Gisternacht omstreeks halfeen wer den de bewoners van den Overtoom te Amsterdam in de bunrt van de Kattenlaan gewekt door het geroep van moord" 1 Het was een meisje van 10 of 11 jaren dat op deze wijze de aandacht wilde vestigen op eene oneenigheid tnsBchen hare onders. De moeder die aan den drank is, was ook ditmaal beschonken thuisgekomen en maakte groot misbaar. Nadat het rumoer eenigen tijd geduurd had bracht de politie rust in huis door de moeder mede te nemen. De lBte luitenant Okhuizon is 1 Sept. van zijne detacheering naar „de Kruisberg" met het grootste gedeelte van het detachement te Doesburg teruggekeerd1 sergeant en 10 man bleven nog achter tot versterking van het bewakings personeel. Op 4 dezer w er d te r ter echtzi 11i n g van het gerechtshof te Arnhem onder meer zaken o. a. ook behandeld de zaak van het Openbaar Ministerie contra D. v. V., oud 23 jaar, arbeider te Eist onder Reenen, wien volgens akte van be schuldiging werd ten laste gelegdvan den lOden Juni 1884 te Eist onder Reenen zijne huisvrouw D. V. d. B. moedwillig met een mes op twee plaatsen van den linkerarm te hebben verwond en haar een steek in de linkerzijde te hebben gegeven, ten gevolge waarvan zij op den llden Juni is overleden. Ha het verhoor van een drietal getuigen, waar onder een deskundige, nam de advocaat-generaal mr. Sandberg het woord, schetste met een enkel woord het ongelukkige huwelijksleven van den be schuldigde, waarin iederen dag de morgengroet een scheldwoord en de avondgroet eene vervloeking was, en requireerde voor den beschuldigde wegens moedwilligen doodslag oen tuchthuisstraf van tien jaren, met veroordeeling in de kosten van het geding. Ook de den beschuldigde toegevoegde verdediger mr. A. W. C. Wentholt, advocaat-procureur bij het gerechtshof te Arnhem, besprak het ongeluk kige huwelijk van den beschuldigde en wees er op, dat terwijl do verslagens volgens de getuigen zeer ongemakkelijk was, daarentegen omtrent den be schuldigde de gunstigste getuigenissen, zelfs die der moeder van de verslagene er onder begrepen, in den loop dor instructie waren afgelegd, hierop neerkomende dat de beschuldigde een ijverig, op passend, eerlijk on drankvrij man was geweest. Pleiter was van oordeel dat hier alleszins aanlei ding bestond om onder aanneming in rnime mate van verzachtende omstandigheden een lichte correc- tioneele gevangenisstraf op te leggen, in eenzame opsluiting te ondergaan. De beschuldigde, die zelf indertijd zich als de dader had aangogoven en eene rouwvolle bekentenis had afgelegd, was gedurende de geheele terecht zitting zeer aangedaan. De uitspraak is bepaald op 10 Sept. a. s. Terwijl son bewoonster van Meppol gisteren de botermarkt bezocht, werd haar de por- temonnaie met inhoud en al ontvreemd. Door don ijver van den brigadier Yan Leeuwen is de ver moedelijke dader ontdekt; het is een twaalfjarige jongen, R. R. geheeten, die verre van gunstig bekend staat. Onlangs trad een typisch boertje, tijdenB eene muziekuitvoering van de Koninklijke harmonie „Cecilia" te Prinsenhage, de harmonie zaal binnen. Onder de pauze had zooalB gebrui kelijk, de ballotage plaats voor leden, waartoe o. a. was voorgedragen een zekere heer Offer geld. „Ballotage voor Offergeld", werd er aange kondigd. Nauwelijks hoorde het boertje dit, of hij toog, evenals de leden, ter stembus. Toen hem echter beduid werd, dat hij niet mede mocht stemmen, antwoordde hij flegmatiek: „wis en waarachter wel, 'k hed wel g'boord dat er geld geofferd moet worden", tastte in zijn zak en stopte heèl lenk 5 cents in de ballotagebus, er bijvoe gende: „Ziedèr, want gullie kunt veur nimmendal zoo schoon nie speule nie", waarna het boertje zich, onder algemeen gelach, weder bij het audi torium plaatste. Eeno afschuwelijke misdaad is ge pleegd in het FranBche dorpje Allan. Een daglooner, Champel genaamd, had met den boer bij wien hij werkte, twist gehad over geldzaken, en aa dien tijd haatte hij zijn patroon zóózeor, dat eene verzoening onmogelijk was. De boer zat op zekeren avond in zijn tuin onder een boom, toon eensklaps zijn ge wezen knecht achter hem kwam en hem met een stuk ijzer op het hoofd sloeg. Wel viel de onge lukkige bewusteloos neer, doch de moordenaar zag zeer goed dat hij nog niet dood was en evenals een wild dier wierp hij zich verwoed op zijn slacht offer en bracht het met een steen ontelbare slagen op het hoofd en de borst toe. Toen de boer dood was, haalde de moordenaar een scheermes uit den zak en bracht zich daarmede eene snede toe in de keel. Vervolgens haalde hij met het bebloede mes zijn buik van onder tot boven open, zoodat het bloed met stroomen uit de wonde vloeide. Des anderen daags vond men de twee lijken, die door de vele wonden schier onkenbaar waren. In een Pnrijschen omnibus zagen de passagiers een individu plotseling een arm met kracht naar de hoogte rukken. Tot aller verbazing zag men dat de man geboeid was. Naast hem zat een heer, die zich kenbaar maakto als geheim politiebeambte. Met behulp van medepassagiers waren van den eerste spoedig de beide handen onschadelijk gemaakt. Toen doolde de agent mede dat hij de eene hand van den geboeide in zijn zak voelde glijden, daarop was plotseling zijne band haar ge volgd, had ze beetgepakt en de boeien, welke hij bij zich droeg en zoo maar voor het grijpen had, daarom geslagen. Men vond vier en dertig porte- monnaies bij dezen zakkenroller. Onlangs stond een passagierstrein op een station van den Rinseville- en Youngstone- spoorweg voor een waterreservoir. Op het oogenblik dat de trein langzaam voorbij het reservoir liep, berstte een 8-duims klep en de dikke waterstraal, daaruit geperst, brak al de ruiten der passeerende rijtuigen en vulde in een oogwenk de comparti menten, zoodat de reizigers als het ware onder water geraakten. Wie kon, vloog in dolle vaart uit de loopende rijtuigeD, waarbij menigeen meer of minder ernstige kwetsuren bekwam, behalve zijn nat pak. De mseste dames kwamen er het slechtste van af, want hare hoeden en fraaie toiletten waren meerendeels bedorven. Horaoe Bavenport heeft de Solent, van Portsmouth naar Ryde, overgezwommen en terng, in vijf uron en 35 minuten. Het tijdschrift Sint-Eloy maakt m6l- ding van een nienw soort horloge, waarbij de tijd niet, zooals bij gewone horloges door uur- en minuut wijzers op een wijzerplaat wordt aangewezen, doch in duidelijke cijfers door twee openingen zichtbaar is. Iedere 60 seconden verspringt het cijfer dat de minuten, en vervolgens iedere 60 minuten het cijfer, dat de uren aangeeft. Een groot voordeel, aan deze gemakkelijke wijze, om te zien hoe laat het is, verbonden, bestaat hierin, dat het opwindon en het op tijd stellen, evenals bij gewone remontoirs geschiedt. De uitvindor, de ingenieur Pallweber, heeft de vervaardiging van deze horloges opgedragen aan de „International Watch Company." Te Bonnay (dep. Somme) heeft eene 89- jarige vrouw de aderen van hare vosten en haoden geopend met behulp van een scheermes. Men vond haar lijk badende in hot bloed. Men denkt, dat een ziekte, die haar reeds lang kwelde, haar tot het plegen van dezen zelfmoord bracht. Een koopman te Nanterre kwam des nachts thuis, toon hij bij het openen van de deur eensklaps werd aangevallen door eon man van herculische gestalte, die hem zóó vastgreep dat hij bewusteloos neerviel. Juist was de onbekende aanrander bezig zijn slachtoffer van geld en goed te beroovon, toen zjjn hond hem bij de keel greep. Hoewel het beest niet groot was, hield hij den onbekende zóó uitstekend in bedwang dat hij hoegenaamd niets kon uitrichten. Ruim een uur verliep eer de politie kwam en eerst toen zij den aanrander in handen had liet de hond hem los. Het bloed stroomde echter uit do wonde en het was zeer noodzakelijk dat geneeskundige hulp werd gehaald. Ofsohoon die spoedig aanwezig was gaf de man nog denzelfden nacht don geest. Overeenkomst. - Jantje: „Papa, waarom betalen de soldaten op 't spoor de helft, net als kinderen?" Papa: „Omdat ze beiden meest door kindermeisjes worden begeleid." BÜITENLAND. Frankrjjk. Het Eranscbe eskader is, gelijk men weet, van de rivier de Min vertrokken, zonder dat men heeft vernomen waar het zich op dit oogenblik bevindt. De „Róp frans" waagt de ouderstelling dat C'ourbet zich eerst zal trachten te vereenigen met de beide vaartuigen die uit Saigon en Tonkin met landings troepen zjjn afgezonden, en dat hij dan Ke-Lung en Formosa ter dege zal bezetten. Te Etretat (Frankrijk) is des nachts het lijk van een aldaar overleden radjah uit Britsch-Indig op hot strand in tegenwoordigheid van eenige be langstellende geneesheeren, op Indische wijze ver brand, waarna de asch gedeeltelijk in de lacht en over de zee gestrooid, gedeeltelijk in eene urn ver zameld is, om naar Indiö te worden overgebracht. Mag men de „France" gelooven, dan is bij het Fransche ministerie van oorlog alIeB voorbereid om, zoo noodig, eene divisie naar China te zenden. Zij is bereid om op het eerste bevel uit te rukken, en zal bestaan uit de te Toulon nog beschikbare marine-infanterie, ongeveer 2500 man, en 6000 a 7000 man van de linietroepen. Er is sprake van de bevordering van vice-adtniraal Courbet tot admiraaleene waardigheid, gelijkstaande met die van maarschalk van Frankrijk. Zij werd hot laatst geschonken in 1868 aan vice-admiraal Tré- houart, die in 1873 overleed. Sedert heeft do Fran sche vloot geen admiraal gehad. - Het Fransche leger heeft nog maar drie maarschalkenDe Mac- Mahon, Canrobert en Leboenf. Een „Havas'Melegram uit Shanghai van 2 September luidt: „Uit Tien-Tsin wordt geschre ven dat Li-Hung-Chang gedegradeerd en als secretaris des onderkonings ontslagon is. Dit bericht verei6cht bevestiging. De bewegingen van admiraa Courbet zijn onbekend. De toestand is ontzenuwend. De werkelijke staat van oorlog ware verkieslijker. Men verwacht elk oogenblik het bevel van uitzetting te ontvangen. De Chineoscho autoriteiten zijn zeer overspannen. - Men weet dat het denkbeeld is opgevat Shanghai te neutraliseeren, maar dit zal niet kunnen geschieden. In een zeer beschaafd land zou hot al veel moeite kosten den eerbied voor zulk een maatregel te verzekeren; op hoeveel grootere bezwaren zal men dus niet stuiten bij het doen van pogingen om de weldaden er van door het ge peupel van Shanghai en zelfs door de meeste der daar wonende mandarijnen te doon beseffen. „Havas" ontving gisteren uit Hongkong het vol gende telegram: Er is een strategische weg over het Fransche kerkhof te Canton aangelegd. Een praalgraf is ver nield en graven zijn geschonden. De schadevergoeding van 27,000 piasters wegens het oproer in September 1883, is Woensdag aan den Franschon consul Scherzer betaald. Dultsehland. Aangaande het door Engelsche bladen on uit andere bronnen verspreide gerucht, over voorvallen aan de Wost-Afrikaanscho kust, wordt medegedeeld dat officiëele berichten dienaangaande te Berlijn nog niet ontvangen zijn. Er loopen geruchten nopen3 eene nieuwe con ferentie waartoe Duitschland en Oostenrijk het initiatief zouden willen nemen. Deze samenkomst zou strekken tot vaststelling der regeling in zake de vergoeding toe te kennen voor de schade bij het bombardement van Alexandria berokkend, terwijl tevens het gezondheidswezen in zake Suez zou worden behandeld. De „Times" ontvangt uit Weenen bericht dat deze mededeeliug, minst genomen, voorbarig is. Er is geene uitnoodiging gedaan. Dit neemt echter niet weg dat eerlang allicht door mogendheden stappen in de bedoelde richting zullen worden gedaan als Engeland althans - uit vrees voor verrassingen - zelf het initiatief daartoe niet neemt. Belsrlë. Naar luid van de te Brussel in parlementaire kringen loopende geruchten, zou het ministerie de neiging hebban aan den dag gelegd ter gelegenheid van de behandeling van het ondorwijs-ontwerp in den Senaat, belangrijke concession aan de liberale partij te doen, waardoor die wet meer naar hare inzichten zou worden gewijzigd. Het voornemen zou bestaan dat het Kabinet zich bij amendementen die daartoe strekken, in den staat zou neerleggen. De geamendeerde wet zou dan bij de Kamer terug komen en de koninklijke bekrachtiging zou dan kunnen worden opgeschort tot de gemeenschappe lijke verkiezingen in October, waarvan de uitBlag het lot van de wet voor goed zou kunnen beslissen. Zondag a. b. intusschen zal de groote monster manifestatie der Katholieken ten gunste der wet met grooten luister plaatB hebben. Men spreekt van 50,000 deelnemers. Eeypte. De berichten uit Egypte blijven gunstiger luiden. Majoor Ketchener is nog te Dongola en zrjne tegen woordigheid is daar zoo nuttig, dat de moi>^:r er ten ernstigste op aandringt hein dm"11 lp', tot

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2