Met een rijksveldwachter tot gids, is op eene herkenningsreis door het land, heden te 's-Hage aangekomen een ontslagen militair van het leger in Ned.Indië, die gedurende 6 jaren daar te lande gediend had op papieren van een ander persoon, en das valsche. Hij moet tijdenB den dienst een goed gedrag geleid hebben en wordt nu in enkele plaatsen, alwaar zijn persoon bekend is, met getuigen geconfronteerd ten einde zijne identiteit te zien uitmaken. Een Haagsch meisje, dat met haar vrijer ruzie kreeg, sprong aan den Noordwal in het water. Zij werd spoedig gered. Het personeel vandenomnibusdienst BloemendaalHaarlem heeft, naar men verneemt, van de firma J. Kol, voor het vinden van 55 ver loren bankbiljetten van f 1000, duizend gulden ten geschenke ontvangen. Te Haarlem is een 39-jarige tim merman gevallen van een 26 meter hoogen steiger aan de in aanbouw zijnde R.-K. kerk aan het Sparen en op een hoop steenen terechtgekomen, waarbij zijn linkerbeen is gebroken en zijn hoofd verwond. Hij is met de raderbaar naar het St.-Eli- sabets-Gasthuis overgebracht. Aan den hoek van de Groote Markt en de Bar- teljorisstraat aldaar kwamen gistermiddag de Bloe- mendaalsche omnibus en eene vigilante met elkander in botsing, met het gevolg dat de boom van eerst genoemde in het portier drong en de vigilante aan die zijde totaal naar binnen gedrukt werd. Gelukkig bekwam eene daarin gezeten dame geen letsel. Van den veehouder D. Van Noort te Schiedam zijn 23 runderen onteigend om te worden afgemaakt, als verdacht van longziekte. Door de politie te Rotterdam is gis- teren een persoon gearresteerd, die in het jongste „Politieblad" ter aanhouding gesignaleerd was, op grond dat bij door de arrondissements rechtbank ie 's-Hertogenbosch ter zake van diefstal tot acht dagen celstraf waB veroordeeld. Hij is naar de cellu laire gevangenis aldaar overgebracht tot het onder gaan zijner bovengenoemde straf. Gistermiddag is in eene tapperij aan de Weesperzijde te Amsterdam een persoon na het gebruik van een borrel ineengezakt. Dr. Schillemans, die ter hulpe geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. Gisteren had te Dordrecht een treurig ongeluk plaats. De spoorwegwerker Van Rooy, bezig zijnde met het rangeeren der treinen aan het station aldaar, had het ongeluk van den wagen te vallen, zoodat hij tusschen de buffers kwam en zich ernstig bezeerde. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. De ongelukkige was onder trouwd en zou zich heden in het huwelijk begeven. Hoewel de toestand zorgelijk is, hoopt men hem toch in het leven te behouden. Te Piershil waren 6 personen weiger achtig om de belasting voor hunne honden te betalen de burgemeester wist raad en zond aan elk een soldaat ter inkwartiering; dit middel werkte uit stekend, want in één uur tijds hadden allen betaald. In den vorigen nacht omstreeks 12 uren ontstond een ernstige brand in het magazijn van manufacturen van den heer P. Janssen in de Broerstraat te Nijmegen, waarbij voor eene waarde van pl. m. f 5000 aan zijden en andere stoffen door de vlammen verteerd werd. Doordien de politie spoe dig met hare brandbluschmiddelen ter plaatse aan wezig was en deze met behulp der waterleiding in werking had gebracht, mocht het gelukken het vuur weldra meester te worden. De manufacturen waren tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Door schipper DirkSpanjersberg, logger „Hoop op Zegen," Zaterdag te Maassluis binnengekomen, is bij de justitie aangifte gedaan van het volgende: In den nacht van 7 op 8 Augustus jl. werd hij door een Franschman van zijne vleet gekapt op 51 nettentoen bij zijne overige netten had ingehaald, vermiste bij acht netten met reepen en toebehooren. Daarna heeft hij het Fransche schip opgespoord, 't welk bleek te zijn een vischlogger van Boulogne, genaamd Catherine," merk B. 1053. Spanjersberg zag zijne netten en breils bij den Franschman op het dek liggen. Twee uren lang heeft hij getracht zijne netten enz. terug te krijgen. De Franschman wilde echter van niets weten, en ten slotte zei de Fransche schipper: „ik wil niets met het gespuis te doen hebben". Den volgenden dag, 11 Augustus, kwam een Nederlandsch oorlogsschip, zjjnde een driemast barkje met de Nederlandsche vlag op, door do visschersvloot. Schipper Spanjersberg heesch dadelijk zijne vlaggen en zeilde het oorlogsschip na. Dit echter zette nog meer zeil bij en ging door. Om streeks vier uren later kwam genoemd oorlogsschip weer door de vloot; opnieuw deed Spanjersberg al het mogelijke met seinen en vlaggen, ten teeken dat hjj den commandant wenschte te spreken. Ook andere Hollandsche schippers, die van het geval wisten, heschen hunne vlaggen, doch alles tever geefs. Met volle zeilen ging het oorlogsschip er al weer van door, tot groote teleurstelling van de Holl. visschers, die gaarne gezien hadden, dat de Fransche roover, die nog in de nabijheid was, door het oorlogsschip tot zijn plicht gebracht was. Van een en ander is door de justitie proces verbaal opgemaakt. Ook is het College voor de zeevisscherijen met deze feiten in kennis geBteld. In het Maandblad tegen de verval- sching van Levensmiddelen en Handelsartikelen, tevens gewijd aan hygiënische industriëele belangen, redacteur dr. P. F. Van Hamel Roos te Amster dam, leest men het volgende over eene eenvoudige methode van drinkwater-onderzoek. Men lost in eene wijnflesch, gevuld met het te onderzoeken drinkwater, een theelepel zuivere suiker op, knrkt de flesch toe en laat deze gedurende twee dagen op eene warme plaats staan. Wanneer binnen 24 of 48 uren hot water vlokkig of troebel wordt, kan het geacht worden ongeschikt te zijn voor het huiselijk gebruik. Deze methode wordt, naar men zegt, veel in Amerika aangewend, waarschijnlijk op plaatsen, waar chemische middelen van onderzoek geheel ontbreken. Ofschoon zeker niet op weten schappelijke juistheid aanspraak kunnendo maken, wilden wij deze methode nit het „praktische" Ame rika niet onvermeld laten. Ruim eene week geleden, dus wordt uit Rome gemeld, werd het lijk van den jeugdigen Basils, zoon van den zeer geachten rechter van dien naam, op den weg voorbij Monte Rotondo, op twintig mijlen afstands van Rome gevonden. De eerste mededeelingen waren als gewoonlijk met elkander in tegenspraak, maar het is thans gebleken dat men in dit geval met struikroof en moord te doen heeft; de zaak heeft groote ontsteltenis teweeggebracht. De heer Basile die de gewoonte had wandelingen in de omstreken der stad te doen, vertrok WoenB- dag-morgen naar Monte Rotondo. Men deelt mede dat drie kerels van verdacht uiterlijk hem in eene „osteria", waar hij een oogenblik uitrustte, bespied den en hem korten tijd daarna volgden. Hij was door een pistoolschot in het hoofd gedood, terwijl een ander schot zijn schouder doorboorde; hij had zich klaarblijkelijk tegen zijne aanvallers verdedigd, want zijne rechterhand was nagenoeg in tweeën gesneden, doordien hij het lemmer van een mes had vastgegrepenzijn horloge, ketting, beurs en verdere kostbaarheden waren verdwenen. Verscheidene arrestatiën hebben plaats gehad van personen, die onder verdenking staan van aan onlangs voorgevallen struikrooverijeu te hebben deelgenomen, maar, naar het schijnt, zjjn de daders der boven vermelde daad nog niet gevangengenomen. Het gouvernement heeft tevens eene premie van drie duizend franken uitgeloofd op het vatten van den moordenaar of de moordenaars, die, in de nabijheid van Oriolo, twee karabiniers hebben gedood. Omtrent het uitbreken der cholera in Spanje bericht de „Imparcial" het volgende: Eene familie te Alicante ontving als gasten een gezin nit Algiers bij zich. Dit laatste gezin had eene qua rantaine van zeven dagen ondergaan, en op de bagage waren de noodige ontsmettingsmaatregelen toegepast. Toch werden vijf leden van het Spaan- sche gezin door cholera aangetast; twee daarvan zijn gestorven en de overigen herstellende. Het gezin nit Algiers bleef van de ziekte bevrijd. De stedelijke autoriteiten hebben alle personen die met de zieken in aanraking zijn geweest, zorgvuldig geïsoleerd. Naar aanleiding van het heerschen van gele koorts heeft de regeering der republiek Vene zuela een besluit genomen, waarbij het verbranden van lijken, afkomstig van lijders aan die ziekte, verplicht is gesteld. Op eene algemeene vergadering, welke voor eenige dagen gehouden werd, ter be spreking van het stemrecht voor vrouwen, riep de ameuse Hubertine Auclert, die aan het woord was, het volgende nit: „Ja, de vrouw behoeft in geen enkel opzicht voor den man onder te doenHaar onverschrokken dap perheid en heldenmoed zijn van algemeene be kendheid en. Op dit .oogenblik komt op de eBtrade eene muis aanloopen in de richting der spreekster. Met een luiden gil springt deze op eene tafel die voor haar staat, en alle dames die haar aanhooren, klimmen onder het grootste misbaar op stoelen en banken. BUITENLAND. FrankrfllL De „Kölnische Zeitung" bevat een bericht uit Tien-Tsin, waarin gemeld wordt dat Li-Hung-Chang zou zijn gedegradeerd en afgezet als onderkoning en opper-secretaris. De „Kölnische" twijfelt zeer aan de juistheid van het berichtofschoon zij erkent, dat eene dergelijke behandeling van hooggeplaatste personen in China niet tot de onmogelijkheden behoort. Volgens de „Armée frangaise" is het waar schijnlijk, dat generaal Campenon als minister van oorlog zal aftreden en plaats maken voor generaal Lewal. Generaal Gallifet zou chef van den staf worden. België. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft gisteren de eerste drie artikels goedgekeurd van het wets ontwerp tot regeling van den accjjns op brandewijn. Dit staat gelijk met de aanneming van het geheele ontwerp. De Kamer heeft verder met 63 tegen 10 stemmen het wetsontwerp betreffende den surtax op vreemde suikers goedgekeurd. Ter herinnering aan het overlijden van den Vlaamschen dichter Prudens Van Duyse, 25 jaren geleden, heeft do Rederijkerskamer „de Leeuwercke- naers" te Dendermonde voor het aanstaande seizoen 1884/85 een tooneelwedstrijd uitgeschreven, waaraan door twaalf vereenigingen zal worden deelgenomen, waaronder twee Nederlandsche, de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem en Thalia"' van Amsterdam. Onder de aanzienlijke prijzen is ééne gouden medaille voor den besten liefhebber nitgeloofd. De te Gent verschijnende „Bien Public" meldt uit Rome dat mrg. Luigi Rotelli, thans apostolisch gedelegeerde en patriarchaal vicaris te Konstanti- nopel, door Paus Leo XIII is aangewezen tot nuntius te Brussel. Grroot-Britannië. Een dynamietaanslag werd gepleegd op de woning van den mijndirecteur Moffat, te Cleator (Cumberland). Een raam sprong en het meubilair werd beschadigd. De Iersche afgevaardigden Sexton en Red mond, die gernimen tijd in Amerika vertoefden, zijn naar Engeland vertrokken. In een afscheids- meeting te Nieuw-Vork zeide Sexton, dat de onaf hankelijkheid in Ierland veld won. Men neemt niet meer zijn hoed af voor de landlordsForster, die de Ieren in de gevangenis smeet, werd door de Ieren uit het Ministerie geworpen en kwam er niet weer in. Egypte- Volgens eene depeche, aan de „Wiener Allgemeine Zeitnng" gezonden, heeft generaal Gordon de stad Schendy, aan den Nijl tusschen Khartoem en Berber gelegen, gebombardeerd en ingenomen, en er, in naam van den khedive, eene nieuwe regeering aan gesteld. Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Standard" gemeld dat de strijd tusschen de Turken en de opstandelingen in Arabië voortduurt, en de Porte die den opstand als ernstig beschouwt, versterkingen derwaarts zal zenden. „Havas" verneemt uit Konstantinopel dat de Porte met de Oostenrijksch-Fransche Lloyd eene overeenkomst heeft gesloten voor het overbrengen, binnen drie maanden, van 6000 man met het noodige krijgBmateriaal naar Vemen, tot demping van den opstand. In het begin van September zullen de eerBte 1200 man vertrekken. De gouverneur van Vemen, Izzet-pacha, iB teruggeroepen en zal waarschijnlijk vervangen worden door Tewfik-pacha, den verdediger van Plewna. Een Engelsch onderdaan, Fischer, was drie maanden opgesloten in een krankzinnigengesticht te Ferikeri, eene voorstad van Konstantinopel. Hij is thans op vrije voeten gesteld op last van den rechter Fawcett, omdat Fischer door zjjne familie uit Smyrna zonder voorkennis der autoriteiten in het gesticht was opgesloten. Fischer is thans in het Engelsch consulaat, waar de doctoren een nader onderzoek zullen instellen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2