Roebelle, Spoor en jhr. Yon Weiier; - aan G. C. Joekea, op zijn verzoek, eervol ontslag vorleend als notaris te Haarlem, en benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, C. A. Joekes, cand.-not. aldaar, een en ander met ingang van 1 Oct. a. e. t Wijziging van art. 198 der Grondwet. De Regeering heeft in eene Nota op het Sectie- verslag der Tweede Kamer geantwoord. Reeds de beknopte maar belangrijke mededeeling der geiachtenwisseling, die, blijkens deze paragraaf in de afdeelingen heeft plaats gehad omtrent eenige meest voor de hand liggende onderwerpen van her ziening der Grondwet, toont ten duidelijkste aan, hoezeer de zienswijzen daarover in den boezem der Kamer verschillen, en dat het onmogelijk zon zijn eene meer nitgebreide herziening op korten termijn tot stand te brengen, zooah ten aanzien van de verandering van art. 198 door de voorzichtigheid wordt geëischt. De Regeering vertrouwt dat hare voorstellen tot eene meer nitgebreide herziening binnen zeer korten tijd bij den Raad van State aan hangig zullen gemaakt worden. Hare overtuiging omtrent de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van zoodanige herziening staat vast, en zij zou het diep betreuren indien zoowel haren arbeid als die der Staatscommissie onvruchtbaar bleef. Maar al waren hare voorstellen tot herziening thans geheel gereed, de Regeering zou, om de redenen in de Memorie van Toelichting aangegeven, afzonderlijke en voorafgaande verandering van art. 198 evenzeer noodig achten. De vrees voor bezwaren, welke uit de verande ring van art. 198 zouden kunnen voortvloeien, komt der Regeering overdreven voor; de gevaren, welke men als gevolg van de mogelijkheid van verande ring der Grondwet gedurende een Regentschap vreest, zijn inderdaad veel geringer dan die welke aan onmogelijkheid van verandering verbonden zijn. Dat herziening van de troonopvolging gedurende een Regentschap ondanks de voorgestelde verande ring langs een omweg mogelijk zon blijven, meent de Regeering te moeten ontkennen. Eene met dat doel ondernomen voorafgaande wijziging van art. 198 zou dermate in strijd zijn met den zin van het gewijzigd artikel, dat elke poging daartoe zonder twijfel zon mislukken. Wat het artikel zelf betreft, de redactie der Staats commissie staat in verband met de door haar voor gestelde verandering van art. 23 der Grondwet en kon daarom niet onveranderd worden aangenomen. Naar aanleiding van de gemaakte bezwaron heeft de Regeering de uitdrukking: „opvolging van den troon" vervangen door „troonopvolging." Vestingbegrooting voor 1883. De ingediende vestingbegrooting is uitgetrokken tot een bedrag van 2,302,900 waarvan ƒ1,435,000 voor de stelling van Amsterdam, waarin, naar de Regeering meent, de werken krachtig moeten worden voortgezet, zoo krachtig als de toestand van 's lands financiën slechts eenigszins gedoogt en moet er naar worden gestreefd die belangrijke positie, het reduit, de sluitsteen van ons nationaal stelsel van lands verdediging, zoodra mogelijk in verdedigbaren toe stand te brengen. Eer dit geheel gereed kan zijn, zullen altijd nog jaren moeten verloopen en als de tijd waarin de politieke hemel voor ons helder is niet wordt benuttigd, kan men plotseling voor be zwaren staan waarvan de minister de kans niet voor zijoe rekening mag nemen. Was ten vorigen jare de voorbereiding van de voor die werken op te maken ontwerpen nog niet zoover gevorderd dat bij de vestingbegrooting voor 1881 gelden voor de uitvoering daarvan tot een belangrijk bedrag konden worden aangevraagd, thans zijn die ontwerpen voor een groot gedeelte gereed en kan eerlang met den aanleg van een aantal nieuwe forten worden begonnen. De minister wenscht nl. in 1885 aan een aantal nieuwe forten, zoowel voor het noordelijk als voor het zuidelijk front der stelling, de hand te doen slaan en gelijktijdig de reeds aangevangen uitvoe ring van werken voor het westelijk front te doen voortzetten. De minister heeft zich bij de opgemaakte ont werpen genoegzaam volkomen gegrond op het daar voor bij de behandeling van de vestingbegrootirg voor 1881 aan de Staten-Generaal medegedeelde plan. Wat den aanleg der nieuwe forten betreft, de minister acht het noodzakeljjk dat daarbij de wijze van werken worde toegepast, die in den laatsten tijd met den besten uitslag is gevolgd bij do ver betering van het westelijk front der stelling, nl. van de linie van Spaarndam en de positie aan de Leede. Vermoedelijk zal een begin kunnen worden gemaakt met sommige verdedigingswerken aan de noordzijde van Amsterdam tusscben de Zuiderzee en Knollendam en met sommige werken aan de zuidzijde van Am sterdam tusschen Abcoude en de Haarlemmermeer, als: het fort op den Zeedijk bij Edam, het werk in den polder Zeevang bij den spoorweg Porme- rendHoorn, de forten aan de oostelijke en weste lijke Beemsterringdijken, de werken aan den Zui delijken Beemsterringdijk bij den middenweg en bij den Jisperweg, het fort bij Spijkerboor, het fort in den polder Botshol, het fort aan de samenkomst Van Waver en Amstel, de werken bij Uithoorn en het fort bij Kudelstaart. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is op de veemarkt door de politie alhier aangehouden een niet hier wonend persoon, genaamd G. W., die eene koe had verkocht, welke daarna bleek ontvreemd te zijn uit een land onder de gemeente Vrijenban. De koe is in beslag genomen, terwijl tegen den aangehoudene proces-verbaal wordt opgemaakt. De volksvermakelijkheden, die Dins dag en Woensdag te Hoogmade gehouden werden, bestonden behalve uit het gewone zoogonaamde katknuppelen ook uit papegaai-schieten, eene lief hebberij, vroeger daar in zwang, doch sedert meer dan 25 jaren verbodon, omdat schietwerktuigen in de handen van ongeoefenden gevaarlijke voorwerpen zijn. Door 23 personen werd daaraan deelgenomen. De hoofdprijs, een paardenbaam, werd behaald door P. Van der Lans van Noordwijkerhout, terwijl nog gewonnen werden: door denzelfde een hoofdstel, door C. Versluis een paardedek, door L. Van Wieringen leidselB en door A. Van der Voort van Ond-Ade eene zweep. Een klein incident uitgezon derd, liep alles thans zonder ongelukken af. Voor hot gerechtshof te 's-Hage ver scheen gisteren de 40-jarige Scheveningsche visscher D. v. d. M., die sedert zijn 16de levenejaar niet minder dan 16 jaren in het tuchthuis en 3 jaren in de correctioneele gevangenis doorbracht. Hij maakte zich telkens aan diefstal, ook onder ver zwarende omstandigheden, schuldig en niettegen staande die herbaalde veroordeelingen betrad hij steeds den weg der misdaad. Thans had bescb. zich te verantwoorden over eene diefstal van twee paren bottines, die bij omstreeks de helft der maand Juni had weten te bemachtigen uit eene woning onder Oestgeest, waarin hij was geklommen door een raam aan de achterzijde van het huis en na het te hebben opgeschoven. Dit feit bracht hem niet weder terstond in de gevangenis; maar na tot 7 Juli bij zijne ouders te Scheveningen te hebben vertoefd gevoelde hij zich weder tot Oestgeest getrokken en in den nacht van dien dag werd hij als 't ware op heeterdaad betrapt toen hij bezig was in te breken in eene woning aldaar, waarin hij reeds in 1868 diefstal van zilveren voorwerpen had gepleegd en waarvoor hem toen 6 jaren tuchthuisstraf waren opgelegd. Thans was de gevaarlijke persoon, die reeds ge legenheid had gevonden om met een steen eene ruit in den zijgevel der woning te verbrijzelen en al een aanvang had gemaakt met daardoor naar binnen te klimmen, in zijn voornemen tot diefstal verhin derd en spoedig in verzekerde bewaring. Hij be kende zoowel den diefstal als de poging tot diefstal uit armoede te hebben gepleegd. Adv.-gen. mr. Gregory oordeelde het zeer wen- schelijk dat dit gevaarlijk sujet weder naar het tuchthuis zou terugkeeren en requireerde zijne ver oordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Rijshouwer was het met het O. M. volkomen eens dat het bewijs volkomen was geleverd, maar hij meende toch op enkele verzach tende omstandigheden te moeten wijzen en beval ten slotte zijn cliënt in 'a Hofs clementie aan. - Aanstaanden Donderdag uitspraak. Het Hof heeft daarna in zijne correctioneele zit ting bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam houdende veroordeeling van J. J. De J. te Oude Tonge tot 3 maanden celstraf en 8 boete wegens het toebrengen van slagen met een stok aan den bouwman J. v. V. - Het vonnis derzelfde rechtbank dat den timmerman J. H. H. te Rotterdam veroor deelde tot jaar eenzaam en 8 boete ter zake van het aan eone vrouw toebrengen van een kwetsuur met eene bijl, werd vernietigd, terwijl den bekl. 183 dagen eenzame opsluiting en eene boete van f 8 werden opgelegd. Door het kantongerecht te's-Hage is iemand tot f 3 boete veroordeeld wegens het snijden van eene letter in een boom in het Haag- sche Bosch. Men is begonnen met het sloopen van het badhuis te Scheveningen. De materialen voorden nieuwen bouw zullen met eene stoommachine van de losplaats aan het kanaal naar het bouwterrein gebracht worden. Zoodra men met bonwen begint, zal ook een ploeg arbeiders na zonsondergang met behnlp van eleotrisch licht werken. Te Sche v en i n gen k wa m en gi s t er en 2 haringschuiten aan met eene goede lading haring. Eene Zandvoortsche schuit bracht versche visch aan en besomde f 80 in een etmaal. De visch was buitengewoon duur. Het span paarden, de prijs vande internationale landbouwtentoonstelling, is door den winner verkocht en heeft bij publieke veiling te Amsterdam 1500 opgebracht; naar men verneemt, is de heer Jurgens, uit Osch, de kooper. Woensdag-morgen vond mentusschen de rijksgrens en Oldenzaal op eenigen afstand van de rails aan den Staatsspoorweg het lijk van een daar gestationeerd baanwachter. Waarschijnlijk is de ongelukkige den avond te voren in aanraking geweest met de locomotief van den sneltrein naar Duitschland. VtrDbl.) De kolossale spoorbaan van het rech- terlandhoofd aan Baanhoek, bij Sliedrecht, tot Gor- kum, is, volgens hot H. Dagblad, opgenomen en zoo goed als afgewerkt. Het station en de goede renloods zijn onder de kap; de wachterswoningen zjjn gereed; de toegangsweg tot het station wordt druk bebouwd; aan het einde er van laat een ingezetene een koffiehuis met grooten tuin in ge reedheid brengen. De buitengewoon groote losplaats aan de rivier waarop, en de twee excavators waar door de zandwagens achter de locomotieven zoo snel gevuld worden, zijn bijna gesloopt. De tweede ijzeren ovorspanning der brug over de Merwede vordert goed. De spoorbaan van hot linkerhoofd tot het station-Dordrecht, welke hier en daar nog al zakt, nadert hare voltooiing. Uit de Maas nabij Borgharen (Limburg) is opgehaald het lijk van Charles Reich, oud 49 jaren, arbeider, geb. te Dambrick (Pruisen). Het lijk droeg aan het hoofd sporen van verwonding en had om den hals een doek met steenen ge knoopt. Men vermoedt eene misdaad. De schrijver der Haagsche Sprokkelin gen in het „Utr. Dbl." weet mede te deelen, waarom men sedert jaren wel een waarnemenden, maar geen definitieven gouverneur der residentie heeft. De reden zou eenvoudig deze zijn, dat de gouverneur volgons zijne instructie 24 paarden houden en een grooten staat voeren moet, waar voor de kosten eens van de Staatsbegrooting zijn geschrapt. Volgens een particulier telegram te Tromsó van den 9 Jen dezer uit Archangel ontvangen, is de stoomboot „Nordenskiöld", kapitein Weide, aldaar van de Jugorstraat teruggekeerd, omdat de Karazee vol ijs was, wat het doordringen tot den Jenissei onmogelijk maakte. Sibiriakoff verliet gelijk tijdig hot Bchip, om over Petschora den landweg naar Siberië te nemen. Dit bericht komt geheel overeen met hetgeen de commandant van de „Wil lem Barendsz" mededeelde. (H.) BUITENLAND. België. In een aanplakbiljet van de „Association Libé rale" te Brussel, geteokend door de leden van het comité, wordt gezegd: „De aangekondigde school wet moet geëerbiedigd worden, zullen wij aan de katholieken toonen dat wij hun oproerige oppositie bij de afkondiging der wet van 1879 niet willen navolgen. „Wij verwerpen met verontwaardiging alle soli dariteit met personen, die van de heerschende opge wondenheid gebruik maken om den bestaanden regeeringsvorm en de staatsinstelling aan te vallen onder den kreet van „Leve de Republiek!" - Wij verwerpen de lasterlijke aantijgingen der katholieke pers, die de liberale partij voor deze handelingen aansprakelijk stelt." De huiszoekingen te Brussel zijn gisteren voort gezet bij verschillende personen, die tot de „Ligue républicaine" behooren. De „Echo du Parlement" beweert dat wapenen, munitie en anarchistische geschriften in beslag zijn genomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2