hij een winkel aan den hoek der Breestraat en Pieterskerk-Koorsteeg binnen, van waar het den politiebeambten veel moeite koBtte hem te ver wijderen. Ten slotte begrijpende dat het ernst was, heeft hij de boete, welke reeds bij gratie tot f 10 was verminderd, betaald. Bij eene door de politie gehouden inspectie der huizen van koop met recht van wederinkoop alhier, is gebleken dat bij twee hunner, namelijk M. B. aan de Haarlemmerstraat en de weduwe Van A. aan den Middelweg, het extract der Wet van 18 Sept. 1852 (Staatsblad No. 187) niet op eene zichtbare plaats voorhing, op grond waarvan tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Yan de wedrennen, den 28 sten en 29sten September te 's-Graveohage te houdoD, verwacht men veel. Yoor de rennen zijn ingeschreven 44 paarden, voor de harddraverijen 30, alle hard dravers van den eersten rang. De baan, gelegen aan den Loosduinschen weg, wordt goed in orde gebracht. Twee tribunes worden er opgeslagen, waarvan ééne verplaatsbare tribune, geheel van ijzer gemaakt, bijzonder de aandacht zal trekken door sierlijkheid en practische inrichting. De achterzijde der tribune bevat onder de zitplaatsen goede stallingen voor de paarden. Te Haarlem is gisteravond tegen half- acht brand ontstaan in eene werkplaats in de Zijl straat, waarin beneden de meubelwinkel was ge vestigd van T. J. Baars, vermoedelijk ten gevolge van het vlam vatten door een petroleumtcestel, waarmede lijm werd gekookt. De bewoners vonden gelukkig tijd tot redding. De staf met de brand weer was weldra aanwezig. In gemeen overleg wist men het gevaar voor uitbreiding in een halfuur te bedwingen. Slechts twee spuiten gaven water door aanvoer uit vier slangen op de in de buurt be staande waterleiding, en dit was voor de blusschiDg voldoende. Het perceel heeft ook door waterschade voel geleden, doch men slaagde er in, tal van meu belen uit den winkel te redden. Naar men vernoemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Yan hooger hand heeft het Dagelijksch Bestuur te Yenloo aanschrijving ontvaDgen, om de regenten der verschillende weldadigheidsinrichtiügen in rechten aan te spreken, ten einde de kapitale sommen, die bij het faillissement Wolters verloren zijn gegaan, terug te krijgen. Op den Caledonian - spoorweg bij Mossend reed ten gevolge van eene vergissing met- de seinen een passagierstrein tegen een goederen trein; 16 personen werden gewond. Bij Viller8 reed een trein van Mar- teau togen een van Locle komenden. Eene dame werd gedood, van een reiziger werden de beenen van het lijf gesneden, een aantal personen werden gewond, 5 zeer ernstig. De waggonfabriek van den Grand- Trunk-Railway in Ontario is eene prooi der vlammen geworden. Men schat de schade op 400,000 dollars. De Britsche kanonneerboot ,,Wasp" ïs Maandag-morgen bij Tory-Island, niet ver van de Iersche kust, verongelukt. Slechts zes man der equipage zijn gered. Men vreest dat vijftig personen bij deze ramp zijn omgekomen. Aan boord waren acht marine-commissarissen. De kapitein en officieren bevinden zich niet onder de geredden. Tot op 20 September waren te Napels, volgens de officiëele statistiek, 5000 menschen aan cholera overleden, waarvan 700 begraven zijn zonder dat men hunne indentiteit heeft kannen uitmaken. Op het kerkhof is nu, naar het schijnt, gebleken dat velen levend begraven zijn. De minister Depretis heeft 50,000 lire van de door den koning geschonken som aan levensmiddelen doen uitdeelen. Te Marseille en te Toulon wordt de toestand steeds beter. Uit Budapest meldt men aan de „Noue Freie Presse" dat een politie-ageDt verleden Zater dag bemerkte, dat een groot pakket aan de deur van eene der synagogen van Budapest bevestigd was. Hij heeft dit pakket naar het politie-bureel gebracht, waar een onderzoek is ingesteld. Er is gebleken dat het een bom bovatte, waaraan een lont bevestigd was. Of men hier aan een misdadigen aanslag te den ken; heeft, is nog niet uitgemaakt. In sommige streken van Engeland hebben in den nacht van Zondag op Maandag zeer zware donderbuien gewoed. Op den top van den Snowdon is een heer door den bliksem doodgeslagen. De persoon, die twee jaren geleden te Londen den poütie-agent Cole, die hem op in braak betrapte, had doodgeschoten en Daar wien men zoo lang vruchteloos gezocht had, is eindelijk door aanbrenging van medeplichtigen ontdekt en ter dood veroordeeld. De medeplichtigen waren evenwel niet verlokt door de uitgeloofde belooning maar toen Orrock, de moordenaar, later om eene andere zaak in handen der politie kwam, bleek het toevallig dat hij den nacht van den moord in ge zelschap van die twee mannen had doorgebracht; zij werden gevat en legden uit vrees eene volledige bekentenis af. Orrock was een schrijnwerker en 21 jaren oud. BUITENLAND. Fraa larifls. De „Agence Haves'' weerspreekt ten stelligste het bericht als zou de regeering tot de spoorweg maatschappijen het verzoek hebben gericht, om de internationale tarieven op te zeggen. Twee afgevaardigden, de heeren Marius Poulet en Bouchet, zijn veroordeeld wegens bedriegerijen, als medeplichtig aan frauduleuze speculatiën der zeeassurantie-maatschappij „Le Zodiaque." Bouchet werd tot 8 maanden en Poulet tot 5 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Bouchet was afgevaar digde voor Marseille en Poulet voor Yar. De „Etendard", het schip dat het Fransche garnizoen te Obock aan de Roods Zee gebracht heeft, is er treurig afgekomen. Toen het te Aden aankwam, had het van de 70 man aan boord 64 zieken. Te Obock waren er 4 gestorven, allen aan do Roode-Zee koorts, volgens andere berichten aan eeDO moeraskoorts, die de bemanning had opgedaan terwijl het schip onder den wind van een moeras, dicht bij Obock, lag. Zonderling is het in ieder geval dat het garnizoen van Obock, hooger gelegen, geen enkelen zieke had. K>uit«chlan(3. Op het dank-adres der arbeiders-deputatie, den keizer uit naam van 3123 personen van het regee- ringsdistrict Dusseldorf aangeboden, antwoordde de keizer dat het hem niet altijd gegund was, om dank te oogsten voor zijn streven tot wolzijn des volks. Des te meer verheugde het hem, zulk eene dankbetuiging thans te ontvangen uit een stand der maatschappij, waaraan hij zijne bijzondere zorgen wijdt en voor welks welzijn reeds veel door de wetgeving is gedaan. Het deed hem genoegen dat men ingenomen scheen te zijn met den weg, door do regeeriDg ingeslagen, hoewel ook hij (de keizer) het allen niet naar den zin kon maken. Zaterdag is de keizer weder uitgegleden of in onmacht gevallen in het kasteel Benrath in Westfalen. Hij woonde om die reden het gala-diDer niet bij. Weldra echter was hij weder hersteld en defileerde zelf met de parade voorbij de keizerin. Italia. De Paus geeft in een brief het voornemen te kennen een uitgestrekt hospitaal in de nabuurschap van het Yatikaan te stichten en een millioen lire beschikbaar te stellen voor maatregelen gedurende de cholera ziekte. De brief is van tien dagen geleden gedateerd; hij is openbaar gemaakt op den verjaardag van de inneming van Rome. De geheele stad was versierd met vlaggen en groen, en de grafzerken van de sol daten die bij de Porta Pia gevallen zijn, waren met prachtige kransen omhangen. Het monument van Victor Emanuel in het Pantheon was rijk ver sierd, een stoet van twintig staatsiekoetsen trok door de stad om giften voor de slachtoffers der cholera te vragen. Te midden van deze demonstratie heeft de Paus zijn besluit doen bekend maken. Toen de koning van Italië, zegt het „Berl. Tugeblatt", tijdens zijn verblijf te Napels een der cholera-hospitalen bezocht, zag hij den minister president Depretis en den afgevaardigde Nicotera in elkanders onmiddellijke nabijheid staaD. De koning trad op de beide mannen, die sedert geruimen tijd zoowel politieke als persoonlijke vijan den zijn, toe, vermaande hen om in het aangezicht des doods alle vijandschap te laten varen, en had de voldoening dat beiden elkander de hand reikten ea eene verzoening tusschen Depretis en Nicotera tot stand kwam. België. Gisteren werd te Brussel de verjaardag van den opstand van 1830 door de menigte tot voorwendsel genomen om eene manifestatie te houden overal, waar de oud-strijders van 1830 voorbijgingen, die als naar gewoonte een krans gingen leggen op het herinneringsmonument. Eene talrijke menigte juichte bij het monument een oud-strijder toe, die het land verweet dat het voor de overlevenden der revolutie niet zorgde, en die de stad Brussel dank zeide voor de ondersteu ning, hun verleend. Hjj eindigde: „Leve België, Leve de Koning!" Een ander oud-strijder zeide, dat, zoo de Belgen in 1830 gevochten hadden, het was, om een vrij België te hebbendit is het niet meer. Nooit zullen wij Romeinen zijn! Na de plechtigheid keerde de stoet naar het ver- eenigingslokaal terug; eene dichte menigte volgde, de „BrabangonDe" en de „Marseillaise" zingende. Twee redacteurs van een republikeinsch dagblad werden gearresteerd. Eene vijandelijke demonstratie voor het bureel der „Patriote" werd door de gen darmes uiteengejaagd. Een republikeinsch pamflet werd in menigte verspreid. De politie nam ver schillende exemplaren in beslag. Een ander zeer heftig republikeinsch pamflet werd eergisteren in beslag genomen. Door de politie waren gisteren dezelfde maatregelen genomen als den vorigen dag om de orde te kunnen handhaven. Verscheidene groepen doorkruisten des avonds de stad, onder gefluit en geschreeuwvooral voor de bureelen der „Patriote" was weer eene groote ophooping van menschen. De politie en de gendarmerie dreven de menigte opnieuw uiteen. Tegen 11 uren was de beweging beperkt tot de Place de la Mon- naie; de burgerwacht verdreef de menigte ook van daar. Verscheidene personeu zijn in hechtenis genomen. Groot-Britannië. Volgens een bericht uit Durban aan de „Times" is het ontslag van den heer Mackenzie door lord Derby aangenomen. De regeering van de Transvaal, zoo wordt verder aan het blad gemeld, heeft den boerenhoofden in Zoeloeland gelast, den weg naar de kust zooveel mogelijk open te houden; eeoe commissie uit de Boeren zou naar de kust vertrekken, tot het op sporen van eene geschikte plaats voor eene haven. Op een gedeelte van Swazieland wordt door de Boeren aanspraak gemaakt, op grond dat zij het van Pondo gekocht hebbeD, doch Oemakamana zou zijne goedkeuring aan den afstand van dat gebied onthouden. De heeren Rhodes en Bower (de Kaapsche regeeringscommissarisseD) uit Bechuanaland naar Kaapstad teruggekeerd, berichtten den gouverneur dat de Transvaalsche regeering het schenden der westelijke grens wel kan, maar niet wil beletteü, en de vestiging eener kleine grensrepubliek aan moedigt, om daardoor moeielijkheden te verwekken, welke Engeland ten slotte in eene annexatie van dat gebied bij de Transvaal zullen doen berusten. Uit het rapport van Rhodes blijkt verder dat de onderhandelingen met de Boeren zijn afgesprongen, en Montisoa door laatstgenoemden onderworpen is. Sir Hercules Robinson heeft een en ander aan lord Derby medegedeeld, met het verzoek om instractiën. Bij Newry, iu Ierland, te Castle "Wallam, heeft eene groote manifestatie der nationale partij plaats gehad, eindigende in eene reeks van ge vechten. De politie heeft eene charge gemaakt om de menigte uiteen te drijven. Vele personen zijn gekwetst; er hebben arrestatiën plaats gehad. De rust is nog niet geheel hersteld. Tolegramsta r. PARIJS, 23 September. Gisteren zijn aan cholera overledenin het departement der Oostelijke Pyre neeën 6, in Spanje 15, in Italië 223 personeD, (1 te Rome, 7 te Spezzia en 152 te Napels.) Te Genua kwamen vier verdachte gevallen voor. LONDEN, 24 September. De ^Standard" ont vangt een telegram uit Kimberley, meldende dat den 23sten September de Boeren de stad Frijburg, de hoofdstad van Stellaland, bezet en aldus de oonveDtie met Engeland geschonden hebben. WADY-HALFA, 24 September. Een bode van Gordon, te Ambookol aangekomen, meldt dat een groot deel dor belegeraars zich van den omtrek van Khartoem hebben teruggetrokken. Levensvoorraad bereikt de stad gemakkelijk van uit het Zuiden. Gordon heeft vier stoombooten ge zonden om het garnizoen van Sennaar bij te staan zoodra zij teruggekomen zijn, zal Gordon eene expe ditie naar Berber zenden, om de Engelsche expeditie te gemoet te gaan. LEI13ICIS, 21 September. De verwachting voor morgen isbuiig weer, regen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2