DAGBLAD. N". 7515. Maandag 13 Augustus. A0. 1884. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS PER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grooter? letter' naar plaatsruimte. Voor het incaasea- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Bij de aankomst van een goederentrein bij het station Dedemsvaart, is de wissel wachter bij het afhaken van een heet geloopen wagen tus- schen de buffers bekneld geraakt en kort daarna overleden. Te Bathem sloeg de bliksem in den zaadberg van de Erven Nieuwenhuis. De inhoud van den berg bedroeg ruim 150 vimmen graan niets was verzekerd. Met moeite heeft men de boer derij kunnen behouden door de flinke hulp der in middels toegesnelde brandweer. Te Warnsfeld is door het om v allen van een petroleumlamp een ernstige brand ontstaan op do buitenplaats Heidepark, die geheel is afgebrand. De heer P., te Zwolle, die eergisteren in het huweljjk zou treden met mejuffrouw W. aldaar, IfWam tot de ontdekking dat zijne bruid den avond te voren spoorloos was verdwenen. Don derdag zond zij bericht dat zij zich to Zutfen be vond en van het huwelijk afzag. Door de rechtbank te Arnhem is togen den aldaar gewoond hebbendon C. C. De Koek, die sedert eonigen tijd voortvluchtig en te Antwerpen onder den naam van Dechantillon gevestigd was, bevel van gevangenneming verleend, wegens be drieglijke bankbreuk. Twee intieme vrienden, William Beale en Bowie, legeerden in een hotel te Dalles en hadden op een avond eene kleine woordenwisseling Met lette niet op dit geschil, doch wel meent men gehoord te hebben dat de een tegen deu auder zeide: „Ge moet sterven.7' Toen zouden ze elkaar eenige woorden ingefluis terd hebben en naar boven zijn gegaan, waar zij hunne kamer afsloten. De ooggetuigen van de woordenwisseling waren voor de deur gaan staan en na verloop van een klein kwartier hoorden ze vier schoteD, die in den tij 1 van één minuut waren gelost. Dadelijk braken ze de deur open, maar zij kwamen te laat om de twee vrienden nog het leven te kunnen redden. Beiden lagen uitgestrekt op den grond en waren juist op dezelfde plaats gewond, nl. aan het hoofd en in de borst. Twee prachtige revolvers lagen naast hen. Een van de krankzinnigen in het asyl te Praag viel een ander der bewoners aan en worgde hem alvorens de opzichters konden tusschen- beiden komen. Te Martigny, kan to n Valais, zijn twee jonge meisjes vermoord; men is de daders nog niet op het spoor. Het gehucht Saint-Privat, bij Tulle (Frankrijk), is Dinsdag bijna geheel door brand vernield. Vier en veertig huizen werden eene prooi dor vlammen on eene vrouw en drie kinderen ver loren daarbij het leven. Da aangerichte schade wordt op 400,000 fr. geraamd en de inwoners lijden aan alles gebrek. In het geheel zijn 300 meoschen zonder dak; de brand was aangestoken door de drie in de vlammen omgekomen kleine kinderen, terwijl bovendien te gelijkor tijd een tweede brand uitbrak. Te Parijs overleed plotseling de hoor Dumont, directeur van het hooger ouderwijs. Hij was oven 40 jaar en had de gewichtigste diensten aan het hooger onderwijs bewezen, aan het hoofd waarvan hij sinds 5 jaren stond. Een zijner vrienden schrijft aan een blad, dat do heer Dumont het slachtoffer is geworden van oen ergen hartstocht die moer en meer vorwoestingen aanricht, nl. het rookon van cigaretten. Hij rookte onafgebroken: steeds had hij een cigaret in den mond of hij maakte er een gereed. Hij stierf dan ook ten gevolge van het overmatig gebruik van cigaretten. BUITENLAND. FrankrlfLL In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden beantwoordde de heer Jules Ferry de vraag van den heer Demaby over eene depeche in het blad „Matin", waarin melding wordt ge maakt van d9 innemiDg van Tamatavo en van moord op do Fransche bezet!ing dier plaats door de Hova'8. De minister sprak die berichten ton stelligste tegen en kwam op tegen de verzekeringen van genoemd blad. Iu eone depeche van admiraal Miot, i. d. 9 dezer, wordt gemeld dat de toestand der Franschen op Madagascar uitmuntend is. (Toe juichingDit incident was hiermede afgeloopen. De discussie over de krediet-aanvrage voor Tonkin werd daarop hervat. Na verschillende redevoeringen, onder anderen van de heeren Passy en Périn, die het herstel van bemiddeling verdedigden, en van den heer Goblet, die verklaarde dat hij het krediet goedkeuren, maar de motie van vertrouwen verwerpen zou, werd op verzoek van een lid der rechterzijde overgegaan tot de openbare stemming op de tribune. De uitslag was dat het krediet met 219 tegen 44 stemmen werd aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot de openbare stemming op de tribune over de motie van ver trouwen, waarmede de regeering zich had vereenigd. De rechterzijde en de uiterste linkerzyde verklaar den zich te onthouden. Het aaütal leden, vereischt om een wettig besluit te nemoD, bleek echter niet aanwezig te zijn, zoodat deze eerste stemming van geen waarde was en de zitting tot 7 uren geschorst werd. Na do heropening der zitting werd de motie van vertrouwen met 173 tegen 50 van de 226 uitge brachte stemmen aangenomen. Te Toulon heerschen thans behalve de cholera ook nog typheuse koortsen en pokken. De Fransche generaal, die de troepen com mandeerde bij de overrompeling te Bac-Lé, generaal Millot, heeft een dagordor tot zijn troepen gericht, waarin hij allen hartelijken dank brengt voor hun houding bij het verraad. Hij wijst er op dat zij in een valstrik zijn gelokt en dat zij zich desniettemin, tien tegen één, uit de worsteling hebben weten te redden. „Gij weegt op tegen de soldaten der eerste Republiek voegt de generaal er in proclamatie stijl bij gij moogt niet verwonnen hebben, gij hebt Frankrijk door uw moed, uw standvastigheid gerust gesteld. Eer zij u, soldaten. De republiek betuigt u haar dank en zal het schitterend wapen feit io hare jaarboeken opteékenen.77 Het was hoog tijd - schrijft decorrespondent der „Köln. Zeit." - dat het congres te Versailles een einde nam. De ontzettonde hitte, die in de vergaderzaal heerschte, had aoders nog een grooter aantal offers gevorderd. De seuator, graei Dohuet, is aan een beroerte overleden en een geheele schaar senatoren, afgevaardigden en vreemde journalisten zijn ziek geworden en konden de laatste zittingen niet meer bijwonen. De vreugde, toen de presi dent do sluiting aankondigde, was dan ook buiton- gowoon. Duitsohland. Wogens vervalsching van bier zijn 33 brouwers in Beieren veroordeeld tot gevangenisstraf van 10 dagen tot 8 maanden en tot geldboeten van 100 tot 1000 Mb. Men meldt uit Berlijn aan do „Kölniscbe ZeituDg'7 dat prins Bismarck oDgosteld is geweest. Hij heeft aan hevige aangezichtspijnen geleden. Zijn lijfarts, dr. Schweniger, is van Munchon naar Varzin gereisd, ten einde den prins een bezoek te brengen. Volgens een later bericht, zouden de pijnen geweken zijn. In Saksen klimt het aantal zelfmoorden. In 1872 was het 687 of 266 op 1 millioen zielen; in 1877 1114, of 403 op 1 millioen zielenin 1882 1872, in 18S3 2001. Van dezen waren 1031 mannen en 923 vrouwen. U;t Hamburg meldt men dat twee der in hechtenis genomen matrozen van de Engelsche stoomboot „Elisabeth" reeds woder op vrije voeten zijn gestold, omdat hunne onschuld gebleken was. Ook de twee anderen zullen, naar men zegt, weldra vrijgelaten worden. Het zoa gebleken zijo, dat zij niet tot de anarchisten behoorden, maar zich op het binnensmokkelen van hun geheel onverschillige voorwerpen hadden toegelegd. Zij zullen daarvoor later terechtstaan, en nu die voorwerpen zijn do gevreesde anarchistische bladeD, de „Rebell77 en do „Vrijheid77, waarschijnlijk zwaarder gestraft worden dan anders het geval zou zijn. Men troost zich over de teleurstelling, dat men geene aanvoerders der anarchisten in handen heeft gekregen, met de ge dachte dat men ten minste weet, op welke wijze groote hoeveelheden anarchistische bladen inDuitsch- land worden ingevoerd. Het aantal personen, dat van Hamburg uit gedurende de periode 1 Jan.1 Aug. emigreerde, W3S 64,876 tegen 53,313 in dezelfde periode van 1883. Ecrvpte. Een telegram uit Varna van eergisteren in de „Daily News'7 meldt dat de Ottomanische ministers vergaderd zijn geweest om te beraadslagen over de nieuwe phase waarin het Egyptische vraagstuk, ten gevolge van het mislukken van de Conferentie, is geraakt. Groote ongerustheid openbaarde zich in die bijeenkomst, dewijl men gelooft dat Engeland voornemens is do regeling van Egypte vaster in zijne handen te krijgen. Het voorstel werd gedaan eene circulaire aan de Europeesche mogendheden te zenden, doch er viel geen besluit. In Turkeche kringen is men van gevoelen dat Frankrijk trachten zal in hot Turkeche rijk nog meer vergoeding te krijgen voor het verlies van zijn invloed in Egypte. Zuid-Af rika. Volgens berichten uit de Kaapstad van 23 Juli bestond het plan een nieuwen militairen post ten oosten van Iokandla te vestigen; de Oesoeto7s had den een strooptocht gehouden op korten afstand van den Eogelscben buitenpost en 6 man gedood; de Boeren waren in twee partijen verdeeld, waarvan de een met Engeland wilde samenwerken - Dinizulu was op haar hand - de ander niet. In Bechuanaland werd voortdurend gevochten, Samuel had zich aan de autoriteiten van den Vrij staat overgegeven en was in de gevangenis te Bloem fontein. Op de diamantvelden breidden de pokken zich uit, de inboorlingen in het binnenland werdon door de ziekte gedecimeerd. De "Wetgevende Raad van de Kaap had eene motie verworpen, strekkende om Scanlen te gispen wegens zijne onderhandelingen met Engeland over het Bechuanaland. De bestaande spoorweg zal tot Kiraberley worden voortgezet. De Kaapsche bladen van do tweede helft van Juli maken melding van de hartelijke ontvangst, die de leden der Tranavaalsche deputatie in som mige steden der Kaapkolonie ondervinden. Wij deelden reeds iets mede over hnnne ontvangst te Paarl. Van daar uit hebben zij een bezoek aan Wellington gobracht, waar eenige feestelijkheden te hunner eere hebben plaats gehad. Den 16den Juli hebben zij Paarl verlaten en zijn zij naar de Aar vertrokken, waar zij door een groot aantal belangstellenden aan hot station begroet worden. Zij hobben denzelfden dag hunne reis naar do Transvaal voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1