LEIDSCH tfflfe DAGBLAD. Tweede Blad. N#. 7527. baandag 1 September. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT l ▼•or Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Officiëele Kentiisgrevïr»g,en. Vergadering vcu den Gemeenteraad van Lelden op Dinsdag 2 September 1884, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling i 1°. Benoeming van een Weihouder. 2°. Idem van leden in de vaste commissiën, als: a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ont werpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, betreffende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den Voorzitter. d. Twee leden van de Commissie van Fabricage. 8°. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van Zetters. (130) 4°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1884, van het Ger. Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwen huis. (129). 5°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1884. (Schrijfloonen) (126) 6°. Verdeeling van den Raad in sectiën. 7°. Rekening van de Karner van Koophandel en Fabrieken over 1883. (106) 8°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (109) Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste ali nea, der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), de be grooting der plaatselijke inkomsten en uilgaven voor den diehst 1885 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden neder- gelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en "Wethouders voornoemd Leiden, DE FREMERY, weth. lo.Burgem. 28 Aug. 1884- E. KIST, Secretaris. BUITENLAMP. IPircisaïjcr'tfjyL. De „Agonce Havas" meldt uit ShaDghai onder dagteekeniDg van gisterenMen verzekert dat de Franscho vloot hedenmorgen de rivier de Min heeft verlaten. De bestemming is onbekend; wellicht zal zij zich naar Yantse-Kiang begeven. De „Tiraea" bevat eene depeche uit Foo-Chow, moldende dat de vreemdelingen zioh rustig houden en de Chinoezen in de stad vriendschappelijk gezind schijnen. De Fransche vloot heeft gisteren de kam pementen en aardewerken nabij Kin-Paï gebombar deerd. Men vermoedt dat er eene beweging in de richting van Formosa op handen is. De hygiënische commissie der Academie van Geneeskunde, belast met een onderzoek naar de tot wering dor cholera dienstige maatregelen, heoft fioor den heer Brouardel rapport uitgebracht. Daaruit blijkt dat naar het oordeel der commissie eene onverwijlde officiëele enquête wenschelijk zou zijn, zonder oece van te voren aangenome meeoing, ten einde de waarschijnlijke oorzaken der cholera-epide- miëen te leeren kennen. Voorts wenscht de commissie het drinkwater onder toezicht van plaatselijke ge- zondheids-comité's te stellen en alle bescheiden be treffende don gezondheidstoestand van elke gemeente te verzamelen. Dringend noodig keurde zij de be noeming eener commissie, welke alles wat mot de cholera in betrekking stond zou moeten verzamelen. - Deze laatste commissie is dan ook terstond door de Academie bij stemming benoemd, waarin o. a. de heer Pasteur plaat9 heoft gekregen. De vier-en-tachtigjarige Gaérin heeft bij deze gelegenheid eene heftige rede gehouden, ten betooge dat de cholera niet ingevoerd, maar in het land zelf ontstaan was; dat het onderscheid tussohen inheemsohe en Aziatische cholera eene inbeelding was, enz. Er is thans uitspraak gedaan in de zaak van de „Bank van Lyon en der Loire", welker directeuren, o. a. de president, de voormalige afge vaardigde en vice-minister Savary, terechtstonden wegens onder do strafwet vallende overtredingen der bepalingen op de vennootschappen. Savary is veroordeeld tot vijfjaren gevangenisstraf, twee boeten, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. e'k van f 10,000 fr., en 10 jaar schorsing in zijne burgerschapsrechten. De directeur Zielinski heeft 5 maanden gevangenisstraf en 8000 fr. boete; do o ider-directeur Bellantan 4 maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete enz. Savary is voortvlacbtig. De bovengenoemde Bank is gelijktijdig met de befaamde „Union Générale" te Parijs gefailleerd eu naar het schijnt hebben voornamelijk do wed ijverende speculatiën der twee instellingen beiden te gronde gericht. Duitschland. De voornaamste handelsfirma's te Hamburg hebben de Kamer van Koophandel verzocht zich tot prins Von Bismarck te wenden, ten einde hem te ver zoeken etappen te doen bij de Franscho regeoring om haar to bewegen geen verdere, voor den handel opengestelde havens van Foo-Chow en Ke-Lung te blokkeeren, wegens de groote Dniteche belangen, die daarmede gemoeid zouden zijn. Het bezoek van Dö Courcel, Fransch gezant te Berlijn, aan v. Bismarck te Varzin gebracht, houdt de gehoele pers bozig. Aan commentaren ontbreekt het niet. Volgens de „Kreuzzeitung" zon het hier niet te doen zijn om Duitschland3 bemiddeling in to roepen tegenover Chine, maar wel om v. Bismarck ia te lichten Dopen3 Frankrijks plannen in China, in verband mot do belangen van den Dnitschen bandel in die wateren. Sommige bladen vestigen er do aandacht op, dat de vestigiog van Duïtsche koloniën aan de Westkust van Afrika aan den wetgever nieuwe stof tot arbeid geven zal. Er zal b. v. naar aanleiding van art. 2 der Constitutie eene wet noodig zijn, waardoor de koloniën tot deelen van het Duitsche Rijk verklaard worden. Verder bohooron er wette lijke voorschriften te bestaan over de wijze, waarop hot bestuur der koloniën behoort te worden inge richt, en moet de verhouding der kolonisten tot het moederland, b, v. wat de rechtspraak betreft, ge regeld worden. De bladen vertrouwen, dat in den Bondsraad en den Rijksdag spoedig daarop betrek king hebbende ontwerpen zullen worden ingediend. De bemanning der beide gepantserde Chinee- sche schepel te Kiel is afgemonsterd. Do comman dant en de officieren zijn naar China vertrokken. België. In de Kamer van Vertegenwoordigers heeft de minister van koophandel een wetsontwerp aange boden, waarbij tot 1 Jan 1885 eene surtaxe op de vreemde suikers wordt gelegd. De beer Malou, chef van het Kabinet, heeft tot het „Journal de Bruxellos" een brief gericht, waarin bij verklaart dat zijn gezondheidstoestand goed is, en hij alleon aan eene verzwikking van den voet lijdt. Hij hoopte heden de zitting der Kamer bij te wonen. Ten gevolge vau de tusschonkomst der regC8- riDg bij de aanleggors der katholieke contra-demon stratie, is van het plan voor morgen, Zondag, af gezien, ten einde elke botsing met de liberalen te vermijden. Zij zal nu op 7 September plaats hebben, onder dezelfde voorwaarden cn met dezolfde privi leges, als de liberale manifestatie op morgen geniet. Te Gent zal Maandag-avond eene groote mee ting gehouden worden tegen de nieuwe schoolwet. De heer Nothomb heeft in een brief aan de „Etoile beige" tegen haar bericht omtrent Eugène 't Kint de Iboodenbceko, deü ex-kassier der Ban que de Beigiqae, geprotesteerd. Hij verklaart ten stel ligste, dat door hem geen enkele stap ten gunste zijner vrijlating is gedaan, dat 't Kint ook geens zins op vrije voeten gesteld is, en dat hij per soonlijk don ontrouwen kassier niet kent noch ooit gekend heeft. De „Etoile" vorzekert dat aij het bericht nit den mond van een dor politieke vrienden van den heer Nothomb vernomen heeft; de heer PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Nothomb vraagt diens naam te vernemen, maar tot dusver is dit verzoek niet ingewilligd en zonder verlof van haar zegsman zal de „Etoile" dit ook wel niet doen. Groot-Britannië. Volgens uit Lima ontvangen berichten is generaal Cacëres Woensdag Lima binnengerukt aan het hoofd van negen en negentig ruiters, gevolgd door eene groote volksmenigte. Zjjne aanhangers begonnen daarop te vnren en doodden ongeveer 150 personen. Cacères werd ten slotte teruggedreven door de regeeringstroepeD, die 300 persoüen gevangen namen; hjj zelf ontkwam. Hij zegt 1300 man geregelde troepen onder zich te hebben. Een nieuwe aanval op Lima wordt verwacht. Van de 40,000 pd. st. die voor Parnell wer den bijeengebracht, kwam 28,650 uit Ierland, 5745 uit Amerika, 2200 uit Australië en 1900 uit Engeland. Do „Times"-correspondent te Konstantinopel meldt, op gezag van een uit Teheran gekomen rei ziger, dat de beweging in Soedan eene groote be langstelling verwekt onder alle raDgen en standen in Perzië. Ia de hoofdstad van dit land zag hij een document, dat eene proclamatie van den Mahdi be- teekende. Sommige der hoogste geestelijken in Perzië twijfelen of de leider der beweging in Soedan werke lijk is wat hij beweert te zijn, dewijl hij nog niet al de kenteekenen vertoond heeft, die van den waren Mahdi verwacht moeten worden, en daartoe behoort eene volkomene overwinning op al zijne vijanden. Daarom schorten zij hun oordeel op. PortugaL Een eenigszin8 mythisch vorst wordt nu plotseling door de Portugeesche bladen op hot tooneel ge bracht. Het is do koning van Congo, niet een der negen koningen die te Boma het tractaat met Stanley sloten, maar een boven die allen verhevene, die te San-Salvador resideert en nu gezanten naar Boma gezonden zou hebben om in naam zijner suzerei- niteit tegen de geldigheid van dit tractaat te pro- testeersn. De gezanten zouden - altoos volgens de Portugeesche bladen - beweron dat de hoofden geen recht hadden eenig gebied af te staaD, maar „de traaitioneelo souveroiniteit van den koning van Por tugal" moesten erkennen. Deze koning van Congo doet zeer te rechter tijd iets van zjjne suzereiniteit vernemen; de Portugeesche regeering heeft zich gehaast een protest te laten opmaken, gedateerd 16 Juni, waarvan naar Lissabon en Brussel, den zetel der „Association Internationale Africaine", afschriften gezonden zjn. Transvaal. De Volksraad is 4 Aug. geopend, lö de redo van den president werd niets anders gezegd omtrent de zending der deputatie, dan dat bijzondere aan dacht moet worden gewijd aan gewichtige zaken die in do vorige zitting onafgehandeld bleven. In zake de goudvelden had de regeeriDg niet verno men dat er betaalbare alluviale delverijen bestaan, maar wel dat er rijke goudhoudende riffen zijn, en dat er wel binnenkort alluviaal goud zal worden ontdekt. Er zal weldra eene bevoegde commissie worden aangesteld om naar de goudvelden onder zoek te doen cn haar rapport zal aan den Volks raad worden voorgelegd. Er is eene groote en in vloedrijke memorie ontvangen, waarin verzocht wordt de goudvelden voor het publiek open te stellen. Binnen weinige dagen zal een begin ge maakt worden met het opmeten van den spoorweg van het Portugeesche grondgebied naar de plaats Hooge Veld, van den heer G. S. Maré, waardoor het overige gedeelte naar Pretoria zal worden vol tooid. De geldelijke bijstand van don plaatselijken Standard-Bank werd met dank erkend. De Volks raad zou 5 Aug. zijn werk voortzetten en dan d& discussie over de conventie hervatten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1