N°. 7517. Woensdag 520 Augustus. A°. 1884. LEIDSCH #S& DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANTS ▼éor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. ïedere regel meer 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgeving-en. Kostelooze vaccinatie en rcvacclnatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteldeen op den 16den Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier vandepersoneele belasting, dienst 1884/85, wij ken VIII en IX, en restanten, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Aug. 1884. DE FREMERY, Weth. lo. Burgem. LEIDEN, 19 Augustus. Het terrein van do Kweekschool voor Zee vaart alhier leverde gistervoormiddag te 11 uren een schouwspel op, alleszins waardig om door een talrijk publiek bijgewoond to worden en waaraan ook zeker een meer feestelijk aanzien zou ten deel gevallen zijn, wanneer de aankondiging er van ook slechts één dag van te voren had kunnen geschieden. Nu was het eene schier al te groote verrassing voor de enkele medeburgers, die er als bij toeval ooggetuigen van zijn konden. Niettemin blijft het feest op zich zelf hoogst merkwaardig. Voor het front namelijk van geheel de bevolking der genoemde Kweekschool had de officiëele uit reiking plaats van het eereteoken van broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw aan den opperschipper De Smit, sedert ettelijke jaren bij do Kweekschool gedetacheerd. Terwijl de minister van marine en de schout-bij nacht, directeur en commandant der marine te Am sterdam, zich deden vertegenwoordigen door hunne resp. adjudanten de heeren luitenants ter zee lste kl. A. G. Ellis en G. M. Titsingb - sprak de comman dant van het wachtschip te Amsterdam, na voor lezing van bet betrekkelijke koninklijke besluit, eenige kernachtige woorden tot de aanwezeüden en bepaaldelijk tot den opperschipper - wien hij daarna het eeroteeken eigenhandig op de borst bevestigde. Zijne toespraak maakte kennelijk een diepen indruk en werd met een driewerf „Hoezee" en „Leve de Koning" beantwoord. De directeur-commandant der inrichting, de lui tenant ter zee lste klasse De Goeje, ofschoon hij verklaarde niets aan het gesprokene te hebben toe te voegen, wenschte toch overeenkomstig de behoefte van zijn hart de verzekering uit te spreken, dat hij daarmede ten volle instemde en zich verheugde in de gelegenheid te zijn thans openlijk uit te spreken hoe hoog hij den gedecoreerden waardeerde, die hem als krachtig medewerker, ja als vriend in zijne gewichtige betrekking steeds ter zijde stond. Hiermede was de officiëele handeling voltrokken, maar de plechtigheid zelve nog niet voleindigd. Immers ook de Commissie van toezicht en beheer was daarbij vertegenwoordigd - en van harentwege uitgenoodigd, vereenigden zich de bovengenoemde heerea in de directiekamer der Kweekschool. Aldaar werd nu den bekroonden opperschipper eene eere- plaatB aangewezen en de eerewijn aangeboden, met eene korte toespraak van den voorzitter,dr. Rutgers Van der Loeff, waarin hij den man gelukkig prees wien de ervaring mocht te beurt vallen dat niet slechts zijne getrouwe plichtsbetrachting op militair gebied, maar ook zijne zedelijke verdienste in de vorming der jeugdige kweekelingen dezer inrichting, hoog gewaardeerd mocht worden, gelijk zij ook than3 openlijk en algemeen werd erkend. Spreker eindigde met hem, als lid van dezelfde ordo, van ganscher harte de broederhand te reiken. Nu bruischten en klonken de champagneglazen en dronk men gezamenlijk op de gezondheid, den gezegenden arbeid - en op de onmisbaarheid van dezen rechten man op de rechte plaats, - die thans diep getroffen de vergadering verliet, na op gepasten toon met treffende eenvoudigheid ook zelf Dog een woord van vreugde en dank te hebben ontboezemd. Hulde zal ieder brengen aan de Regeering, die zulke tafereelen in het leven weet te roepen - feiten waardoor het nationale eergevoel wordt op gewekt en gestreeld en de militaire ambitie ook bij de mindere rangen me9r dan door iets anders wordt geprikkeld. Jammer dat zulke verschijnselen zoo zeldzaam voorkomen. "Want dit is zeker: telkens wanneer ze plaats grijpen, is de gunstige werking er van op de publieke opinie zeer ,in het oog vallend en dat er zoo hoogo prijs op gesteld wordt, doet het Nederlandsche hart goed. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de Fransche taal, lager onderwjjs, is geslaagd mej. A. M. Middelkoop, van Leiden. Ook door den heer J. A. Kruyt, consul-ge neraal der Nederlanden te Djeddah, zijn aan het Rijks-Ethnographisch Museum alhier belangrijke Arabische voorwerpen ten geschenke gegeven. Men schrijft ons uit Woubrugge: „Door den Raad dezer gemeente is in de openbare vergadering van 13 dezer besloten, om aan de gemeente Rijn- saterwoude de verschuldigde kosten voor lager onder wijs over 1883 voor eenige kinderen aan den Woud- schen Dijk, die aldaar do openbare school bezoeken (een afstand van 3/4 uur ïoopens) te betalen, [vol gens globalo opgaaf f G28.09] indien die gemeente eene specifieke nota geeft van hetgene over 1883 voor het openbaar lager onderwijs is uitgegeven, na aftrek van het bedrag door hot Rijk, krachtens art. 45 der onderwijswet, vergoed. Nog is besloten, daar het besluit van 13 Juni 1881 van den Raad van Rijnsaterwoude, waarbij Woabrugge een evenredig aandeel in de onderwijs kosten van Rijnsaterwoude betaalt voor meerge noemde kinderen, met 1 Jan. e. k. niet meer van kracht is, voortaan voor elk kind f 25 per jaar te betalen. Indien Rijnsaterwoude dit niet mocht goedvinden, zullen bedoelde kinderen (4 a 5) in het dorp Won- brugge de openbare school moeten bezoeken, zijnde de afstand een kwartier verder dan de openbare school van Rijnsaterwoude. Dit bezwaar is met eenigen goeden wil zeer goed te overwinnen, als men in aanmerking neemt dat die kinderen, tusschen de schooltijden in, te Rijnsaterwoude evoDmin als te Woubrugge de ouder lijke woning kunnen bereiken en dus om den afstand in beide gevallen moeten overblijven." De winterdienst op de spoorwegen zal, naar men mededeelt, niet zooals verleden jaar op 1 Nov., maar op 15 October a. s. aanvangen. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal de Koning toch nog een bezoek brengen aan de inter nationale landbouwtentoonstelling. Waarschijnlijk zal de Koningin den Koning daarbij vergezellen. De minister van financiën maakt bekeüd dat het saldo van 's Rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,023,693.82'/, en bij de betaalmeesters f 1,695,858.99, te zamen f 7,719,552.8*/,. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, arriveerde 17 dezer te Southampton; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde gisternamiddag Lizard; de „Jacatra" vertrok hedenmorgen van Batavia via Padang naar Am sterdam. Z. M. heeft J. M. Telders, sectie-ingenieur en waarnemend eerstaanwezend ingenieur bij de Staats spoorwegen, te Renen, met 1 Sept. a. s., benoemd cot hoogleeraar aan de Polytechnische School; - benoemd tot ridder der ordo van den Nederlandschen Leenw, den heer G. W. Yan Heukelum, pastoor te Jutfaas; - de benoeming van den burgemeester van Schoonebeek, L. B. J. Dommers, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; - aan mr. J. Domela Nieuwenhuis, op zijn verzoek, met 1 October a. s., eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Purmerend- A. De Koo, te Utrecht, met ingang van 1 Oct. a. 8., voor den tijd van één jaar benoemd tot hoofdopzichter in 's Rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Gonengd Nieuws. De deelnemers aan d en op den 3den October a. s., ter gelegenheid der onthulling van het monument van Leidens ontzet, te houden his torisch- allegorischen optocht zullen, naar men ver neemt, des morgens te tien uren op het Schutters veld moeten aantreden, van waar zij te twaalf uren in optocht naar de Ruïae gaan. Onderweg zullen zich, aan de Stadszaal gekomen, ook de schoolkin deren daarbij aansluiten, om mede naar het ont- hullingsplein te gaan. De voor den optocht bestem de vaandels en verdere benoodigdheden zullen den dag te voren op Zomerzorg moeten bezorgd zijn, alwaar dan van stadswege een brng zal gelegd worden ter verbinding met het Schuttersveld. De optocht zal van twoe tot vier uren door Leidens straten gaan, waaraan van stadswege een drietal muziekcorpsen zullen worden toegevoegd. Hedenochtend tusschen achturen en halfnegen kon men, het Levendaal op de hoogte der Israëlietische kerk passeerende, getuige zijn van een even zonderling als eigenaardig schouw spel. Eenige jongens toch vermaakten zich geheel ongekleed in het aldaar zoo frissche en wel riekende water te zwemmen! Wellicht waren er onder hen die aan rheumatiek lijdende zijn en door het gebruik van modderbaden hunne gezond heid trachten te herkrijgen. Gisternamiddag had een knecht, genaamd v. Z. en werkzaam aan den stoomhout- zaagmolen van de heeren Gebr. M. onder Zoeter- woude, het ongeluk, bij het uitladen van een vracht hout, een dikken paal tegen de borst te krjjgen, waardoor dat lichaamsdeel erg bezeerd werd en hij zelf per schuit naar zijne woning moest worden vervoerd. De toestand van den man was hedenochtend niet gunstig. Gisternamiddag omstreeks halfzes is oen verversknecht, werkzaam aan het dak van hot lokaal van het departement van justitie op het Plein te 's-Rage, uit een der toroDS van het gebouw ge vallen en van eene vrij aanzienlijke hoogte in een dakgoot terechtgekomen. Nadat de werkman uit dien benarden toestand door zijne kameraden verlost was, bleek het dat de ongelukkige door den val zware inwendige kneuzingen en breuken bekomen had, zoodat de geneesheeren, de doctoren Feith en Ingenhonsz, op wier last hij per brancard naar het ziekenhuis is vervoerd, weinig hoop op behoud van zijn leven in uitzicht stelden. In de duinen te Scheveningen, ten noorden van den WatertoreD, hoeft een heidebrand gewoed. Daar men niet spoedig over de noodige hulp kon beschikken, hadden de vlammen gelegen heid zich over een groote oppervlakte te verspreiden. Een vijftigtal militairen van Den Haag ontboden kwamen op bot terrein toen het vuur reeds ge- bluscht was. Gisternacht zag de politie aldaar uit het „Oranje- Hotol" een dikke rook opstijgen. Bij onderzoeky

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1