uit Oosterhout aan het „D. v. Ned." blijkt dat het „Noord-Brabantsche meisje" niet achtergebleven is bij de algemeene hulde aan Nicolaas Beets, voor wiens „Camera Obscura" ook zij heeft moeten poseeren. Een echte Oosterhoutenaar - zoo luidt het - die -+- evenveel zomers als onze waardige Beets achter den rug heeft, weet mee te praten over „het Noord- Brabantsche meisje'', over Keetje. Ja Keetje was eene mooie meid! Er was niets te veel van gezegd. Keelje, nu circa 80, is wat men noemt eene knappe oude vrouw; het is haar aan te zien, dat ze mooi geweest is. Keetje, met hare Brabantsche muts, is nog altijd op haar post als een reiziger haar loge ment binnenkomt. Ieder hoort haar nog zoo gaarne praten en vertellen uit den tijd toen haar gevraagd werd: „Zul je dan eeuwig mooi blijven, Kee? Is het nu dankbaarheid of trots, dat Keetje Van der Maade den 70sten verjaardag van prof. Beets niet onopgemerkt liet voorbijgaan, maar hem haar kaartje zond? Dankbaarheid, omdat de „Camera Obscura" haar zoo'n mooi renommee gegeven, haar als 'tware onsterfelijk gemaakt heefttrots, omdat ze, 10 jaar ouder dan BeetB zelf, nog zoo flink is. Ze is wel niet meer dezelfde als op den bewnsten Augustusdag 1839, maar nu zou ze ook kunnen zeggen„Ik zij ook 45 jaar oner geworden, mijnheer!" Van de dnizenden felicitaties zal die van de 80- jarige Keetje Van der Haade zeker niet de minst welgemeende zijn geweest en ongetwijfeld door prof. Beets zeer op prijs worden gesteld. Nicolaas Beets heeft hare felicitatie niet onbetuigd gelaten. Eergisteren ontving zij zijn portret in middelsoort grootte, met het volgend eigenhandig vereerend schrijven„Keetje v. d. Maade, met dankzegging voor haar vriendelijk gedenken aan zijn 70sten verjaardag, met de hartelijkste wenschen voor haar geluk, aangeboden door Hildebrand." Gemengd Nieuws. Met het oog op het weldra naderende seizoen heeft de heer Joh. Dee Jz. op de Hooi gracht zijne magazijnen weder van allerhande en daaronder vele nieuwe en ook wel de nieuwste artikelen voorzien, zoowel voor keuken als huis houdelijk gebruik. Reeds een blik voor de winkel ramen geeft daarvan de overtuiging. De aldaar op een tapijt geëtaleerde voorwerpen nooden onge twijfeld velen tot een bezoek nit in de verdere afdeelingen welke „elk wat wils" voor minder en meer geld aanbieden. Men vindt er inderdaad fijne en ook gewone artikelen. De heer Dee toont dat hij met zijn tijd medegaat. De wagen van de PractischeAmbachts- school, achter den gekostnmeerden optocht, zal ge drapeerd zijn, terwijl er symbolische teekens van de school zullen zijn op aangebracht, alsmede ver sieringen met de stadskleuren, de kleur der bouw kunde, het stadswapen, het zinnebeeld der Ambachts school in den verm van eene opgaande zon enz. Op den wagen zal staan een Bchaafbank met twee timmerleerlingen, een smidse met aambeeld en twee smidsleerlingen, een schildersezel en tafeltje, twee schildersleerlingen, allen werkzaam. Dragers van banieren met toepasselijke attributen gaan voor en achter den wagen, zoomede de leerlingen in de ver schillende vakken in hun werkpak, blauwe kiel, leeren pet enz. De onderwijzers vergezellen hen. Iets eigenaardigs uit den gekostnmeerden optocht mag heeten dat een der daarin voorkomende histo rische personen, van wie bekend is dat hij maar één oog bezat, wordt voorgesteld door iemand die ook maar in het bezit is van één oog. In deze week zijn 101 vreemdelin gen als zonder middel van bestaan uit het land verwijderd. Voor de vacante betrekking van vader en moeder in het weeshuis der Friesch- Doopsgezinde gemeente te Zaandam (de man moet tevens als koBter fnngeerenl zijn ruim 230 sollici tanten opgekomen. Het tractement bedraagt, be halve kost, inwoning en geneeskundige behande ling, f 400 'sjaars. Gisternacht is te Tilburg eene boe- renbehuizingo aan de Broekhovensche weg afge brand; ook de schuur met graan werd aangetast, zoomede 2 in de nabijheid staande woningen. Het was niet mogelijk den brand te blusschen. Ook ontstond er brand in de bouwmanswoning van F. Tan Staalduinen, in de gemeente De Lier. In korten tijd was de woning met bijbehoorende ge bouwen eene prooi der vlammendrie bergen met hooi en koren gevuld bleven behoudende inboedel is mede gered. Een inwoner van Zntfon ontving 's morgens een brief, met het bevel om 's middags te vijf uren honderd gulden te bezorgen aan den onderteekenaar, A. Bos, ten huize van D. De Groote in de Turfstraat. Bij weigering zouden de gevolgen vreeselijk zijn, daar de schrijver tot alles in staat was. De brief werd onmiddellijk in handen gesteld van de politie en deze mocht nog binnen het uur er in slagen den schrijver op te sporen, die na verhoor en bekentenis naar de gevangenis werd overgebracht. Van de laatste donkere avonden maakte de torpedo-dienst te Hellevoetsluis gebruik om oefeningen te houden. Eiken avond omstreeks 8 uren stoomden twee torpedobooten met een rood licht aan den boeg de haven nit. Op do reede ge komen werden de lichten onmiddelljjk weggenomen. Het doel was de in hot Haringvliet stoomende monitors „Haai en Panter" ongemerkt te naderen. Slaagden de torpedobooten daarin, dan zouden ze twee stooten geven met de stoomfluit; maar werden ze door de monitors bemerkt, dan deed do wacht aan boord van deze vaartuigen twee schoten. Ter eere van de waakzaamheid aan boord der monitors moet gezegd worden dat geen enkele torpedoboot er in slaagde onopgemerkt te naderen. Eergisteren waren de torpedobooten IV en VI aan de oefeningsbenrt. Ze waren een monitor genaderd, maar bij het rond- stoomen Btootten zij zoodanig op elkander dat torpe doboot VI met averij de haven binnenliep en voor goed buiten dienst moest gesteld worden. DeWeenor„CorrespondancePolitique" meidt dat de rit door de Arlbergsche tunnel voor de reizigers geene andere zwarigheid oplevert dan dat zij bijna gedurende een half uur geen daglicht zien. De luchtvervorsching in de tunnel is goed en de temperatuur niet abnormaal: zij wisselt tus- schen de 60 en 65 graden. De dienst in de tunnel is zoodanig ingerioht dat alle mogelijke waarborgen voor de veiligheid van de reizigers gegevon zijn. In de tunnel bevinden zich voortdurend wachters, die om de 7 uron worden afgelost. Zij zijn geposteerd in langs de baan g6bonwde vertrekken van vier meters in het vierkant, waarin zich eene tafel, een veldbed, eene klok, een thermometer en verschil lende instrumenten bevinden. Deze wachterB moeten geregeld in hunne boeken aanteekeningen maken omtrent de temperatuur, de vocht, de lnchtstroomen en andere verschijnselen in de tunnel. Ook voor de geregelde afstrooming van het water, hetwelk door de wanden van de tunnel sijpelt, is goed gezorgd. Aan de wanden zijn, op een onderlingen afstand van één kilometer, lantaarns aangebracht. West-Indlë. PARAMARIBO, 2 September. Den 23sten Ang. zjjn van hier vertrokken aan boord van het schip „Silhet" de na expiratie van hun contract naar Calcutta retourneerende koelie emigranten, te zamen 540 hoofden. Zij namen te zamen mede 113,000 en eene waarde van 25,000 aan goudgeld en gouden en zilveren sieraden. Per „Peshwa" zijn 605 koelie-emigranten aangebracht. In het ste9nkolenmagazijn staande op het erf van de koloniale vaartuigen is, door zelfontbranding der daarin aanwezige steenkolen brand ontstaan. Het schijnt dat de kolensmids den vorigen avond aan het branden zijn gegaan, maar eerst des morgons werd liet opgemerkt en daarvan aan de politie kennis gegeven. Door spoedig aangebrachte hulp, waarbij voora! de marine uitblonk, werd de voortgang bijtijds gestuit. CURASAO, 5 September. Den 30sten Augustus heeft in de Buiten-sociëteit de uitreiking plaat3 gehad der medailles en diplo ma's aan de bekroonden der Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Amsterdam. Die uitreiking geschiedde door den Gonvernenr dezer kolonie na eene hartelijke en waardeerende toespraak. De feest viering werd opgeluisterd door de muziek van het gezelschap „Harmonie." De zaal, bijzonder fraai gedecoreerd, vertoonde onder het borstbeeld van den Koning eene tropee van de verschillende attri buten van handel en nijverheid, terwijl aan den voet de monsters der voornaamste producten der kolonie waren neergelegd, alles afgewisseld door de beminde kleuren rood, wit en blauw. 'X1 #3 1 O 2 V" ï9 313 m <3 Vï ROME, 26 September. Gisteren zijn in Italië 454 personen door cholera aangetast, waarvan 201 te Napels, 13 te Spezzia en 51 te Genua. Het aantal sterfgevallen is 219, waarvan 95 te Napels en 20 te Genna. Te Rome is geen enkel geval aangegeven. MADRID, 26 September. Het offioiëele orgaan meldt dat er gisteren zeven personen aan de cholera zijn overleden. De „Impartial" bericht dat ook te Barcelona eene vrouw aan die ziekte is bezweken. Het is thans officieel geconstateerd dat de hier heerschende ziekte de Aziatische cholera is. LONDEN, 27 September. De „Daily Telegraph" bericht dat volgens tijdingen nit Niouw-Vork, de suikerraffinadeurs Bnrger, Hnrlbert en Livingston hunne betalingen gestaakt hebben. Het passief be draagt ongeveer honderdduizend pond sterling. De „Daily Telegraph" ontvangt een telegram uit Cairo van 27 September, meldende dat de ver tegenwoordigers van Dnitschland, Rnsland en Oos tenrijk de instructie ontvangen hebben, te eischen dat de brief van den minister van financiën inge trokken worde. De Fransche vertegenwoordiger was zonder instructiën. Het optreden van Duitschland wordt als zeer ernstig beschouwd. Men meent dat dit land het intrekken van den brief niet zou ge- eischt hebben, alB het zich niet gereed maakte zijn eisch vol te houden. Men verzekert uit de beste bronnen dat onmid dellijk door de leden van de commissie voor de openbare schuld een proces aan den minister van financiën zal begonnen worden, en wel voor de internationale rechtbanken. Daar de meerderheid van de leden dezer rechtbanken vreemdelingen zijn, zal de beslissing zonder twijfel tegen de regeering gericht zijn. Waarschijnlijk zal de terugbetaling van de bij het ministerie van financiën gestorte sommen bevolen, en het betalen van verdere sommen aan het ministerie van financiën verboden worden. L.EIDKN, 87 September. De verwachting voor morgen is: krachtige wind, buiig weer. Met genoegen zullen onze stadgenooten ver nemen dat, in verband met een vroeger uitgesproken wensch, mej. Anna De Graaf zich thans werkelijk alhier als concertzangeres en zangonderwijzeres heeft gevestigd. Gisteren werd de Badhoeve van mr. Amers- fjerdt bezocht door de grootvorstin van Rusland ea gevolg. Na hunne namen geteekend te hebben in het vreemdelingenboek, brachten zij blijkbaar met welgevallen eenige uren op de modelboerderij door. Jammer, dat de eigenaar door zijne ziekte nog steeds niet in staat is, zulke bezoeken te ont vangen. De toestand van prof. Plugge, die in het rijkB-hospitaal te Christiania verpleegd wordt, is bij voortduring zeer gunstig. De beenbreuk is reeds zoover hersteld, dat de terugreis naar het vaderland binnen weinige weken zal kunnen ge schieden. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde gisterochtend te Batavia; de „Koning Willem HI", van Java naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te Aden, zou er kolen innemen en de reis voortzettende „Sumatra" vertrok heden van Batavia naar Amsterdam; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Prins Alexander-', van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Vrijdag te Genua; de „Voorwaarts" arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2