Trouw, er afviel, met het treurig gevolg dat haar eea der raderen over de borst giog. Hoewel nog teekenen van leven gevende, werd zij in hoogst bedenkelijken toestand naar hare woning vervoerd. De veldwachter Payenbroek te Hil- varenbeek is door zekeren K. met opzet zoodanig mishandeld, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. De dader is ontvlucht. Eene der schoonste maansverduis teringen in deze eeuw zal den 4den October a. s. plaats hebben. Te 8.25 treedt de maan in de schaduw der aarde en te 9.25 begint de totale verduistering, die tot 10.58 duurt. Maandag verloor een veehandelaar uit Groenloo op de markt te Lichtenvoorde zijne portefeuille, waarin f 960 aan bank- en munt- papier. Eerst op den terugtocht, in het halfweg gelegen stations-koffiehuis, ontdekte hij zijn verlies; hij spoedde zich naar Lichtenvoorde terug, maar vond zijn geld niet. Omtrent het vergaan van deBrit- sche kanonneerboot „Wasp," bij Tory-Island, noord westkust van Ierland, Maandag jl., deelen de bladen tot dusverre weinige bijzonderheden mede. Het getal der omgekomenen is 52, waaronder de commandant en de officieren. Zes man van de opvarenden zijn gered, maar hoe wordt niet gemeld. Er woei een stevige bries, toen de boot op een rots ten noorden van Tory-Island stiet, en het zinken moet in weinige oogenblikken zijn geschied, daar er genoeg reddingstoestellen aan boord waren, om, indien er tijd ware geweest, zich daarvan te voorzien. De commandant, luit. Nicholls, stond be kend als een goed zeevaarder. Te Parijs heerschen typheusekoortsen. Verleden week zijn er 46, in de daaraan vooraf gaande week 41 gevallen voorgekomen. De stank is er gedurende de warmte ondraaglijk geweest. Het is, zoo wordt dd. 22 dezer aan de „Times" gemeld, bijna niet mogelijk, de Seine te naderen? waaruit eene lucht oprijst van een open riool, en het eenige middel om in de breedste straten niet onpasselijk te worden is, zoover mogelijk van den huizenkant te blijven. Zelfs het drinkwater heeft een eigenaardigen reuk, welke alleen na het koken ver dwijnt. Het gemeentebestuur, zegt de berichtgever, dat, alleen om werk te verschaffen, bezig is met geheel Parijs met hout te bestraten, had, in plaats van aldus noodeloos het verkeer te belemmeren, een goed werk kunnen doen door zijne aandacht aan de gansch niet volmaakte rioleering te wijden. BUITENLAND. Fraakrtjk. Omtrent het bombardement van Kelung zijn nog steeds de berichten onvolledig. In China vertelt men dat de Franschen er eene nederlaag hebben geleden; admiraal Lespès seint niets; de Temps" verneemt uit particuliere bron dat drie Fransche schepen een fort met Krupp-kanonnen bestookt en geteisterd hebben, en dat vervolgens de troepen, aan land gezet, de Chineezen van de hoogten achter het fort verjaagd en hun aanzienlijke verliezen toe gebracht hebben. De Chineezen zouden daarop langs den weg van Tam-hui gevlucht zijn, en men durfde hen met de geringe troepen niet nazetten. De Fran- schen hadden twee dooden en eenige gewonden. De werklieden zonder werk te Lyon hebben Dinsdag eene tweede meeting gehouden, welke door 10,000 werklieden bezocht werd. De vergadering zond eene deputatie naar den burgemeester, wiens antwoord evenmin voldoende scheen als de vorige maal, en daarna een telegram aan den minister Ferry, om hem te verzoeken, bij het gemeentebe stuur van Lyon aan te dringen op het openen van werkplaatsen voor de werklieden zonder werk. Er zijn thans 6000 zijdeververs, 12,000 wevers en 7000 metaalwerkers zonder werk. De minister antwoordde dat hij zich niet kon mengen in eene quaestie, die geheel de gemeente administratie van Lyon aanging, maar hij zou het verzoek aan zijn college van binnenlandsche zaken overhandigen. De arbeiders zullen weder eene vergadering beleggen om over het antwoord van Ferry te be raadslagen. België. Door de politie te Brussel zijn gisteren huis zoekingen gedaan bij den directeur en de redacteurs der „National", welk blad in don laatsten tijd hef tige republikeinsche opstellen bevatte, en in het lokaal der „Ligue républicaine." Verschillende stuk ken en inschrijvingsbiljetten zijn in beslag genomen De hoofdredacteur van de „National" is de heer Marchi, een niet onvermogend noch onknap Cor- sicaan. Het blad gaf sedert de laatste weken ook de hevigste artikels tegen den koning en de koningin? welke hij „monsieur" en „madame Cobourg" noemde! Gisteren is, schijnt het, de heer Marchi, krachtens de vreemdelingenwet, over de grenzen gebracht. Behoudens eenige opgewondenheid in het begin van den avond, is alles betrekkelijk kalm gebleven. Eene onbeteekenende volkshoop doorkruiste het midden der stad, maar verspreidde zich weldra. In den omtrok van het paleis en van de ministeries was in het geheel niets te doen. Te elf uren had de stad baar oude voorkomen herkregen. Men kondigt aan dat een nieuw blad het licht zal zien, „La République Beige." De „Ligue répu- blicaine" bereidt eene groote openbare samen, komst voor. De koning, zegt men, bevindt zich te Ciergnon, in de provincie Namen. Hij is uiterst verbitterd over al hetgeen te Brussel plaats vindt, en vooral over de beleedigingen, die tegen hem zeiven en tegen de koningin worden geuit. Zeker is het, dat beiden, èn te Ostende, èn te Brussel, op straat zijn uitgefloten. Rusland. Naar men verneemt, heeft in het dorp Rowno, in het gouvernement Saratow, den 14den September 11. een hevig gevecht plaats gehad tusschen Duitsche kolonisten en Russische boeren. Volgens de Russi sche berichten, ligt de schuld aan de Duitschers, omdat zij de Russen bij hun spel lastig vielen. Het hoofd der plaatselijke politie trachtte de vechtenden te scheideD, maar is daarbij gedood. In het geheel zijn 10 dooden gevallen en 30 personen ernstig gekwetst. Het gevecht had zeker nog grooteren omvang aangenomen, wanneer er geen brand in het dorp was uitgebroken. Dit bracht de vechtenden tot bezinning. Zij ijlden naar den brand en hebben dezen gezamenlijk gebluscht. De gouverneur van Saratow is naar Rowno vertrokken om een onder zoek in te stellen. Van sommige zijden wordt be weerd dat in deze gebeurtenis de onderlinge haat van Duitschers en Russen tot eene uitbarsting is gekomen. Anderen schrijven haar voornamelijk aan de jaarmarkt toe, die juist te Rowno gehouden werd. Het grootste deel der bevolking is dan ge woonlijk half dronken. Earypte. De Russische consul te Cairo heeft in last ont vangen, om zich aan te sluiten bij de protesten tegen het besluit betreffende de liquidatie. Naar men in diplomatieke kringen verzekerde, zou heden aan Nubar-pacha eene gelijkluidende nota der ver tegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Oos tenrijk en Rusland worden gezonden, waarin een voudig maar krachtig tegen dat besluit wordt op gekomen. Hot voorstel van Frankrijk om intrekking van Nubaris schrijven zal het onderwerp van eene diplomatieke handeling uitmaken. Intusschen heeft het Europee8ch beheer voor spoorwegen en tol rechten onderscheidenlijk 8000 en 12,000 pd. st. aan den minister van financiën uitbetaald. LONDEN, 24 September. De vergadering der houders van Mexicaansche fondsen ratificeerde heden de overeenkomst, op 13 September met de Mexicaan sche regeering gesloten. PARIJS, 24 September. Gisteren hadden in do Oostelijke Pyreneeën 15 sterfgevallen aan de cholera plaats; in Italië 213, waarvan 6 te Spezzia en 126 te Napelsgeen enkel te Rome. In Spanje kwamen gisteren 2 gevallen voor. De prefect van politie alhier heeft, overeen komstig het adres van eene speciale wetenschap pelijke commissie, het houden van de tentoonstelling van kleine kinderen met de daaraan verbonden toe kenning van prijzen verboden. Deze tentoonstelling zou den 3den October geopend worden. BERLIJN, 25 September. De keizer, de kroon prins en zijne gemalin, benevens de prinsen "Wil helm en Heinrich zijn hedenmiddag te Munster aan gekomen en feestelijk ontvangen. Zij namen deel aan een schitterend diner door de provinciale regee ring aangeboden. De vorstelijke personen vertrokken des avonds naar Brühl. LONDEN, 25 September. De „Times" ontvangt uit Shanghai van 24 Sept. bericht dat de Duitsche consuls en scheepskapiteins instructiën hebben ont vangen om eene onafhankelijke positie te behouden, met het oog op de te verwachten verwikkelingen. Hetzelfde blad ontving uit Konstantinopel oen telegram van gisteren, meldende dat de Engel- sche regeering aan de Porte de redenen had mede gedeeld welke tot het schorsen van het amortisatie fonds hadden geleid, en de hoop te kennen gegeven, dat de Porte den stap van den khedive zal goed keuren en steunen. De mededoeling is eerst gister namiddag gedaan, niet tijdig genoeg meer, dat de ministerraad de zaak in overweging kon nemen. Het is onmogelijk het resultaat zijner beraadslaging te voorzien, maar het is bijna niet mogelijk dat hij zijne goedkeuring aan het verzoek zal hechten. WASHINGTON, 25 September. De „Washington Republican" kondigt aan dat de heer Gresham, directeur-generaal der posterijen, zijn ontslag heeft ingediend; hij zal den heer Folger als secretaris der schatkist opvolgen. BRUSSEL, 25 September. De administrateur der openbare veiligheid heeft aan de burgemeesters van Brussel en van de voorateden eene circulaire gezonden, waarin hij hun aanbeveelt de instructiën betreffende het politietoezicht over vreemdelingen, stipt na te komen. Deze aanschrijving is een gevolg van het feit, dat bij de laatst voorgevallen onge regeldheden veel vreemdelingen tegenwoordig zijn geweest. LEIDEN, 23 September. De verwachting voor morgen istamelijk krachtige wind, aanvankelijk goed weer, waarschijnlijk ver anderlijk weer. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Damstó, Zaayer, Yan Dissel, Buys, Le Poole, Verster, v. d. Hoeven, Land, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Was en Yan Wensen. Ingekomen was een verzoek van commissarissen van den schouwburg om de gewone jaarlijksche toelage voor 1885 en een van de hoofdlieden der Stadswaag tot tegemoetkoming in de kosten voor aanschaffing van nieuwe gereedschappen. Door den Voorzitter werd verder medegedeeld dat de verkiezing van 3 leden voor den gemeente raad zal plaats hebben op 21 Oct. a. s. In het hoofdbureel zullen alsdan met den burgemeester zitting hebben de heeren De Geus en Groll en in het onder-bureel de heeren Hartevelt, Driessen en Donner. Overeenkomstig eene nieuwe voordracht van B. en W8. werden alsnu bij stemming op de 3 dubbel tallen (waaruit de commissaris des Konings de be noeming van 3 leden moet doen) voor het College van Zetters geplaatst de heerenlo. J. Filippo Hz., metselaar, en A. G. Hessels, oud-landmeter van het kadaster; 2o. W. Kok, timmerman en architect, en mr. N. L. J. Van Bottingba Wichers, advocaat en procureur; 3o. H. P. Kelder, winkelier, en W. C. Mulder, architect. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit was nl. het gevoelen van den Commissaris des Konings ingewonnen omtrent de al of niet benoembaarheid van de daarbij be doelde personen tot leden van het College van Zetters. De Commissaris des Konings had B. en Ws. daarop medegedeeld dat zoowel de beide rooimeesters J. Van Lith en J. C. Rijk als de directeur van het brandwezen A. Verhoog en de opperbrandmeester P. Marks als gemeente-ambtenaren moeten be schouwd worden en dat op hen mitsdien van toe passing is het bepaalde bij art. 5 der wet van 5 April 1870 (Stbl. No. 63). De beide eerstgenoemden werden indertijd door den Commissaris des Konings tot leden van het College van Zetters benoemd ingevolge de voor dracht van den Raad dd.'.26 Aug. 1880en tegen hunne benoeming als zoodanig bestond destijds geen be zwaar, omdat in kolom 6 dier voordracht alléén van de beroepen van timmerman en metselaar werd melding gemaakt, waaruit dus niet op te maken was dat zij tevens ambtenaren der gemeente waren. Verder verzocht de Commissaris des Konings te willen bevorderen dat door J. Van Lith en J. C. Rijk eervol ontslag als lid van het College van Zetters zou worden aangevraagd en voorts zoo spoedig mogelijk met het oog op het bepaalde bij art. 3 der aangehaalde wet eene nieuwe voordracht van den Raad in te zenden, bij welk artikel is bepaald dat de benoeming geschiedt door den Com missaris des Konings vóór den lsten October. Op grond van het vorenstaande hadden B. en Ws. de, heden door den Raad bekrachtigde, nieuwe aanbeveling opgemaakt. Aan dr. Jan Ten Brink werd restitutie van school geld verleend tot een bedrag van f 37.50. (voor 2

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2