De officier van justitie bij de arr.-recht- bank te Utrecht verzoekt opsporing en aanhouding van den persoon van Th. IJselendoorn, oud 32 jaar, lengte 1.6 meter, aangezicht langwerpig en pokdalig, voorhoofd smal, oogen blauw, neus een weinig krom, mond breed, kin spits, haar on wenkbrauwen blond, kleur bleek. Hij moet wegens gedane mishandeling eene celstraf ondergaan van 15 dagen. Te Deventer heeft eene gehuwde vrouw, moeder van 5 jeugdige kinderen, heimelijk de ech telijke woning verlaten onder geleide van een kost ganger. Uit Groesbeek wordt gemeld dat een drietal miliciens, die van hun garnizoen te Grave huiswaarts keerden, vcordat zij zich naar de ouder lijke woning begaven, een der vele kroegen bezochten, die langs de grens der gemeente op Pruisisch grond gebied gelegen zijn, waar men voor 3 cents een groot glas slechte jenever koopt. Er werd door hen zoo'n overmatig gebruik hiervan gemaakt, dat zij allen den nacht onder den blooten hemel moesten doorbrengen, terwijl een hunner 's morgens een oogenblik nadat zij werden gevonden, reeds over leed, en de jenever hem nog uit den mond liep. De overledene was slechts 23 jaren oud en had op den bewusten avond, naar men beweert, alleen in de laatst bezochte herberg 20 a 24 borrels gedronken. Op 7 Sept. vierde Teunis Dekker te Almkerk zijn 61-jarige echtvereeniging. In het plaat selijk blad adverteerde zijn barbier dat hij den jubi laris voortaan kosteloos zal scheren. Twee doortrekkende scharenslijpers te Huizen kregen een hevigen twist, waarbij de een den ander met een mes eene wond in de rech terborst toebracht. De wonde, die terstond door den geneesheer werd verbonden, is niet gevaarlijk. De dader is in verzekerde bewaring gebracht, om ge vankelijk naar Arnhem te worden vervoerd. Een spoorwegramp. - Berichten uit Nieuw-York maken melding van een vreeselijk voorval dat den 29sten Augustus op de zijlijn Greely-Salt Lake van den Union Pac'fic spoorweg, midden in de prairie plaats vond. In een der waggons van den uit zeventien wa gens bestaanden extra-trein, die het personeel, de dieren en het materieel van het circus Orton ver voerde, ontstond plotseling brand. Deze waggon, die onmiddellijk op de locomotief volgde en zestig voet lang was, was als slaapplaats voor de zeBtig mannelijke leden van het gezelschap ingericht en men had daarin niet enkel rijen bedden in de lengte aangebracht, maar ook tegen de voor zijde slaapplaatsen ingericht, waardoor het portier gesloten was. Omstreeks één uur in den nacht bemerkten eenige personen, die nog niet sliepen, dat een der bedden ïn vlam stond; sterke windvlagen, die door een klein openstaand raampje binnendrongen, wakkerden den gloed aan en in zeer kort tijdsverloop nam het ongeluk een ontzettenden omvang aan. De trein werd wel tot stilstand gebracht, maar er was geen mogelijkheid om uit den brandenden wagen te ontsnappen; de poging door twee der reizigers, die bijtijds door het raampje hadden kun nen ontsnappen, aangewend om door middel van water van den tender hulp te bieden, mislukte ge heel door het ontzettend gedrang dat aan den eenigen uitgangsweg heerschte. De enkele personen die uit het vlammend ver blijf konden ontvluchten, liepen jammerend en met in brand staande kleederen en haren rondom den trein, terwijl de doornige cactusplanten hunne naakte voeten verwondden, alvorens zij den dood door ver branding ondergingen. Het geschreeuw der brandende menschenmassa in den wagen klonk hartverscheurend in de nachte lijke stilte en werd op een mijl afstands gehoord, terwijl het op akelige wijze vermengd werd met de kreten die de door het vuur verschrikte dieren slaakten. Uit de overige waggons, die gelukkig bijtijds konden afgekoppeld worden, snelden de vrouwelijke leden van het gezelschap en eenige mannelijke per sonen toe om te trachten hulp te bieden, ma8r zij konden hoegenaamd niets uitrichten. Het duurde niet lang of de brandende waggon stortte in elkan der en de overblijfselen er van bedekte dooden en stervenden. De locomotief was naar Greeley gesneld om ge neeskundige hulp te halen; de hitte van het vuur had de rails verbogen en de dwarsliggers doen verkolen; de plek werd zoo spoedig mogelijk weder berijdbaar gemaakt en teen gicg de trein mot zijne droevige lading dooden en stervenden naar Greely. Slechts weinigen waren aan den plotselingen dood ontrukt; negen mannen, die met zware brandwonden overdekt waren, werden naar het hospitaal te Denver vervoerd, terwijl de dooden des namiddags van den volgenden dag in een groot graf, van zeven voet breedte, ter aarde werden besteld. Is het ongeval voor een deel aan de gebrekkige constructie van den wagen te wijten, de groote oor zaak ligt wel daarin dat de reizigers zeer onvoor zichtig met vuur en licht waren en kaarsen brandden en pijpen rookten; de brand is dan ook zeer bepaald door die onvoorzichtigheid veroorzaakt. Yan do meesten der omgekomenen zijn slechts de „artist-namen" bekend. Zij waren eerst voor een paar dagen geëngageerd en hunne ware namen waren nog niet op de gagelijsten aangeteekend. De drie overlevenden van het ver ongelukte jacht „Mignonette", die volgens hunne eigene bekentenis uit nood oen jongen gedood en gedeeltelijk opgegeten hebben, zijn na gerechtelijk te Falmouth te zijn verhoord, den 12don September tegen borgtocht in vrijheid gesteld en vertrokken naar hunne woonplaatsen. BUITENLAND. FrankrJJIi. Mag men den Événement gelooven, dan zal de heer HérissoD, Frankrijks minister van koophandel, aftreden en heeft hij zijn voornemen daartoe jl. Zaterdag aan zijne ambtgenooten medegedeeld. De reden waarom de heer Hérisson de portefeuille nederlegt, wordt door het blad niet vermeld. Dultsehland. De drie keizers keerden gisternamiddag te 4 u. 15 m. van de jacht terug, waarna het dineren des avonds eene ballet-voorstelling plaats vond. In eene officieuze Russische brochure, welke te gelijker tijd met de keizer-bijeenkomst, onder den titel„De Fraüsch-Russische Alliantie" is verschenen, wordt op de onmogelijkheid van een verbond tusschen Frankrijk en Rusland gewezen. Daarbij wordt betoogd dat eene botsing tusschen Rusland en Duitschland en Oostenrijk al zeer onwaarschijnlijk is, terwijl Rusland voor de naaste toekomst afstand heeft gedaan van eene actieve staatkunde op het Balkan-schiereilaud Als het naaste doel van Ruslands staatkunde wordt de ver overing van Perzië genoemd, hetgeen Engeland niet bij machte is te verhinderen. Groot-Britannië. Eene tweede uitgave van do „Times" bevat het volgend telegram uit Shanghai: Gisteren is alhier eene belangrijke vergadering gehouden door de geheele vreemdelingen-kolonie, waarin geprotesteerd werd tegen het voortduren der ongeregelde vijandelijkheden, die den handel vernietigden en waarin de betrokken re^eering werd verzocht bemiddelend op te treden. In tegenspraak met de ontkenning van Reuter, wordt officiëel bevestigd dat men voornemens is 3000 man versterking naar Egypto te zenden. Uit Malta zullen 1500 man infanterie en uit Engeland 1200 man cavalerie en 300 man infanterie worden uitgezonden. Rusland. Het „Journal de St.-Petersbourg" beschouwt de keizer-bijeenkomst als de bezegeling der reeds be staande overeenstemming tusschen de drie rijken en als een nieuwen waarborg voor het behoud van den vrede. De bijeenkomst dient niet tot het sluiten van een formeel verbond noch tot het treffen van bijzondere overeenkomsten, maar bij elke nieuwe quaestie, welke aan de orde komt, zullen voortaan de drie monarchen niet verdeeld, maar eensgezind zijn ten einde gemeenschappelijk op te treden waar aller belaDgen op het spel staan of het eens te worden, waar de belangen uiteenloopen, zoodat de orde, recht en vrede door allen worden gewaarborgd. Voor de drie volken is de keizer-bijeenkomst de waarborg voor eene zekere ontwikkeling. Weder- keerig zal men dit gelijdelijk bevorderen en daarbij zullen allen een waakzaam oog houden op het stoken van anarchisten en rustverstoorders, die geen eerbied hebben voor de wet. De „Petersburger Regierungsanzeiger" meldt uit Skiemiwicz dato 15 Sept.: Bij den rit van het station naar het paleis zaten de keizer van Duitsch land en de keizerin van Rusland in het eerste en de keizers van Oostenrijk en Rusland in het tweede rijtuig. De keizer en de keizerin van Rusland namen hun intrek in den linkervleugel der bovenverdieping van het groote paleis. Op dezelfde verdieping rechts logeert keizer Wilhelm, terwijl keizer Frans Jozef den rechtervleugel beneden heeft betrokken. In den eersten vleugel van het paleis wonen vorst Yon Bismarck met gevolg, graaf Kalnoky, de heer Von Giers, Yon Schweinits, Von Werder, Radziwill, Lehndorff, Albedyll, Lambsdorff en Lebanoidros- towky, in den tweeden vleugel Woronzoff, Dasch- koff, Tscherewin, Wolkenstein enz. De overige per sonen, die tot het gevolg behooren, zijn deels in de stad, deels op het landgoed Lowitsch ingekwartierd. Telegrammen. NAPELS, 16 September. Gisteren zijn in Italië 613 cholera-gevallen, waarvan 351 met doodelijken afloop, voorgekomen. Yoor Napels bedroeg het cijfer der sterfgevallen 283; voor Spezzia 6; voor Rome geen. DURBAN, 16 September. Te Pretoria is eene publicatie afgekondigd, waarbij de Kafferhoofden Moshette en Montsioa, op hun verzoek, geplaatst zijn onder de bescherming en ingelijfd bij het rechts gebied der Transvaal, naar aanleiding van artikel 4 der te Londen gesloten conventie. LONDEN, 17 September. De „Times" bevat eene depeche uit Foo-Chow van gisteren, waarin ver meld wordt dat vijf Fransche oorlogsschepen naar Matsou zijn teruggekeerd. Lord Granville heeft aan de Kamer van Koop handel te Glasgow medegedeeld dat de Engelsche consul-generaal te Shanghai aan de Chineesche overheden den raad heeft gegeven, om de beoogde versperring van do haven vooralsnog uit te stellen. SHANGHAI, 17 September. Tweeduizend Fran sche soldaten, die te Kinpaipas aan land zijn gezet, hebben de Chineesche troepen aangevallen en teruggedreven. De Chineezen leden zware ver liezen en trekken zich thans terug. LEIDEN, 17 September. De verwachting voor morgen isoostelijko wincf, goed weer. H. M. de Koningin wordt, naar wij vernemen, vóór het vertrek der koninklijke familie naar Luxemburg, van het Loo, nog voor een korten tijd in de residentie verwacht. Nadat graaf en gravin Van Lynden Yan Sandenburg eenige dagen de gasten waren geweest van HH. MM. den Koning en de Koningin op het Loo, hebben aldaar ook baron en baronnes Yan Nagell Tot Ampsen eenige dagen doorgebracht en zijn gisteren baron en baronnes Yan Hardenbroek Van Bergambacht en baron Werner Van Pallandt, nieuw benoemd opperjagermeester, aldaar aange komen. De graaf De Segur D'Agilessau, 2de secre taris bij het Fransche gezantschap te 's-Hage, op volger van graaf De Moustier, is heden aan het „Hotel den Ouden Doelen" aldaar afgestapt, alwaar tevens baron D'Estournelles De Constant, thans tijdelijk zaakgelastigde der Republiek, zijn vast verblijf heeft genomen. Nog is daar ter stede aangekomen de consul- generaal van Denemarken te Antwerpen, de heer Colon met familie. De door het overlijden van den weleerw. heer J. Van J. Ferare8 opengevallen waardigheid van opper-rabbijn der Ned. Portugeesch Israolietische gemeente te 's-Gravenhage zal voorloopig niet ver vuld worden. De waarneming van het opper-rabbinaat van dit kerkgenootschap is intusschen aangeboden aan den weleerw. heer B. S. Berenstein, opper-rabbijn der Nederl. Israël, gemeente aldaar. H. K. H. Prinses Hendrik begeleidde heden ochtend den erfgroothertog van Oldenburg tot aan den trein met welken haar schoonbroeder te 8 u. 20 min. per Rijnspoor de terugreis naar zijne woonplaats aannam. De kamerheer des Konings, baron Taets Van Amerongen Yan Natewiscb, zal in plaats van wijlen den kamerheer graaf Van Limburg Stirum, aan vankelijk daartoe aangewezen, deel uitmaken van het gevolg van Hunne Majesteiten gedurende hun verblijf in Luxemburg. Aan het departement van waterstaat te 's-Hage werd hedèn aanbesteed: lo. het maken van een reparatiewerk aan den kop van den Ouden Wiel, tusschen de bovenmonden der Nieuwe- en Beneden- Merwede, onder de gemeente Weskendam, provincie Ncord-Brabant. (Raming f 102,500). Minste in schrijver was de hoer G. Goedhart te Dordrecht voor f 102,500; 2o. het verdiepen van het bene dendeel dor rivier de Dordtsehe Kil, tusschen de kilometerraai 128 en het Hollandsch Diep onder de gemeente Dubbeldam, beboerende tot de werken

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2