Vrijdag 5 September. A0. 1884. iV. 7531. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maasden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—8 regels 1.08. Ieder, regel meer O.ITIu Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseer ren buiten de ated wordt 0.10 berekend. Ofliciëelc Kennisgevingen. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk V, over het dienstjaar 1984/85, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel Donderdag 4, Vrijdag 5 en Zaterdag 6 September e. k., terwijl na het verstrij ken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uit reiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Sept. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 1 September. De nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool voor meisjes is geopend met 92 leerlingen, verdeeld als volgt: 1ste kl. 24 leerlingen; 2de kl. 27; 3de kl. 21; 4de kl. 13; 5de kl. 7. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van hot stoomschip Edam", van Rottordam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.13 bezorgd zijn. Benoemd is tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool en bnrger-avondschool te Schiedam dr. H. Ekama te Leiden. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Haarlemmermeer vrijstelling verleend van de ver plichting tot oprichting eener Burgerschool. Tot vroedvrouw ter standplaats Lijnden ia be- noemd mej. Oaselina De Jong te Yeendam, om den lBten October a. s. in functie te treden. Tot wethouder der gemeente Leimuiden is herbenoemd de heer C. Roest; - te Woubrugge, de heer W. Den Hertog; - te Nieuwveen, de heer Leendert Yan der Wilk; - te Zevenhoven, de heer Hendrikna Janmaat; - te Kondekerk, de heer J. Yan Egmond en te Hazerswoude de heer G. H. Langhont. De begrooting den Raad te Kondekerk aan- geboden bedraagt in ontvangBt f 11,489.63 en in uitgaaf 11,487.85. Tot onderwijzer te Zonnemaire is benoemd de heer L. K. Kluit te Dirksland. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de tegen- woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 13 Sept. a. s., des na middags te drie uren. De minister van binnenland- sche zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaai, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering te sluiten. De eer6te poging van den minister van oorlog, hoe goed ook bedoeld, om nit de inlandsohe paar den aankoopen te doen voor de remonte (d. w. z. paarden, die geschikt kunnen worden gemaakt voor legerdienst), is niet in groote mate geslaagd. Yan de 115 paarden, welke Dinsdag op het Amster- damsche tentoonstellingsterrein werden voorgebracht, werden slechts 23 afgezonderd om Woensdag te worden herkeurd. De nitsiag was dat 10 sinks, van Geldersch ras, beneden den gestelden maximum prijs van f 650 werden aangekocht, alle voor de artillerie; geen werd dns voor cavaleriedienst ge schikt bevonden. De prjjs van f 250 werd toege kend aan het paard van W. Beker te Brnmmen; de premie ad f 100 aan dat van G. J. Brenkink te Bronkhorst (gem. Steenderen). Beide waren van Geldersch ras. Onder de Hollandsche paarden werd geen enkel geschikt type gevonden. De poging om meer paarden aan te koopen stuitte af op de vast houdendheid der eigenaars, die tot den prijs be neden het maximum hunne paarden niet wilden afstaan. Hbl. De tentoonstelling te Delft is in de week van 27 Augustus tot 2 September door 625 por- «B<» iAZWht, Yoigens de „Amst. Crt." zal nog dit jaar te 's-Gravenhage eene internationale conferentie worden gehouden tot het nemen van maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Naar het „D. v. N." verneemt, zijn eenige Amsterdamsche en Haagsche lettervrienden doende, om een Breèroo-feest voor te bereiden. Naar men verneemt, is de heer H. Cazaux op 1 Sept. als hoofdagent der Nederl.-Amerikaansehe Stoomvaartmaatschappij voorNieuw-York afgetreden. Naar de „Arnh. Crt." verneemt, is door twee Rotterdamsche heeren de opera „Imilda" gecom poneerd en geschreven, die opgedragen is aan H. M. de Koningin. Hen vleit zich dat Hare Majesteit de opvoering door het Duitsche Operagezelschap te Rotterdam met hare tegenwoordigheid zal vereeren. De hoofdinhoud van het programma der Gro- ningsche studentenfeesten is als volgt: Haandag 15 September, 's middags: Afhalen der vertegenwoordigers nit Leiden enz., die met muziek naar de studentensociëteit geleid worden langs de Heerestraat, Galdenstraat, Onde Boteringstraat, Ossemarkt, Nieuwe en Oude Ebbingestraat. Op de sociëteit worden de feesten dan geopend. 's Avonds halfacht: Gala-voorstelling van het stu- dententooneelgezolschap, aangeboden aan de invite's. Dienzolfden avond van halfacht tot elf urenCon cert in de Harmonie, door de vereeniging aange boden aan leden van Y. a. P. en hunne dameB. 's Avonds te elf urenSoiree musicale op Mntna Fides. Dinsdag-namiddag: Harddraverij vanwege de Yereeniging van Yolksvermaken, waarvoor de stu denten eene premie van 200 beschikbaar stellen. 's Middags te halfzesDiner, aangeboden aan de vreemde Senaten door dien van het Groninger studentencorps in het hotel „De Zeven Provinciën." '8 Avonds van halfaoht tot halfelfConcert in de Harmonie van het orkest van den heer Bekker, door de Btndenten gegeven aan invite's en introdncé's. - Na dien tijd bestaat er gelegenheid tot dansen. Tion urenYanwege de iDgezettenen vuurwerk op de Groote Harkt. Woensdag: Intocht van Frederik Hendrik, aan wien door een der studenten een feestmarsch is opgedragen, te één uur en te halfacht precies. Donderdag-namiddag haiftwee: Conr plénière van Z. P. H. in de groote zaal der Harmonie voor autoriteiten en dignitarissen. Invité's en introdncé's knnnen deze plechtigheid bijwonen. Twee uren: Matinée van de stafmuziek van het late regiment infanterie, door de heeren officieren, hier in garnizoen, aangeboden aan leden, invité's en introdncé's van Y. a. P. 's Avonds halfachtIn den tnin of de zaal der Harmonie groot concert der gnides nit Brussel, onder leiding van den heer Staps. - Het het oog op den verren afstand en de grootte van het orkest (64 leden) zijn de kosten van dit concert bijzonder hoog en zijn heeren studenten daardoor genoodzaakt ter tegemoetkoming in die kosten, entrée te moeten heffen. Tot dit concert kan ieder tegen de vastge stelde entrée toegang verkrijgen. 's Avonds elf orenSoiree musicale op Mutua Fides. Vrijdag 's morgens: gekostumeerde rijtoer naar Znidiaren. 's AvondsGroot gekostumeerd gala-bal in de zaal der Harmonie voor invité's en introducés. Zaterdag twee urenHatinée van het late corps der dd. schutterij op Waterloo, met vergroot terrein, aangeboden door de studenten aan de leden der Harmonie en hnnne dames. 'sAvondB: Kermosse d'été, concert, enz. in de zalen en den tiAn der Harmonie, aangeboden door de Prov. gezelschappen Frisia, Omiandia, Groningana en Drenth aan invité's en introdncé's. Men begint ongeduldig uit to zien nao.r het antwoord van den radjah van Tenom. Had de radjah véór 29 Angnstns het hoofd in den schoot gelegd, men kon het heden in Den Haag weten. Intnsschen moeten wij opmerken, dat de hem ge stelde termijn op 29 Ang. nog niet was verstreken. Het nitimatnm is 14 Ang. uitgevaardigd en stelde een termijn van 15 dagen, doch van het tijdstip af, waarop het nitimatnm in zijne handen zon zijn. Dit nn zal eerst een paar dagen later het geval zijn geweest. Doch hoe dit zij, dat de radjah zoo talmt, dnnkt ons een veeg teeken. Hopen wij, dat, hoe de afloop moge zijn, onze Regeering niet Bchrome de natie zoo spoedig mogelijk op de hoogte te Btellen. De geheimzinnige terug houdendheid, die men bij ons in diplomatieke en koloniale zaken bij voorkenr huldigt, doet meer kwaad dan goed. De minister van bnitenlandsche zaken schijnt den toestand nogal luchtig op ta nemen. Hij vertoeft dezer dagen in Bohemen! (Vbd.) De off. van gez. der 2de kl. L. P. Van den Berg, dienende aan boord van Zr. Ms. gaffelschoener „Argns", wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld, en met 1 Oct. a. s. vervangen door den off. van gez. der 2de kl. A. W. Palle. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de Bnrnnmerair der posterijen J. Hoeth zijne fnnctiën zal uitoefenen ten postkantore te Appingedam. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat volgens ingekomen bericht de cholera asiatica te Napels zich uitbreidt, heeft goedgevonden de haven van Napels beBmet te verklaren. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, vertrok gisteren van Port-Saïd; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Port-Saïd en ging denzelfden dag het kanaal in. Z. M. heeft goedgekeurd dat aan den, met ingang van 5 Ang. jl-, eervol ontslagen burgemeester van Scherpenisse V. V. R. C. R. baron Yan Heemstra op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als secre taris dier gemeente; - den heer R. A. I. Snethlage, gewezen ingenienr 1ste kl. bij den dienst der staats spoorwegen op Java, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol nit 'e lands dienst ontslagen- in hnn rang van lsten luitenant over geplaatst bij het regiment grenadiers en jagers: de 1ste luitenant F. A. Nieuwenhuys, van het 1ste, de lste lnits. J. Van Yoorthuysen en F. H. Donner, van het 2de, de lste lnits. H. C. B. De Groot en C. D. De Rood, van het 3de, den lsten luitenant W. J. A. De Kempenaer, van het 8ste, de lste lnits. J. Vos en A. W. Noordnyn, van het 6de, en den lsten luit. W. J. L. Wrjnans, van het 7 reg. inf.- de volgende pensioenen verleendmr. B. J. Gratama, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, 3000; P. A. J. Thissen, leeraar aan het gym nasium te Maastricht, ƒ959. W. Yan Keeken, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel 1193; J. Ensing, leeraar aaa de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, ƒ499 'sjaars. Gemengd Nieuwe. Ten gevolge van bijzondereomstandig- heden is vroeger dan aanvankelijk het plan daartoe was, maar nu zonder eenige plechtigheid, het stand beeld van Van der Werf op de Ruïne alhier ont huld geworden. Heden in den nanacht of vroegen morgen hebben namelijk een viertal personen den overmoed gehad zich toegang te verschaffen tot het afgeschoten terrein, vervolgens met de aanwezige ladders, het beeld te bereiken en daarvan do zeilen, waarin het gehuld was, gedeeltelijk te vernielen en geheel te verwijderen. Toen dan ook kort daarna

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1