bevatten, hielden niets anders dan scheurpapier in. De president der Bank heeft door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Bij Cleveland, Ohio, bevindt zich een van de Cuyahoga-rivier doorsneden veld van drie vierkante mplen, hetwelk bedekt is met honderden houtwerven, fabrieken en zaagmolons. In den avond van Zondag 11. speelden twee jongens met lucifers, "waarbij een hoopje blokken in brand geraakte. Het vaar verspreidde zich met groote snelheid in alle richtingen, en ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek men alras tegenover de ge weldige vuurzee machteloos te zijn. De sterke wind slingerde brandende takkenbossen door de lucht. Verscheidene spuitgasten werden vermist. Men was genoodzaakt om drie spuiten in de rivier te werpeD, zouden zij niet mede verbranden. Ettelijke spuiten uit naburige plaatsen kwamen gedurende den nacht te hulp. Op de hoogten rondom de vlakte stond eene opeengepakte menschenmassa in den wijden vuurpoel neer te zien. De gloed deed dwarrelwinden ontstaan, waardoor ontzaglijke vlammende stukken hout werden rondgezwierd. De schade wordt op 2 millioen dollars geraamd. Twee Napelsche geneesheeren, die te Spezzia onderzoekingen omtrent de cholera en proefnemingen met verschillende dieren gedaan heb ben, bevestigen eene reeds door anderen gemaakte opmerking, dat vliegen veel tot verspreiding der cholera bijdragen. Een „m aan -regen boog", een zeer zeldzaam verschijnsel, is Dinsdag-avond, even na 8 uren, gedurende een paar minuten op eenige plaatsen van Engeland waargenomen. Een klein gedeelte van de rechterzijde van den boog was zichtbaar. Dit Christiania wordt berichtdat de ex-minister generaal Munthe, is overleden. Zijne gezondheid moet sedert het vonnis van het Rijks- genicht geknakt zijn. Ook Sarah Bernardt heeft haar congres gehad, door haar bijeengeroepen en door haar gepresideerd. In de openingsrede verklaarde zij haar schuldeischers - want deze waren de con gresleden - dat zij met den heer Duquesoel een contract had aangegaan voor 250 voorstellingen in het jaar en 1000 fr. per speelavond. Zij ver klaarde zich nu bereid om van elke 1000 fr. er 300 af te staan aan een comité uit hare schuld eischers. De voorslag werd door allen aangenomen, en met een glas champagne en een voordracht uit „Horace" scheidde men. - Sarah's schuld bedraagt ongeveer 1 millioen fr. in specie. Eene treurige geschiedenis vond dezer dagen haar besluit in de „St.-Clement Dans Vestry Hall" te Londen. Daar werd het lijk ge schouwd van eene vrouw, die van honger was ge storven. Zij was eene schoonmaakster en zij had blijkbaar eene goede opvoeding genoten. Maar zij sprak nooit van hare familie en de buren wisten zoo goed als niets van haar. Zij hield hare kamer zorg vuldig gesloten en zelfs de vrouw bij wie zij inwoonde mocht er nooit binnenkomen. In die kamer nu, waarin geen enkel stuk huisraad was, werd zij dood gevonden, en uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat de arme vrouw van gebrek was omgekomen. Te Fourmie8, in het Fransche depar tement Avesnes, is bijna het geheele gezin van zekeren Hardy, opzichter over de straatwerkers aldaar, ten gevolge van het gebruik van giftige paddenstoelen overleden. Zaterdag-avond 30 Aug. stierf een jong meisje van 9 jaren, Zondag-ochtend haar zusje van 7 en Maandag de moeder, Hardy zelf en een dochtertje van 12 jaren zijn zwaar ziek geweest, maar nu buiten gevaar. De vader van Hardy, een kenner der bedoelde planten, had zijn zoon voor verschillende soorten gewaarschuwd, maar deze had niet naar hem geluisterd. BUITENLAND. Fraakryk. De Londeosche „Times" bevat eene depeche uit Shanghai van gisteren, waarin wordt medegedeeld dat uit Peking dd. 5 Sept. bericht is gezonden dat de Russische vloot Che-Foo heeft verlaten. De plaats van bestemming is onbekend; wel weet men dat er een groote voorraad levensmiddelen en veel geld is medegenomen. De Russische gezant Popoff zal Peking binnen kort verlaten en den winter te Hongkong door brengen. China vermijdt nog steeds den oorlog te verklaren. De Parijsche timmerlieden hebben reeds lang geklaagd over de concurrentie uit Zweden en Noor wegen hun aangedaan door de deuren, ramen enz. geheel gereed overgezonden voor minder prijs dan het ruwe hont in Frankrijk kost. De Parijsche gemeenteraad heeft thans op uitnoodiging van hunne Syndicale Kamers 3000 fr. toegestaan om drie gede legeerden naar genoemde landen te zenden, ten einde den hen betreffenden tak van industrie ter plaatse na te gaan. België. De schoolwet is gisteren geheel volgens den door de Kamer vastgestelden tekst door den Senaat aangenomen met 40 tegen 25 stemmen, en ééne onthouding. Bij het uiteengaan van den Senaat was voor het gebouw eene menigte bijeen, doch alles liep kalm af. De burgemeester van Brussel heeft aan de Fede ratie der onderwijzers doen weten dat hij ten gevolge der ongeregeldheden van Zondag, het beter acht, hunne manifestatie, die den 18den moest plaats hebben, tot nader order nit te stelleü. Het Congres der onderwijzers heeft intusschen te Yerviers zijne vergaderingen geopend. Er waren 3000 leden opgekomen. Ook Nederlandsche en Engelsche afgevaardigden hebben gesproken. Een der Nederlandsche afgevaardigden (de bladen noemen zijn naam niet) zeide „De Belgische en Nederlandsche vorstenhuizen hebben elkaar de broederhand gereikt. Ook onze plicht, Belgische en Nederlandsche onderwijzers, is het, elkaar de hand te reiken." Rusland. Met het oog op de reis van den czaar werd eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij iedereen ver boden werd biDnen 600 meter van den spoorweg te komen, 6 uren vóórdat de keizerlijke trein pas seerde. De paleizen en kerken in Warschau werden onderzocht en een aantal gangeD, kelders en gewelven werden dichtgemetseld. Hotelhouders te Warschau mogen hunne kamers aan straat alleen verhuren aan keizerlijke ambtenaren en bij de revue worden alleen zij toegelaten, die een toegangskaart hebben, waarop het portret van den houder is gephotographeerd. Maandag-avond hebben de keizer en de keizerin de balletvoorstelling in den grooten schouwburg bijgewoond. Dinsdag-middag was in het paleis La- zien ki groote receptie van de notabiliteiten en des namiddags bezochten Hunne Majesteiten het mili taire hospitaal, benevens het Maria-opvoedingsinsti- tuut voor adellijke joffers. In het laatstgenoemde deelde de keizerin persoonlijk de prijzen uit aan de kweekelingen, die het instituut thans verlaten. Op hunnen weg door de straten werden de keizer en de keizerin overal door de bevolking met do meeste hartelijkheid begroet. Des avonds gaf generaal Gourko een bal ter eere van de hooge bezoekers. Effypte. Lord Northbrook werd gistermorgen ten gohoore ontvangen door den khedive, wien hij een aantal brieven van Granville, waaronder zijne geloofsbrieven, ter hand stelde. Lord Northbrook verzocht de medewerking der Egyptische regeering ter oplossing van de belang rijke hangende quaesties en voornamelijk van die, welke betrekking hebben op de fiaantiëele moeilijk heden. De khedive drukte zich in zeer welwillende en vriendschappelijke bewoordingen uit en ver klaarde na afloop der audiëntie zeer tevreden te zijn over de mededeeliügen van lord Northbrook, wien hij in den loop van den dag een bezoek terugbracht. KONSTANTINOPEL, 10 September. Lord Duf- ferin is tot onderkoning van Indië benoemd. Hij zal 16 dezer Daar Londen vertrekken en wordt in December te Calcuttta verwacht. ROME, 10 September. In Italië werden gisteren 447 sterfgevallen aan cholera bekend, waarvan 3U8 te Napels en 20 te Spezzia. LONDEN, 11 September. Uit Wady-Halfa is dd. 9 dezer eene depeche ontvangen van den Moedir van Dongola, waarin wordt gemeld dat een groote strijd kracht der rebellen onder bevel van twee emirs van den Mahdi geheel verslagen is nabij Anbukol en groote verliezen heeft geleden. De morgenbladen behelzen eene officieuze mede- deeling waarin wordt bevestigd dat lord Dufferin onderkoning van Indië is geworden. De benoeming is algemeen met voldoening vernomen. WASHINGTON, 11 September. Volgens het maandelijksch bericht van het Landbouwkundig Bureau is de toestand van den katoenoogst benoden Augustus, ten gevolge van de droogte, d'ie bet sterkst was in Texas. De gemiddelde toestand is 82%. Als er geen vorst komt, zal de oogst goed zijn. De wintertarwe is boven het gewone en over het algemeen van goede qualiteit. De uitkomsten van den voorjaarstarwe-oogst zijn nog onvolledig bekend. De geheele productie zal waarschijnlijk 500 millioen bushels bedragen. De gemiddelde toestand is 98 tegen 83 verleden jaar. De toestand van den maïsoogst is beter dan die ooit sedert 1880 was. De gemiddelde toestand is 94 en doet eene geheele productie van 1800 millioen bushels verwachten, welke opbrengst alle vorige oogsten overtreft. De gemiddelde toestand der haver is 94, der gerst 97, der rogge 96, der aardappelen 91, van de tabak 94. LONDEN, 11 September. Een telegram uit Tama- tave van 30 Augustus meldt dat de Fransche vloot den 22sten Augustus de haven Mahunoro gebom bardeerd heeft. ANTWERPEN, 11 September. Bij de gehouden trekking der loten Antwerpen van de leening 1882 is op No. 394,813 gevallen de prijs vaD 100,000 fr.; op No. 100,219 5000 fr. LtKIDJECN, 11 September, De verwachting voor morgen is: goed weer. Naar wij vernemen, zal het monument van Leidens Ontzet op den avond na de onthulling electrisch worden verlicht en moet de firma Le Poole de machine in hare fabriek op de Garenmarkt beschikbaar hebben gesteld om daartoe de dyDamo- machine in beweging te brengen. Van die fabriek zon alsdan een geleidingsdraad worden gespannen tot bij het beeld boven aan een paal, welke onlangs ook in den tuin van de sociëteit „Concordia" heeft dienst gedaan. Door de Regeering is krachtens 'sKonings machtiging ingetrokken het ontwerp van wet tot onteigening voor het maken van eene nieuwe yfr. binding van den Hollandschen IJsel met de Gouwe. Hedenmorgen is bij vertrek van trein 101 van het station Haarlem de machine van dezen trein op het station in aanraking gekomen met eene rangeermachine, waardoor beide machines ontspoorden en beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, evenmin beschadiging van het treinmateriëel. Trein 101 ondervond hierdoor 40 minuten vertraging. Aan de 115 veroordeeliDgen wegens openbare dronkenschap van Maria Christina De Leenw, in de wandeling genaamd Mie de hondenscheerater, heeft do rechtbank te 's-Hage heden een vonnis wegens dezelfde kwaal toegevoegd. Mie gaat bovendien, ingevolge die uitspraak, kennis maken met de Schans, na het einde der celstraf van 10 dagen, haar wegens herhaalde dronkenschap opgelegd. De alcohol heeft in haar lichaam nog niet zoodanige verwoestingen aangericht dat deze drinke- zuster tot werken ongeschikt moet geacht worden. Daarom is zij tevens veroordeeld tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden. Do arrondissementsrechtbank te 's-Hage heeft bij vonnis van heden vrijgesproken de twee bestel lers F. en H., beklaagd van misbruik van ver trouwen. Het rechtscollege achtte wel bewezen het ontbreken van 30 aan de 100 stuks theekisten, hun ten vervoer toevertrouwd, maar niet het over tuigend bewijs geleverd, dat beklaagden zich die voorwerpen toegeëigend hadden. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevolt, Bool, Grol], Bredius, Juta, Damstó, Zaayor, Bredius, Land, Buys, Le Poole, Verster, v. d. Hoeven, Donner, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goqje en Van Wensen. Af wezig met kennisgeving de heeren Driessen en Was. Ingekomen waren reclames van eeDige ingezetenen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting dienst 1884; een verzoek van den commis saris van politie om verhooging zijner jaarwedde; eene voordracht tot verplaatsing van de wekelijksche bloemmarkt naar den Apothekersdijk, en een verzoek om vergunning tot aanleg van telefonische geleidin gen binnen deze gemeente door de heeren Van Kapelle c. s. Tot lid der Raadscommissie in zake den Paarden tram werd met 18 st. benoemd mr. F. Was. Bij de voordracht tot vaststelling van eene aan beveling voor de benoeming van leden in hot College

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2