J\°. 7530. Donderdag 4 September. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasM*- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Oftlciëele Kerraisgfeving'eii. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteldeen op den 30sten Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting, dienst 1884/85, en een op den 2den September jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, 1ste kwartaal, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd. 3 Sept. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 3 September. Op de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1885 is voor 40 opcenten op de gebouwde eigen dommen uitgetrokken 24,242, voor 50 opcenten op de personeele belasting 64,930, voor 4/5 ge deelten van de opbrengst der rijks personeele be lasting 124,666 en voor plaatselijke directe be lasting 115,500, benevens 2500 bij suppletoir kohier; voor collegegeld aan de inrichting voor O.-I. ambtenaren 2000, voor minerval aan het gymnasium 8500, voor schoolgeld H. B.-scholen 13,400 en voor schoolgeld lager onderwijs 30,000. Daarentegen worden de kosten voor het gymnasium geraamd op 24,690, die voor de middelbare scholen op 43,190, benevens 6900 voor de burger avondschool, die voor de inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren op 11,450, die van het lager onderwijs: jaarwedden der onderwijzers 107,135, vergoeding gemis vrije woning 2800, toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers ƒ9000, kosten der kweekschool voor onderwijzers en daaraan verbonden lagere school f 24,675, kosten bewaar scholen ƒ15,050, kosten herhalings onderlijs 1000. De belasting op de honden is weer geraamd op 2400, de renten van kapitalen op 24,421, het overschot van de exploitatie der gasfabriek op f 76,000 en van de gemeente-apotheek 650, de bijdrage van het Rijk in de kosten van het mid delbaar onderwijs op 12,000, van het lager onder wijs op 35,980, van het Gymnasium op 9120, van de kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen op 12,337. Verder is onder de ontvangsten uitgetrokken een bedrag van 75,000, te vinden door geldleening, ter voorziening in de behoeften aan kasgelddoch ter voorziening in de kosten van buitengewone werken nihil. De post voor aflossing op hypotheken en obligatiën bedraagt 15,385 en die als snbsidie van het Rijk en de provincie in de verpleging van arme krankzinnigen 3300, terwijl de ontvangsten voortvloeiende uit het beheer van de voormalige administratie der vereenigde gast- en leprooahnizen op 3110 worden begroot. Als terug gave van voorschotten uit de gemeentekas wordt weer 7000 uitgetrokken. Onder de uitgaven komt nog voor als kosten van verpleging van arme krankzinnigen 15,500, als bijdrage aan de provincie Zuid-Holland voor het onderhoud van het overgedragen in deze provincie gelegen deel van het Utrechtsche jaagpad 2400 (nieuwe post op de begrooting), als toelage aan de eigenaars van den schouwburg 1500, als aankoop van inschrijvingen op het Grootboek der Nat. Werk. Schold 2 pet. 9885, als uitgaven in het beheer der voorm. adm. der gast- en leprooshuizen 1315. Als buitengewone werkzaamheden worden nog vermeld: herstellingen der kasteelmuren van Den Burg, van zes der 24 verhuurde huisjes in het Elisabethsgasthuis en aan de groote aschschuur, zoomede het verven der Stadszaal en Korenbeurs, te zamen tot een bedrag van 3475. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, zullen de leden der koninklijke militaire kapel ook dit jaar hier weder een groot harmonie-concert geven ten voordeele van hun zieken- en onder steuningsfonds, en wel de week nadat de reeks zomer-concerten zal zijn afgeloopen. De sympathie, welke de Leidsche burgerij steeds voor dit fonds roonde te bezitten, maar bovendien ook de gretige wijze waarop van znlk eene gelegenheid werd gebrnik gemaakt om het geheele corps hier in zijn vollen luister te hooren, geven de hoopvolle verwachting dat dit na niet minder het geval zal zijn. Steun in de te waardeeren pogingen der musici is dan ook thans meer dan vroeger gewenscht, in verband met het nadeel dat ook zij ondervonden door het treurig afsterven van wijlen den Prins van Oranje. Op Vrijdag 19 September a. s. zal aan het gebouw van het ministerie van waterstaat worden aanbesteed het maken van een gebouw voor den postpakketdienst en voor eene uitbreiding der lokalen van den postdienst achter en aan het postkantoor te Leiden, met het onderhonden en herstellen van al deze gebouwen tot en met den 31 sten December 1887. De raming bedraagt f 23,870. De Indische mail per stoomschip „Surat" wordt 7 dezer alhier verwacht. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commission, in het najaar van 1884 belast met het afnemen der exameüs ter ver krijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van voorschreven wet, in Zuid-Hollandtot lid en voorzitter de schoolopziener in het district 's-Gra- venhagetot ledende schoolopzs. in de arron dissementen Rotterdam, Leiden, Woerden en Gor- kumtot leden-plaatsvervaDgersde schoolopzs. in het district Rotterdam, en in de arrondissementen Schiedam, Gouda, 's-Gravenhage, Delft en Som- melsdgk. De door den raad van Boskoop goedgekeurde gemeenterekening over 1883 bedraagt in ontvangst 22,983.30 en in uitgaaf 19,680.98, en sluit dus met een batig saldo van 3302.32. De vergoeding aan het Rijk voor onderwijs bedroeg 1883.93, aan schoolgelden is betaald f 1929.91. Het vergun ningsrecht bracht op 400, de belasting op de honden 234. Tot wethouder der gemeente Sassenheim is herbenoemd de hee* J. D. Van der Vlist; van Oestgeest de heer J. J. Van Hoekenvan Voorhout de heer H. Romijn; van Warmond de heer H. J. Clarion; van Bodegrave dr. W. K. Kapteyn; van Haarlemmermeer de heer P. Knaap Gz. De 4de lijst der Unie-collecte klimt op tot 16,935.52, ingezameld door 100 locale comite's, waaronder Leidschendam met Wilsveen, Stompwijk en Veur 22.205; Wassenaar 1145.44. Men verzekert aan het „Vad." dat in het voornemen van den Koning om met het Koninklijk gezin den 13den dezer te 's-Hage terug te keeren, tot dusver nog geen verandering is gekomen. Tevens wordt aan genoemd blad medegedeeld dat het nog niet zeker is, dat de gewone zitting der Staten- Generaal niet door Z. M. persoonlijk zal worden geopend. Naar men met zekerheid zegt te vernemeD, is gisteren de bouw voor 218 bruggen op Java, wat het eerste en derde perceel betreft, gegund aan de minste inschrijvers, buitenlandsche iodustriëelen, doch het 2de perceel is niet aan den laagsten inschrijver (Alph. Victor Hulot te Leuven) gegund voor ƒ30,932, maar aan de heeren L. J. Enthoven Co. te 's-Hage, voor 31,850. Door den raad van administratie van den Ned. Centraalspoorweg is tijdelijk benoemd tot waarnemend controleur de heer EL J. Franke. Den 20sten dezer maand zal men een begin maken met de verbouwing van het Badhuis te Scheveningeneen der vleugels van hot bestaande gebouw zal dan worden gesloopt. In bijna 70-jarigen ouderdom is te 's-Hage overleden de heer L. J. De Jongh, die zich in 1843 als doctor in de geneeskunde daar ter stede vestigde. Sedert lang oefende hij de praktijk echter niet meer uit, doch stond aan het hoofd van de bekende industriëele onderneming tot vervaardi ging van onvervalschte Lofodinsche levertraan. Ook was hij bij vele aüdere nuttige nijverheids- instellingen betrokken, meer bepaald bij verschil lende gasfabrieken hier te lande en elders. Hij was een hoogst nuttig en weldadig man. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der katoen industrie heeft van 1 December a. s. tot 31 Mei 1885 te Nieuw-Orleans (Louisiana, Ver. Staten van Noord-Amerika) eene wereldtentoonstelling plaats, die onder bescherming staat van het gouvernement der Vereenigde Staten, van de Nationale vereeniging der katoenplanters en van de stad Nieuw-Orleans. Voor deze onderneming zijn zeer belangrijke fondsen beschikbaar gesteld. Aan de tentoonstelling is ver bonden eene afdeeling voor tuinbouw, waarvoor een kolossaal tentoonstellingsgebouw en uitgestrekte gronden zijn aangewezen. Een groot aantal prijzen zijn voor vruchten en planten uitgeloofd. Het kan voor de Nederlandsche boomkweekers en bloemisten van belang zijn aan die tentoonstelling deel te nemeD, voor welk doel de in te zenden voorwerpen weldra zallen moeten worden opgezonden. Voor Nederland is tot vertegenwoordiger voor de afdee ling tuinbouw dezer tentoonstelling benoemd de heer J. H. Krelage te Haarlem, bij wien programma's in de Fransche taal en zooveel mogelijk nadere inlichtingen zijn te bekomen. Naar het „D. v. N." verneemt, zal de minister van financiën niet, gelijk men beweerde, eene effectenbelasting, maar eenige indirecte belastingen van minder beteekenis voorstellen. Ook zou er wederom sprake zijn van eene tabaksbelasting. De hoofdcommissie voor de Antwerpsche ten toonstelling heefc den minister van waterstaat hare bezwaren uiteengezet tegen eene eventneele samen werking of vereeniging met het Amsterdamsch Handelsmnseam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat 's Rijks Museum van Schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam, te rekenen van 8 Sept. a. s., voor het publiek ge sloten wordt. De Staatscourant van heden bevat het verslag der onderzoekingen, verricht aan de Nederlandsche tafel in het Zoölogisch Station van dr. Dohrn te Napels, gedurende de maanden Januari tot Juli 1884. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 31 Aug., is de kapt. ter zee H. Dijserinck met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", en dat bevel met 1 October daaraanvolgende opgedragen aan den kapt. ter zee J. A. Greve. De lste luits. der mariniers L. A. C. Fornée, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetslnis, en J. C. J. B. A. De Josselin De Jong, belast met het bevel over het aan boord van Zr- Ms. wachtschip te Willemsoord ingescheepte deta chement mariniers, worden met 1 Oct. a. 8. ter beschikking gesteld van den commandant van het corps mariniers, en vervangen respectievelijk door de lnits. J. C. Yan Hoek en G. A. Lïnckers. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Lizard de „Samarang" arriveerde 31 Augustas van Rot terdam te Batavia; de „C. Fellinger", van Amster dam Daar Java, arriveerde 1 dezer te Port-Said en zette gistermiddag de reis voort; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Marseille; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Genua. Gemengd Nieuws. De sluiting van het bad seizoen te Sche veningen kan 15 October a. s. worden verwacht.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1