DAGBLAD. K°. 7535. Woensdag 10 September. A0. 1884. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomaers.- 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatiraimte. Voor het iocum- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad; zitting van Dinsdag den 2den September, bladz. 55 en 56. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad 'de Nos. 137 tot 139 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. iLStES&KIS, 9 September. Den gemeenteraad wordt door hot Dagelijksch Bestuur wederom aangeboden de aanbeveling voor het vaststellen van eeno voordracht voor de be noeming van drie leden van bet Collego van Zet ters ten gevolge van de periodieke aftreding, wolk punt ia de laatste gemeenteraadszitting werd aan gehouden. Na overweging van het iu die vergadering ter zako verbandolde hebben B. en Ws. geen terman gevonden in de aanbeveling wijziging te brongen. Wat betreft de plaatsing op de aanbeveling van een lid eener firma waarvan de andoro firmant reeds zitting heeft in het college, is het hun voor gekomen dat daartegen geen bezwaar kan bestaan, omdat het hier geldt eene periodieke aftreding en de bedoelde persoon nog onlangs door den Commissaris des Konïngs als zoodanig is benoemd. De geopperde bedenkingen in deze schijnen alzoo door dien Staatsambtenaar niet te zijn gedeeld. Wat aangaat de plaatsiüg op de aanbeveling van van twee rooimeesters en den directeur van het brandwezon, zoo kon b. i. niet worden ontkend dat bedoelde personen in den strengen zin des woords tot de gemeente-ambtenaren moeton worden gerekend. Intusschen kan art. 5 der wet van 5 April 1870 (Stbl. No. 63), bepalende dat niet benoembaar zijn o. a. ambtenaren bij gemeentebesturen, de uitsluiting van beambten als het hier geldt, naar het inzien van B. en Ws., niet hebben bedeeld, omdat de be trekkingen van rooimeester en directeur van het br&ndwezen in doze gemeente in alle opzichten siecbls als nevenbetrekkiogeu moeten worden aangemerkt, terwijl de betrokken personen hunne hoofdbezigheid vinden in de uitoefening van hun beroep, in welke hoedanigheid zij dan ook alleen voor eene benoeming als Zetter in aanmerking komen. Overigens merken B. en Ws. op dat het hier alleen geldt ecno aanbeveling en dat de Raad geheel vrij is in de keuze van personen, welke hij op de voordracht aan den Commissaris des Konings wonscht geplaatst te zien. De aftredende heeren zijn P. J. GroeD, J. Yan Lith on J. C. Rijk en tot vaststelling van de drie dubbeltallen luidt de aanbeveling aldus: 1°. Pieter Jacob Groen, wonende te Leiden, geboren 24 September 1828, behanger, en Jan Filippo Hz., wonende te Leidwi, geboren 8 Februari 1847, met selaar; - 2°. Jan Yan Lith, wonende te Leiden, geb. 25 April 1S12, zonder beroep, en Pieter Murka* wonende te Leiden, gob. 16 September 1823, huis schilder; - 3°. Jean Coraeille Rijk, wonende to Leidon, geb. 23 November 1820, metselaar, en Adrianus Verhoog, wonende to Leiden, geb. 26 April 1822, metselaar. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indiö en Padaug, door mid del van het stoomschip „Drente", waarvan do laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam. is bepaald op Zaterdag den 13den Sopt. a. s., des morgens te kalfuegen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. du3 uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. De kapitein G. Blaauw zal in zijne functie aan het departement van oorlog vervangen worden door den kapitein F. P. Francke van het 4de reg. inf. Heden werden in de ometreken van Wassenaar groote manoeuvres gehouden door dete's-Hage garni zoen houdoDdo troepen der drie wapens, waaraan ook de bataljons van het 4de reg. inf. nit Leiden doelnamoD. Boido partijen zouden tegenover elkan der handelen. De commandanten van het reg. gren. en jagers on van het 4de reg. inf., de kolonels jhr. Klorck en Leers, zouden daarbij als scheidsrechters optreden on de generaal Yan Bol als leider. Volgons bericht moeton deze oefeningen een trenrig gevolg gehad hebben. Een veld-artillerist van hier, v. W., is namelijk doodelijk gcwoid geworden. Als wethouder der gemeente ïïillegom is her benoemd de heer Hk. Yan Weveren; teBodegrave is benoemd de heer D. Menro, in plaats van dr. W. H. KapteyDjdie, herbenoemd zijnde, heeft bedankt. Do heer M. Veldhuizen Yan Zanten te Vee- nenburg is met eene bronzen medaille bekroond op de internationale landbouwtentoonstelling te Amster dam voor de inzending van eenige soorten winter- zandaardappelen. Het feest der gymnasten te 's-Hage werd gisteravond op waardige wijze besloten door een schoon concert van hot Stumpff-orkest uit Amster dam, onder leiding van den heer Coenen, in den tuin van het Kon. Zcöl. Bot. Genootschap. Juist op den la&tsten dag van dit opwekkend feest was het weder den turners èn bij den rijtocht è.i bij dit concert gunstig. Ook nu waren de gymnasten zoo vroolijk mogelijk, doch zij zorgden wel dat de muziekuitvoering in geenen deele daaronder leed. Wat vooral den avond luister bijzette, waren de verschillende standen door oen aantal der turners tusschen de pauze bij bengaalsche verlichting aan de overzijde van don vijver aangenomen en die den welverdienden bijval van het publiek mochten onder vinden. Het bestuur van het Kon. Zoöl. Bot. Genoot schap te 's-Hago, waaraan de groote gouden med., uitgeloofd door den Koning en do Koningin, op de tentoonstelling van zang- en kamervogels werd toegewezen voor het ingezondene ter opluistering, heeft die medaille weder ter beschikking van Z. M. gesteld. Bij het in de vorige week gehouden notarieel examen zijn geslaagd voor het 1ste gedeelte do heerenE. Kingma te HareD, G. J. Kramer te Rotterdam, J. F. W. Meijer te Schiedam, J. Mel- chers te Rotterdam, C. Yan Slooten te Haarlem en H. De Boer te Modemblik; - voor het 2de ge deelte do heerenH. A. Lnyten to Gonda, A. A. Yan Elk te Hendrik-Ido-Ambacht, jhr. W. F. A. Von Pestel te Arnhem en P. M. Ingenegen te Maarson; - voor het 3de gedeelte de hoeren P. J. G. Bruno te Tiel, C. Yan Rossum te 'a-Hage en A. C. Roeloffs Valk te Deventer. Het „Hbl." verneemt dat de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij thans al hare waterstoven heeft vervangen door chemische stoven naar het 6telsel van den fabrikant I. T. Scholte, to Amsterdam, die ook voor hot buitenland, o. a. voor don „Chemin de fer de l'Ouest", met veel bijval werkzaam is. De schrijver van den brief uit de hofstad aan de „Arnh. Crt." meent te weten dat generaal De Casembroot, vroeger gouverneur van Prins Willem van Oranje, al zijn papieren en stukken betreffende het gouverneurschap en zijn later met deD Prins aangelioudea goede betrekkingen aan het Neder land* ch Rijksarchief heeft vermaakt, doch met de bepaling, dat zij oen zeer langen tijd, veertig of vijftig jaren, naar men meende, ontoegankelijk, geheim en verzegeld zouden wordon bewaard, om eerst na dien termijn voor de profane oogen van het archief bezoekend publiek opengesteld te worden.'» De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en ging ter stond het Kanaal in. Z. M. heeft mr. J. G. W. H. baron Van Sytzama, met ingang van 15 September a. s., be noemd tot schoolopz. in het arr. Zutfen, met toe kenning van eervol ontslag als schoolopz. in het arr. Groenloo; - benoemd tot ontvanger der dir. belinvoerr. en acc. te Ballum (eiland Ameland), res. Hollum, P. Heetjans, thans boekh. 4de categorie ten kantore der dir. bel. en acc. te Meppel; - de benoeming van den burgemeester van Katwoude, J. M. Lamaison Vau Heenvliet, en van den burge meester van Leek, C. Z. Tadema, tot secretarissen dier gemeenten, goedgekeurd; - met ingang van 1 October a. s. benoemd: tot off. van justitie bij de arr.-recbtbank te Roermond, mr. J. H. De Ranitz, thans sub8t.-off van justitie bij de arr.-rechtbank to Utrecht; tot subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te Utrecht jhr. mr. H. M. J. Van Asch. Van Wijck, thans sub9t.-off. van justitie bij de arr.- rechtsbank te Breda; tot subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Breda, mr. E. F. M. Mathon, thans subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond; tot subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te Roermond, mr. C. L. M. E. J. E. baron Speijart Yan Woerden, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Breda, ter standplaats Breda. In de „Eensgezindheid" to Amsterdam werd gis termiddag eene vergadering van obligatiehondera gehouden in do Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram wegmaatschappij. De vergadering was bijeengeroepen door den notaris Wertheim als gecommitteerde der obligatie houders, en zulks naar aanleiding van een door hem van het bestuur der Maatschappij ontvangen brief, waarin hem in zijne qualiteit gevraagd werd om eoD uitstel van een paar maauden voor de be taling der lo. October vervallende rente op de obligatieleening en de alsdan aflosbaar wordende drie obligatiën. Dit uitstel werd gevraagd in verband met de hangende voorstellen voor de reorganisatie der maatschappij, waaromtrent in eene deze maand te houden vergadering van aandeelhouders nader zal worden besloten. De gecommitteerde achtte zich niet bevoegd om zonder machtiging der obligatiehouders het gevraagde uitstel te verleenon en riep deze vergadering bijeen om hun oordeel te vernemen. De heer Marcelis was niet ongenegen het ge vraagde uitstel te bewilligen, ofschoon hij 't eenigs- zins vreemd vond, dat men een besluit nemen moet is eene zaak die eerst in de aanstaande vergade ring van de aandeelhouders der maatschappij tot esne nadere beslissing komen zou. Ook wenschte hij wel te weteu of hetzelfde uitstel gevraagd wor den zou aan de andere crediteuren. Mr. Kappeijne zoide als adviseur van het be stuur, dat uitstel in elk geval noodig wezen zou, wat de vergadering van aandeelhouders ook zou besluiten, omdat de reorganisatieplannen, in geval zo aangenomen worden, toch niet voor 1 October tot uitvoering gebracht kunnen zijn. Wat de overigo crediteuren betreft, antwoordde hij, dat die to zamen oen bedrag van f 30,000 vertegenwoordigden, waarvan ongeveer f 20,000 zich in handen bevinden van eenigo nauw bij de maatschappij betrokken personen, die ongetwijfeld gelijk uitstel verleoron zouden als hij zich vleide dat de obligatiehouders wilden toestaan. De overige sckuldeischers zouden zoo zuinig mogelijk betaald worden, maar daar deze schuld vorderingen zeer verspreid en over zeer verschil lende personen verdeeld waren, kon men daarop

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1