LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7539. Maandag 15 September. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 13 September. De verwachting voor morgen ia: tamelijk krach tige oostenwind, goed weer. Aan den vooravond van het Nicolaas Beets- feest van heden mocht de gevierde geleerde reeds den dank zijner leerlingen erlangen. Eene commissie, waarvan dr. Schot van Tholen aan het hoofd stond, bestaande nit theologische doc toren, predikanten en candidaten in de theologie, ongeveer ten getale van 150, vereerden hem eene fraaie gaskroon voor zijne vroegere leerzaal, thans huissalon, met album. Mevrouw Beets, die haren echtgenoot vergezelde, werd een bonquet aangeboden. Dr. Schot sprak uit naam der vroegere leerlingen, de heer BotermanB uit naam der nu nog studeerende theologische jongelingschap. Beets zeide dat, zoolang hij blijft leven, zijn hart nimmer zal ophouden te kloppen voor den godsdienst, voor de studeerende jongelingschap en de letteren, die zjjn kapitaal uit maken, gelijk hij zeide. Werkende leden van het teekengenootschap „Pic- tura" te Dordrecht, hebben den heer Beets het eerelidmaatsohap van dat genootschap aangeboden. Men meldt ons uit Utrecht dat prof. Beets heden is benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en door den koning van België tot officier van de Leopolds orde. Eene talrijke schare van vrienden ea vereerders was hedenmorgen in „Tivoli" te Utrecht opgekomen om den nu zeventigjarige de hulde en den dank zijner landgenooten te brengen. Naar ond-vader- landsche wijze werd hem tevens een verjaarsge schenk aangeboden, nl. zijn eigen borstbeeld, in duur zaam marmer gebeiteldmeesterlijk gewrocht van een onzer uitstekendste meesters, van een kunstenaar, zeide de Leidsche hoogl. M. De Yries, die bij deze gelegenheid het woord voerde - „uwer waardig. „Daar praalt gij nn in steen, fraaier nog dan de Vondel in uw studeervertrek! „Houd ons ten goede, dat wij uwe profetie heb ben gelogenstraft; ook dichters zijn niet onfeilbaar. Aanvaard ods geschenk met dezelfde gulle harte lijkheid, waarmede het u wordt aangeboden. Het spreke tot u, zoo dikwijls gij het aanschouwt, van de achting en de liefde, die uwe tijdgenooten u toe dragen. Het spreke tot uwe dierbaarste panden van de eereplaats, die hun echtgenoot en vader bekleedt in de rij van Neerlands groote zonen. Het spreke nog tot volgende geslachten. Het toone hun de ge laatstrekken van den man, wiens werken ook zij zullen waardeeren, en doe ook hen het genot smaken, dat ons zoo bekoortin dat gelaat en in die werkon een zelfden geest te herkennen, een zelfde hart, een zelfden Mensch. Ea het getuige tot aan het late nakroost, dat wij, kinderen der negentiende eeuw, bij al onze gebreken, toch niet gevoelloos zijn gebleven voor den schat, die ons in Nicolaas Beets is geschonken. „En nu, waarde vriend, nog een wensch. Al is uw haar „dunner en grijzer" dan het vóór tien jaren was, toch speolt n, niet minder dan toen nog „bloed in de wangen", nog „gloed in de oogen", nog „moed in den boezem", en draagt gij het hoofd nog krachtig omhoog. Nog schiet uw geest spranken van vernuft, en klopt in uwe borst een hart „vol leven, lust en vreugd." Van zulk een jeugdigen, zulk een „zoraerschen" ouderdom mogen wij nog menige rijpe vrucht hopen. Laog blijve die zegen uw deel. Lang siere u de krone der grijsheid en verkwikke u het zalig bewustzijn van een welbesteed leven. En hebt gij eenmaal, zooals uw beste vriend u heeft toegewenschfc en heel Nederland wenscht het met hem den leeftijd van Vondel bereikt, dan moge eene bevallige klein dochter opnieuw in uw studeervertrek zijn hoofd met violen omkransen, maar grootvaders beeld met korenkloemen en madelieven, in Haarlems lusthof gepinkt De toejuichingen waren luid en krachtig bij het einde dezer feestrede, Beets waardig. De familie van den jubilaris zat bij deze plech tigheid vooraan, mevrouw Beets met een fraaien bouquet in de handen. Tegen kwart over elven werd Beets onder de tonen der muziek binnengeleid, door de commissie) en begeleid door den commissaris des Konings. On beschrijfelijk was de indruk. De heer Van Lynden opende met een welkomst groet, en bood Beets later met een hartelijk woord het Albnm met een stoffelijk geschenk aan. De Leidsche Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde benoemde hem tot eerelid. Allen werden door Beets hartelijk dank gezegd. Een achtenswaardig man, een der oudste ingezetenen van Delft, de heer B. Veth, ontsliep gistermorgen in den hoogen ouderdom van ruim 81 jaren na eene ongesteldheid van slechts eenige uren. Tot nader order mogen er geen gewezen adjudanten-onderoff.-schrijvers of kwartiermeesters in dien graad of betrekking voor den dienst in Indië worden aangenomen. Den llden Oct. a. 8. zal van Rotterdam naar O.-Iodië per stoomschip „Batavia" worden overge voerd een detachement suppletietroepen, sterk 66 onderofficieren en minderen, onder bevel van den kapt. der infanterie L. L. A. Maurenbrecber. Tot medegeleiders van dit detachement zijn aan gewezen de 2de luit. der inf. M. Van der Meer Mohr, J. Hilderiug en de 2de luitenant der genie H. "W. Fischer. Gemengd Nieuwe. Gedurende deze week zijn hier ter stede aangegeven 1 geval van pokken en 1 geval van diphtheritis. Één lijder aan pokken overleed. Deze week werden op „Rhynzigt"ge nomen 257 zwembaden door heeren en 14 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 17° Celsius. Het plan moet bestaan om de onthul ling van het gedenkteeken van Leidens ontzet op eene niouwerwetsche manier te doen geschieden, en wol door middel van de electrieche geleiding, welke ook voor do verlichting bij avond zal worden aan gebracht. Op een gegeven oogeoblik zoa namelijk een draad, welke het nieuwe omhulsel - dus na tuurlijk niet het tegenwoordige - bijeenhoudt, wor den verbrand en dit op geheimzinnige wijze van het beeld verdwijnen. De paardenmarkt te Valkenburg was gisteren drak bezocht. Meer dan 700 paarden en veulens waren aan de lijn. De handel was traag. In de omstreken van Den Haag worden zooveel aardappelen gerooid, dat de prijzen zeer laag zijn, en meu ze met wagens per mud aan de huizen uitvent, iets wat in geen jaren plaats had. De prijzen zijn van 2,50 tot f 3 per mud. Op de overdekte markt in de Wagenstraat worden zelfs halve mudden voor f 0.65 a 1 verkocht. Gisternacht is op twee plaatsen te VGravenhage ingebroken, nl. bij den winkelier T. in de Trompstraat en bij den vleeschhouwer V. d. G. in de Boekhorststraat. De inbraak in de Trompstraat werd echter ver ijdeld, doordien T., door het geblaf van zijn hond wakker geworden, den dief verrastte en vastgreep. Be kerol wist zich echter los te wringen en te ontsnappen. Toen de vleeschhouwer v. d. G. in de Boek- horststraat thuis la^vam, liep juist eeu jongen zijn winkel uit, in het bezit van het horloge van den huisheer. De dief liet dit uurwerk in den steek, doch wist zelf te ontkomen. Voor het gerechtshof te 's- Graven- hage stond Donderdag terecht de 27-jarige werkman C. L. uit Zaamslag, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, met behulp van een valschen sleutel en van binnenbraak. In den avond van 14 April jl. wist beschuldigden door middel van een sleutel, dien hij vooraf voor zijn doel had gereed gemaakt, zich toegang te verschaffen tot een vertrek, waarin zijn oom M. N. ten huize zijns vaders verblijf hield. Wetende dat zijn oom zijn geld bewaarde in eene kist in dat vertrek ge plaatst, maakte besch. zich van de kist meesteren begaf zich er mede naar eene weide, alwaar hij de sluiting verbrak en den inhoud onderzocht. Hij vond behalve een viertal jassen en eene revolver ook eene schuldbekentenis groot f 15,000 en eene partij bankbiljetten, welke later bleek eene waarde van 9360 te vertegenwoordigen. De kist met de jassen en de revolver wierp besch. vervolgens in het water, maar de geldswaardige papieren verborg hij gedeel telijk in zijne schuur en voor een ander deel op het weiland van zijn buurman. Bij ontdekking van den diefstal bekende besch. het feit te hebben gepleegd, doch gaf als reden op dat hij van zijn oom eerst eene som van 4265 had gekregen, maar die later had moeten teruggeven. Adv.-gen. mr. Bijleveld oordeelde het feit hoogst ernstig, maar meende, daar het gestolene voor het grootste gedeelte aan den eigenaar kon worden teruggegeven, dit als verzachtende omstandigheid te moeten in aanmerking nemen. Hij eischte mits dien eene veroordeeling tot 2 jaren celstraf. Uitspraak a. 8. Donderdag. G i 8 t er n a m i d d a g is te Amsterdam een 6-jarig meisje, dat heimelijk lucifers had weg genomen en zich daarmede achter het huis had bege ven, in brand geraakt. Do vader en eenige buren, op het angstgeschrei ter hulp gesneld, hebben de vlammen gedoofd, dodh het kind is aan armen en aangezicht deerlijk verwond geraakt, terwijl de vader belangrijke brand wonden aan zijne beide handen heeft bekomen. De toestand van het kind moet zeer zorgwekkend zijn. Eene bejaarde vrouw, die Donder dag-namiddag haren man, in een windmolen nabij Roermond werkzaam, eten gebracht had, werd bij het verlaten van den molen zóó hevig door een der wieken in de zijde getroffen, dat zij kort daarop gestorven is. De wasch- en bleekerijdieteTete- riogen verbrandde, stond sedert jaren stil. Daar do gebouwen onbewoond waren en zelfb niemand in de nabijheid woont, verdiept men zich in gissingen omtrent de oorzaak van den brand. De gebouwen waren voor f 4000 verzekerd. Bij de laatste manoeuvre in het vuur, door het garnizoen te Bergen-op-Zoom gehouden, had een milicien de onvoorzichtigheid zijne rechter hand te laten rusten op de tromp van zijn geweer, dat met een losse patroon geladen was. Door een noodlottig toeval ging het schot af, waardoor zijn hand ernstig verwond werd. Geneeskundige hulp werd dadelyk verleend, zoodat men hoopt de hand nog te kunnen behouden; de gewonde werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij verpleegd wordt. In Engeland wordt thans met al den ernst, dien de zaak verdient, nn do prijzen der tarwe er zoo voorbeeldeloos laag zijn, de vraag behandeldhoe da Engelsche landbouwer den tarwe- bouw dog zou kunnen aanhouden, als de bushel met 4 shilling 6 pence wordt genoteerd Dat bij de voortdurende overproductie der buitenlandsche tarwe de prijs weer beter zal worden, is toch zeer onwaarschijnlijk. Daarom zijn velen er van oordeel, dat de Engelsohe tarwebouw zijn geheelen ondergang te gemoet gaat, wat voor tallooze arbeiders te lande in de eerste plaats hoogst ongelukkig zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1