met opzet diefstal heeft begaan en ook gevangen heeft gezeten, om van haar verlost te worden. Na de beide minnaars beginnen te gelooven dat het mikpunt hunner liefde trouwen kan, is er een middel uitgedacht, om althans voorloopig aan deze geschie denis een eind te maken. De beide minnaars hebben door zekeren notarisklerk v. d. K. een contract laten opmaken, waarbij bepaald is dat wanneer Y. met de bewuste schoone trouwt, hij f 1000 aan S. moet uitkeeren. Wanneer S. tot het huwelijk over ging, moest hij f 300 aan Y. betalen. De slot bepaling van het contract is het meest curieus, dewijl bepaald is dat beiden f 25 boete verbeurea telken reis, wanneer een van beiden één woord tegen de dulcinea mocht spreken. De meest vriend schappelijke verhouding tusschen de beide minnaars is oorzaak dat het contract nauwkeurig wordt nage leefd en steeds door getuigen wordt gecontroleerd. Eene vergiftiging door zalm in een blik heeft onlangs plaats gehad te Wolver hampton. Eene moeder en een zoon overleden binnen een paar dagen ten govolge van de vergif tiging, terwijl eene jongere dochter die weinig van den zalm had gebruikt, omdat haar dien bitter 6maakte, er met het leven afkwam. De verschijnselen waren de gewone van dusdanige vergiftigingen, en ook het resultaat van het wetenschappelijk onderzoek naar het vergif zelf en zijn aard, was het gewone bij organische vergiften van deze soort (ptomaïnen en dergelijke), nl. negatief. Het verdict luidde, „dat de beide personen waren gestorven ten gevolge van vergif, dat bevat was in het zalmblik en zijn ontstaan had te danken aan ontleding (decompositie)." Die ontleding kan hebben plaats gehad, vóórdat de zalm in de bus kwam, óf nadat die daarin was gedaan. In het arsenaal te Woolwich heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een werkman was bezig met het vernietigen van bommen, die hij met een hamer stuk sloeg. Van die bommen is er een gevuld geweest. Eene hevige ontploffing was daarvan het gevolg. De werkman werd doodelijk getroffen. De stukken van den bom verspreidden zich door de aangrenzende vertrekken en richtten belangrijke schade aan. De daar aan den arbeid zijnde personen werden gelukkig niet getroffen. Omtrent den aanslag, die onlangs het leven van den overste der gendarmerie, Ka- taosky, te Odessa plaats vond, berichten de dag bladen dier stad de volgende bijzonderheden: Op den middag van 21 Augustus vervoegde Marie Kaljushny, de dochter van een koopman, zich ten huize van den overste, onder het voorwendsel dat zij hem een verzoek had te doen. Men verzocht haar het kabinet van den officier binnen te gaan, die haar uitnoodigde om tegenover hem aan eene schrijftafel plaats te nemen. Terwijl het meieje met hem sprak, haalde zij eerst met de rechterhand een zakdoek uit den zak en nam die in de linkerhand, waarop zij wederom in haar zak tastte en eensklaps een pistool op Katansky afschoot, waarbij zij op zijn gelaat mikte. Op hetzelfde oogenblik had de overste echter haar hand gegrepen en de kogel, die langs zijne slapen snorde, kwam in den muur terecht. Personen schoten toe, dio de moordenares ontwapenden; de zes-loops-revolver bleek geheel geladen te zijn. Over de oorzaken, die tot de daad aanleiding gaven, is nog niets bekend geworden; onmiddellijk na de arrestatie vond eene huiszoeking bij Marie Kaljushny plaats, bij welke gelegenheid verscheidene compromitteerende brieven en documenten gevonden moeten zijn. Naar men zegt, is de achttienjarige daderes vroeger verschillende malen met den overste in aanraking geweest. Naar uit St.-Petersburg bericht wordt, is Marie Kaljushny reeds in December 1882 in Odessa in arrest geweest, gelijktijdig met den beruchten Dega- jeff, in wiens woning zij, met een valschen pas, als keukenmeid verblijf hield; nsdatzij naar St.-Peters burg was vervoerd, werd zij op vrije voeten gesteld en keerde naar Odessa terug, waar zij sedert dien tijd woonde. Haar broeder Iwan werd onlaDgs te St.-Petersburg veroordeeld. BUITENLAJMD. Fraakrflk. In den Kabinetsraad is besloten aan den com mandant Millot, die ziek is, vergunning te geven uit Tonkin naar Frankrijk terug te keeren. Brière De Lisle is tot zijn opvolger benoemd. Omtrent den oorlog tusschen Frankrijk en China schijnt uit het laatste in een vorig nommer opgenomen telegram te blijken, dat admiraal Courbet weder andere instructiën heeft ontvangen, en zich met zijn eskader niet Noordwaarts, naar den Yan- Tse-Kiang en Nanking, maar Zuidwaarts naar Canton begeven zal. Is dit bericht juist, dan moet, volgens het „D. v. N.", de aanleiding gezocht worden in de ongeregeldheden, die voor eenige dagen onder de Chineesche bevolking te Canton plaats hadden, waarbij de veiligheid der aldaar verblijf houdende vreemdelingen ernstig werd bedreigd. Wel is Hon- kong niet ver verwijderd en ontbreekt het ook in Canton niet aan bescherming voor do Europeanen, maar de verantwoordelijkheid voor gewelddadig heden zou natuurlijk op Frankrijk rusten. De „Paris" opperde dezer dagen het denkbeeld, om door afstand van het (nog niet veroverde) For mosa, Japan als bondgenoot tegen China te werven, en sprak ook van de medewerking van Rusland, dat zijne oude vele met hot Hemelsche Rijk nog niet vergeten zou hebben. Deze laatsto gedachte vindt men in nog duidelijker vorm, in de Russische „Novoje Vremya." Yolgens dit blad zou Frankrijk, in geval van nood, niet slechts op den gewapenden bijstand van Rusland, maar ook op dien van Duitsch- land kunnen rekenen. „China moet, nu het eens den oorlog met eene Europeesche mogendheid heeft begonnen, verslagen worden, wat het ook kosten moge." Men betwijfelt zeer, of deze theorie door de regeeringen der bedoelde landen in praktijk zal worden gebracht. Het argument der „Novoje Yremya": „Frankrijk voert den oorlog in hot be lang van geheel Europa", komt bijzonder fantastisch voor. Zelfs do Franeche bladen onthouden zich van zulke machtspreuken. Dultsohland. Berlijn heeft, uit aanmerking van de plichten, aan neutrale mogendheden voorgeschreven, de Duit- sche regeering het overbrengen der Chineesche pant serschepen van Kiel naar Swinemunde gelast. De schepen worden thans te Kiel onttakeld. Evenzoo blijft, wogens de neutraliteit van Duitschland, het vertrek achterwege van de Duitsche zeeofficieren, die, gelijk dezer dagen werd gemeld, door China reeds vroeger in dienst waren genomen. Toch ver- oischt bevestiging het bericht van de „Kölnische Zeitung", als zou verleden jaar tusschen Frankrijk en Duitschland eene overeenkomst zijn getroffen, volgens welke de Frausche macht in China de Duitsche belangen aldaar zou vertegenwoordigen, overal waar geene Duitsche schepen aanwezig zijn. Integendeel wordt gemeld dat bij eene overeenkomst van dien aard alle zeemogendheden zich hebben verbonden tot bescherming van alle vreedzame Europeanen in China. De Duitsche vloot zal waarschijnlijk omstreeks half September nabij Zoppot manoeuvres houden, in verband met de oefeningen der troepen. Het doel daarvan zou zijn, moer ervaring in den aanval en de verdediging der kusten te verkrijgen. Belffië. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft Zaterdag de nieuwe schoolwet aangenomen met 80 tegen 49 stemmen en 2 onthoudingen. Het einde der vergadering was zeer onstuimig. Er ontstond eene hevige woordenwisseling tusschen de heeren Van der Smissen en Frète-Orban. De politie was op straat zeer talrijk, doch alles is kalm afgeloopen. De manifestatie te Brussel heeft gisteren plaats gehad; zij was ontzagwekkend. Reeds 's morgens vroeg was de stad in feestdos. Aan alle stations was eene dichte volksmenigte verzameld om de delegatiën te ontvangen, die van alle kanten uit de provincie kwamen. Den vorigen dag reeds had ieder genootschap van de Federatie der liberale vereeni- ging te Brussel eene kennisgeving ontvangen, waarin het programma van den stoet, de bijeenkomst, orde van den marsch en marschroute waren vermeld. Verschillende bepalingen van orde, o. a. dat geen andere banieren of opschriften zouden worden toe gelaten, dan die rechtstreeks op de schoolwet en de kamerontbinding betrekking hadden, waren uit gevaardigd en daarin opgenomen. De gezelschappen kwamen zich dus in goede orde groepeeren en kort na tweeën begon de optocht. Het comité van de Federatie stelde zich aan bet hoofd en men doorliep de volgende straten: Rue Neuve, Place de la Monnaie, rue des Frippiers, Marché-aux-Herbes, ruo de la Madeleine, Montagne de la Cour, Place Royale, rue Bréderode, Place du Tróne, Place des Palais, rue Royale, Boulevard Botanique, Boulovard de la Senne, Place De Brouckere, waar de ontbinding van den stoet plaats zou hebben. Do president overhandigde aan het paleis des koning8 het adres, waarin verzocht wordt dat Z. M. aan de nieuwe schoolwet zijne goedkeuring onthoude. [Zie verder de telegrammen.] Telegrammen. LONDEN, 31 Augustus. "Wolseley en Northbrook hebben hedennamiddag Londen verlaten om over Weenen en Triest naar Alexandrië te gaan, waar zij waarschijnlijk Zaterdag zullen aankomen. BRUSSEL, 31 Augustus. (Eerste TelDo liberale manifestatie heefc zich tegen halfdrie in den na middag op weg begeven. Het weer is somber, zonder regen. De stoet heeft indrukwekkende, geduchte afmetingen. Er is veel geestdrift, maar de orde is volmaakt {Tweede Tel) 's Namiddags halfvier. Het hoofd van den stoet is reeds voor het gebouw van het departement, terwijl de staart nog bij het punt van uitgang is. Eene ontzaglijke menigte is op de been. Er heerscht algebeele kalmte. {Derde Tel.) Vijf uren. Na een adres aan het paleis te hebben overgereikt, heeft de manifestatie zich verstrooid. Do orde is niet gestoord. Men schat het cijfer van hen die aan do manifestatie deelna men op 90,000. Voor de ministeriën werd geen kreet gehoord. Voor hot paleis daverde de lucht van het „Leve de koning!" BRUSSEL, 31 Augustus. {Part. Tel. ADe libe rale demonstratie is volkomen geslaagd. Zij muntte uit door eene waardige houding. 50,000 personen namen er deel aan. De oud-ministers Gratry en Graux, de burgemeester Buis, het Kamerlid Bouvier werden luide toegejuicht. Daar koning Leopold afwezig was, werd de petitie ten paleize afgegeven. De geestdrift was onbeschrijfelijk. Geen eDkel onaan genaam incident had plaats. De burgergarde was onder de wapens, maar kon geheel werkeloos blijven. Met ruim duizend vaandels en standaarden was de optocht opgeluisterd, die 2i/1 uur noodig had om te defileeren. Alle deelen des lands waren vertegen woordigd door hunne afgevaardigden. Af en toe viel eene regenbui. De stoet loste zich bij aankomst op den Boulovard Botanique van zelf op, zonder dat herhaling van de kennisgeving, door het gemeente bestuur Zaterdag afgekondigd, noodig was. PARIJS, 1 September. Volgens een depeche aan „Havas" uit Hongkong van 31 Augustus, vreest de onderkoning van Canton dat de Franschen de Boca-forten zullen aanvallen. De Fransche ambte naren der douane hebben Canton verlaten. Eene officiëole proclamatie stelt een prijs op het hoofd van iederen Franschman. Een Fransch oorlogsschip is te Hongkong aangekomen om de FraDsche koop vaardijvloot te beschermen. CAIRO, 1 September. Er zijn te Dongola brieven van Gordon ontvangen, die tot 15 Juni loopen. Daarin wordt gezegd dat Khartoem het nog vier maanden zal kunnen uithouden. N1EUW-YORK, 1 September. Zaterdag-avond hadden ernstige ongeregeldheden plaats onder de mijnwerkers, die in het kolendistrict den arbeid hadden gestaakt. Naar Valle Hocking, in Ohio, zijn troepen gezonden. De gouverneur van Ohio is naar het tooneel der onlusten vertrokken en zal heden de oproerlingen op wettelijke wjjze sommeeren om uiteen te gaan. LEIDEN, 1 September. De verwachting voor morgen isbuiig weer. Gedurende de maand Augustus zijn per Leid- schen paardenspoor 30,247 personen vervoerd. Om te doen wat in zijn vermogen is ter weg neming der gevolgen van de bedroevende omstan digheid, dat tegenwoordig in regeeriogskringen meer aan dynastieke belangen dan aan volksbelangen gedacht wordt, althans aan de verbeteringen, die ten behoeve van de volksrechten in de Grondwet noodig zijn, geene krachtige ondersteuning ten deel valt, heeft de heer Van Houten, van zijne bevoegd heid gebruik gemaakt om een voorstel van grond wetsherziening bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Het eerste doel, hetwelk de voorsteller door de voorgestelde wijziging der Grondwet wenscht to bereiken, is de wegneming van de staatkundige en economische bevoorrechting, welke thans aan het bezit van kapitaal en grond wordt verleend. Herinnerende dat de Grondwet het volkslichaam door den census in twee zeer ongelijke deelen splitst en aan het kleinste alle staatkundige macht geeft, meeDt de heer v. H. dat deze ongerijmde splitsing moet vervallen. Dit is z. i. een volstrekte eisch van het rechtsbewustzijn onzer dagen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2