EIDSCÏÏ DAGBLAD. JV°. 7547. Woensdag 24 September. A0. 1884: PRIJS DEZER COURANT: T»or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afkocderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaateruirate. Voor het incajeee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Olïlcïëele Kennisgevingen. Kostelooze vaccinatie en revacclnatie. •Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie voor onvermogenden op "Woensdag van elke week. des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Gebroeders GOMPERTS Bz. te Amsterdam en hunne rechtverkrijgen den, tot oprichting van ecne bergplaats van lompenbeen deren, glas, oud ijzer, enz. in de perceelen aan het Leven daal Nos. G4 en 129 en in de Koenesteeg Nos. 5, 32, 34 en 36 en aan F. J. VAN LUYKEN en rechtverkrijgenden tot oprichting van eene slachtplaats en plaatsing van een mestbak in het perceel in de Paradijssteeg No. 42. Eurgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Sept. 18S4. E. KIST, Secretaris. LUIDEN, 23 September. Naar aanleiding van het aftreden van dr. C. G. Cobet hebben de faculteit van letteren en wijsbe geerte en curatoren der Leidsche universiteit ernstig aangedrongen op de aanstelling van een nieuwen hoogleeraar voor het onderwijs in de oude geschie denis en in de Grieksche en Romeinsche oudheden. lïoewel verlangend om bij de uitvoering der wet op het hooger onderwijs alle weelde te vermijden en uitbreidiog van het personeel zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft de Regeering toch geen vrij heid kunnen vinden de in dit opzicht verlaügde aanvulling, die aan de studiën der aanstaande klas sieke philologen te Leiden ten goede zal komeD, langer tegen te houden. Gelijk we reeds meldden, is dan ook voor de aanstelling van een hoogleeraar f 4000 uitgetrokken. Het nieuw pathologisch-anatomisch laborato rium aan de Rijks-universiteit alhier (bij Boerhaave) 'zal omstreeks Juli 1885 in gebruik komen. Bij de firma E. J. Brill, boekhandel alhier, zal van 11 tot 18 October de hoogst belangrijke bibliotheek van wijlen prof. H. Schlegel, directeur van het Leidsch Museum van Natuurlijke Historie, onder den hamek komen. Zeker zal die in groote mate de aandacht trekken der zoölogen van binnen- en buitenland; hunne opmerkzaamheid zal dan ook wel niet behoeven gevestigd te wordeo op deze uitge breide, kostbare en in sommige opzichten éénige verzameling, die in zekeren zin als de bibliotheek van het Museum kan worden beschouwd; do zijne toch, voor allen toegankelijk, voorzag in aller behoefte. Maar wel meenen we te moeten wijzen op de vele werken in deze bibliotheek voorkomende zoo over vaderlandsche geschiedenis, plaatsbeschrij ving en waterstaat, als over land- en volkenkunde, literatuur en kunst, waarvoor Schlegel niet minder liefde had dan voor zijne eigenlijke vakstudie. Men zal hier veel vinden, dat men niet zou verwachten, maar dat in Schlegel's veelzijdigheid zijne ver klaring vindt, zooals breeder is ontwikkeld in het voorwoord van den catalogus, welken wij daarom in aller belangstelling aanbevelen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van art. 198 der Grondwet benoemd de heeren: Schaepman, Van der Linden, Yerniers Van der Loeff, Tak Van Poortvliet en Beelaerts Yan Blokland. Op uitnoodiging van onze Regoering zullen de Staten, die de conventie tot bescherming der visscherij op de Noordzee hebben onderteekend, eerlang opnieuw hunne afgevaardigden naar Den Haag zenden, ten einde bij een nieuw tractaat internationale maatregelen vast te stellen ter be teugeling van den drankverkoop op de Noordzee. De meeste Staten hebben reeds hunne gedelegeer den aangewezen. Yan Daitschland is nog geen ant woord ontvaDgon. Yoorloopig is bepaald dat de bij eenkomst op 8 October a. s. zal plaats hebben. Eene verhooging van hoofdstuk Y der Staats- begrooting voor 1883 met f 40,000 voor de uit- keering van de RijksvergoediDg aan de gemeenten krachtens art. 45 der schoolwet is voorgedragen. Het eindcijfer ondergaat geen verandering. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op een adres van Goudsche ingezetenen, waarbij hem verzocht was, in zoover terug te komen op zijn bekend besluit betreffende de toelating van meisjes op de Hoogere Burger school te Gouda, dat die meisjes, welke reeds na afgelegd examen waren ingeschreven als leerlin gen, daarop alsnog mochten toegelaten worden. Bij het hof te Arnhem wil de minister van justitie een tweeden advocaat-generaal benoemen. Te Delft en te Dokkum wenscht hij nieuwe gebou wen voor de kantongerechten te stichten. De minister van buitenlaudsche zaken vraagt 1000 aan als toelage voor het Nedorlandsche lid in den gezondheidsraad te Konstantinopel. Hij vreest dat anders bedoeld lid voor die betrekking zal be danken, ofschoon de Kamer verleden jaar do too- lage heeft afgestemd zonder dat die toen ook uit gesproken vrees is bewaarheid. Ontwerpen voor de verbouwing der departe menten van oorlog en binnenlandsche zaken te 's-Hage worden voorbereid. Het denkbeeld wordt overwogen om in dén gebouw te vereenigen den Hoogen Raad, waarvan het gebouw niet dan met aanzienlijke kosten in volkomen brnikbaren staat kan gebracht en ge houdon worden, - de arrondissements rechtbank, waarvan het gebouw onvoldoende is en te eeniger tijd voorziening zal vorderen, - en het kantongerecht. Iomiddels wordt een ontwerp ter verbouwing van het gerechtehof voorbereid. Men rekent dat de tot een kapitaal van vijf millioen uit te geven muntbiljetten in het voorjaar van 1885 gereed zullen zijn en in omloop kunnen gebracht worden. In de begrooting voor het departement van oorlog voor 1885 is traktement uitgetrokken voor een hoofd-intendant (thans kolonel) met den rang van generaal-majoor. De Koning zal, gelijk bekend is, op 1 Oct. a. s. naar Luxemburg vertrekken met de Koningin en Prinses Wilhelmina en met een talrijk gevolg. Dertig paarden worden dezer dagen ten dienste van het Hof daarheen gezonden. Hot plan bestaat om de wintermaanden te Colmar Berg door tebreDgen. Op 1 Oct. zal een extra-trein te 7.55 u. 's mor gens de Koninklijke familie naar Luxemburg voeren. Te 4.50 uren 's middags worden de vorsten aldaar verwacht. Naar men aan de Belgische „Indépendauce" uit Parijs schrijft, is het standbeeld van Willem H door den beeldhouwer Antonin Mercié voltooid. Tot den 25sten dezer is het in de gieterij der heeren Réoon, Tournellesstraat, te zien, waar het door vele belangstellenden in oogenschouw wordt genomen. De Koning is te paard voorgesteld, zijn intocht te Luxemburg doende en met hand en hoed groetende. De gelijkenis moet in allen deele zeer treffend en de sierlijke bewegingen van het paard uitnemend weergogeven zijn. De onthulling te Luxemburg wordt den 4deu November, den dag, waarop de Volksvertegen- woordiging ondar de tegenwoordige Constitutie de I eerste maal bijeenkwam, togemoetgezien. Er zul- len dan belangrijke feesten en politieke manifes tation te Luxemburg plaats hebben. Van de 20 adspiranten, die aan het toelatings examen voor den op 1 Oct. a. 8. te Delft op te richten Artillerie-cursus hebben deelgenomen, zijn er 17 tot die inrichting toegelaten. De namen der geslaagden zijn: P. Van De Koppel Huizer, P. J_ Van der Meer, J. C. Van Rijn, P. C. Bomert,. W. F. J. Buytendijk, A. P. Mol, G. Maes, J. C. Portheine, J. Van Gastel, W. J. Methorst, J. A». Van Alphen Do Veer, P. J. H. Joosten, G. De Groot, J. H. W. Dangerman Grootepas, J. G. A. Van der Putten, D. J. Meyer en J. G. C.Vermeulen» Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemdtot leden der commissie tot het examineeren van hen, die het diploma van geëxami neerd en becedigd landmeter verlangen, voor het jaar 1884, de heeren: Ch. M. Schols, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, voorzitter; J. A. Molhnysen, inspecteur der registratie en domei nen te 's-Gravenhage; A. W. E. Kwisthout, inge nieur-verificateur van het kadaster te Roermond; A Le Comte, leeraar aan do Polytechnische School te Delft, en dr. C. A. Scheltema, leeraar aan de Polytechnische School te Delft. De beide celgevangenissen te 's-Hage en Breda zullen ultimo Maart a. s. moeten worden opgeleverd. Het voornemen bestaat om aanvankelijk slechts een klein perceel bouwgrond in de onmiddellijke nabijheid van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik te huren, ten einde aan daarvoor ge schikte verpleegden gelegenheid te geven tot uit oefening van landbouw. In deze en de volgende weken zullen drie vau de nieuwbenoemde hoogleeraren aan de univer siteit te Groningen hun ambt aanvaarden mot open bare redevoeringen, en weldr. G. Wildeboer, heden, Dinsdag 23 Sept., dr. P. J. Blok, op Vrijdag 26 Sept., en dr. A. G. Van Hamel, op Maandag 29 Sept., allen des namiddags te twee uren. Het buitenverblijf genaamd „het kleine Loo" met heerenhuizing, weiland, moestuin, stalling en verdere gebouwen, gelegen langs den Bezuidenhout- schen weg te 's-Hago tegenover het „Huis ten Bosch", thans eigendom der Hooge Erfgenamen van wijlen den laatstelijk overleden Prins van Oranje, is gisteravond in het venduhuis ten overstaan van den notaris Ligtenberg in het openbaar verkocht voor f 15,700. Het buiten had in veiling f 14,475 gegolden. Het onderzoek omtrent de opheffing van enkele huizen van bewaring heeft ten gevolge gehad dat in Noord-Brabant de kantonnale huizen van be waring te Heusden, Zevenbergen, Veghel en Oir- schot en in Gelderland het huis van bewaring te Eist zijn opgeheven. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde gistermiddag te Suez. Z. M. heeft A. J. Zonneville, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Beilen c. a., be noemd tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Eysden (land) c. a.- benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te Leeuwarden jhr. mr. O. De Marees Van Swinderen, thans rechter in dat college; - met ingang van 1 October a. s., aan A. N. Groenonstein, telegrafist 2de kl. bij do Rijkstelegraaf, op zijn verzoek, ontslag verleend uit 's Rijks dienst; - den heer H. Prins,, gewezen 2den machinist bij de gouvernements marine in Ned.-Indië, laatstelijk met verlof hier to lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekonning van pensioeü. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen heeft wederom door het geheele kinderkoor, met begeleiding van het muziek corps, in de Pieterskerk eene groote repetitie plaats gehad. Bij die gelegenheid werd het eerste nommer

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1