de kamer gestolen en het naar de lombard had gebracht. Men deelt mede dat de verlotiDg der Internationale Landbouwtentoonstelling zal plaats hebben op Vrijdag 19 dezer te 12 uren op het raad huis te Amsterdam. Te Nieuw-Beierland zag men dezer dagen eene geheel witte vleermuis rondfladderen. Te Sliedrecht had een zeventien jarige jongeling het ongeluk bij het overladen van biezen in de nabijheid van de spoorbrug bij Baan- hoek in de rivier te vallen en te verdrinken. Het lijk ia nog niet gevischt. „Clontarf Boy1', het bekende ren paard van den ritmeester Wijnstroom, is, naar men verneemt, aan een Parijschen sportman verkocht. Een van Arnhems ingezetenen ont ving gisteren eene briefkaart van Nova-Zembla, verzonden 20 Aug. jl., waaruit blijkt dat de be manning der „Willem Batendsz" zich in blakenden welstand bevond en nog geen last van de koude had gehad. Het 9-jarig zoontje van M. D. te Nij megen, kreeg onder het spelen een slag van een molenwiek tegen het hoofd en is na een vreeselijk lijden aan de gevolgen daarvan overleden. Hij was eenig kind. Zijn vader heeft zich het geval zoozeer aangetrokken, dat hij radeloos van smart op het ziekbed is geworpen. Naar wordt gemeld, heeft het te IJ mui den binnenkomende Nederlandsche stoomschip „Rhe- nania" in don nacht van Zaterdag op Zondag jl. eene Urker visschersschuit in den grond gevaren, waarbij een 14-jarige zoon van den schipper ver dronken moet zijn. In een plaatsje in Drente kreeg een hoofd der school dezer dagen eene benoeming als zoodanig op eene andere plaats. Om hem tot blijven te bewegen, trokken de boeren meteen vet varken naar zijne woning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. Terwijl de circa 80-jarige hovenierster, de wed. A. Yan den Corput te Breda, des ochtends vroeg naar de kerk ging, werd zij door een paard, bestuurd door een jeugdigen knecht, aangereden en op den grond geworpen. Een paar uren daarna overleed de vrouw aan de verwonding. Sedert eenige dagen werd de maré chaussee Albers te Osch vermist. Gisteren is zijne pet drijvende in de Maas gevonden. Men heeft een onderzoek ingesteld, doch het lijk is nog niet gevonden. De politie te Kaldenkirchen arresteerde een onbekend persoon, die in eene schuur, juist aan de grens bij Yenloo gelegen, bezig was met het vervaardigen van valsch zilvergeld. Hij weigert zijn naam te noemen. In het Neustadter Theater te Praag werd dezer dagen de „Caraelien-dame", met Fraulein Geistinger in den titel-rol, gegeven. Eene dame van het publiek werd zoozeer door het sterven van Margaretha Gauthier aangedaan, dat zij in zwijm viel; eenige omstanders riepen luide om water en een brandweerman kwam haastig toesnellen. Toen dit gezien werd begonnen eenige bevreesde galerij-bezoekers „brand'1 te roepen en erontBtond eene algemeene paniek. Het publiek trachtte uit den schouwburg te komen en in het gedrang op de trappen werden verschei dene personen gekwetst; maar ernstige ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De brandweer en de regisseur verschenen op het tooneel en men trachtte het publiek gerust te stel len alle pogingen waren echter tevergeefs, de paniek bleef aanhouden en het stuk kon niet worden afgespeeld. Een dertigtal dames woonde eene zwemproef van kinderen in de militaire bad-inrich- ting te Kopenhagen bij. Zij hadden plaats genomen op de eBtrade, die voor haar op de brug getimmerd was. Deze bleek inmiddels te zwak te zijn voorde schoone vracht, want ze zakte plotseling ineen en al de 30 dames vielen hals over hoofd in het water. Zij werden echter allen gelukkig gered en kwamen dus met den schrik en een koud bad vrij. Te Cahors is bij een bal in den schouw burg de vloer van den foyer der artisten, die tot speelzaal was ingericht, ingestort. Vijf en twintig personen werden gekwetst. De beambten te Nieuw-York hebben eene dame aangehouden die, van Europa komende, in haar tournure voor eene waarde van 10,000 franken kunstoogen had verborgen, waarvoor 4500 franken rechten moesten worden voldaan. Het is een raadsel hoe iemand, die zooveel „oogen in den rug11 heeft, de waakzaamheid der beambten niet beter heeft weten te verschalken. In een bosch dicht bij deFransche plaats Evreux moet zich een zeer zonderling wezen be vinden, dat altijd naakt rondloopt en bij de ont moeting van menschen in een oogenblik in het dichte kreupelhout is verdwenen. Reeds verschillende per sonen hebben het zonderlinge wezen gezien en reeds heeft men een soort drijfjacht gehouden, die echter zonder resultaat bleef. Binnenkort zal men een tweede onderzoek is^ellen en het bosch van het begin tot het einde doorzoeken. Vóór een paar dagen stierf te Boits- fort, bij Brussel, baron Yon Reichenfels, beter be kend onder den naam van prins Hendrik XX van Reuss. Ten gevolge van zijn huwelijk, nu omstreeks vier jaren geleden, met de paardrijdster Oiotilde Loiset, die vóór een paar jaren stierf, liet hij zijn titel en de voorrechten als prins van een regeerend Huis varen en vestigde zich als particulier te Boitsfort. Een passagier van de Duitsche boot „Ems"1, bestemd voor Nieuw-York, werd in zóó hevige mate door zeeziekte aangegrepen dat hij reeds even voorbij Bremen in een onbewaakt oogenblik, door moedeloosheid gedreven, in zee sprong en in de diepte verdween. Er werd dadelijk eene sloep uit gezet, waarin een officier met een paar matrozen plaats namen, en werkelijk zou de zelfmoordenaar nog gered zijn geworden, als niet op het oogenblik dat de officier den drenkeling gegrepen had opnieuw een slag werd gehoord, die den officier onwillekeurig deed schrikken en omzien. Hierdoor liet hij den zelfmoordenaar los, zoodat hij ten tweeden male, thans voorgoed, in de diepte verdween. De tweede slag werd ook veroorzaakt door een der passagiers, die evenals zijn confrater veel van zeeziekte te lijden had en daarom maar besloten had zich het leven te benemen. Hij bereikte echter zijn doel niet, want nauwelijks was hij in het zilte nat gesprongen of een matroos was hem gevolgd, die er in slaagde den moedeloozen Amerikaan in spé op het droge te brengen. Opmerkelijk is het dat de geredde na zijne buiteling niets meer van zeeziekte geweten heeft. Op den T h e i 8 8 teVarosNamenyis een vlot, waarmede een groot aantal Russische pelgrims naar de overzijde gebracht werden, ge zonken, doordat zij te zwaar belast was. Twintig menschen moeten verdronken zijn. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Een lief vrouwtje. - In een Fransch dorpje woonde een echtpaar, YioceDt genaamd, dat eene herberg hield en waarvan de vrouw aan den drank verslaafd was. Zij gebruikte eiken dag eene halven liter brandewijn. Reeds tweemalen had zij getracht haar man het leven te benemen, eens door hem met een mes de keel af te snijden. Dezer dagen nu, terwijl zij samen ontbeten, kregen zij twist. De vrouw nam een broodmes en bracht daar mede haar man eene wonde toe aan het hart, zoodat hij kort daarop den geest gaf. De moordenares bleef rustig dooreten met het mes waarmede zij de daad had gepleegd. Zij is in handen der justitie, maar toont geen berouw. BUITENLAND. Fraakiük. Uit Shanghai wordt aan de „Times11 gemeld, dat in die stad eene belangrijke internationale vergadering is gehouden, om te protesteeren tegen de voortzet ting van den onregelmatigen oorlog tusschen Frank rijk en China, en tot inroeping van de bemiddeling dor Europeesche mogendheden. Dultachland. Het groote gewicht der Egyptische aangelegen heden en de erkende noodzakelijkheid, eventueel de Duitsche onderdanen te beschermen, hebben de Duitsche regeering doen besluiten een eskader naar de Middellandsche zee te zenden. De bevelhebber van dit eskader zal in de Egyptische wateren steeds moeten handelen in overleg met de commandanten der Oostenrijksche schepen die zich daar bevinden. Het eskader bestaat uit twee schepen: de korvet „Sophie" en de korvet „Olga11, ieder met 10 kanon nen en 247 man. Tegen het laatst dezer maand vertrekken zij naar de plaats van bestemming. België. De burgemeesters van Brussel, Gent, Luik, Mons, Arlon en Antwerpen zijn gisteren te halfelf door den koning ontvangen. De burgemeester van Brussel hield eene lange rede, waarin hij het gewicht betoogde der petities van 820 gemeenten, met eene bevolkiDg van 2,800,000 nwoners. De koning antwoordde: lk ontvang uwe petitie als de uitdrukking van den wensch van een groot aantal burgers, bekleed met de waardigheid van gemeentelijke overheidspersonen. Ik heb evenzeer een groot aantal petities in tegenovergestelden zin ontvangen. Met het oog op dergelijke uiteenloopende mee ningen moet ik mij voegen naar den wil van het land zooals die door de meerderheid der beide Kamers is uitgedrukt. Gij zijt te welwillend mijne wijsheid te prijzen, doch ik neem aan hetgeen gij zegt over mijne nauwge zette plichtsbetrachting als constitutioneel souverein. Ik zal steeds getrouw blijven aan mijn eed, en voortgaan te trachten den regelmatigen loop van den parlementairen regeeringsvorm te verzekeren. Ik zal nimmer onderscheid tusschen Belgen maken. Ik zal voor de eenen doen wat ik voor de anderen gedaan heb. Mijne tegenwoordige houding zal zijn als die in 1879, toen ik gebruik maakte van mijn prerogatief, volgens den geest der Grondwet. Ik dien België - onze beide groote partijen en de edele zaak der vrijheid, waaraan ik ten sterkste ben verknocht. Ik dank de burgemeesters voor hun gevoelens, die zij voor mijn persoon hebben geuit.'1 Yervolgens ondervroeg de koning de burgemees ters over den toestand, die uit de toepassing van de schoolwet voor hunne gemeenten zal geboren worden. De burgemeesters verlieten het paleis kwart vóór elven om zich naar het stadhuis te begeven. Eene talrijke menigte juichte hen toe. De burgemeesters waren zichtbaar aangedaan. Een persoon die de burgemeesters uitjouwde, werd voor het stadhuis in hechtenis genomen. Nog lang duurden de toejuichingen voort. De avond was vrij onrustig. Yerscheidene troepen, duizenden personen sterk, trokken fluitende, schreeu wende en de „Marseillaise11 zingende door de voor naamste wijken der stad. Zij bewogen zich voor het koninklijk paleis en voornamelijk voor de bureelen van het Katholiek dagblad „Patrioto'1. De politie moest tusschenbeiden komen om ze uiteen te jagen. De burgemeesters hebben besloten om den 2den October opnieuw te Brussel bijeen te komen. Italia. De bevolking van Rome heeft niet voldaan aan den wensch van den eersten minister, zich kalm t9 houden bij Js Konings terugkomst uit Napels, daar hij te pijnlijk aangedaan is door hetgeen hij daar aanschouwde. Met onbeschrijfelijke geestdrift werd de vorst verwelkomd en het scheen als hield hij voor het eerst zijn intocht in de hoofdstad. Duizenden en duizenden wachtten hem op aan het station, en muziekcorpsen speelden het volkslied. De koniDg, prins Amedeus en de heer Depretis konden, na uit den waggon te zijn gestegen, niet dan met groote moeite door de saamgepakte menigte heen komen, om zich naar het koninklijk salon te begeven. Aan het gejuich scheen geen einde te komen, en het volk was niet voldaan vóór dat de koning en zijn broeder op het balkon van het stationsgebouw verschenen waren. Rusland, Een door de ministers Von Bismarck, Kalnoky en Von Giers gehouden conferentie duurde ongeveer twee uren. Keizer Wilhelm verleende den avond van den 17den September te halfzes eene audiëntie aan graaf Kalnoky. Het familiediner, dat te 7 uren plaats had, werd ook bijgewoond door den in den loop van den middag aangekomen grootvorst Michael, door Von Bismarck, Kalnoky, Yon Wolkenstein, Von Schweinitz, Yon Werder, door oenige andere Pruisische* en Oostenrijksche generaals, door de Russische ministers, en door de generaals Gourko, Von Tscherewin en Lobanoff. Bij de daarop in de schouwburgzaal gegeven ballet-opvoering kwamen eerst de dames en heeren van het hof binnen met de ministers, de generaals en het verdere gevolg. Daarna verschenen keizer Wilhelm met de keizerin van Rusland aan den arm, keizer Franz Jozeph met de grootvorstin Pauwlowna, keizer Alexander en de grootvorsten. De keizerin zat op de eerste rij tusschen de kei zers van Oostenrijk en van Duitschland; naast keizer Franz Joseph zat de grootvorstin Maria Pau- lowna, dan de hofdame Rostworoffska, graaf Kalnoky en de heer Vor, Giers, Naast keizer Wilhelm zat

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2