N°. 7o14. Zaterdag IG Augustus. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: V*or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. OIEcïeele KennisgeTlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door J. J. MONDT, vrouw van T. OLJWERKERK, een adres is ingediend, hou dende verzoek om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Van der Werf- straat No. 17a alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. 14 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13den Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1SS4/85, wijk VI, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Aug. 1884. DE FREMERY, "Weth. lo Burgem LKSlDESf, 15 Augustus. De opperscbipper J. De Smit, van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is door den Koning benoemd tot broeder in de orde van den Nederlaodschen Leeuw. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie Daar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-avond, te 10.13 bezorgd zijn. Gedurende de tweede helft der maand Jnni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden D. G. Speet, Aalsmeer; Klaas Veen (maand- koetsier), Alfen J. H. Eising, Keijzer, Schadé Buysing, Amsterdam; Antonie Yerschure, Breda; mej. C. Rysdijk, Delftshaven J. Rewiele, 's-Graven - hage; N. Hoogtijling, Haarlem; A. Endel, Langer - aar; mej. Velthuizengeb. Diebeü, Leeuwarden; H. Spilhage, mej. Johanna Taffijn, LeidenP. Yan den Ing, Oestgeest; mr. D. Mulder, C. Kropft, Rot terdam; J. Van Goylswijk, Stolwijk. - Briefkaarten Mej. M. Visser, C. Meyer, Amsterdam; mej. M. Nieuwenhuizen, 's-Gravenhage; J. F. Bulens, T. Huisman, Leidenmej. Yan der Poel, Diet vermeld. Verzonden geweest naar Dnitschland: C. Yoight, Chemnitz; mej. M. C. Mijne, Ems; J. Balvelaar, niet vermeld. - Oost lcdië: J. Josa (vuurstoker 2de klBatavia. De gemeente-rekening van Haarlemmermeer, dienst 1883, in ontvangst bedragende f 84,073,67*/^ in uitgaaf f 75,035.16'/j, batig saldo f 9038.51, en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1883, in ontvangst bedragende f 5787.23, in uitgaaf f 5431.92, batig saldo f 355.31, zijn door den gemeenteaaad goedgekeurd. Eervol ontslag is verleend aan mej. H. M. Yan der Ham als onderwijzeres aan de school No. 4, mot ingang van 1 Oct. a. s. Tot derden klerk ter secretarie aldaar is benoemd de heer P. Klok te Zijpe. In eene gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rijnsaterwoude is voorloopig vastgesteld de rekening over 1883 aan ontvangsten op f 6110,58 en aan uitgaven op 5937.88l/2) alzoo met een batig saldo van f 172.691/2, terwijl nog te verhalen blijft een bedrag van f 628.09, zijnde het aaudeel der gemeente Woubrugge in de kosten van lager onderwijs te Rijnsaterwoude over 1883 ver strekt aan kinderen van den Woudschen dijk, op 1 uur afstand van de openbare school hunnner ge meente woDende. Gisteren is Damens de Hooge Erfgenamen van wijlen den Prins van Oranje uit handen van de beheerders der nalatenschap overgenomen het an de paleizen aan den Kneuterdijk en de Heul- straat voorhanden zilvergoed. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met groot leedwezen heeft de Synode mede- deeiing ontvangen van het groot verlies der Kerk, veroorzaakt door het overlijden van den kerkelijken hoogloeraar dr. C. P. Hofstede De Groot. De voor zitter heeft met een hartelijk woord, waarin de vergadering geheel deelde, hulde gebracht aan zijne nagedachtenis. Door dit sterfgeval wordt een kerkelijke leerstoel te Groningen vacant. De Synode, lettende op art. 6 van het reglement op het hooger onderwijs, heeft beslist dat in het belang van het onderwijs eene bnitengewone vergadering van de Synode ter ver vulling van de vacature moet worden sameDge- roepeD. Die vergadering zal plaats hebben Woensdag 15 October a. 8., en de commissie van voordracht, tot samenstelling van een drietal, tegen Woensdag 17 September worden samengeroepen. Nadat dit geregeld was, kwam aan do orde de vraag over de proponents-formule. Aan de beraad slaging ging vooraf een ernstig en waardig woord van den voorzitter, wijzende op het groote belang van de zaak, die in behandeling kwam, en op het wijd verschil in de gevoelens daarover, doch zijn vertrouwen uitdrukkende dat de broederliefde en het streven naar waarheid alle persoonlijk karakter zou wegnemen van hetgeen aan weerskanten ge sproken zou worden. Daarna werd meer dan een tamelijk breedvoerig advies gegeven, zoodat de discussie gisteren niet ten einde kon gebracht worden, maar heden werd voortgezet. Blijkens schrijven bij het uitvoerend comité ontvangen, heeft Z. M. den minister van waterstaat opgedragen hem bij de opening der landbouwten toonstelling te vertegenwoordigen. Namens den gemeenteraad van Amsterdam zijn door den burgemeester verzouden de uitnoodigings- kaarten tot het bijwonen van de receptie-soirée in het Paleis voor Volksvlijt, op Dinsdag 26 Augustus 's avonds te 8 uren, bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling. Voor do soiree is wandeltoilet voorgeschreven. Morgen, Zaterdag, zijn de leden van het uitvoe rend comité de gasten van den heer C. J. Van der Oudermeulen, op zijn buitenverblijf „Oud-Wasse naar." Namens het voorloopig Bestuur der dezer dagen gevormde Yereeniging voor de belangen van Nederlandscho inzenders op tentoonstellingen noo- digen de heeren A. C. Wertheim en J. M. v. d. Made te Amsterdam en Jacob Dnyvis te Utrecht de Nederlandeche industriëelen dringend uit tot bij woning eener algemeene vergadering, te houden op Dinsdag 19 Augustus a. s. te Utrecht, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des na middags te twee aren. Aan de orde van den dag komen: lo. Verdoeling van de bostuursfunctiën, 2o. bespreking van de belangen der Yereeniging in het algemeeD, en 3o. de tentoonstelling te Ant werpen in 1885. Den 26sten Augustus a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer Van Ling, hoofdopzichter der genie te GroniDgen, bij het corps mineurs en sap- peurs in dienst trad. Big kens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op 9 Augustus jl. ge ëindigd is, 10 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingsdistrict waarge nomen, waarvan 1 te Roosteren (provincie Lim burg) en 9 te Clinge (prov. Zeeland). In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 6 runderen, bij 6 veehouders, door long ziekte te zijn aaDgetast. Van deze gevallen kwamen twee in de weide voor. Gedurende voormeld tijdperk word afraaking bevolen van 298 van longziekte verdachte rundereD, sedert 1 Januari jl. 2443. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het racassM- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ~rJ Door den min. van kol. is de heer J. L. A Brandes, doctor in de taal- en letterkunde van den Oost Iod. Archipel, gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal, om te worden benoemd tot ambtenaar voor de beoefening der Indische talen daar te lande. De min. van fin. maakt bekend dat op 1 Aug. een bedrag van zeventien millioen gulden aan schatkist-promessen in omloop was. De off. van adm. lste kl. C. H. S. Pastor, uit O.-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Saïd. Z. M. heeft den teokenaar 2de kl. J. Steven- hnyzen, met ingang van den eersten October a. s., benoemd tot opzichter der maritieme werken bij 's Rijks werf te Willemsoord. Geraenffd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks kwart voor zevonen zijn door twee jongens uit het Rapenburg tussch9n de Houtstraat en de Kloksteeg een hemd, paars jak en twee onderbroeken eener vrouw uit het water opgevischt en door andoren weder een muts en een doek. De voorwerpen zijn in handen der politie gesteld. Het militair concert aan het Groot Badhotel te Katwijk aan Zee zal morgen, Zaterdag avond, met een vuurwerk besloten worden. Het initiatief tot een en ander werd genomen door eenige jongelui, die lijsten lieten circuleeren, waar door zij nu in de gelegenheid zijn hun plan ten uitvoer te brengen. Met mooi weder kan dit wel een goede en voor de badgasten gezellige avond worden. In den laatsten tijd is van Rijnsburg veel ingemaakte bloemkool naar Amerika verzonden, waardoor de aanwezige voorraad sterk is vermin derd. De thans aldaar te veld staaüde kool, die in mindere hoeveelheid geteeld wordt dan in de laatst verloopen jaren, lijdt door droogte. De uien staan er goed te velde. De vroegrijpe aardappelen leverden een ruim beschot op, doch brachten den telers, wegens de lage prijzen, weinig gewin aan. Ook de winteraardappelen beloven eene ruime op brengst. Met den graanoogst is er een begin ge maakt. Naar het zich laat aanzien zal deze niet tegenvallen. (iV. R. C.) Als eene b ij zonderheid wordt ge meld dat een rund van den landbouwer C. K. op de hofstede Laanlust aan den Hoogen Rijndijk onder Zooterwoude, drie jongen heeft gekregen. Do vier beesten bevinden zich in goeden welstand. De te Zoetermeer totaal afgebrande bouwmaD8woDing was van H. Yrijenhoek. De brand ontstond door het broeien van een hooiberg, welke naast het huis stond. In een oogenblik hadden de vlammen zich aan het rieten dak der woning meegedeeld, welke in den tijd van twee uren geheel was uitgebrand. Van den inboedel is weinig meer dan do helft gered kunnen worden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Te Abenes heeft iemand zijn broeder door een ongeluk zoodanig met een zeis in zijn been gemaaid, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat de gemeenteraad van Aarlan- derveen besloten had tot eene geleidelijke vernieu wing van de brandspuiten, werd gisteren daartoe de derde of laatste 8puit van de heeren Landré Glinderman te Amsterdam, na beproeving, in ont vangt genomen. De spuit, uiterlijk evenals de andere van sierlijken vorm, met eene zuigbuis van 20 meter en een persslang van 40 meter, wierp in iets minder dan ééne minuut een ontzettendeu water straal uit en voerde dien op tot eene hoogte van LEIDSCHÉSl DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1