Hebreeuwsch aan het gymnasium aldaar, op eene jaarwedde van ten hoogste f 400 en ten minste nihil, te weten als er geene leerlingen zijn, die wenschen in het Hebreeuwsch onderricht te ont vangen. De luit. ter zee 2de kl. H. W. Tijdeman, dienende aan boord van het wachtschip te Am sterdam, wordt met 1 Sept. a. a. overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip „Tromp" en vervangen door don luit. ter zee 2de kl. D. A. Yan Drooge. De adelborst 1ste kl. N. M. Japikse, dienende aan boord van het schroefstoomschip „Tromp," wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Aden de „Burge meester Den Tcx," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Bataviade „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Gibraltar; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Port-Said en zou de reis voortzetten. De gewone audientiën van den minister van koloniën op 15 en die van binnenlandsche zaken op 16 Augustus a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft aan dr. H. Japikse machtiging verleend om, te gelijk met zijn ambt van leeraar aan de Rijks H. B.-school te Middelburg, dat van leeraar aan de burgeravondschool aldaar te be- kleeden- bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië overgeplaatsta. in zijn rang, den lsten luit. C. Yau der Schroeff, van het lste reg. inf.; b. in hun rang en ouderdom in dien rang, do 2de luits. W. Bronkhorst van het lste en J. P. Michielsen van het 8ste reg. inf.- den 2den luit. der artillerie C. H. Carbin, van het leger in Oost-Indië, thaDS met verlof hier te lande, in zijn rang en ouderdom in dien rang overge plaatst bij hot wapen der artillerie van het leger hier te lande, en wel bij het 2de rog. vest.-artillerie. De Staatscourant van heden bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst, in öe provincie Zuid-Holland in 1884: Graansoorten. De berichten hieromtrent zijn over het algemeen bevredigend. Van deze gewassen mag dan ook een vrij gunstige uitkomst worden tege- moetgezien. In Yoorne en Putten, en op Goedereede od Over - flakkee werd wel is waar, verwacht, dat tarwe en rogge minder stroo zouden opleveren dan ten vorigen jare, terwijl de tarwe in den Hoekschen Waard veel schade leed door de vernieling, door de veld muis aangericht, doch zoowel in die streken als in andere deelen van dit gewest wordt nog een goed gewa3 verwacht. De haver had op Goedereede en Overflakkeo veel te lijden van de aanhoudende droogte; des niettemin wordt aldaar een voldoend beschot van beste qualiteit, in de Vijf Heerenlanden echter slechts een middelmatig gewas verwacht. De gerst op Goedereede en Overflakkee beloofde een uitmuntend goed gewas, en zal waarschijnlijk een best beschot van uitstekende qualiteit opleveren. Vlas. Dit gewas stond in den Hoekschen Waard goed te velde; er werd verwacht, dat het een be vredigenden prijs zou opleveren. Op Goedereede en Overflakkee was bet vrij ongelijk boven gekomen, doch later heeft het zich nogal vrij wel hersteld. Koolzaad. Allerwege stond dit in Voorne en Putten minder gunstig te velde dan gewoonlijk, doordien het in den bloeitijd veel van de nachtvorst had ge leden; derhalve wordt daarvan slechts een matig beschot verwacht. Daarentegen wordt op Goedereede en Overflakkee een zeer voldoend beschot tegemoet- gezien. Hennep. Deze stond in den Alblasserwaard zeer schoon te veld, met uitzondering echter van enkele akkers, welke door den hagelslag op 13 Juli zeer hebben geleden. Ia de Vijf Heerenlanden werd van dit product mede een goed gewas verkregen. Aardappelen. Vrij algemeen kwamen omtrent dit belangrijk voedingsproduct gewenschte berichten in. In de meeste deelen van dit gewest werd van de vroege soorten een goed beschot verkregen, en zijn de verwachtingen omtrent do latere soorten mede bevredigend. Hierop maakte eene uitzondering de stand in de Vijf Heerenlanden, waar de aardappel oogst in dit jaar als mislukt is te beschouwen, ter wijl op Goedereede en Overflakkee mede slechts eene geringe opbrengst er van werd tegemoetgezien. Erwten en boonen. Erwten waren zoowel in Putten als in Voorne veel uitgezaaid; een zwaar gewas deed verwachten, dat een flinke afkomst zou worden verkregen. De paardenbeonen echter zijn schier aller wege kort van stroo, weinig gepould en daarenboven bezet met luizen en honigdouw; de verwachting daarvan is dan ook niet groot. Beter geslaagd waren de duivenboonendeze gaven althans uitzicht op een gewoon beschot. Op Goedereede en Overflakkeo zoowel als in de Vijf Heerenlanden en in den Hoek schen Waard zouden waarschijnlijk van deze peul vruchten geringe uitkomsten worden verkregen. Boomvruchten. De berichten omtrent do vruchten luiden eenstemmig ongunstig. De opbrengst der boomgaarden was algemeen schaarschvan appelen en peren wordt dan ook een zeer geringe pluk verwacht. Hooi- en weilanden. Deze stonden op Voorne en Putten allerwege naar wensch; op Goedereede en Overflakkee kan het hooi voor verreweg het groot ste gedeelte in uitmuntenden toestand worden bin nengebracht. Ook uit de overige deelen der pro vincie konden over het algemeen bevredigende mede- deelingen omtrent den stand der landerijen worden verstrekt. Veestapel. De toestand van den veestapel gaf bij hernieuwing rede tot tevredenheid; de zuivelpro ducten zijn van goede qualiteit, doch de prijzen eenigszins gedrukt. G^meagd Niöuws. Als een bewijs van buitengewone vruchtbaarheid in het plantenrijk wordt ons mede gedeeld dat men op de groenteninmakerij van L E. Nieuwenhuizen aan den Rijn bij Leiden reed6 bezig is met zuurkool in te maken, iets wat in gewone omstandigheden eerst in October geschiedt. Ook in een buitengewoon Politie- blad wordt bekend gemaakt dat Dinsdag 5 Aug. jl. te Leiden zijn aangehouden Willem Erederik De Haan, leeftijd 28 jaren, lengte tamelijk, aangezicht ovaal en kleurig (zonder baard en knevel), gekleed als sjouwer, en Arend Cornelis Andries Van der Noordaa, leeftijd 26 jaren, lengte middelmatig, haar rossig, bakkebaard rossig en klein, gekleed met korte jas van vuile geruite stof. Zij hebben dien dag in vereeniging verscheidene zilveren vorken en lepels, waarvan enkele gemerkt M. M., te Leiden verkocht en beleend. Omtrent de herkomst dier voorwerpen kunnen zij geene vol doende inlichtingen verschaffen. Van der Noordaa heeft bovendien vóór de Leidsche kermis, drie a vier weken geleden, te Leiden cantille gouden voorwerpen verkocht.. De commissaris van politie te Leiden verzoekt zoo spoedig mogelijk te worden ingelicht, of dergelijke voorwarpen vermist worden. De vorige week zijn te 's-Hage weder twee gevallen van pokken voorgekomen. Het eerste geval - dat zich een 14 dagen geloden voordeed - betrof een ongevaccineerd kind van twee Jaren, waarmede do ouders een bezoek brachten aan een broeder, die te Leiden aan pokken leed. Het tweede geval betreft een kind van 3 maanden in hetzolfde gezinhet derde een kind van verwanten, die evenzoo de onvoorzichtigheid hadden dien poklijder te Leiden te bezoeken en daardoor aan hun kind de ziekte bezorgd hebben. Te Haarlem gingen Maandag-voor middag om 9 uren van het Zuider-Buitensparen eenige jongelieden met eene giek naar Spaarndam op weg; verder roeiden zij door het Noordzee kanaal, langs Velzen en IJmuiden, waar zij naar buiten roeiden en het strand langs, na eerst Zandvoort te hebben aangedaan, des namiddags om halfzeven te Katwijk aankwameD. Het oponthoud voor het overdragen der giek te Sparendam, door de sluizen te IJmuiden en verblijf te Zandvoort heeft bij elkander 3 uren vereischt, zoodat, na aftrek hiervan, de overtocht in 6!/2 uur is geschied. Op den weg van Rotterdam naar Delftshaven zijn twee stoomtrams tegen elkander gereden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats Te A m s t e r d a m i s d e c o m m i s 8 i o n a i r in effecten J. S. v. D. gearresteerd op vermoeden dat hij zich aan misbruik van vertrouwen zou heb ben schuldig gemaakt. Van het koloniaal werfdepot te Har derwijk rs weder een soldaat, met name H. D. W. F. (Duitscher) met het ontvangen handgeld gedeserteerd. Wegens de overbevolking van het huis van bewaring in de gemeente Kuilenburg wer den velen, die eenige dagen gevangenisstraf moeten ondergaan, meestal overtreders der drankwet, naar de gemeente Vianen overgebracht. Voor eenige dagen bad zulks nog plaats met een zestal over treders dier wet. De voormalige stoeterij van Z. M. den Koning in de Loolaan nabij Apeldoorn, later als boerderij ingericht, is gisteravond geheel in de asch gelegd. Ook brak toen een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door G. Van Harten te Spie- ringhorn, gem. Sloten. Niets is gered kunnen wor den. De oorzaak is vermoedelijk weder bet broeien van hooi. Omstreeks zeven uren is eene groote boeren- huizinge, gelegen in den IJpolder, geheel door brand vernield. Te halftien was de brand gebluscht, doch toen was er ook niets meer te redden. De „M. Crt." zegt dat te Middelburg dezer dagen een geval van cholera nostras is voor gekomen. Gisternamiddag is nabij de ijzergieterij te Hilversum een man door den Gooischen stoom tram overreden. Hij werd dood opgenomen. Naar uitNieuw-York wordt gemeld, bestaat er hoop om het stoomschip „Amsterdam" vlot te krijgen en het grootste gedeelte dor lading te bergen. Een intendant van prins Torlonia is bij Ceri door drie roovers weggevoerdzij namen ook den koetsier gevangen, die den wagen reed en dwongen hem een brief te schrijven aan zijn broeder, waarin zij 3000 lires losgeld eischen, dat door dezen in persoon moet worden gebracht. De zoon van den Engelschon consul te Rodosto, die onlangs door Tarksche roovers was overvallen en weggercofd, is voor 4000 Turksche ponden weer losgelaten. De eïsch was 7000 pd. De gemeenteraad te Weenen heeft dezer dagen het besluit genomen dat het stoffelijk overschot van den beroemden componist Van Beet hoven van het kerkhof, waar het thans rust, zal worden overgebracht naar een van de grafkelders van het centrale kerkhof, die voor de begraving van beroemde mannen bestemd zijn. 3 U I *5? E JS JL. X IV XX FraakrJtk. Door het Congres zijn gisteren twee amendementen op het ontwerp der grondwetsherziening verworpen het eene strekte om het presidentschap der Repu bliek af te schaffen, het andere om den president rechtstreeks door het algemeen stemrecht te doen benoemen. Het amendement van den heer Laguerre, om den Senaat af te schaffen, is met 483 tegen 212 stemmen verworpen. Ook heeft het Congres met 468 tegen 271 stemmen verworpen een amendement van den heer Andrieux, strekkende om de bepalingen der Grond wet, welke op de verkiezing van den Senaat be trekking hebben, eenvoudig te schrappen, in plaats van dit onderwerp bij afzonderlijke wet te regelen, zooals eerst overeengekomen was. Eveneens is, ditmaal zonder discussie, verworpen een amendement van den heer Papinaud, om aan de prinsen uit familiën die over Frankrijk geregeerd hebben, het verblijf op het Fransche grondgebied te verbieden en hunne goederen verbeurd te verklaren. Het CoDgreszou hedenmiddag weder zitting houden en des avonds ziju arbeid ten einde brengen. Groot» Britannlë. Uit Kaapstad wordt gemeld dat, nu de Conventie tusschen de Transvaal en Engeland door don Volksraad is geratificeerd, er waarschijnlijk eene commissie zal benoemd worden voor de grensaf- bakening tusschen de Transvaal en Bechuanaland. Blijkens een telegram uit Durban in de „Times" heeft de rogeering der Kaapkolonie eene bekend making uitgevaardigd, waarin zij verklaart de Walvischbaai met het daaraangelegen grondgebied in te lijveu. Effypte. Volgens te Cairo ontvangen bericht heeft gene raal Earle zijn verlof verkort en zou hij heden Londen verlaten, om naar Egypte terug te keeren. In militaire kringen wordt geloofd, dat hij het bevel op zich zal nomen der expeditie, welke tot het ontzet van Gordon naar Assoean zal vertrekken. Gisteren zijn bevelen gegeven om het kamp in gereedheid te brengen voor een Engelsch regiment. Fourrago voor 700 paarden wordt derwaarts ge zonden. Do schikkingen, welke voor het transport worden gemaakt, duiden een spoedig oprukken aan. Uit Alexandrië wordt thans bericht dat de Njjl goed staat on dat do katoencogst op 3 millioen can*.ars wordt geschat.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2