LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7523. Woensdag 27 Augustus. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per S maanden1.10. Franco per post.e 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt ▼an 16 regels 1.05. Iadere regel meer 0.174.' Grootere letters naar plaatirnimte. Voor het ia ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum' verschijnende num mers gratis. Officiëele Kennisgeyingen. Kostelooze vaccinatie en rcvaccinatic. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kosteloos,c vaccinatie en revac- cinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1S84. E. KIST, Secretaris. L&ÏÏÖENJ, 2G Augustas. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indiö en Padang, door mid del van het stoomschip „Limburg", waarvan de laatste bijlichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag deu 30sten Aug. a. s., des morgeus te halfacht. Tea postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. Met 1 October a. s. zal van de Kweekschool voor Zeevaart alhier ongeveer een 80-tal jongens naar elk der opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van "Wassenaer" worden overgeplaatst. De te Benthuizen aan de huizen gehondene collecte ten behoeve van do scholen met den bijbel heeft opgebracht f 56.44. Iu do plaats van den stationschef H. der IJselstoomtrammaatschappij te Voorschoten, die zich van zijn post heeft „verwijderd", is voorloopig be noemd do heer Sevenhuysen. De heer A. Outshoorn te Woubrugge is be noemd tot onderwijzer te Beusichem. Voor het in de afgeloopen week gehouden notarieel examen zijn geslaagd voor het eerste ge deelte de heeren: A. G. Francken te Eist, J. Van der Meulen te Harlingen, O. M. F. Hoffmans te Helden, W. Ferwerde te Franeker eu A. P. For- tanier te Zaandam; het 2de gedeelte de heeren: F. Paul, C. M. A. Arnold en G. C. Lelez, allen te Steenwijk, G. J. M. Van der Kun te's-IIage, A. D. M. Post Uiterweer te Delft, J. Do Boer te Dor drecht en M. Reepmaker to Breukelenhet 3de gedeelte de hoeren: A. L. A. Van Meerwijk te 's-Bosch, mr. H. J. Van Lulofs Chrubgrove te Zutfeu, A. H. J. Russel te Geleen, D. Tor Haar te Nijmegen, A. F. W. J. L. Hessel to Heeren veen, P. A. J. Van Uden te Rotterdam, H. Groeniers te Ouderkerk a/d. IJsel, C. "W. F. C. Van Lidth De Jende te Utrecht, W. Visscher Gorter te Heerle en H. L. Do Boer te Nieuweschans. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zyn afgekondigd de door den Koning goedgekeurde besluiten der Staten van de provincie Znid-Holland: 1°. tot vaststelling eener aauvulling en wijzigÏDg van de verordening op het bonwen op de zee- of rivierwaterkeerende dijken en het graven in deze; en 2o. wijzigingen van het reglement op het gemeen waterstaatsbelaug van het eiland Voorne en Putteo. Men meldt uit Utrecht aan de „N. R. C.": Bij gelegenheid van het feest van Nic. Beets op 13 Sept. a. s. zal den jubilaris alhier ook een och tend-concert onder leiding van Richard Hol in de groote zaal van Tivoli worden aangeboden, dat alleen voor genoodigden zal toegankelijk zijn. Be halve eene feestcantate van Hol zal dan ook nog een toondicht, op woorden van don heer Beets, ten gehoore worden gebracht. Do medewerkenden tot dit concert zulllen, naar jafin verneemt, allen uit Utrecht worden gekozen. De bekende baritonzaDger, de beer O elio, zal zich nevens mej. Cath. Van Rennes doen hooron, terwijl ook mej. Overbeek De Meijer en de heer Korkojrle uitgenoodigd zijn, een solopartij op zich te nemen. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Bot terdam naar Java, passeerde gisterochtend Sagiè<; de „Prins Heudrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. De luit8. ter zee 2 ie kl. G. Fabins en S. Woldriogh, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en te "Willems oord, zullen met 1 Sept. a. s. onderling van bodem verwisselen. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. C. W. E. Vaillaut, gewezen president van het gerechtshof te Amsterdam, ton bedrage van f 3334 'sjaars; - J. J. Van Laar, te Amsterdam, voor het tijdvak van 1 Sept. 1S84 tot en met 31 Aug. 1885, benoemd tot leeraar aan de R. II. B.-school te Middelbarg; - benoemd: «.met 1 Sept. a. s., tot leeraar aan de Rijks-H. B.-school te Middelbarg, W. O. Swaving, leeraar aan de Rijks- H. B.-scbool te Helmond, uit welke laatstge noemde betrekking hem op genoemd tijdstip eervol ontslag wordt verleend; b. voor het tijdvak van 1 Sept. 1884 tot en met 31 Aug. 1885, tot leeraar aan do Rijks- hoogere burgerschool te Helmood, J. L. C. A. Meijer, te 's-Gravenhage; - met ingang van 1 Oct. a. s. Z. Van Arnhem eervol ontslagen als adjunct-directeur van het Rijksgesticht Veen- huizen No. 1 en tijdelyk in dienst gesteld als adjunct- directeur van het Rijksgesticht Veenhuizen No. 1 H. A. De Vos, zich noemende H. A. De Vos tot Nederveen Cappel, thans tijdelijk onderdirecteur bij bet beheer van het Rijksgesticht Veenhuizen No. 3. Gemengd ieu w Van de Leidscho vergiftiging s-his- torie verneemt men ODgeveer niets, alsof de instructie pas ware aangevangen. Ze is echter afgcloopsn, zegt de Haagscho kroniekschrijver der „N. Gron. Crt."; de stukkeD, een berg van papier, zijn dezer dagen aan den procureur-generaal toegezonden en weldra zal de zaak dan toch bij de raadkamer van den Hovo worden aangebracht. Iodlen de pro cureur-generaal het proces wil voeren in dezelfde proportiën als waarin de instructie door den rechter commissaris is op touw gezet, dan zal misschien de vacantie van 1885 voorbij zija alvorens de zaak dient. Intusschen zal men later tot de overtuiging komen, dat deze zeer breede instructie onvermijdelijk noodzakelijk was om de afschuwelijke giftmengster niet te doen ontsnappen aan den gestrengen arm der gerechtigheid. Hare bekentenissen waren beperkt tot zeor weinige feiten; maar juist in die foiten ontbraken dan de nooaige aanwijzingen of rec'nt- 8treeksche bewijzen. Alleen door een zeer groot samenweefsel van feiten, over tal van jaren loopende, is het gelukt de veelvuldige misdaden en tevens de beweeggronden daartoe - geldzucht - helder aan het licht te brengen. Het schijnt vast te staaD, dat 27 personen door vrouw Van der Liüden zijn ver moord; maar van niet minder dan 57 anderen is zoogoed als bewezen, dat ze, onder gelijke omstan digheden met haar in aanraking geweest zijnde, onverwachts zija overleden terwijl ten opzichte van nog circa 20 anderen ernstige vermoedens zijn ge rezen, dat ook deze door haar toedoen zijn gedood. Men heeft dus met een moordenaarster van plus minus 100 personen te doen Gisternamiddag heeft in een werk plaats van den vuurwerkmaker S. in het KleineVeentje te 's-Hage eene ontploffing plaats gehad. Drie per sonen werden daarbij deerlijk gekwetst. Twoe hun ner werden naar het gasthuis overgebracht en ver- keeren in hoogst bedenkelijken toestand. Ook do derde, een 14 jarige jongen, bevindt zich thans in het ziekenhuis. De gedachte knal werd op aan zienlijken afstand gehoord en deed, met hot oog op de richting van waar het geluid kwam, aan het ontploffen van een gasketel der gasfabriek denkon. Alles sprong uiteen; do twee werklieden en do jongen werden door de ruiten naar buiten geslingerd. De schade is aanzienlijk en de ontstel tenis in de bnurt was groot. Het kind van vier jaar, dat Zaterdag in de Kromme Elleboog aldaar zulke zware brandwonden bekwam, is daaraan bezweken. G i steravond te ongeveer tien nren brak te Amsterdam een zware uitslaande brand uit op het Singel No. 12, ten gevolge der onvoor zichtigheid van de bewoonster, die in eene bran dende lamp petroleum goot, waardoor de lamp spong. Ternauwernood konden de bewoners zich redden. De brand op de tweede verdieping ontstaan, breidde zich weldra nit tot de bovenverdiepingen, die geheel uitbrandden. De vlammen deelden zich spoedig aan het daarnaast gelegen perceel mede, zoodat ook daarvan het bovengedeelte werd ver nield. De brandweer, spoedig aanwezig, verleende hare hulp met 3 handspuiten, 3 stoomspuiten en de drijvende stoomspuit „Jan Yan der Heyden." Na eenigen tijd werkzaam geweest te zijn, ver meende men den brand te hebben gebluscht, doch de aanwakkerende noordwestenwind deed de vlam men herleven en zoodoende moesten de spuiten den arbeid hervatten. Te twaalf uren rukten de spuiten in, uitgenomen de drijvende stoomspuit, welke voorloopig de wacht zou blijven houden. Bij de keuring der paarden op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam deden gisteren dienst 2 officieren, 4 onderofficieren, 4 korporaals en 54 manschappen der infanterie, die met slaande trom hunne posten betrokken en om de 4 uren werden afgelost. Slechts één ongeval van weinig beteekenenden aard had plaats. Een der paarden wist zijn ge leider te ontsnappen, en rende het terrein over. Gelukkig kwam een der 6tallen onder zijne aan dacht ea rende hij deze binnen. De geleider, hoewel op den grond geworpeü, bekwam geen letsel. Des morgens kreeg een werkman op de tentoon stelling eon rol afrasterdraad met prikkels op het hoofd, waardoor hij een zware wonde bekwam. Door tweo geneeskundigen werd hij verbonden, daar de bloeding zeer ernstig was. Hij is huis waarts gekeerd. Eene dienstbode te Amsterdam, die bij haren meester uit de toonbanklade tweo bank biljetten van 100 stal, is naar de cel overgebracht. Toen gistermorgen te 6.50 aan het station Zaandam de trein naar Helder gereed stond om te vertrekken, kwam de trein van^Hoorn, die op een ander spoor moet komoD, in flinke vaart aan rijden. Deze laatste trein bevond zich, door ver keerden stand van den wissel, op hetzelfde spoor als de trein AmsterdamHeldor. Men bespeurde het gevaar op het perron. „Stop pen, stoppen," riep men den Hoornschen trein toe, en de passagiers, door dit geroep verschrikt, stoven, niet zonder gevaar van de boenen te breken, uit da coupe's, waarin zij reeds hadden plaats genomen. De machinist van den trein AmsterdamHelder stoomde achteruitdo Hoornsche trein werd met de volle kracht van den Wests'nghouse-rem geremd, met het gelukkig gevolg, dat, toen laatstgenoemde stilstond, de beide locomotieven nog enkele meters van elkander waren verwijderd. De beide machinisten hebben dus een ongeluk voorkomen, dat ontzettend zou kunnen geweest zijn. (A.)

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1