LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7537. Vrijdag 12 September. A0. 1884. PBIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Ü6se Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaaUrnimte. Toor het iocuee*- ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. LKSïtEïi, 11 September. Er bestaat gelegenheid tct verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te halfzes bezorgd zijn. De heer D. E. E. "Wolterbeek Maller, kapt.- luit. ter zee, wonende te Voorborg, van wieu het Rijks Ethnographisch Museum bij vroegere gelegen heid reeds belangrijke geschenken ontving, heeft opnieuw van zijne belangstelling in 's Rijks verza melingen blijk gegeven door de aanbieding aan dat Museum van eon aantal voorwerpen. Aan den schen ker is de dank der Regeering betaigd. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden—Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,776) f 8459.36'/,, bagage (25 ton) f 159.22, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1901 ton) f 1804.60, levende dieren en rijtui gen f 71.52, diverse ontvangsten f totale ontvangst f 10,494.70'/,. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 f 39,952.65'/». De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand Augustus tusschen Leiden en Katwijk 38,437 personen, met eene opbrengst van 7760.78; het goederenvervoer en diversen bracht f 282.03 op, totaal f 8042.81. Yan 1 Januari tot en met uit0. Augustus 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 181,787, met eene opbrengst van ƒ33,125.92£; het goederenvervoer en diversen bracht f 1842.54 op, totaal f 34,968.46£, zijnde per dagkilometer f 16.54]. Koninklijk goedgekeurd zijn de gewijzigde statuten van de vereeniging „Martha-Stichting", te Kieuw veen, thans gevestigd te Alfen a/d. Rijo. Iu de gisternamiddag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid- Hollandeche Stoomtramwegmaatschappij bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie rap port uit. De commissie kon niet medegaan met het denkbeeld van het bestuur tot bijstorting, dat zij onuitvoerbaar acht. Daarom stelde zij voor de ven nootschap te liqnideeren en eene nieuwe op te richten met een kapitaal van f 560,000, waarvan f 200,000 door inbreng der ondo aaudeelen ad 25 pet. De rest moest dienen voor aflossing van de hypotheek en andere schulden en bekostig'ng van do vernieu wing van den weg en aansluiting aan het station Haarlem. Daar geen voldoend aantal aandeelhouders aanwezig was, word de beslissing aangehouden tot de over 14 dagen te houden vergadering. Inmiddels werd over het voorstel gedebatteerd, waarbij een aan deelhouder de wenschelijkheid besprak de hypotheek te latea bestaan en eene kleinere bijstorting van de aandeelhouders te vragen. Ook dit denkbeeld, nader geformuleerd, zal in de volgende vergadering behandeld worden. Een denkbeeld van denzelfden aandeelhouder, den heer Koehler te Rotterdam, om onderhandelingen over de overdracht van dea tram aan de Rijn spoormaatschappij te voeren, werd ver worpen, daar men vreesde dat daardoor de goede verslandhouding met de Hollandsche Spoorwegmaat schappij, die veel waard is voor den Noord-Zuid- Hollandschen tram, zou geschaad wordon. Door het dep. van oorlog zijn overeenkomsten aangegaan met de IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij te 'a-Eage, de Nederl. Tramwsg-Maatschappij te Heeren veen, en de Drentsche Stoomboot-Maatschappij te Meppel, omtrent bet vervoer van militairen en militaire goederen. Naar de „N. R. Crt." meldt, zal aanstaanden Maandag, ter gelegenheid van het openen van de vergadering der Staten-Generaal, in Don Haag „gemanisfesteerd" worden. Na de voorbereidende bijeenkomsten, 11. Zondag hier en daar gehouden, zullen de mannen van het algemeen stemrecht daags vóór de openrng in de residentie eene groote ver gadering houden, en op den dag zeiven de besluiten of verzoekschriften in optocht gaan brongen naar de Regeering en de Vertegenwoordiging. Eone circulaire, onderteekend door een aan tal mannen, wier naam op het gebied van Neder- landsche taal en letteren goeden klank heeft, wekt de Nederlanders op deel te nemen aan eene hulde aan Jacob en Wilhelm Grimm. De Nederlanders welke de nagedachtenis der beide taalvorschers willen eeren, zullen dit kunnen doen door bijdragen te goven aan het comité te Hanau, de geboorteplaats der Grimm's, dat voor hen een gedenkteeken wil oprichten. Yan het Nederlandsch comité is voorzitter prof. M. De Vries te Leiden, en secretarie-penningmeester dr. B. Symons te Groningen. Gisteren werd aan het ministerie van water staat aanbesteed het maken van de overkapping, de sporen en perrons voor het middelgedeelte van het Centraal-station te Amsterdam. De raming be droeg f 725,000, en minste inschrijver was de „Nederlandsche Stoombootmaatschappij" te Feyen- oord voor f 642,500. Door de vele aannemers en industriëlen die bij de opening der biljetten tegenwoordig waren, werd deze uitslag luide toegejuicht. Vooral was men er mede ingenomen, dat eene Nederlaüdsche fabriek minste inschrijver wa9, omdat do inschrij ving, volgende op die van do „Ned. St.-Mij.", van eene buitenlandeche firma was. Het uitvoerend ecmilJ van de landbouwten toonstelling heeft, na kennisneming van het Liernur- stelBel en de compostbewerking, aan de gemeente Amsterdam de gouden medaille toegekend voor mestbereiding. Naar het „Hbl." verneemt, zal de winterdienst, dien de Rijnspoorwegmaatschappij zich voorstelt den 15den October a. s. op hare lijnen te doen aan vangen, zoolang de dienst der Staatsspoorwegen te Utrecht onveranderd blijft, zeer weinig verschillen van dien van den vorigon winter, met enkele locaaltreinen tusschen Utrecht Bannik—Zuist—Driebergen. Het stoomschip „Zaandam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde Woensdag-namiddag Dover; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said direct naar Genua on deed Nisida dus niet aande „Limburg," van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Gibraltar; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te PadaDg; de „Macassar", van Amsterdam naar Java, passeerde gistermorgen Dover; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Southampton. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan dr. C. Schlegel, hooglcoraar te Leiden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de klasse van de Hertogelijk Saksisch-Ernistinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg en Gotha geschonken; - mot 16 Sept. a. s. benoemd tot commies der posterijen 4de kl. F. T. M. Henrar, thans surnumerair der posterijen- aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat L. K. Har- degg, van het koloniaal werfdepot, vergunnirg verleend tot het dragen van de Oostenrijksche Krijgsmedaillo; - als blijk van Zr. Ms. goedkenring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffe lijk getuigschrift, toegekend aaiK C. A. H. Yan Kol, te Eindhoven, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit do Rungracht, onder do gemeente Gestel, op 1 Juli jl. <d aa ha fg <uL leuwah Golijk reeds met het bordes van het Raadhuis is geschied en met den geheelen gevel zal worden voortgezet, is men hedenmorgen ook begonnen den voorgevel van het Bronckhoven's hof op de Papengracht van de verflaag te ontdoen, welk werk mede is opgedragen aan de firma wed. J. C. Yan Venetio en Zoon alhier, evenals de ver vaardiging van den gedenksteen op het graf van wijlen onzen stadgenoot den heer C. H. Dee, waar van we gisteren melding maakten. De laatste der groote manoeuvres in het vuur in dezen omtrek had heden, Donderdag, plaats, en wel in de nabijheid van Leidschendam. De garnizoenen van 's-Hage, Leiden en Delft namen daaraan deel; de troepen uit 's-Hage stonden onder commando van den kolonel jhr. Klerck, die uit Leiden en Delft onder dat van den kolonel Leers. De generaal Yan Bel zou als leider, tevens als scheidsrechter optreden, voor wien na afloop werd gedefileerd, waarna de troepen naar hunne respec tievelijke garnizoenen terugkeerden. Uithoofde de koninklijke militaire kapel eene uitvoering te Arnhem geefr, ging deze niet mede. Hedenmorgen waren ter paarden- markt te Katwijk aan den Rijn 25 paarden en 2 veulens aangevoerd. Naar men vernoemt, moet een zeer vermogend en hooggeplaatst Rus, die thans te Scheveningen verblijf houdt, dez<er dagen den heer Lefèbro hebben nitgenoodigd voor zijne rekening naar St.-Petersburg te komen met zijne belangrijke verzameling acoustische en andere instrumenten. De directeur van het „Museum Prins Hendrik" heeft echter gemeend dit vereerend aanbod te moeten afwijzen, daar zijn streven is: deze inrichting voor zijn land te bewaren en aldns de nagedachtenis te eeren van den Yorst, die zooveel belangstelling in de zaak heeft getoond. Uit de kerk in de Da Costastraat te 's-Hage zijn twee offerbussen ontvreemd. Dader onbekend. Gisteren had een jongen aan de Ga lerij te Rotterdam het ongeluk van eene aschkar te vallen, waardoor een dsr wielen over zijn hoofd giDg, met het gevolg dat hij terstond dood was. Gisteravond is een 3-jarig meisje, dat indeVin- kenstraat te Amsterdam onbeheerd over straat liep, door eone vigilante overreden. Zoogoed als dood werd het kind opgenomen. Per rijtuig zijn van Breda naar 's-Her- togenbosch 's morgens om 5 uren en onder sterk militair geleide getransporteerd, om voor* het gerechtshof aldaar te verschijnen, de gebroeders Filbry, handel gedreven hebbende onder de firma J. Reinders. Te Liempde (N-B.) is do woning van den landbouwer E. Yan der Vlieten door brand vernield. Twee kinderen werden met moeite gered. Een kalf en drie varkens kwamen in de vlammen om, alsmede de geheele oogst. Alleen het huis was verzekerd. Do oorzaak is onbekend. Te Terschelling is aangespoeld een scheepsnaambord, waarop „De jonge Cornelis." Zondag-nacht is de groote tent, waarin de tentoonstelling van pluimgedierte te Ostende gehouden werd, door den vreeselijken storm geheel vernield. Het grootste gedeelte der volière is gebroken. Vele duiven en kippen zijn weggevlogen, gedood of gewond. Do verliezen, door vele exposanten geleden, zijn aanzienlijk. De heer Polvliot van Hellevcetslu's verloor eene zijner beste dniven, die in don catalogus genoteerd was voor f 1000. De heeren Fulton uit Londen, Boeve van Rijsel, NijpeD8 nit Gent en andere inzenders hebben ook verliezen en natuurlijk zijn vele dieren verkeerd terugbezorgd. Volgens telegram uit Nieuw-York aan de „Standard", verkeeren de zaken der Nationale Bank van Nieuw-Yersey ïn een hopeloozen toostand. Verschillende pakken, ^olke men dacht effecten te

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1