sRcfaa Nu men er eene gondel heeft uit "Venetië met eene Venetiaansche bemanning, znllen de paleizen en het blauw gekleurde water en de heerlijke tempe ratuur wellicht ook worden geïmporteerd, en dan blijven do minnaars, die met een guitaar heur Dul cinea ergens aan een burgwal per gondel eene serenade gaan brengen, zeker niet uit. Naar men meent te weten moet A. J. H., de zich „verwijderd" hebbende chef van'den IJsel- Btoomtram te Voorschoton, zich te Parijs bevinden. Hij heeft een brief geschreven van daar uit naar G. K., een boer, bij wien bij in den ko3t was(!), en in dien brief moet hij zijn adres opgegeven hebben. Dat schrijven zou evenwel niet aan 't adres zijn be zorgd, maar in handen der politie gesteld, die reeds onderzoek naar hem had gedaan en van gedachte ■was dat zij hem in Amerika moest zoeken. Ter waarschuwing bij het gebruik van petroleum-kooktoestellen diene het volgende: Gis termorgen stond ten huize van een ingezetene te Amsterdam op een brandend petroleumtoestel een ketel water te koken. De ketel wos te veel gevuld en de deksel gesloten, zoodat het kokend water uit de tuit guste en gedeeltelijk in het toestel stortte. Hierop schijnt niet gelet te zijn, tot plotseling het geheele ding in brand vloog. Gelukkig stond het geïsoleerd op eon groot ijzeren blad roet verheven rand en kon de vlam door het overwerpen van een natten wollen doek dadelijk gebluscht worden. De oor zaak van het ongeval was blijkbaar te zoeken in het Btorten van het kokende water in het toestel en verder op het reservoir, waardoor de petroleum hierin genoegzaam heet werd om ontvlambare gassen te ontwikkelen. Overkoken is steeds onaangenaam; boven petro leum is het gevaarlijk. Voor de betrekking van boekhouder aan 's Rijks krankzinnigengesticht te Medomblik op eene jaarwedde van f 1000, hebben zich 135 personen aangemeld. De vermoedelijke moordenaar van den paardenkoopman P. te Assenraai, gemeente Maas- niel (Limburg), de herbergier T., zwager van den verslagene, sedert Juni in preventieve gevangen schap, is bij gebrek aan bewijzen in vrijheid gestold. De ongeregeldheden onder do be- volking van de gevangenis voor jeugdige misdadigers „de Kruisberg" bij Doetinchem, schijnen toege schreven to moeten worden aan zekeren geest van verzet, in de laatste weken onder de jongelingen ontstaan. Toen de ter hulpe ontboden troepen aankwamen, werden zij, op verzoek van den commandant der gevangenis, de hoer Salomon, op het voorplein op gesteld, en de verschillendo klassen der gevangenen allen tegenover do gewapende macht vereeüigd. De commandant sprak de jeugdige veroordeelden op zeer ernstige wijze aan en wees hon op het misdadig verzot, door onkelen hunner in de laatste dagen gepleegd. Hij bracht hun onder het oog dat, indien zij nu trachtten te ontvluchten, zij hun eigen dood zochten, daar het geheele gebouw door schild wachten met geladen geweren zou worden omringd, met het bevel den eersten den besten vluchteling neer te schieten. Vervolgons werden de klassen naar de slaapzalen gebracht, en allen gedroegen zich verder ordelijk. Te Palemig bij Heerlen (Limburg) heefc een 80-jarig man, na ruim zes jaron volslagen blind te zijn geweest, eensklaps het gebruik zijner oogen teruggekregen. De eerste Nationale Bank te Albion, in Nieuw-York, heeft vóór eenige dagen hare be talingen gestaakt. De president, Warner, was ver dwenen, do kelders gesloten latende. Na drie dagen zwaren arbeid slaagde men er in, die open te breken, doch er werd niets gevonden. Zelfs de trommels van particulieren, welke er bewaard werden, waren leeg. Warner was beheerder van een vermogen, dat op ongeveer 2 millioon dollars geschat werd en ook dit moet hij geheel hebben zoek gemaakt. Er is een bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd. Zondag-avond moet hij teSt.-Catha- rine, in Canada, gezien zijn. Te Scutari is oen daglooner gestor- ven in den ouderdom vau 125 jaren. Hij zag 12 sultans elkander opvolgen. - In Dauphiné stierf onlangs eene boerin die don eerbieöwaardigen leeftijd van 120 jaren had bereikt. Er zijn in don laatstentijdinRus- land weer verscheidene diefstallen en moorden gepleegd, vermoedelijk door de Nihilisten, die weer gebrek aan geld schijnen te hebben. Te Astrakan werd de kas van het adellijk ondersteuningsfonds leeggestolen en wel op eene bijzonder listige manier. De dief kwam er nl. ah keizerlijk beambte, om de kas te inspecteeren. ITij legde verscheidene docu menten over teu bewijze van zijne opdracht, en raeu gaf hem zonder bodonkon den sleutel. Msar na zijn vertrek bleek het, dat die stukken valech waren geweest. Uit do kas was al het geld 30,000 roebel verdwenen en er lag een papier in met het opschrift„op last van het uitvoerend comité." Bij Gadjalsch, in het gouv. Pnltawa, werd een postwagen geplunderd door vier roovers, die don koetsier vermoordden. De conducteur wist te ont komen. Een der roovers is gevat. Hij is een vluch teling uit Siberië; do man weigert zijne medeplich tigen te noemen. Te Saratow is eene zeer rijke dame, mevrouw Puschk'ma, vermoord eu boroofd, ook al, volgens een bij haar gevonden papier, „op last van het uitvoerend comité". Hier werd de rijkste buit bo- haaldmen spookt van 400,000 roebel. Yan de dieven is nog geon spoor ontdekt. BlOJLODJIdBIN. BATAVIA, 21—25 Juli. (Nederlandsche mail). De radjah van Boenoet (Wester-afdeoling van Borneo) Pangaran Adipatti Mangkoo Negara is door de regeering vau hot eiland Borneo verbannen eo als verblijfplaats is hem aangewezen do hoofd plaats Poorworedjo (Bagelen), terwijl hem voor zija levensonderhoud 25 's maands is toegekend. Deze verbanning is de straf voor het wreedaardig doen vermoorden van eea aantal vreedzame Beki- tandajaks. Op een residentiebureau ergens op Java is een klerk werkzaam, die bij tusse'ienpoozen lijdende is aan maanziekte. Hij doet niemand kwaad, maar dan is hij onuitstaanbaar verwaaQd, behandelt zijne meerderen zeer uit de hoogte en geeft bevelen uit in stede van bevelen te ontvangen. Opmerkelijk is het dat deze verschijnselen zich bij dieu klerk alleen openbaren met nieuwe en volle maan. Iu de „Penang Times" van den 16den dezer lezen wij: Met de „Leila", die heden van Atjeh gearriveerd is, hebben wij berichten ontvangen, mel dende dat de Atjehncezen met betrekking tot de Eogelsche interventie in de „Nisero"-zaak moeten hebben verklaard, dat voor het geval de Engelschon zich met de Nederlanders vercenigden om tigen de Atjehneezen oorlog te voeren, deze zich tot het uiterste zouden verdedigen, maar dat zoo de Engel schon alleen kwameD, al ware het ook vijandelijk, de Atjehneezen zich niet alleen zouden onderwerpen maar ook hun land aan de natie zouden afstaan. Naar wij vernemen is op den 2den Juli jl. zeeroof gepleegd op eene prauw Tjemplon, thuis behoorende te Soemenap. Genoemde prauw was op hare terugreis van Soerabaia naar Soemenap en be vond zich op de hoogte van de dessa Kadoengdoeog (Madura). Do zeeroovers waren Madureezen en hebben zich behalve van kleeding6tukken en eenige handelsartike len meestergemaakt van eene som gelds ten bedrage van pl. m. f 250. Java-Bode Uit Bondowoso schrijft men het volgende Van 13 tot 16 Juli is een zware voldslag geleverd tusschon tabakkers van Djember. Eene der oudere ondernemingen is de overige kleine staatjes aan- gesrallen en heeft deze, hoewel er geen gesneu velden zjjn, met zwaar verlies geslagen. Het grootste gevecht had op sawahterrein plaats. De troepeD zjjn zwaar vermoeid en volgens do laatste berichten schijnt de vijand zeer onrustig, (Loc.) Door den gonverncur-geDeraal van Ned.-lndië zijn do vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lauds dieost de hulponderwijzeres aan de op. 2de lag. echool tc Batavia M. E. F. Van Seters, geboren HagemaD. Eervol uit 's lands dienst, de zoutverkooppakhuismeester te Tjitjaleogka (Preanger RrgP. Smits. Op verzoek eervol uit 's lands dienst de gewezen hulponder- wijzeres bij het op. lager oud. voor Eur. en met dezeu gelijk- gesteldcn A. C. Kroou, geboren Scheltema. Eervol uit 2ijne betrekking, de sectie-opzichler 2de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java F. A. De La Croix. Belast: Met dc waarnemiDg der betrekking van referendaris bij het dep. van ond ceredienst en Dijv. de hoofdambtenaar op noD-act. li. L. Frank, laatstelijk eersie gouvernements-sccretaris. Met de waaro. v. d. civiel geneesk. dienst en het cpzicht over de vaccine in de afd. Griïsec, eu tijdelyk rnet die iu de afd. Sidaioe en LamoDgan de civ. geneesheer te Toeban P. \V. J. Van den Broek en zulks met eerv. ootb. va* de verdere waam. v. d. civiel geneesk. dienst co het opzicht over de vacc. in de afd. Toeban (Rembang.) Ontheven: Op verzoek eervol van de waam. v. d. civiel geneesk. dieost en het opzicht over de vaccine in de afd. Grhsee Sedajoe Lamongan (Soerabaia) J. K. Van Hasstert. Benoemd: Tot res. van Baoj'ocmas, mr. L. J. Slclleger; tot as9 -res. van An$er (Bantam) tevens vendumeester aldaar, J. II. IJ. Gobtels; tot waterschout te Batavia II. J. Luiks, aatslehjk schout vau Ncirs, afd. Bandn, res. Amboina, en zulks met intrekking van het hem, w. 15-j'arigen onafgebroken dienst in deze gc.vesten verleeod 2-jarig verlof n. Europa. Bij de plaatselijke schoolcommissie te Scerakarta, tot lid, Th. Van Dissel, secretaris der residentie Soerakarta. Toegevoegd: Aan deo contr. van Cheribon, de ambtenaal* voor den burgerlijken dienst W. J. F. Vermeulen. Geplaatst: Te Ngantang. afd. Malang, de adsp.-contro leur F. A. Brouwer. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Eu opa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. A. W. Broers Van Dort en aan den 2den loit. der icf. A. De Leur. Benoemd: Tot 2Jen luit. bij het wapen der iof. de ser geanten van dat wapen J. J. B. Taooy, E. IC. Van der Ven, A. A. C. Strandes, D. M. Vis, F. W. J. Kuypers, L. Gout, H. Kist, B. Looman, J. B. E. Rolufs, R. B. M. Ds Wijs, B. Van Hengel, J. La Gordt Dillie en P. Hiotze; tot 2deu luit.-kwartierm. bij de mil. adm. de sergeanten der inf. M. Ver voort en G-. G. LioD. Bevorderd: Bij het wapen dar infanterie, tot lait.-kol. de majoor J. H. Boellaardtot majoor de kapt. J. F. Sachse. Geplaatst: De ritmeester J. A. Brass te Batavia; de luit-kol. der iuf. II. K. F. Van Teyn als plaatselijk commandant te Kotta-Rndja. Overgeplaatst: De ritmeester J. A. W. Oxeoaar naar Salatiga; de oflïi. van gez. 2de kl. J. Kleinenbammans naar Samarang en J G. Kronouer bij dea geneesk. dienst der Zolder en Ooster8fJeeliDg vau Borneo; de luit.-kol. der inf. J. II. A. Yssel Dc Schepper als plaatselijk commandant te Batavia, en de kapt. der inf. P. Van den Blijk bij het 18de bat. te Buitenzorg. V ergnnd: Aan den van het le^er in Nederland bij dat in Ned.-lndië gedetacheerden 6edert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der genie J. Grootenhuis na 1 Aug. a. s. naar Nederland terug tc keeren. TT 2 s& vaa Ka e aa. KOPENHAGEN, 29 Aug. Ia de plaats van den heer Skeel, om gezondheidsredenen afgetreden, is de opper-presidont to Kopenhagen, de heerFinsen, tot minister van binnenlandsche zaken benoemd. ROME, 29 Ang. Volgens hier ontvangen bericht zija gisteren op verschillende punten van Italië 59 personen aan de cholera overleden. PARIJS, 30 Augustus. Eene depeche van Courbot van Pio-aigu (het Sharp Peak der zeelieden, aan den ingang van de rivier de Min) van 29 Augustus meldt dat do operatiëa met volkomen succes ten einde gebracht zijn. Al de batterijen aan de rivier do Min zjjn ver nield. Al de schepen hebben do rivier verlaten en zijn heden te Mautson aangekomen. De verliezen der Franschen bedragen 10 dooden en 41 gekwetsten. SHANGHAI, 30 Augustus. Het Franscho eskador hoeft den mond der Min-rivier verlaten, naar men verzekert met bestemming naar Canton; maar daaromtrent is niets mot zekerheid bekend. De Chineesche militaire bevelhebbers hebben kei zerlijke bevelen ontvangen, om alle Franscbe corlogs- of koopvaardijschepen aan te vallen, welke de havens, bij verdrag voor de vrecmdelingn geopend, verlaten of binnenkomen. Do Fransche koopvaardijschepen welke zich daar thans bevinden, hebben aanzegging ontvangen om onmiddellijk te vertrekken. BRUSSEL, 30 Augustus. Eere bekendmaking van den burgemeester verbiedt tegen morgen, in overeenstemming met de wet, alle optochteu voor welke door den burgemeester geeu toestemming verleend is. Na de liberale manifestatie zal geone vereeniging van personen meer mogen rondtrekken. LEIDEN, 30 Augustus. Bij het opgraven van do Garenmarkt, tot het leggen van een dniker van den 6ingel naar de fabriek der firma Le Poole, zijn bij de Raara- stoeg nog de fondamenten gevonden van de Oos- torlingpoort, welke enkele eeuwen geleden daar ter plaatse gestaan heefr. Gelijk enkelen misschien weten, was do tegen woordige Garenmarkt vroeger eene gracht, welke lator gedempt en bij voorkeur do woonplaats werd van de Oosterlingen, die er deu tak van fabricage en den handel uitoefenden waarnaar de straat tegen woordig nog heet en waarin vroeger aldaar ook markt werd gehouden. Vandaar de naam van Garen markt. De aangrenzende omtrek was indertijd boven dien eene opene vlakte, welke tot z. g. raaraland werd gebruikt. De herinnering hieraan wordt nog door den naam van de Raamsteeg levendig gehouden. De Garenmarkt zeWo heette vroeger Oosterlingplaats, hetwelk op een der straatnaambordjes Dog wordt aangeduid. De wedrennen te Clingendaal werden heden op een enkel regenbuitje na, door tamelijk droog weder begunstigd, maar het publiek ontbrak in het begin zoo goed als geheel; later werd dit iets beter. Do muziek der jagers verbrak een weinig bet eenzame schouwspel. Een aardig tafereeltje boden do duinen aan, waar niet-betalendo focsckouwero een fraai gezicht badion. Rumoerig va-en aliean de bookmakers,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2