LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 6 September. N°. 7532. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT t ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER AD VERTE STIER: Tan 1—6 regels 1.05. Iedsre regel meer 0.1T4J Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel inciMHr ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kenniggovingeii. PATENTBLADEN. f~ De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Heiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lingevulde patentbladen voor wijk V, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel Donderdag 4:, Yrijdag 5 en Zaterdag G September e. k., terwijl na het verstrij ken van dientermijn de onafgehaalde patenlbladen ter uit reiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cent,r, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Sept. 1884. DE ICA.NTER. L.EIDEK, 5 September. |n Eenigen onzer stadgenooteo, dio zich juist daar ter plaatse bevonden, waren hedennamiddag ia de gelegenheid voor eenige oogenblikken weder het in beeld van Van der Werf onthuld te zien, ditmaal J8 echter niet door den misplaatsten ijver van bald- ,n dadige handen, maar door tnsschonkomst van den heer Koelman zeiven. De ontwerper van het beeld kwam thans zelf het monument in oogenschonw nemen. Wat het resultaat daarvan is geweest, is [e ons onbekend; doch gaarne erkennen we dat de indrnk, - immers ook in aanmerking genomen de (n nog gebrekkige omgeving, - dien het geheel maakt, op ons niet alleen, maar op vele anderen en zelfs meerbevoegden dan wij, tegenover de verspreide minder gunstige vermoedens, bijzonder bevredigend was. Het is een kloek gedenkteeken, dat het toe komstige „Van-der-Werf-park" tot sieraad zal Btrek- Aen, Alleen zal men hot jammer vinden dat het niet wat meer achterwaarts staat. De lessen aan de Kweekschool tot opleiding van Bewaarschoolhonderessen alhier zijn in dezen nieuwen cnrsns begonnen met 71 leerlingen, waar- onder 33 nit Leiden. Van de gediplomeerde onder- wijzer essen der vorige jaren is nog ëéne, en van haar, die dit jaar examen deden, zijn drie beschik baar, om aan het hoofd eener bewaarschool ge plaatst te worden. Benoemd is tot 1ste onderwijzeres aan eene bijzondere school te Leiden mej. A. M. Grevestein te Rotterdam. Zondag a. 8., na het eindigen der godsdienst oefening in de Christelijk-Gereformeerde kerk alhier (Hooigracht), zal worden overgegaan tot eene her stemming tnsschen de predikanten L. Van der Valk te Delft en C. Van Proosdij te Hallam, uit welk tweetal een predikant bij die gemeonte moet worden a' beroepen. 3r De heer J. A. Kruyt, consul-generaal der Nederlanden te Djeddah, heeft aan het Rijks Ethno- ID graphiseh Museum te Leiden weder eenige geschen- 'Sl.ken aangeboden, die in de Staatscourant van heden zijn vermeld. 'n Ten behoeve van eene processie van Haarlem r' naar Kevelaar rijdt op Dinsdag 9 September a. s. e' Oen extra-trein, vertrekkende van Haarlem des n" morgens te 5 n. 45 m. om op Donderdag 11 Sept. daar terug te keeren dos avonds te 8 uren. Eveneens op Dinsdag 9 September zal voor de Westlandsche processie van Leiden naar Kevelaar een extra-trein rijden, vertrekkende van Leiden des 0* ochtends te 6 u. 30 m. De processie keert op Don derdag den llden Sept. des avonds te 7 u. 45 m. s' te Leiden terug. Tot wethouder der gemeente Lisse is herbe- 8' noemd dr. A. C. Van Ewijk, med. doctor, en te Alfen de heer A. Oosthoek. Gisteren iB te 's-Hage overleden mr. G. Th. ■- H. Henny, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, directeur der Ned.-Iadische stoomvaartmaatschappij. Namens de beoge erfgenamen vaa wijlgn £c.i&4 "dat ia bij het gemeentebestuur van Delft een gift ingekomen van f 1100 ten bate der algemeene armen en een bedrag van f 400 ten voordeele der Herv. kerken aldaar. De Koning heeft, naar men aan het „D. v. 's-Gr." mededeelt, een belangrijk pensioen toegekend aan lnitenant-kolonel Hojel en majoor Beijerman, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander, Prins van OraDje. De uitkeering door de Haagsche gasfabriek aan de gemeente wordt voor 1885 geraamd op f 243,989.89. Op de gemeentebegrooting is eene som van f 284,700 uitgetrokken voor gelden ter leen te verstrekken aan de erfpachters van het badhuis te Scheveningen, zijnde de helft van de aanbestediDgssom voor de verbouwing van bet badhuis. De heer E. Ploos van Amstel, kweekeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging, heeft te 's-Hage met gunstig gevolg het tweede gedeelte van het examen afgelegd voor hulpprediker in Ned.-Iodië. Bij het bestanr der Utrechtsche ZendiDgs- vereeniging is onder de letters A. K., eene gift ontvangen groot f 500. De nieawo jaargang van „Mannen van B.etee- kenis" opent met Nicolaas Beets, door Jeromino De Vries. Het kon niet beter nu de naam Beets meer dan ooit in den lande genoemd wordt en aan beter handen kon het ontwerpen der levensschets ternauwernood worden opgedragen, dan aan den knndigen en smaakvollen De Vries. Een goed por tret vergezelt de even degelijke als warm geschreven biographie, die ongetwijfeld vele lezers zal vinden. De heer A. Greshoff, die gedurende 10 jaren aan het Congo-gebied heeft doorgebracht en thans, zooals men weet, zich hier te lande bevindt, zal, vermoedelijk in de October-vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, eene lezing over het Congo-vraagstuk honden. Te Nijmegen is overleden de gep. lnit.-gene- raal C. A. Oudemans. Bij kon. beslnit van 31 Aug. is bepaald dat de in- en doorvoer van lompen, gebrnikte kleeding- Btnkken en ongewasschen lijf- en beddegoed is ver boden uit landen of plaatseD, door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën aan te wijzen. Deze aanwijzingen worden, telkens ten minBte drie dagen eer zij in werking treden, door plaatsing in de Staatscourant tor algemeene kennis gebracht. De voorn, ministers zijn bevoegd, die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijls de omstandigheden dit gedoogen of noodig maken, met gelijke plaatsing in de Staatscourant; alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebraoht, onder het verbod zijn begrepen. Dit besluit, dat van kracht blijft tot 26 Juli 1885, treedt in werking op den vijfden dag na dien der afkondiging in het Staatsblad en in de Staatscourant, zijnde 5 Sept. Gistermorgen in de vroegte is in allen een voud de lijkkist van den oud-commissaris des konings graaf Van Limburg Stirnm naar het station te Arnhem vervoerd. De kist was versierd met een kruis van witte rozen. Met den trein van 5.45 is de kist vervoerd naar Friesland, station Buitenpost, om bijgezet te worden in den familiegrafkelder te Oostwonde. Het stoomschip „C. Fellinger", van Amster dam naar Java, vertrok gisteren van Snez; de „W. A. Scholten" is Woensdag met de mail voor Nederland en 70 passagierB van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokkende „Limburg", van Rotter dam naar Java, vertrok gisteravond van South ampton; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, wordt aanstaanden Zondag vroegtijdig in IJmuiden verwacht; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, vertrek gisteravond van Suez; de '„Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Knap Rocc: officier van gezondheid 1ste kl. van de landmacht W. N. De Graaf, nit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De offic. van gez. 2de kl. van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de marine, dr. J. E. L, Kraft, behoorende tot de rolle van Zr. Ms. oplei dingsschip „Anna Paulowna" en gedet. aan boord van de instructiebrik „Pollux", wordt met 6 dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan W. H. De Bruyn van Melis- en Mariekerke, burgemeester van Zontelande, ver gunning verleend om te Koudekerko te wonen. Gemengd Nieuws. Da tijdsijjk tij d-i seen goèotachaorde Gisteravond omstreeks zes nren is in de manege van den heer Stegerhoek alhier eene postduif opgevangen, gemerkt P. Yan Schaik te Delft. Gisteren had te Zoeterwoude, bij gelegenheid der kermis aldaar, de aangekondigde ringrijderij plaats, waaraan 39 personen deelnamen. De prijzen, bestaande nit eene pendule, eene hanglamp, een inkttoestel en een Inktkoker, werden gewonnen, de eerste door Dirk Reenwijk, de tweede door Leendert Marcelis, de derde door Corns. Slootweg en de vierde door Corns. Dolle, die met een toepasselijk woord aan hen werden uitgereikt. Ook werden nog dienzelfden avond eenige goochel toeren door Stot-tai ten uitvoer gebracht. Yela toeschouwers waren, in het daartoe bestemde lokaal van den logementhouder Angenent, aanwezig en men kon zien dat Stot-tai door de kunstige en soms grappige toeren het publiek zeer vermaakte. Een hevige storm nit het zuidwesten woedde van nacht op onze knst. Zoo te Scheve ningen als te Zandvoort hadden de villa's aan zee heel wat te lijden van regen, zand en wind. Bezniden Egmond strandde de Noorsche bark „Socrates", kapitein Thorsen, in ballast van Zaan dam naar Hndiksvall. Het volk is gered met de reddingboot. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat een visschers- vaartnig op Onrast is gestrand. De reddingboot met de sleepboot tracht de opvarenden te redden; de zeeën loopen over het vaartuig heen. Yolgens bericht nit YlisBiogen is op den West- kappelschen dijk nitgaande gestrand de Noorsche bark „Broderne", kapt. Christensen, van Gent naar Noorwegen. Sleepbooten zijn vertrokken ter adsis- tentie. Een inwoner van 's-Gravenhage ver trok den 28sten Augustus des morgens van Luik, over Eindhoven, Bokstel, Breda, Rotterdam naar de residentie. Uit zijne bagage, een lederen koffer, werd bij de opening vermist een rol met f 50 aan rijksdaalders, benevens een paar bottines. Het slot was geheel in orde en de koffer moet dos onderweg met een valschen slentel geopend zijn. De gouden muntstukken, die men vermoedde dat door de beide Spanjaarden, in het „Hotel Oldewelt" te Amsterdam aangehouden, ver vaardigd waren, zijn - zegt het „Geïll. Pol. N." - bij onderzoek gebleken eebt te zijn. Yan valsche mnnt iB dos geen sprake meer. De gisteren te Amsterdam gehouden harddraverij op het tentoonstellingsterrein was drnk bezocht en begunstigd door goed weer. Yan de 30 ingesehreven paarden waren twee niet opgeko men: „Willem twee" en „Leerling." De eerste prijs 700 werd gewonnen door „Willem drie", van den heer Bronmmer te Zijpe, de tweede prijs f 200 door „Nimrod", van den heer Jurgens te Osch, de derde prijs f 100 door „PrinB Alexander", van den heer Doon te Den Haag. De baan van 340 meter lengte werd bij den kortsten rit in 29'/, seconden afgelegd door „Nimrod." Te rnim vijf uren was d« harddraverij geëindigd, Er waren geen bookmakers,'

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1