DAGBLAD. A0. 7 Dinsdag 9 September. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze CoHraEt wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»! ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Au Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ibcimm- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennïsg;eving;eii. 9o, Vergadering Tan den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 11 September 1884, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling lo. Benoeming van een lid voor de Raadscommissie in zake den Paardentram. 2o. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van zetters. (130 en 135) 3o. Voordracht betrekkelijk de regeling van het onder wijs in de Ned. taal- en letterkunde aan het Gym nasium. (131) 4o. Benoeming van een leeraar in de Ned. taal en letter kunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymna sium. (131) ;5o. Idem tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de Jongensschool 2de klasse met één derden onderwijzer. (132) 6o. Suppletoire staat der gemeente-begrooting, dienst 1884. (Feestviering op 3 October.) 7o. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-be- grooting, dienst 1884. (137 en 138) 8o. Verzoek van den heer P. J. De Fremery ter beko ming in gebruik van gemeentegrond aan den Morsch- singel. (139) 'o. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis over 1883. (134) lOo. Idem van het R K. Wees- en Oudeliedenhuis. (134) Ito. Idem van het R. K. Armbestuur. (134) 12o. Idem van het Ned. Israëlietisch Armbestuur. (134) l3o. Idem van de Kamer van Koophandel en fabrieken. (106) 14o. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (109) LSSDEN, 8 September. Naar aanleiding van het ontslag, aan dr. P. J. Blok als leeraar aan het Gymnasium alhier ver leend, berichten B. en Ws. dat, na oproeping van sollicitanten voor de betrokking van leeraar in de Ned. taal- en letterkunde, geschiedenis en aard rijkskunde, de navolgende heeron zich hebben aan gemeld lo. H. Hendriks, candidaat in de Ned* letteren te Leiden; 2o. P. J. S. Lentz, leeraar in de geschiedenis aan het Gymnasium te 's-Hertogen- bosch3o. A. T. Cremer, leeraar aan H. B.-S. en het Progymnasium te Gouda4o. L. Roozendaal, hoofdonderwijzer aan eene openbare school te Deventer. Uit de door dezen overgelegde stukken blijkt, dat slechts de eerste volkomen bevoegd is de betrekkiog te bekleeden, maar dat de tweede de bevoegdheid mist tot het geven van onderwijs in de aardrijkskunde, terwijl de derde en vierde onbevoegd zijn, tot het geven van onderwijs in de Ned. taal- en letterkunde en geschiedenis. Na ern stige overweging, in overleg met den rector van het Gymnasium en na bekomen advies van den inspecteur, stellen B. en Ws. nu voor lo. den heer H. Hendriks, candidaat in de Ned. letteren te Leiden, voor den tijd van één jaar, te benoemen tot leeraar in de Ned. taal-en letterkunde, geschie- denis en aardrijkskunde aau het Gymnasium alhier; 2o. dr. W. G. C. Bijvanck, leeraar in de geschie denis en de aardrijkskunde aan voormeld Gym nasium, tevens te belasten met het geven van onderwijs in de Ned. taal- en letterkunde. Tevens geven zij in overweging te besluiten dat het onderwijzend persoueel aan do jongensschool 2de klasse zal worden uitgebreid met één derden onderwijzer bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche taal. De commissie van financiën heeft de navol gende in hare handen gestelde rekeningen, dienst 1883, onderzocht: lo. van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, bedragende in ontvangst 39,021.341/,, in uitgaaf 38,885.85, alzoo slui tende met een batig saldo van 135.471/,; 2o. van het Roomsch-Katholieke Wees- en ©udeliedenhuis, io ontvangst ad ƒ21,221.77, in uitgaaf ad 21,221.02. opleverende een batig saldo van 0.75; 3o. van het Roomsch-Katholieke Armbestuur, in ontvangst ad 7117.35, in uitgaaf ad 7114.65, met een batig saldo van 2.70; 4o. van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur, in ontvangst ad ƒ2561.481/, en in uitgaaf ad 2143.541/,, mitsdien met een batig saldo van 417.94. Er wordt voorgesteld allen goed te keuen. Naar aanleiding van eene door de feestcom missie voor de onthulling van het Gedenkteeken van Leidens Ontzet opgemaakte raming zal tot goedmaking van de aan de feestviering verbonden kosten ongeveer benoodigd wezen een bedrag van 7000. B. en Ws. geven uit dien hoofde in over weging hun college een krediet tot voormeld bedrag te verleenen, terwijl een suppletoire staat van be grooting strekkende tot verhooging van den post voor Openbare Vermakelijkheden ter vaststelling wordt aangeboden. De benoodigde gelden zullen kannen worden ge vonden door verhooging van den post Opbrengst der Gasfabriek, aangezien blijkens bericht van commissarissen do werkelijke winst de bij de vast stelling der begrooting voor dit jaar opgemaakte raming vermoedelijk met een niet onaanzienlijk bedrag zal overtreffen. Tot predikant bij de Christel ijk-Gereformeerde gemeente alhier (Hooigracht) is beroepen do heer L. Van der Valk, van Delft. De 2de luits. A. W. J. Snouck HurgroDje en F. W. baron Van Randwijk, van het depot-esca- dron 3de reg. huzaren te Leiden, zijn aangewezen om met de veld-eskadrons van dat corps degroote cavalerie-manoeuvres mede te maken. De Indische mail per stoomschip „Soenda" wordt 10 dezer alhier verwacht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 3|6, ƒ17.50, 3.70 en ƒ1.85; de laagste 34, 17.50, 3.60 en 1.80. In verschillende plaatsen van ons land zijn gisteren talrijk bezochte bijeenkomsten gehouden ter gunste van de invoering van het algemeen stemrecht. Hier ter stede had dit plaats in de Stadszaal. De volgende motie werd er aangenomen: „De vergadering, overwegende: dat bij 7t tegen woordig kiesstelsel eene behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is, - dat deze alleen verkregen kan worden door't geheele Neder- laudscho volk invloed te geven op 't Staatsbestuur, - is van oordeel dat ten spoedigste het algemeen stemrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet ver leend worden." De vergadering ging uit van hot Bond voor Algemeen Stemrecht en besloot de motie ter kennis van de Regeering te breDgeD. Ds. A. De Vlieg te Noord wijk aan Zee is beroepen naar de Christ.-Geref. gemeente te Langerak. Ds. M. J. Bouraan, predikant te Leerbroek, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Aarlauderveen. Ds. Knoll, pred. te Ter Aar, is beroepen te Dinteloord en Prinseland. Op de lijst der bekroningen van de Landbouw tentoonstelling te Amsterdam komen o. a. nog voor: Bronzen medaille, Jan De Bruin te Gouderak voor hoenders, uitmuntende door hun gewicht en malschheid van vleosch (Brama-Poetra's)- bronzen medaille, J. J. Van Houweninge te Gouderak voor idem, (Cochin-ChiDa's); - bronzen medaille, F. A. Onderwater te Dubbeldam (Z.-H.) voor hoenders, bijzonder goede eierleggers zijnde (Houdans); - zilveren medaille, H. Court te Molenaarsgraaf (Z.- H.) voor idem, (Italianen), en tevens de zilveren medaille voor idem (Pellen en Hamburgers)- bronzen medaille, Jan De Bruin te Gouderak voor idem, (Spanjaarden); - zilveren medaille, J. J. Van Houweninge te Gouderak voor kalkoenen Engel - schc- of reuzenkalkoen)- bronzen medaille, F. A. Onderwater te Dubbeldam voor idem, bronzen medaille voor idem (gewone tamme paarlhoenders), en tevens de bronzen medaille voor idem (Toulouse- ganzen). Het uitvoerend comité voor de hulde aan dr. N. Beets (secretarissen Johs, Dyserinck en H. De Veer) bericht, dat den 13den Sept. a. s. te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (te halfelf) en in de zaal van Tivoli (te halfdrie) aan ieder, die dit verlangt, gelegenheid zal worden gegeven om zich bij de hulde aan te sluiten, die aan den jubilaris op zijn 70sten verjaardag zal worden gebracht. In het belang der goede orde acht het comité het wenschelijk te bepalen, dat ieder, die in eerstgenoemde zaal het woord wenscht te voeren, dit zal mogen doen naar de orde, door eene commissie ad hoc vast te stellen. De hulde zal aanvangen te halfelf, terwijl allen, die wenschente sprekeD, om 10 uren tegenwoordig moeten zijn en zich onmiddellijk aanmelden aan een der commis sarissen van orde, kenbaar aan een lint met de kleuren van Utrecht. Intusschon worden zij verzocht vóór 12 Sept. hnnne namen op te geven aan prof. H. E. Moltzer te Utrecht. Het zal onnoodig zijn op de wenschelijkheid te wijzen, dat ieder zich bij zijne toespraak zooveel mogelijk beperke. Naar het „Dbl. v. 's-Hage" verneemt, kan het antwoord van den Radjah van Tenom niet vóór den lOden dezer bij het Nederlandsch gouvernement bekend zijn. De heer Wijbrands te IJlst heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Tessel bedankt. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 30sten Aug. jl. tot verlenging van den termijn, vermeld in de artt. 18, 20, 22 en 25 van het Kon. besluit van 4 Mei 1883, houdende alge- meene regelen omtrent den bouw en de inrichting van schoollokalen, - zoomede het besluit van den 29sten Ang. 1884, houdende voorschriften ter uit voering van art. 4 der wet van 11 Juli 1884 tot wijziging van eenige artikelen der wet van 17 Aug. 1878 tot regeling van het lager onderwijs. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 12 Sept. a. s. in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Frankrijk, Italië, Spanje, Algerië en Tunis verboden zijn. Gebruikte kleeding- stukkon als bagage door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 7 Sept. te South ampton; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincentj de „Soenda", van Batavia, naar Amsterdam, ver trok gisteren van Nisida, de quarantaineplaats voor Napels; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 5 Sept. aldaar aangekomen; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Ponta da Guia. Z. M. heeft jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga^ lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, be noemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende de vergadering die zal aanvangen op den derden Maan dag van September a. s. Gemengd Nleawi. Men is thans op de Ruïne druk in de weer met het opslaan der stellages en andere betim meringen, noodig bij de onthulling van het gedenk teeken van Leidens ontaet, waarvan heden ook de houten omschutting is verdwenen. Gisteravond had op den Stationweg tusscheu eeu militair en een burger eene opgewonden woordenwi88oliug plaats, welke eindelijk zoo herig werd dat de laatste zijne sabel trok en daarmede den ander te lijf ging. Gelukkig waren geen der slagen raak en werd aan den twist een einde ge maakt door de tusschenkomst van eenige burgers. Naar het schijnt, althans volgens de in ons vorig nommor opgegeven cijfers, beginnen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1