bleek dat het bcddegoed van een der kellners in brand stond. Men had het vuur spoedig gebluscht. Zondag-morgen had te Schevenin- gen een heer zich te ver in zee begeven. Op zijn hulpgeroep zwom de badknecht "Willem Van der Toorn met den reddingsstok naar hem toe en bracht hem behouden op het strand. Eene tweede redding werd op gelijke wijze door den badknecht Arie Knoester in den namiddag vol bracht. Daar op het oogenblik te Scheveningen Tele stoute zwemmers dagelijks ver in zee gaan} laten de minder geoefenden zich door dit voorbeeld verleiden hetzelfde te doen. Gisternamiddag bevonden zich in een trein van de Holl. Spoorwegmaatschappij een brigadier-majoor der rijksveldwacht en zijn onder geschikte, belast met het vervoer van een vreem deling, die, als zijnde zonder middel van bestaaü, over de grenzen moest worden gebracht. Op do hoogte van het kruithuis bij Delft gekomen, maakte de vreemdeling van een onbewaakt oogenblik ge bruik, om het portier to openen en nit den trein te springen. In de gemeente Schiedam zijn in don loop van dit jaar onteigend 1331 runderen voor een bedrag van f 359,015. De verkoop van het vleesch enz. dezer runderen heeft opgebracht f 183,247.75, alzoo ruim 51 pet. der onteigeningssom. In de vorige week maakten de leor- lingen der openbare school te Nienwveen, onder geleide van het hoofd dier school, van het hulp- onderwijzerspersoneel, van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en van eenigo voormalige leerlingen een pleizierreisje naar Haarlem. Do stoom boot „Rijnland", daarvoor afgehuurd, nam 's mor gens 7 uren een honderdtal hunner op en voerde die naar Haarlem, waar zij den dag, begunstigd door heerlijk zomerweer, genoeglijk doorbrachten. De vorige week isteAlmelooaan- gehouden wegens het uitgeven van valsch geld de persoon van Gerrit Folbert, woonachtig te Haar lem, aldaar werkzaam als bankwerker bij de Holl. IJzeren-Spoorwog-Maatschappij. Hij is gevankelijk naar Haarlem en naar het huis van arrest aldaar overgebracht. Door do politie is in zijne woning in beslag genomen eene houten kist, inhoudende o. a. twee vormen van een rijksdaalder, twee dito van een gulden, een stuk lood, waarop een vorm ge drukt van een gulden, twee staven nieuw metaal en eenig smidsgereedschap. Bij den slager Castenberger in de Vijzelstraat, hoek Kerkstraat, te Amsterdam, had gïsternamiddag een droevig ongeluk plaats. Ter wijl de oudste knecht bezig was met het uitsnij den eener nier, gleed het mes uit en trof hem in het onderlijf. Spoedig was heelkundige hulp inge roepen, doch er bleek niets meor aan te doen. Binnen enkele minuten was do ongolukkigo een lijk. De man was reeds acht jaren bij den heer C. in dienst. Eene vrouw en twee kinderen ver liezen in hem een oppassenden man en vader. Gisteravond, toen „Amstels Tooneelclub" in „De Koningskroon'' „Het Kasteel Masara of de Zoon van den Blinde" vertoonde, had een ongeval plaats, dat wellicht treurige gevolgen zal hebben. Een der dilettanten schoot bij ongeluk eon pistool af in verkeerde richting en verwondde daardoor een zijner medespelers in het aangezicht. Er heerschte groote ontsteltenis onder het publiek en de voorstelling moest gestaakt worden. Het was gisteravond druk langs de straten te Amsterdam, want de „hartjes" gingen, ouder gewoonte, danig te keer. 't Eigenaardig terrein der hartjes-jagerij" dat ©r sedert onheuglijke jaren dienst voor deed, do Haarlemmerdijk, was betrekkelijk ledig en verlaten. Daarentegen was het in den Jordaan des te druk ker; het buskruit werd er niet gespaard en men aanschouwde er, volgons het „D. v. N.", tooneelen die aan doeken van Jan Steen deden denken. Den geheelen dag door hadden in de gansche stad de kinderen al genoten door mooie mutsen en steken en sjerpen en strikken van veelkleurig papier. Toen de avond viel, kwam do groote pret der voetzoekers, on toen de kleinen naar bed gingen, namen de ouderen de taak van het vuurwerk af steken over. Natuurlijk klonken den ganschen nacht door ^volksliederen" langs 'sheeren straten, en hadden uit den slaap gewekten weder gelegenheid om de krachtige longen ook van de Amsterdamsche so pranen te bewonderen. De politie zat niet stil, maar heeft vanouds op dezen dag de eenigszins lastige rol van het door de vingers zien te vervullen. Als altijd heeft „Hartjesdag" bovendien weer menigeen in kennelijken staat gebracht en menig kleiner of grooter ongeval ten gevolge gehad. In de Saenredamstraat wilden gisteravond eenigo personen in een koffiehuis binnengaan. Toen hun dit wegens dronkenschap belet werd, sloegen ze een ruit stuk. Nu werden ze toegelaten, maar om eenige oogenblikken later door de politie te wor den afgehaald. Ia de Goudsbloemstraat sprong hedenochtend een man, die nog niet nuchter was, uit de vierde ver dieping van een huis. Merkwaardig genoeg bekwam hij geen bemerkbaar letsel, doch hij bleef op de straat liggen. Het gasthuiswagentje werd nu gehaald, maar toen de man het zag aankomen, stond hij snel op en verwijderde zich. Onder Renen geraakte gisteren een jeugdig arbeider tusschen de boffers van twee spoorwegwagens; 's mans been werd vermorzeld en zou te Utrecht worden geamputeerd. De metselaar J. Peeters te Yenloo, werkzaam aaa het leggon van een vloer bij het electrisch licht, had gistervoormiddag het ongeluk onder een raogeerenden trein te geraken, waardoor hij zijne beide beenen verloor en zwaar aan het hoofd gekwetst werd. Hij is naar hot R.-K. gasthuis overgebracht. Yoor den krijgsraad te Leeuwarden staan 2 onder-officieren van het 1ste reg. inf. te recht, beschuldigd van diefstal van kogels uit het Rijks-magazijn van munitie aldaar. De Weener politie heeft thans de zekerheid bekomen dat verscheidene der in de laatste tijden te "Weenen voorgekomen branden door do anarchisten zijn aangestoken. Tevens heeft zij vernomen dat drie gevaarlijke anarchisten naar Weenen waren gekomen om den dood van Steil- macher te wreken. Zij heeft alle pogingen aangewend om hen op te sporeü, maar tot nu toe tevergeefs. BUITENLAND. De regeering heeft reeds met de stad Parijs onderhandelingen aangeknoopt betreffende de wereld tentoonstelling in 1889. De stad zal, evenals in 1878, een deel van de kosten moeten dragen. De jonge anarchist Morphy, die indertijd wegens aanhitsing tot plundering en gevaarlijke dagblad artikelen tot eene gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld werd, verklaarde Zaterdag 11. aan den geneesheer der gevangenis dat hij zich zeer ziek gevoelde. Deze beval, hem naar een hospitaal over te brengen; onderweg echter gelukte het hem,zich uit de voeten te maken. Uit Algiers wordt gemeld dat het stoomschip „Rio Negro" gisteravond die baven verliet, met 1300 man en materiëel voor Tonkin. Drie Italiaansche werklieden te Nizza hebben de Fransche vlag vertrapt en door de modder ge sleurd onder het uiten van scheldwoorden en be dreigingen aan het adres van de Franschen. De politie nam hen in arrest. België. Te Brussel kwam gisteren de liberale federatie op het Raadhuis bijeen. Zij besloot onmiddellijk aan de Wetgevonde Kamers een protest tegen het ontwerp der schoolwet te zenden. Wordt het ont werp door de Kamer van Vertegenwoordigers aan genomen, dan zal de federatie de liberalen van het geheele land te Brussel bijeenroepen, om den Koning te verzoeken zijne bekrachtiging aan de wet te onthouden. Deze bijeenkomst der liberalen zal waarschijnlijk op 31 dezer worden gehouden. Gisternamiddag hebben ook de liberalen te Gent eene groote manifestatie gehouden, welke echter door geen enkel incident is gekenmerkt. De burgemeester had de gelijktijdige manifestatie der katholieken verboden, omdat het uitstellen daarvan (zij was aanvankelijk op Zondag bepaald) eer eene uittarting tegenover de liberalen, dan eene uitoefening van het recht van manifestatie was. GJ-root-Britaniitë. Aan de „Times" wordt uit Durban gemeld dat, ofschoon de Volksraad van de Transvaal het nieuwe tractaat met Eogeland bekrachtigd heeft, de Boeren nadrukkelijk van de noodzakelijkheid spreken om het tractaat van de Zandrivier te handhaven, alzoo terug te keeron tot de vroegere grensscheiding aan den Westkant. Bij de beraadslaging in den Volksraad vielen de heeren Burgers en Joubert den heer Mackenzie en sir H. Robinson heftig aan; zij noemden hen leu genaars en intriganten. De commissaris van de Kaapsche regeoring, de heer Rhodes, is aan de grenzen van Bechuanaland gekomen, waar de onlusten voortduren. Aan de „Daily News" wordt nit Varna ge seind dat zich opnieuw drie stammen bij de Arabi sche opstandelingen gevoegd hebben. De Porte hoeft alle beschikbare troepen naar hen afgezonden. Italië. Sedert eenigen tijd doen de struikroovers in den omtrek, ofschoon niet in de onmiddellijke nabijheid van Rome, weder van zich spreken. De der regee ring vijandige bladen meten de feiten zoo breed mogelijk uit, en de officieuze organen geven hunne verontwaardiging te kennen over hetgeen zij als de overdrijvingen van kopij behoevende verslaggevers en correspondenten afschilderen. Eigenaardig is het, dat de bandieten steeds met hun drieën optreden, waarmede zij or een tijd lang in geslaagd zijn, de overheid in den waan te bren gen, dat hun geheele aantal zich daartoe bepaalde. Zoo verschonen onlangs drie welgewapende mannen aan een hoeve bij Ceri en plunderden de lieden,, die zich daar bevonden, van 70 lira's. Eene derge lijke „operatie" werd door drie gewapenden bij Civita Veccbia verricht. Bij Nepi vuurden drie mannen op eeno patrouille karabiniers, van wie één omkwam en één gekwetst werd, waarna de aan vallers ongedeerd ontkwamen. Bij Acquapendente is een graaf, Nardelli, door drie man opgelicht, die een losprijs oischten van 20,000, maar zich tevreden stelden met 2000 lira's. Te Cori werd eene diligence door drie gemaskerden aangehouden, die zich echter uit de voeten maakten, toen zij de begeleidende karabiniers in het oog kregen. Bij Orioli eindelijk is een bode door drie man aangehouden en ge plunderd. De afstanden en den tijd in aanmerking nemende,, waarop een en ander voorviel, is men tot de slot som gekomen, dat de bende veel talrijker is. Trou wens bij La Storta is een bediende aangehouden en geplunderd door vier mannen. Door de regeering zijn doortastonde maatregelen genomen om het kwaad te keereD. Teïe^ra m m ra LONDEN, 19 Augustas. Aan de „Times" wordt dd. 18 dezer uit Foo-Chow gemeldLi-IIung-Chang heeft een keizerlijk bevel ontvangen om van Shanghai naar Nanking terug te keeren. 5000 man Chineosche troepen trekken van het zuiden naar Ke-Lung op. PARIJS, 19 Augustus. Te Toulon kwamen gisteren zeven sterfgevallen aan cholera voor; te Marseille veertien. SHANGAI, 19 Augustus. De Chineesche gevol machtigden Tsots-ung Tang en Shuts-eng-Chen heb ben, krachtens de instructiën, welke zij uit Peking ontvingen, Shangai verlaten. Door 35 leden van den Raad der Censors is eene memorie ingediend bij de Regeering, waarin de eischen der Franschen krachtig worden bestre den en met den meesten aandrang oorlog wordt aangeraden. Naar men wil, heeft de keizerin be sloten om Frankrijk den oorlog te verklaren. TIEN-T3IN, 19 Augustas. De twee afgevaardigden zijn gisteren naar Peking vertrokken. Er is geen uitzicht op eene vreedzame oplossing der moeilijk heden tusschen Frankrijk en China. LEIDEN, lf> Augustus, De verwachting voor morgen is: westelijke wind. De eerste-luitenant-kwartiermeester J. Brunt, van het 2de reg. veld-artillerie te 's-Hage, wordt naar Leiden gedetacheerd ten einde te worden be last met de waarneming der functiën van kapitein kwartiermeester bij het 3de reg. huzaren. De feesteD, welke o. a. bij gelegenheid van het Hygiënisch Congres te 's-Hage znllen plaats hebben, zijn geregeld als volgt: Donderdag: soirée in het Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen door het gemeentebestuur den Coogresleden aangeboden. Vrijdag: soirée in het „Hotel den Ouden Doelen", aangeboden door het comité van organisatie. Des middags bijeenkomst in den Zool. Bot. Tain. Zaterdag-avond: feest in do sociëteitstent in het Bosch. Zondaguitstapje naar Rotterdam en den Moerdijk. Maandag: Feestmaal in het „Hotel de l'Europe," aangeboden door het comité van organisatie. Feest in de Kurzaal te Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2