N°. 7549. Vrijdag 26 September. A0. 1884. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedara regel 0.1 TA Grootere letters naar plaalaroimte. Voor het ïbcimm-' ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieele Kenuisgeyiiig-en. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden rengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat e Beestenmarkt en de Kaasmarkt, die op Vrijdag October a. s., den gedenkdag van Leidens Ontzet, ouden moeten plaats hebben, dit jaar zullen worden ge- ouden op Woensdag 1 October te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, i Sept. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 September. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. F* rrobbee, geb. te Samarang, bevorderd tot doctor io e rechtswetenschap, met academisch proefschrift, et.: „De Panghoeloe als adviseur in strafzaken." De minister van binnenlandsche zaken heeft, p de uitnoodiging van onzen burgemeester, geant- 70ord voornemens te zijn om de officiëele onthulling an het monument van Leidens ontzet op 3 October ij te wonen. - De Amsterdamsche gemeenteraad heeft benoemd ot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde ,an de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus oor jongens, den heer Eykmau te Leiden. Ten Raadhuize alhier had heden de open- >are verpachting plaats van het houden van twee (uffetten op de Ruïoe tijdens de feestviering bij elegenheid van de onthulling van het gedenktee- :en van Leidens ontzet op 3 October a. s. Als ïoogste bieders zijn pachters geworden van het mffet aan de zijde van de Garenmarkt de heer T. C. Klikee voor 112 en van het buffet aan de ijde van de Doezastraat de heer C. J. Coster foor f 80. De heer Klikee zal zeker met zijne ververschingen liet nalaten het den bezoekers van zijne inrichting oo smakelijk en aangenaam mogelijk te maken, op iet voetspoor van den heer Coster, die reeds tijdens le landbouwfeesten eenige jaren geleden zich op ijn gebied uitstekend van zijne taak kweet. Lief- ïebberB van een goed glas bier o. a. zullen er bij lem in het Lager en Export hunne gading vinden. - Nauwelijks waren de deuren der Stadszaal isteravond geopend of eene grooto menigte storm - 3e als 't ware naar binnen om plaats te nemen n de geheel met stoelen bezette benedenzaal, welke weldra te klein bleek om het zoo talrijk opgekomen publiek in zijn geheel te kunnen bevatten. Menigeen Dam dan ook zijn toevlucht tot de gaanderij. Ofschoon 3e geschiedenis van voorheen (waaromtrent wij binnen enkele dagen wederom den zoo heuglijken gedenkdag zullen vieren), bij ons allen hetzij met meer of minder bijzonderheden wel als bekend mag verondersteld worden, scheen men er toch bijzonder naar te verlangen om den geachten spreker, den heer Japikse, met vollen ernst in zijne rede, begin nende met het jaar 1559, te volgen. Hij schetste eenige tafereelen van dien tijd af totdat de koning van SpaDje eene legermacht van 10,000 man naar ons land zond, waaraan als opperbevelhebber was toegevoegd de Hertog van Alva, een der bloeddor- stigste mannen uit dien tijd en door wiens toedoen duizenden menschen zijn om het leven gebracht, enz. Aanstaanden Woensdag-avond te acht uren hoopt de met aandacht gevolgde spreker zijne rede te ver volgen, om daarin enkel en alleen te behandelen het beleg en ontzet der stad Leiden. Daarna zullen eenige liederen gezongen worden met muziekbege leiding en tot slot zal de spreker nog enkele ophelde ringen geven over het aanstaande 3de- October-fee3t. Zou het der commissie van de Volksbijeenkomsten, n het belaDg van den werkmaD, niet wenschelijk kunnen voorkomen om ook die bijeenkomst te half- negen in plaats van te acht uren te laten aanvangen Vele belangstellenden zullen er anders allicht, het begin van moeten missen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.13 bezorgd zijn. Bij verschillende regimenten infanterie zullen met 1 Oct. van de hoofdcursus-compagnie te Kampen worden overgeplaatst, doch gedetacheerd blijven bij genoemde inrichting, eenige onderofficieren, o. a. bij het 4de reg. inf.: A. IJ. A. Looijen, A. Copes Van Hasselt, G. J. F. Stompendissel, P. L. Van de Kasteele, J. A. Tijken, A. W. Brant, T. J. A. Molenaar, R. Kramer, G. J. Amiabel, G. C. Vau Menrs, W. E. A. Burton, J. Thomas, P. J. A. Vintge8 en O. F. A. De Wilde. Beroepen is te Finkum en Hyum (toez.), te Oosterwolde (Fr.) en te Waterlandkerkje de cand. E. J. J. Homan, die tevens bedankt heeft voor het beroep naar Peins c. a. Benoemd is tot onderwijzer te Katwijk de heer H. Stiel te Enkhuizen. Indien hij het mag beleven, dan zal de heer P. Knaap Gzn. den 4den October a. s. zijn 25-jarig jubilé vieren als lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer. Het gemeentebestmir van Bodegrave wil langs de onlaDgs aan die gemeente overgedragen toegangs wegen tot het spoorwegstation van dien naam, boomen doen planten en heeft daartoe, voor zooveel noodig, ontheffing aangevraagd van art. 36 der wet van 9 April 1875 (Stbl. N°. 67). De Koningin wordt morgen, Vrydag, van het Loo te 's-Hage verwacht om een korten tijd inde residentie te vertoeven. De Koningin heeft aan raej. C. Alberdingk Thijm, hoofdredactrice van het Weekblad voor meisjes „Leliën en Rozeknoppen", bij vleiend schrij ven haar dank betnigd voor de aanbieding aan Prinses Wilhelmina van het album, bevattende een tal door lezeressen van genoemd tijdschrift ver vaardigde dameshandwerken, teekeningen, proza- en dichtregelen. Woensdag a. s., den laten October, wordt des namiddags te 2 uren het badseizoen te Scheveningen gesloten. Van de „Willem Barendsz" is weder tijding ontvangen. De commandant, de heer J. Dalen, schrijft van 20 Augustus o. a. het volgende: „Dit jaar kan als een hoogst ongunstig ysjaar in de Barendszzee genoteerd worden. Opmerkelijk is het, dat wij na ons vertrek van Vardö nooit eenigen krachtigen wind hadden. Hot gebeurde slechts hoogst zeldeo, dat wij reefden en nooit meer dan één rif. Daarentegen zeer veel mist, bij uitzondering helder weder, altijd bedekte lucht. De wind bijna altijd uit bet N. en W., een enkelen keer Z. W. en zeer zelden Oostelijk. Gletscherijs en kleine ijsbergen zagen wij veel, ook aan den meest zuidelijken ijsrand. „Hedenmorgen liepen we de Sharr in en ankerden voor dikken mist in de Alfcglaübigenbaai. Hier ligt een Rassische schoener, de „Alexe", die van plan is om a. s. Zondag (24 Augustus) over Vardö naar Archangelsk terug te keeren en zich zal belasten met de bezorging van dezen brief. De Russen (waaronder oen paar gelukkig Noorsch spraken, welke taal Asbeck vrij goed machtig is) deelden ons mede, dat de Sharr verder op vol met ijs zit;- het schijnt dus daar ook niet gunstig te zijn. Ik ben echter toch van plan zelf te gaan kijkeD, en in geval ik in de Karazee kan komeD, achter Wid- derkaap een bericht in cairn achter te laten. Moet ik terugkeereD, dan zal ik verder weder den ijsrand in de Barerdszzee gaan bepalen en dan natuurlijk in dien geest het bericht in de cairn achter Widder- kaap veranderen. „Wij zjjn allen wel. Er heerschte steeds goede harmonie - ook van de equipage niets dan lof." Thans kan worden medegedeeld dat de onder handelingen omtrent het verkrijgen van eene col lectieve plaatsruimte voor de Nederlandsche afdeeling op de internatioüale tentoonstelling te Antwerpen zoover zijn gevorderd dat de Nederlandsche hoofd commissie verzekerd is van eene gunstige plaats, onmiddellijk grenzende aan de „galerie d'entrée" van het gebouw en aan de Belgische afdeeling. Eene circulaire van genoemde commissie wacht slechts op de ontvangst van enkele nadere inlich tingen. Daarbij zal onder voorbehoud der inwilliging van het door de regeering toegezegd Rijkssubsidie eene aanzienlijke verlaging op de plaatshuur worden verleend en de termijn voor de inzending der aan vragen tot uiterlijk 1 Nov. a. s. worden verlengd. Door den minister van koloniën is de heer W. F. Berman gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rotter dam naar Java, arriveerde gisterochtend te Padang; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, vertrok Dinsdag van Padang; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Port- Saïd; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent- Oemeugd Nieuws. Heden over acht dagen, des morgens te acht uren, zal den armen dezer gemeente eene extra-bedeeliog worden verstrekt. Zij zullen zich daartoe naar het Huiszittenhuis moeten begeven. De bedeeling zal waarschijnlijk bestaan in brood en haring. Bij L. Smit aan de Vijfhuizen te Haar lemmermeer staat een appelboom opnieuw in bloei. Het zoontje van P. Oostorom nabij Hoofddorp is door eene driewieldekar overreden, ten gevolge waarvan zijn schouder is ontwricht. Te Baambrugge is gisteren eene harddraverij met paard en tilbury gehouden, waar aan door 14 flinke dravers werd deelgenomen. De prijs, 50, werd behaald door P. Lankhout te Woubrngge en de premie, f 25, door A. Wouters te Loenersloot. Het „H b 1." verneemt dat gisteren aan den burgemeester van Amsterdam een adres is overhandigd, onderteekend door ruim 500 inge zetenen dier gemeente, houdende verzoek tot in trekking der bestaande politie-verordeningen ten opzichte van het opvangen en afmaken van honden. Te Amsterdam viel een jongen in de Baangracht, toen hij een hondje uit het water wilde halen. Kort daarna werd de arme knaap dood opgehaald. Door eene vooralsnog onbekende oorzaak is een felle brand uitgebroken in de boerenhofstede, bewoond door V. Hoogendijk te Anna Paulowna. Het geheele huis is met den reeds binnengehaalden oogst tot den grond toe afgebrand. Twee marechaussees en een veld*- wachter bespeurden Maandag-nacht dat een persoon bij den heer Van Santvoort te Mierloo aan het inbreken was. Het drietal verschool zich zoo veel doenlijk om den dief te overvallen. Inmiddels was de vrouw des huizes, die gerucht hoorde, opgestaan en dreef door hare komst den inbreker op de vlucht. De mannen van het gerecht zagen hun prooi ontsnappen en zoeken hem tot heden tevergeefs. Schrikkende voor een snelwieler (vélocipède), sprongen de jonge paarden van den landbouwer v. L., wonende onder Lanteren, op den straatweg tusschen Amersfoort en Hoevelaken, Dinsdag-avond plotseling op zijde, waardoor een der op den wagen zittende personen, eene jeugdige

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1