LEIDSCÏÏ DAGBLAD. 3°. 7539. Maandag 15 September. A°. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB JJ) VERTE STIESs Tan 1—6 regels 1.05. Ied«r« regel meer 0.1TA.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet i ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 140 tot 142 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofliciëele Kennisgevingen. MRUALIKCSOKDERWIJ9. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 3 der Verordening van den I2den Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonderwijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad Nó. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij ving van leerlingen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 15den tot en met den 20sten Sep tember a. s. voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het onderwijs kunnen worden toegelaten: lo. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeente blad 1881, No. 4); 2o. zij die, bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Sept. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma P. CLOS LEEM BRUGGEN alhier, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding harer fabriek aan de Langegracht door het overbrengen van beweegkracht door middel van een stoom- buis naar de nieuw te bouwen fabriek aan de Binnen vestgracht; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26sten Sept. aansL, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Sept. 1884. E. KIST, Secretaris. Het Verzekeringswezen. Dezer dagen werd te Haarlem de 15de verga dering der Nederlandsche Juristenvereeniging ge houden. Dergelijke bijeenkomsten gaan voor het groote publiek gewoonlijk onopgemerkt voorbij. Men heeft aan den naam reeds genoeg - waarom ook niet liever rechtsgeleerden in plaats van juristen? - en dan, men is al verheugd genoeg, wanneer men het in zijne zaken buiten de bulp van advocaten en mannen der wet kan stellen, om zich nog te be moeien met hetgeen die heeren in hunne vergade ringen bespreken. Dat oordeel laat zich verklaren, en toch het is veeleer een vooroordeel. Gelijk meermalen, heeft de Juristenvereeniging ook dezen keer getoond dat zij op de hoogte van haar tijd is en onderwerpen van actueel belang weet te behandelen. Daartoe toch behoort ongetwijfeld de door haar in hare jongste vergadering besproken quaestie der levensverzekering, en wel in dien uitgebreiden zïd, dat daarbij ook de begrafenisfondsen niet werden vergeten. Levensverzekeringen - daar bestaan er al ver scheidene in ons land, en zoo nu en dan wordt haar aantal met eene nieuwe vermeerderd, en ook baitenlandsche hebben hier hare vertakkingen. Zon den zij alle solide zijn Wie kan die vraag voor het oogenblik beantwoorden? Immers eerst na ver loop van tal van jaren komt de tijd dat proef- oudervinderlijk moet blijken, of zulk eene instelling voortdurend aan hare verplichtingen kan voldoen. "Wanneer nl. de leden in leeftijd toenemen, de "sterf gevallen menigvuldiger worden en daarmede ook de voor het overlijden bedongen uitkeeringen, zal alleen die verzekeringmaatschappij aan hare ver plichtingen kunnen blijven voldoen, die van de ontvangen premiën een reservekas heeft gevormd, voldoende om aan de later toenemende eischen het hoofd te bieden. Doch tot de grondslagen der levensverzekering behoort Dog heel wat meer, zooals het bij de op richting te storten waarborgkapitaal, de sterfte- tafels, de tarieven, de bestemming der winst enz. Kan nu het publiek, de belanghebbende, die zich wil verzekeren, al die gegevens beoordeelen Neen, antwoordt de jurist, en daarom moet de wetgever het beschermen, niet door vergunning van staats wege, welke onvoldoende is gebleken; niet ook door staatstoezicht, dat niet wenschelijk is nit het oog punt van vrijheid en zelfstandigheid, bovendien óf tot onbeduidende controle óf tot vitzucht leidt en een prestige kan verleenen, dat onverdiend is, terwijl het den belanghebbende in slaap wiegt, - maar door bij de wet voorgeschreven openbaarheid, een stelsel, dat ook in Engeland wordt gehuldigd, waar geëischt wordt lo. een jaarlijksche balans, die de activa en passiva duidelijk en voor ieder verstaanbaar aan wijst, vergezeld van bescheiden, die den financiëelen toestand en de lotgevallen in een helder licht stellen 2o. om de drie of vijf jaren een wetenschappelijke balans, aanwijzende sterftetafels, tarieven, rentevoet, bedrag der loopende risico's, bedrag der noodige od der betaalde premiën, winstverdeeling enz. Maar, zal men zeggen, al schrijft de wetnuzalk eene openbaarheid voor, wat zal het baten? Het groote publiek zal toch niet in staat zijn die be scheiden te beoordeelen. Goed, antwoordt de jurist, maar onder het publiek, onder de geassureerden, dus de belanghebbenden zeiven, komen ook enkele deskundigen voor, en nit vrees voor dezen en voor concurrenten zullen de beheerders van levensver zekeringmaatschappijen zich van misbruiken ont houden. Want - en dit is eigenlijk de voorwaarde, die moet voorkomen, dat het voorschrifc der open baarheid een doode letter wordt - wanneer het den belanghebbenden nit de bescheiden blijkt dat de maatschappij niet solide is, moet de wet hnn het recht geven de ontbinding en liquidatie der maat schappij te bevorderen. Zal echter, zou men hier willen vragen, wel altijd zoo gemakkelijk de man zijn te vindeu, die, zooals men dat in het dagelijksch leven noemt, de kat de bel zou willen aanhangen en als aan klager van de in zijn oog insolide maatschappij optreden De ondervinding leert, helaas, zoo dik wijls het tegendeel! Hoe dit zij, de toestand, zooals die tegenwoordig zich voordoet, is verre van gezond. Er bestaat niet de minste controle tenzij de maatschappijen zelve vrijwillig daartoe de gelegenheid geven, en nn moge het waar zjjn, dat do meeste, ja laat ons aannemen alle groote maatschappijen dat nit wel begrepen eigenbelang doen, dit neemt niet weg, dat hier slechts sprake kan zijn van eene daad van goedwilligheid, waar eene verpliehting moest bestaan, terwijl in alle geval de belanghebbende, die meent met den toestand der maatschappij geen vrede te kannen hebben, niet het minste recht kan doen geldeB. En dan die kleinere levensverzekeringen, die men begrafenisfondsen noemt, want zij behooren tot dezelfde rubriek, al loopen de bij hen gesloten verzekeringen slechts over betrekkelijk kleine be dragen. De beruchte geschiedenis der nog altijd in praeventieve hechtenis gevangen ziKende vrouw, die men de Leidsche giftmengster noemt, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de misbruiken, waartoe die instellingen maar al te dikwijls aan leiding geven. Naast onevenredig hooge premiën dik wijls algeheel gemis van of althans slechip opper vlakkig geneeskundig cmderzoek, inschrijvingen v*i één esa denzetfden persoon bij ettelijke maatschap pijen, en wat niet al meer. Inderdaad, er valt daar heel wat kaf van het koren te scheiden. Het is waar, in het algemeen komen die begrafenis maatschappijen getrouw hare verplichtingen na, maar dat bewijst volstrekt niet, dat er aan de grondslagen, waarop zij zijn gevestigd, niets valt te verbeteren, en evenmin dat er niet een tijd kan komen dat een fonds b. v. bij gebrek aan een toereikende reserve, niet meer in staat zal zijn aan zijne verbintenissen te voldoen. Openbaarheid is dns ook hier gewenscht, ook in het belang der degelijke maatschappijen zelve, die, wel verre van die publi citeit te moeten schromen, er slechts baat bij zullen vinden, terwijl de minder solide hoe eer hoe beter dienen te worden opgeheven. Zooveel is zeker, dat de Juristenvereeniging een verdienstelijk werk verrichtte door de zaak der verzekeringmaatschappijen tot een onderwerp van bespreking te maken. Daardoor is de aandacht op nieuw op die gewichtige zaak gevestigd en de noodzakelijkheid van een afdoende regeling dezer materie, in welken zin dan ook, nogmaals aangetoond. LEIDEN, 13 September. Ter gelegenheid van den 29sten verjaardag van Prinses Maria, wed. van Prins Hendrik der Neder landen, zal morgen, Zondag, door het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden op het Schuttersveld. Ongetwijfeld zal het velen aangenaam zjjn nit eene in deze courant voorkomende advertentie te vernemen, dat door de Commissie voor de Volks- bijeenkomsten twee bijeenkomsten zijn belegd, welke voornamelijk ten doel hebben om het volk op de beteekenis van het feest van den 3den October te wijzen en hen het tijdperk voor en tijdens het beleg te doen kennen en begrijpen. Eene opwekking om deze vergaderingen bij te wonen is zeer zeker overbodig. "Wij vestigen er dan ook alleen ma&r de aandacht op en kunnen tevens mededeelen dat bij die lezingen den bezoekers wellicht nog andere genietingen wachten. Verder wordt in de rubriek ingezonden stukken de weg vermeld, welken de historische optocht zal nemen. Bij het herdenken aan de dagen van weleer is het zeker niet onaardig om ook eens kennis te maken met do muziek nit dien tijd De heer B. Blan kenberg heeft daartoe de gelegenheid aangeboden door de uitgave van: „Het Liedeken van Doesa", marsch uit de dagen van Leidens ontzet, met andere oude wijzen, voor klavier bewerkt door D. J. v. D. In zeer oude archieven werd het teruggevonden. Het titelblad bevat het portret van den bevelhebber der burgerij. De 1ste luit. K. J. Van Ravenswaay van de 5de bat. 2de reg. veld-art. te Leiden, is door den gen.-majoor, inspecteur van het militair onderwijs, aangewezen om op den I6den Sept. a. 8. te 's-Hagö deel te nemen aan eene voorloopige vergadering der vaste examen-oommissie voor onderofficieren ter verkiijgiog van den rang van 2den luit., en waar aan hij als examinator ie toegevoegd. Vervolgens zal hij den 28sten Sept. d. a. v. weder te 's-Hage moeten tegenwoordig zijn, ten einde tot nader order de eigenlijke werkzaamheden der commissie bij te wonen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4767 volwassen personen en van 912 kinderen. Tot predikant te Valkenburg is beroepen is. A. S. E. Talma te Nichteveoht. De Commissaris des Konings bezocht gister- namiddag ook de gemeente Alfen. De Koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen den Pi^ns van Oranje het laatstelijk genoten trak-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1