LEIDSCÏÏ DAGBLAD. 3°. 7538. Zaterdag 13 September. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ftor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Dez8 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEH: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1TA. Grootere Letters naar plaatsruimte. Voor het incawea» ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kcuuisgeyiiigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. II. MARKS, koperslager, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Hoo- gewoerd No. 112; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26sten Sept. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven ora bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Sept. 1384. E. KIST, Secretaris. L&XIKSSIS, 22 $ep*ember. Heden ontvingen we per Fransche mail de Indi sche bladen van 6 tot en met 9 Augustus. Blijkens nadere bij de Regeering ODtvangen mededeelingen, zijn eenigo van de Arabische voor werpen, omschreven in de Staatscourant van 16 Juli 1884, niet door den heer Kruyt, maar door diens tusachenkomst aan hot Rijks Ethnographisch Museum te Leiden geschenken door particulieren, te Djeddah woonachtig. Benoemd is tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Leiderdorp de heer H. J. Yan Wijlen te Rotterdam. Bedankt is voor het beroep bij de Ned.-Herv. gom. te Aarlanderveen (cl. Leideü) door ds. M. J. Bonman Hz. te Leerbroek. In plaats van dr. W. H. Kapteijn te Bode- grave, die na do herbenoeming tot wethouder dier gemeente bedankt keoft, is als zoodanig gekozen do heer D. Meurs. De Commissaris des Koniügs in de provincie Zuid Holland bosccht heden de gemeente Koudekerk. Op het viertal voor predikant te Middelburg staan: ds. L. J. Van Apeldoorn te Enter, J. G. Verboeff te Bodegrave, P. J. Mo9ton te Jutrijp en J. D. Van Arkel te Bloemendaal. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is tot 1 October a. s. verleDgd do schorsing van het be sluit van B. en Ws. van Aalsmeer, i. d. 5 Juni 1884, waarbij aan dr. Jaarsveld vergunning is ver leend tot het plaatsen van een hek op de dorps straat in genoemde gemeente, omdat het onderzoek naar de wettigheid van het besluit van B. en Ws. vaD Aalsmeer neg niet is afgeloopen. Op do voordracht voor hoofd der 1ste Burger school voor meisjes te Gouda staanB. P. Van Cittert en I. G. W. Zegers te Amsterdam en H. II. Zijlstra te Hondsholredijk. Naar het „Dbl. van Z.-H. en VGr." bericht, overleed gisteren graaf W. A. W. Van Limburg Stirura, lid van den gemeenteraad van VGravenhage, kamerheer des Konings en voorzitter van het bestuur der Kon. Mannen-Zangvereeniging „Cecilia". De 11de lijst dor Unie-collecten in de Standaard brengt hot totaal van 275 locale comité's op f 51,698. Bij beschikking van den minister van justitie is, met ingang van 1 October a. s., lo. eervol ontslag verleend aan C. Dijkman, als directeur der cellulaire govangenis te Amsterdam; - 2o. benoemd: a. tot directeur der cellulaire gevangenis te Amster dam P. Hoekstra, thans directeur der cellulairo gevangenis te Utrecht; b. tot directeur der cellulairo gevangenis te Utrecht, H. C. W. Bouwer, thans adjunct-commandant voor den huishoudelijken dienst in het huis van opsluitiug en tuchtiging te Lesuv,ar den; c. tot adjunct-commandant van den huis houdelijken dienst in hst buis van cpsluitiDg en tuchtiging te Leeuwarden, P. J. A. Brands, thans cipier van het huis van arrest te Breda; d. tot cipier van het huis van arrest te Breda, J. C. Van der Zande, thans bewaarder in het huis van arrest en van bewaring te Dordrecht. Maandag 15 September, na opening der zitting, houdt de Tweede Kamer te 3 uren vergadering. Blijkens hot 28ste jaarverslag van „Tha- litha Kumi" te Zetten, werden in de inrichting gemiddeld 145 kinderen 's maands verpleegd. Er werden 38 opgenomen en 27 verlieten de inrichting; 17 meisjes hebben belijdenis des geloofs afgelegd. H. M. de Koningin heeft tijdens haar verblijf op Oraüje-Nassau's-Oord de gestichten bezocht, terwijl op den verjaardag der prinses do meisjes namens de Koningin onthaald werden. In de inrichting moe ten nog vele verbeteringen worden aangebracht. Het schoollokaal moet geheel worden verbouwd even als het kinderziekenhuis, wsaraan eene speelplaats zal worden toegevoegd. De directrice, mej. B. Hotte, die sedert 9 jaren met ijver in deze inrichting werkzaam was, heeft ten gevolge van zenuwlijden hare betrokking moeten neerleggen. Tot waarnemend directrice is benoemd mej. A. Hotte. De inkomsten hebben bedragen f 33,777.97 en de uitgaven (met inbegrip van aankoop van effecten a f 9013.73) f 33,274.96in kas f 603.01. In de Atjehsche wateren is thans eene scheeps macht van zeventien oorlogsschepen aanwezig. Vol gens de jongste mailberichten zijn er namelijk acht schepen daarheen vertrokken om het eskader te versterken, en wel de ramtorenschepen „Koning der Nederlanden" en „Prin-s Hendrik der Neder landen" en de stoomschepen „Leeuwarden", Sambas", „Pontianak", „Banda", „Batavia"en „Bandjormasin". Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op 6 September jl. geëindigd is, 7 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoeliugdistrict waarge nomen, waarvan 5 te Roosteren (prov. Limburg) en 2 te Clinge (prov. Zeeland). In de slachterijen binnen dien kring bleken de loDgen van 4 runderen, bij 4 veehouders, door longziekte te zijn aangetast. Deze gevallen kwamen in de weide voor. Gedurende voormold tijdperk werd afmaking be- volon van 87 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Jan. jl. 2530. G sa 2 fo' G N löu w ta. Nadat hedenmorgen de heer P., wo nende op de Heereugracht alhier, aan het station een plaatskaartje naar Den H?ag had genomoD, werd hij, juist teen hij den tre;n wilde instappen, door eene beroerte overvallen, aan de gevolgen waarvan hij overleed. De noodige opwekkende middelen werden hem nog wel onmiddellijk toegediend, maar ze mochten niet meer baten. Door tusschenkomst van den stationschef werd toen h'et lijk naar het ziekenhuis overgebracht. Aan de manoeuvre in het vuur van gis- tereu lag dezelfde hoofdgedachte ten grondslag als bij de drie voorgaande. Een gelande vijand, waar van een gedeelte werd voorgesteld door het reg. grenadiers en jagers, eene batterij veld-artillerie en een escadron cavalerie, onder commando van den kol. jhr. Klerck, stond tegenover de troepen, ge commandeerd door den kol. Leers - drie bataljons van het 4de reg. inf. uit Delft en Leiden, eene bat terij veld art. en een escadron huzaren uit laatst genoemd garnizoen - welke troepen een deel uitmaak ten van eene troepenmacht, die het voortdringen des vijands in de richtingen Leiden en Gouda moest be letten en daartoe den wegenknoop aan den Leid- sckendam hardnekkig moest verdedigen. Leidschen dam werd van zuidelijke en westelijke richting kovïg aangevallen en oven krachtig verdecHgd, zoodat z:ch over eene aanzienlijke uitgestrektheid een gevecht ontwikkelde, dat door het hevig en voortdurend vuren aan een ernstig gevecht deed denken, te meer daar van alle terreinvoorwerpen gebruik ge maakt werd en de verdediger zelfs huizen had bezet en uit de ramen en vensters hardnekkig de ver dediging volhield. Nadat de leider bepaald had, dat door den verdediger de braggen over den Vliet ver nield waren, en de aanvaller hierdoor een groot oponthoud ondervond, werd de manoeuvre gestaakt. Gedurende de nu volgende gewone bospreking werden alle troepen te Leidschendam vereenigd en werd aan hen rust gegeven, waarna door alle afdeelingen, die aan de manoeuvre hadden deelgenomen, werd gedefileerd voor den gen.-maj. Van Bel, die daartoe met zijn staf had plaats genomen op een weiland aan den grintweg tusschen Vour en Leidschendam. Na het défilé keerden de troepen naar hunne garni zoenen terug. De militaire attaché van de Fransche legatie woonde ook deze manoeuvre bij. (F.) Men schrijft ons van gisteren uit Voorschoten: Sinds geruimen tijd begint men zich te verheugen over de nauwkeurigheid, waarmede de IJsel-stoomtram op tijd vertrekt. Nu sedert een paar dagen sehijnt dat weer minder goed te gaan. Eiken morgen om 8.40 behoort van hier een tram naar "Wassenaar te vertrekken. Dat wordt gaande weg later. Van morgen, bij een eenigszins groot getal passagiers was het rangeeren weer oorzaak, dat de tram 5 minuten voor 9 uren nog stil stond. Alles ging met trokschuitachtige traagheid in zijn werk. Een beer, die zich beklaagde over die lang zaamheid, en don chef verzocht, dat er tooh op mocht gelot worden, dat de passagiers verlangden op tijd te "Wassenaar te zijn, werd afgewezen met de woorden„ik kan er niets aan doen. Als n klachten hebt, behoort ge u te wenden tot de directie, maar ze niet te uiten op eene publieke plaats 1" Ed, waarlijkI eindelijk reed de tramweg! Eeno behoeftige vrouw in de Barnde* steeg te Amsterdam wonende, die zes kinderen heeft en des daags uit werken moet gaan, had tot verlichting van de huur een commensaal in huis genomen, die tijdons hare afwezigheid met een valschen sleutel de woning geopend en de linnen kast van haren schamelen inhoud gansch en al beroofd heeft, alleen om aan de zocht naar jene ver te kunnen voldoen. Toon al het gestolene ver kocht en het geld in de kroeg verteerd was, viel de onverlaat Woensdag-avond in handen van de politie en werd hij naar de gevangenis gebracht. Naar men aan hot „D. v. N."mede- deelt. is de onlangs meermalen in de bladen ge noemde jonkheer te 's-Hertogenbosch, de schaker van juff. K, met wie hij naar Parijs vertrok, Woensdag door eeuige Bossche burgers op straat afgeranseld. Met bebloed hoofd vluchtte hij het station binnen, waar hem gelegenheid werd gegeven zich te restanreerea. De reden moet geen andere zijn, dan dat de man zich nog voortdurend in VHer- togenbosch blijft vertoonec. In den nacht van Dinsdag op Woens dag brandden te Krawinkel bij Sittard 3 boeren woningen met stallingen af. Ook eonig vee is in de vlammea omgekomen. Men schrijft uit Deventer dat bij het herstellen van het tweede raam indeGrooteof Lcbicinuskerk aldaar opnieuw twee muurbeschilde ringen zijn ontdekt. Koning Humbert bleef geruimen tijd in het C.mnochia hospitaal te Napels en vertoefde een poosje aan het bed van elfcen zieke, wion hij moed insprak. Een van het gevolg des konings bood hem eene sigaar aan, maar hij bedankte, zeg gende, dat hij de lucht niet wilde bedorven. - Tot hiertoe zijn reeds 1100 personen te Napels op het cholera-kerkhof begraven. Ten gevolge van den gisteren ver melden brand te Cleveland, in Ohio, wolkeji men Maandag-avond meester k geworden, zijn 17,000 werklieden buiten verdienste.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1