Woensdag 3 September. K°. 7529. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers-0.05. Officieel© Kennisgevingen. Kostcloozc vaccinatie en revaccinatic. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kosteloose vaccinatie en revac- cinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat, ter vervulling der vacature, ontslaan door de periodieke aftreding van den heer II. J. BOOL als wet houder, in de vergadering van den Gemeenteraad van heden tot wethouder is benoemd de heer H. J. BOOL. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Sept. 18S4. DE FREMERY, Weth. lo. Burgem. LSIDEN, 2 September. De lessen van den nieuwen cursus aan de Hoo- gere Burgerschool voor jongens alhier zijn heden met 143 leerlingen geopend, verdeeld als volgt: lste kl. 40, 2de kl. 36, 3de kl. 31, 4de kl. 21, 5de kl. 14 en 1 toehoorder. Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. M. J. Trompert, Arnhem; Pros, Delft; A. Kower en Bronusgeest, 's-Gravenhage; G. O. en Th. H. Snijders, 's-Gravenland; mej. C. Swart, Kra lingenJ. Yos De Wael, Leiden; Bronkhorst, Nij megen. - Briefkaarten: J. C. Poppen, Amsterdam; J. v. d. Velde, Leiden. Verzonden geweest naar Duitschland: Mad. Van Steyn-Ruys, Ems; E. G. Zimmerman, Offenbach a/d M. - EngelandHemmingson, Tunstall. - Ceylon: A. Frankhuizen (marinier 2de kl.), Ceylon. Tot wethouder der gemeente Leiderdorp is herbenoemd de heer J. D. Speet. Bij het hoofdonderwijzersexamen op 28, 29 en 30 Augustas te Amsterdam gehouden, zijn van de 16 candidaten 3 geslaagd, waaronder de heer Jacob Oosterhuis, onderwijzer te Rijnsburg. Bij het in de afgeloopen week te 's-Graven hage gehouden notariëel examen zijn geslaagd: voor het lste gedeelte, de heeren J. D. Bastert te Maarseveen, T. Boshuyer te Leeuwarden en H. L. Matthij8en te Helmond; voor het 2de gedeelte, de heeren J. H. Wildervanck De Blecourt te St.-Oeden- rode en W. C. J. M. Stokvis te 's-Hertogenbosch. Tot directeur van de gasfabriek te Goes is benoemd de heer H. De Liefde, volontair aan de gasfabriek te Hoorn. Men meldt nit Amsterdam: Nadat de heer Sickesz den minister van waterstaat had dank gezegd voor de bereidwilligheid om de bekroningen uit te reiken, hield Z. E. eene uitvoerige toespraak, ten betooge dat de waarde van het eeremetaal lag in de tastbare en blijvende uitspraak der jury. Hij oordeelde dat theorie en praktijk in den landbouw moeBten samengaan en uitte de beste wenschen voor het resultaat dezer tentoonstelling. De Fransche minister van landbouw, de Fransche gezant en de consul-generaal woonden de plechtig heid bij. De eerste bekroning is van Z. M. onzen Koning, namelijk een fraai gedreven schotel; voorts zjjn drie gouden medailles van den burgemeester van Amsterdam en de heeren Sickesz en Waldeck, benevens 6 zilveren van „la société des agriculteurs de Franca". Aan den hear Bauduin werd van het uit voerend comité eene zilveren bloemvaas vereerd. De prysuitdeeling duurde tot vier uren. Toen zij geëindigd was, dankte de heer Sickese den minister voor den moreelen steun, dien de tentoonstelling van de Regeeriog heeft genoten. Hij voegde daar een woord van dank aan de inzenders bij, uit wier Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AJ)VERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.06. Iadere regel meer f 0.17A.' Groolere letters mar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. midden niemand is opgestaan, om hierop bescheid te doen. De minister dankte, alrorens de plechtigheid te sluiten, het comité voor al hetgeen voor deo land bouw is gedaan en voegde daar een woord van sympathie aan den president en de leden van het comité bij. Veel vee is reeds vertrokken. Het seizoen der Fransche opera in Den Haag werd gisteravond geopend met de opvoering van „La Juive". Mevrouw LavilleFerminet behaalde een groot en welverdiend sncces en ontving na de aria in de 2de acte een bloemkorf en een ruiker. Over den fort tenor Manry zjjn de gevoelens ver deeld. De tweede tenor Valdy maakte gunstiger indruk. De bas Darthès bezit een zeer krachtig geluid, maar zingt niet fijn. De tweede chanteuse, madame Dnchateau, zingt met zeer voel gemak kelijkheid. Het corps der danseuses was talrijker dan vroeger. De orkest-directeur, de heer Granier, werd bij zijn optreden door het orkest met fanfares ont vangen. (D. v. JV.) De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks sohatkist op 30 Augustus jl. bedroog: bij de Nederlandsche Bank ƒ3,913,059,99 en bij de betaalmeesters 1,584,709.07, te zamen 5,497,769.06. De Amsterdamsche gemeentebegrooting voor 18S5 slnit in ontvangst en uitgaaf op 13,499,016, en bevat gewone inkomsten tot een bedrag van 7,776,013, buitengewone 5,723,003gewone uit gaven 7,775,513, buitengewone 5,723,503. „Holland wird end lie h ein Conservatorium besitzen, in Amsterdam namlich wird am 1. Sept. das Conservatorium für Musik der Maalsehappy tot Bevordering der Toonkunst erüffoet. Der Unterricht wird von den ersten Lehrkriiften Hollands ertheilt, und zwar von den Herren Franz Coenen, Director des Conservatoriums (Harmonielehre, Ensemblespiel); Joseph Cramer, C. Timmer (Violine); Henry Bos- mans (Yioloncell)Julius Eöntgen, de Panw (Piano forte); Messohaert (Sologesang); Dan. de Lange (Compositionslehre, Geschichte der Musik); de Pauw (Orgel). Das Conservatorium erhiilt anfangs eino stadtische Subvention von 1000 Galden." Aldus de „Signale". Dat Holland wat muzikaal onderwijs betreft, achterstaat bij Duitschland, was bekenddat echter de sinds lange jaren bestaande Muziekschool te Amsterdam eerst den lsten Sept. dezes jaars voor het eerst zou geopend worden, en bovendien de eerste inrichting van dien aard in ons vaderland is, mag als iets nienws beschouwd worden. De XlVde openbare uitvoering van het Neder- landsche GymnaBtiek-Verbond, die gehouden zal werden te 's-Hage op 7 Sept. a. s., ondervindt van de zijde der turners de meeste belangstelling. Onge veer 1000 leden hebben beloofd tegenwoordig te zijn, waarvan 750 aan de oefeningen znllen deelnemen. Dit moet te meer gewaardeerd worden, omdat hier geen kans is om bekroond te worden met goud of zilveralleen de tamers komen op in de overtui ging dat zij eene goede zaak bevorderende gym nastiek als element der opvoeding en weerbaarheid tot volkszaak te maken. Behalve de „Cercle Royal Grand Ducal d'escrime et de Gymnastique de Luxembourg", hebben 12 Belgische clubs zich aangemeld. De Spoorwegmaatschappijen in België en Neder- land hebben aan de deelnemers 50 pet. redactie verleend. Bij beschikking van den minister van marine wordt de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht W. C. Kimmjjscr beschouwd alsnog met 30 Juni jl. op zijn duartoo gedaan ver zoek, eervol te zijn ontslagen. De minister van bnitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag den 20sten Oct. a. s., en volgende dagen, aan het dep. van bnitenlandsche zaken een examen zal wor den gehouden ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling- consul, ten einde bij voorkomende gelegenheid, voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kun nen komen. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Sept. te Port-Said en zon den 2den Sept. de reis voortzettende „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Sept. Kaap St.-Vincentde „Limburg," van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. A. W. M. Yan Deventer, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot off. van gez. lste kl.- met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot inspec teurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen dr. J. N. Ramaer, geneesheer, en dr. H. Van Cappelle, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, met toekenning van eervol ontslag nit deze betrekking aan laatstgenoemde. Gemengd Nieuw». Tegen de jongens M. B., 13jaren ond, en R. S., 12 jaren ond, is proces-verbaal opge maakt, wegens het ontvreemden van eene tabaksdoos nit eene Bchuit. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Yan 25 tot 30 Ang. zijn alhier 7 bommen aange komen, te zamen met 1390 kantjes pekel-en 110,200 stnks steurharing, waarvan schipper D. v. d. Plas, reeder P. Haasnoot Nzn., voor de tweede reis in 26 dagen met 144 kantjes pekel- en 26,000 stnks steurharing. Er werd daarvoor besteed 12.85 per ton voor pekelharing van de eerste reis 9.25 a 11 per tonvoor Bteurharing 4 a 9.25 per 1000 stuks. In de laatste dagen werd veel pekelharing afgeleverd. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd: Adrianus Jacobus Heymans, leeftijd 24 jaren, geboren te Schiedam, laatstelijk stationschef te doorschoten; gestalte klein en gezet, haar blond en krullend, aankomend kneveltje, gun stig uiterlijk, nette kleeding met laag rond hoedje. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, dd. 29 Ang. jl. is rechtsingang met bevel van gevangenneming tegen hem verleend, ter zake van misbruik van vertronwen. De officier van jnstitie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhonding en opzending. De uitslag van den schaakwedstrijd van het Nederlandsche Schaakbond gehouden te Gonda, van 25 Augnetns tot gisteren, is aldus: Eerste klasse, lste prijs C. Messemaker te Gouda, 2de prijs C. E. A. Dupree te Rotterdam, 3deprijg L. Beuima te Winschoten, onderscheidenlijk met 8, 71/, en 7 punten. Tweede klasse, lste en 2de prijs gedeeld door C. Content te Amsterdam en J. A. Tinholt te Gonda, die ieder 5'/, ponten hadden, 3de prijs H. J. Wennekes te Gouda met 5 punten. Gedurende de maand Augustus wer-: den met de stoomtramlijn 's-GravenhageScheve- ningen ongeveer 251,500 passagiers vervoerd. Een behangersknecht, die bij den heer J. L. te 's-Hage een paar antieke beeldjes stal en deze voor 1 aan een uitdrager verkocht, die er weder p. m. 100 voor maakte, stond er gisteren voor de rechtbank terecht. In verband met den ge- ringen prijs, dien de man voor het gestolene maakte, eischte het O. M. zijne veroordeeling tot ééne maand celstraf. Over acht dagen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1