LEIDSCH DAGBLAD. .v. 7550. Zaterdag 27 September. A0. 1884. ,-JJi PRIJS DER AD VERTE NT IEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iociMM* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 8 maanden....1.10. Franco per post1.40. Afronderlijke Hommers.8 0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDEN, 26 September. Het programma voor de feestelijke onthulling op 3 Oct. a. s. van het gedeukteeken van Leidens Ontzet is thans definitief vastgesteld als volgt: Des voormiddags te halfachtinwijding van den feestdag door salvo's van het geschut en klokkengelui. Te acht urenkoraalmuziek van koperinstrumenten op den toren van het Raadhuis. Dank- en bedestond in onderscheidene kerken. Te twaalf uren: Gekostumeerde optocht door werkliedenvereenigiDgen, voorstellende Leidens wor ding en vergrooting, bestaande in zes groepen, be geleid door drie muziekcorpsen en vertrekkende van het schuttersveld aau den Rijnsburgersingel naar de Rnïne. Des namiddag8 te halféón: Onthullingsplech tigheid op de Ruïne: a. Uitvoering van „De Oranjevaan" van R. Hol, door Leiden8 Mannenkoor met begeleiding van koper-instramenten, onder leiding van den heer B. H. Taylor. - b. Feestrede (eerste gedeelte) te houden door den hoogleeraar dr. M. De Vries, voorzitter der commissie tot oprichting van het gedenkteeken. - c. Onthulling van het monu ment. - Uitvoering der „Kinder-cant&te" van J. N. W. C. A. Ruygrok, door ongeveer 1000 kinderen, leerlingen van openbare en bijzondere scholen van zangscholen, onder leiding van den heer B. H. Taylor, met begeleiding der schutterij-muziek. - e. Feestrede (tweede gedeelte) ^n aanbieding van het gedenkteeken aan de gemeente door den feest redenaar. - f. Aanvaarding van het monument door de gemeente, bij monde van den burgemeester, den heer L. M. De Laat De Kanter. - g. Uitvoering van de „Hymne" van F. Kücken, door Leidens Mannenkoor en het Kinderkoor, met begeleiding van koper-instrumenten, onder leiding van den heer B. H. Taylor. Optocht van de kinderen die aan de uitvoering van do cantate hebben medegewerkt, met de schut- terijmnziek, naar de Gehoorzaal, waar zij op ver- verschingen worden onthaald. Voortzetting van den gekostumeerden optocht door verschillende, reeds medegedeelde, straten der stad. Te halfzesFeestmaaltijd door den gemeenteraad aan de commissie voor de oprichting van het ge denkteeken en verdere genoodigden aangeboden, in het lokaal van den heer Wijtenburg op het Steen8chnur. Te zeven urenConcert door den gemeenteraad aangeboden aan de deelnemers van den optocht met hunne dames in de Gehoorzaal. [Schutterij- muziek]. Des avonds: Verlichting van het Raadhuis met ga8toestellen. Te halfacht: Muziekuitvoeringen op de Bees tenmarkt door de jagers- en op de Ruïne door de i fanterie kapel. Verlichting van de Ruïne met eerepoorten en electrische verlichting van het gedenkteeken. Te tien uren: Vuurwerk op de Ruïoe, vervaar digd door den heer A. Gall te Rotterdam. N De drie muziekcorpsen, welke den optocht zullen opluisteren, zijn: de stafmuziek van bet 4de regi ment infanterie, de muziek van het 3de reg. huzaren en de muziek der jagers. Het op de Ruïae af to steken vuurwerk zal o. a. voorstellen: Gloria, prijkende met de buste van Van der Werf, door vuurbrakende batterijen gedecoreerd en eindigende met zware kanonnades; een groot caroussel van piramides en kronen met draaiende zonnen versierd; - eene aardglobe, wentelende boven een voet van roode sten-en, - en zal eindigon nut een groot slotstuk. De optocht wordt geopend met een escadron huzaren. Voorafgegaan door de leden der vereeui- ging „Nut en Genoegen" (lste afd.) volgt de eerst groep: Leidens stichting (lste—6deeeuw),voorstel lende lo. de oorspronkelijke bewoners, als Batavieren en Kaniuefaten2o. de vestiging der RomeineD 3o. de stichting van het Praetorium (Roomburg); 4o. de Romeinsche landvoogdij, - waarop volgt de 2de afd. van de vereeniging „Nut en Genoegen." In sub. 3 zal Agrippina, gemalin van Germa- nicus, de zoon van Drasus, op een wagen, getrokken door 2 paarden, door eene dame worden gerepre senteerd. Ds tweede groep geeft eene voorstelling van de opkomst van Leiden in het Frankische tijdperk (6de—12de eeuw) en is aldus ingedeeld: lo. De Franken en Saksen2o. de Deenen in Nederland 3o. Leiden als residentie van den graaf [Gcdebald, bisschop van Utrecht] en de bouw van St.-Pieter. Leden van de kleedermakers-vereeniging „Een dracht door Vriendschap", met banier. De derde groep is: Leiden als stad (13de16de eeuw) lo. Oudste priveleges van Rijnland (1255); 2o. Oudste bevestiging der eerste stadsrechten (L266); 3o. uitbreiding van Leiden met den Burcht (de Waard); 4o. vergrooting van Leiden met Maren- dorp (1347); 5o. vergrooting van LeideD met het Oost- en West-Nieuwland (1386). Ia sub. 2 vindt men o. a. graaf Floris V en den beul van Leiden, en in sub. 4 gravin Margaretha van Holland, in een wagen, getrokken door 2 paardeD. Leden der fabrieksarbeiders-vereeniging „Een dracht maakt macht," met banier. Vierde groepDe zegepraal van Leidens vrije ontwikkeling (einde der 16de eeuw), lo. De strij dende partijen, waarvan aan het hoofd Louis Van Boisot, aanvoerder der Zeeuwsche vloot; 2o. do burgerij, waarvan aan het hoofd de burgemeester Van der Werf, voorgesteld door den heer W. Broekveld; 3o. de zegepraal, waarin Prins Willem I (te paard) voorgesteld door den heer P. Peeters. Leden der werklieden-vereeniging „Eendracht maakt Macht." De vijfde groepLeidens wasdom (17de18de eeuw), wordt voorgesteld door een achttal gilden en besloten metDe Academie, voorgesteld door eene jeugdige vrouw, dragende de fakkel der ver lichting, waaraan hangt een lambel met de Latijn- sche spreuk„waar ik verwijl, verdrijf ik de duisternis." De zesde groep: Leidens toekomst, bevat eene allegorische voorstelling, waarin do Leidsche stede maagd - beschermd door de Godin der Wijsheid en de Nijverheid, in hare beweging tot vrije uitbreiding belemmerd door de buitengemeenten Zoeterwoude, Leiderdorp en Oestgeeat - door de Nederlandsche Maagd met de hoop op eene betere toekomst wordt gesterkt. Ze is gezeten op een wagen, getrokken door vier paarden. Daarna volgt eene allegorische voorstelling van de Practische Ambachtsschool, w. o. ook een wagen getrokken door twee paarden, terwijl de gehe9le trein weer met een escadron huzaren wordt besloten. Het aantal gekostumeerden zelf bedraagt een kleine tweehonderd. Uit het dezer dagen verschenen programma voor het jaar 1884 van het „Haagoche Genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst" blijkt dat de bestuurders in huDne najaarsvergade ring aan geen van de vier antwoorden op de prijs vragen van 1882 den cereprijs hebben toegewezen. Ter beantwoording vóór 15 December 1885 zijn door hen drie prijsvragen uitgeschreven, de eerste twee bij herhaling, de derde voor de eerste maal. Zij luiden als volgt: I. Het Genootschap verlangt: Een critisch-histo- risch onderzoek naar den oorsprong van het a p o s- to laat en de beteekenis, die er, volgens de Schriften des Nieuwen Testaments en de verdere Christelijke literatuur van de eerste twee eeuwen, in de Chris telijke Kerk aan werd toegekend. H. Het Genootschap wenscht te ontvangen: Een leesboek voor beschaafden, waarin, met het oog op de behoeften van den tegenwoordigen tijd, de be langrijkste vragen betreffende het zedelijk leven worden in het licht gesteld en beantwoord. III. Het Genootschap verlangtEene verhandeling waarin het gebruik van «yio? en de daarvan afge leide woorden in de Schriften des Nieuwen Testa ments genetisch verklaard en ter kenschetsing van het oudste Christendom aangewend wordt.' Nadere inlichtingen zijn te vinden in het pro gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exem plaren te verkrijgen zijn bij den secretaris van het Genootschap, prof. A. Kuenen te Leiden. Gedurende de eerste helft der maand Ang. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Kassteelen, Krijn, Gewis, Amsterdam; mr. Vail Diggelen, Kok, W. J. F. Timmerman, 's-Graven- hage; J. Kluse, Nieuwediep; Schoorel, Oudshoorn; dr. W. Pleijte, RuurlooP. Gootjes, Schagen; A. Winterkam, niet vermeld. - Briefkaarten: M. De Hondt, 's Gravenstein. Verzonden geweest naar Duitschland: Dr. A.' Nijkamp, Dusseldorf. - Engeland: A. Guldemond, Manchester. Frankrijk: Mme Chewet, Lille. Tot het gevolg van den Koning en de Koningin gedurende hun verblijf in Luxemburg behooren Zr. Ms. adjudant luit.-kok baron Schimmelpenninck Van der Oye, de kamerheer baron Taets Van Amerongen tot Natewisch en een hoofdambtenaar van 'sKonings kabinet. Het 3de regiment huzaren is heden in ge deelten met verschillende treinen van de Rijnspoor wegmaatschappij van de cavalerie-manoeuvres in Gelderland in het garnizoen te 's-Hage teruggekeerd. Jhr. mr. W. E. Th. M. Van der Does De Willebois heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. De bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer Drabbe, pastoor te Schiedam, benoemd tot pastoor van de nieuwe St.-Jacobskerk te 's-Graven- hage, in de plaats van wijlen mgr. Rioche. Aan den stafmuzikant De Korte, van de Kon. Mil. Kapel van het reg. grenadiers en jagers, is de zilveren medaille voor 24-jarigen militairen dienst toegekend. Dit onderscheidingsteeken zal hem a. 8. Zondag worden uitgereikt. De statuten der Eerste Nederlandsche Wereld taal (Volapiik) Vereeniging zijn verschenen. Blijkens art. 1 is het doel der Vereeniging: a. het aanleeren, de beoefening en verspreiding der wereldtaal; b het stichten van vereenigiDgen in andere plaatsen van Nederland; c. zich in verbinding stellen met alle binnen- en buitenlandsche vereenigingen. In het „Staathuishoudkundig Jaarboekje" der Vereeniging voor de Statistiek in Nederland vindt men o. a. een overzicht van uitkomsten der loting voor de nationale militie in de 20 laatste jaren. Daaruit blijkt dat het menschengeslacht in Neder land althans lichamelijk niet achternitgaat. Was bijna 13 pet. in 1863 beneden de maat, in 1883 bleek slechts even 5 pet. te klein te zijn; terwijl het aantal van hen die langer dan 1.70 M. waren van 1863 tot 1883 van 23 op 31'/4 pet. is gekomen. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw-Vork Daar Amsterdam, passeerde gistermorgen Lizard; de „P. Caland" is gisterochtend vroeg van Rotter dam te Nieuw-York aangekomen12 dagen reis. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de heeren: PotjeD, Fokker, Maas Geesteranus, Haisma, Van der Patten, Greiner, Van BeriDgen, Stort,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1