N°. 7512. Donderdag 14 Augustus. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT* feor Leideo per 3 maanden1.10. Franco per post].40. Afzonderlijke ISommers.0.05. Officiëele KennisgeTingeu. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van F. J. VAN LUYKEN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachtplaats en tot plaatsing van een mest bak in het perceel in de Paradijssteeg No. 42; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat gencemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 26sten Aug. aanst, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE FREMERY, "Weth. lo. Burgem. 12 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijken I, II, III en IV, over het dienstjaar 1884/85, bij hel College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel van Donderdag IA tot en met Zaterdag 16 Aug. e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1884. DE FREMERY, Weth. lo. Burgem Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door J. J. O UWER- KERK geb. MONDT een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel ?u sterken drank in het perceel St.-Jorissteeg No. 4c/alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeidenDE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. 13 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 1-lden Aug. jl. invorderbaar ver klaarde kohieren van de personeele belasting, dienst 1S84/85, wijken VI en VII, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1884. DE FREMERY, Weth. lo. Burgern. IjféïlöERi» 13 Augustus. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. P. C. Librecht Lezwijo. Toen do lijkstaatsie aldaar was aangekomen, sloten zich bij den stoet aan de beambten ten kantore van do firma Lezwijn en Eigeman en andere belang stellenden, en toen vervolgens de kist in de groeve was neergelaten, herdacht de heer P. J. Do Fremery, waarnemend burgemeester, in eenige treffende en van aandoening getuigende woorden zijn vriend, van wien hij door zijn veeljarig lidmaatschap van den Raad en van het Dagelijksch Bestuur kon ge tuigen dat den overledene, toen ook hij in dat college zitting had, de belaDgen ODzer gemeente om 't zeerst dierbaar waren. Zij vonden in hem een trouw behartiger, evenals het hem ook op kerkelijk en weldadig gebied een lust was, zij het ook in stilte, goed te doen. Door zijne geschokte gezondheid moest bij noode verschillende betrek kingen uederleggen en het was alsof hij toen reeds een voorgevoel er van had dat zijne goede gaven hem weldra niet meer ten dienste zouden zijn. Allen, hier aan het graf vereenigd, weten evenwel hoeveel hij gedaan heeft. Ds. J. A. Yan Hamel, emeritus leeraar, herin nerde er aan hoe hij indertijd als predikant met den nu ontslapene jaren lang is werkzaam geweest voor de belangen der Wa&lsche gemeente en haar weeshuis. Overal waar Lezwijn arbeidde, werd hij gewaardeerd, vooral ook op zijn kantoor. Hij was een voorbeeld voor velen en werkte zoolang het voor hem dag was. Zes jaren heeft zijne tweede gade hem met liefde en toewijding verzorgd en vorpleegd. Treurende blijft zij thans achter, nu hij j Deze Cosrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. aast zijne eerste echtgenocte eene laatste rust plaats heeft gevonden. Er is echter een eenwig leven. Dit zij ook ons aller deel! Een blik in des overledenen laatste levensdagen sloeg dr. W. H. D. Snringar, oud-rector van het gymnasium, dio tevens als familielid er op wees hoe hard het den afgestorvene moet gevallen zijn te scheiden van zijne lieve gade, niet meer te kunnen arbeiden in zijnen hem geliefkoosden werkkring, niet meer de vruchten van zijn weldoen, gepaard met zijne eigene hartelijkheid, te kunnen zien. Dat hij vele vrienden gehad heeft, daaraan behoefde spr. niet te twijfelen en getuigden de hier om het graf aanwezigen, waaronder velen die hij met raad en daad bijstond. Ook namens hen, riep hij den doode een vaarwel toe, een weerzien tot heter leveD. Uit naam van do bedroefde weduwe en verdere betrekkingen, zeide ds. K. W. Yethake, van Leeu warden, dank voor de ook te dezer plaatse in het door hen geleden verlies betoonde deelneming, waarbij ook de verpleegden in het "Waalsche wees huis cn het Iuvalidenhuis vertegenwoordigd waren. Naar aanleiding van het bericht omtrent de expeditie, welke deze maand naar de Binnenlanden van Zuidwestelijk Afrika vertrekt, merkt men ons. op dat do naam „Nederlandsche expeditie tot onder zoek der Zuid-Westkust van Afrika" niet juist is. De reis geschiedt op initiatief van den heer D. D. Veth, die door onderzoekingen van allerlei aard meer licht zal trachten te werpen op deze tot nog toe onbekende binnenlanden. Onderzoekingen van zoölo- gischen aard zijn door hum uaa zija medereiziger den heer P. J. Van der Keilen opgedragen. Dr. F. A. Jentink, thans directeur van hot Museum van Natuurlijke Historie alhier, heeft zijn krachtigen steun aan de expeditie verleend, voornamelijk door genoemden heer v. d. K. toe te staan zich aan dat museum voor te bereiden. Do heer L. J. Goddofroy vergezelt beide heeren als assistent; het Museum van Ethnographica heeft dus niets met de zaak te maken, doch werd door ons alleen genoemd om aan te duiden de betrekking, waarin deze persoon tot nu toe als opzichter werkzaam was. Dat ook het Aardrijkskundig Genootschap do reisplannen van den heer Veth krachtig steunt, is reeds van algemeene bekendheid. Aan het departement van waterstaat is heden aanbesteed het maken, leveren en opstellen van oene draaischijf van 13.50 M. middellijn op het centraal-per8onenstation te Amsterdam ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Do minste inschrijving was van de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden, voor f 8096. Do opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (13,061) f 7623.16,/J, bagage (26 ton) f 156.69, bostel-, ijl- en vrachtgoederen (1827 ton) f 1905.43, levende dieren en rijtui gen f 125.50, divorse ontvangsten f totale ontvangst f 9810.75VJ. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 f 29,457.95 tegen ƒ32,000.76 in 1883, zijnde per dagkilometer f 8.89 tegen 9.66 in 1883. Er is dus wederom achteruitgang merkbaar. Na een hoogst genoeglijk verblijf van drie weken te Wijk-aan-Zee, keerde gisteren de eerste vacantie-kolonie voor betalecden in blakenden wel stand in Amsterdam terug. Vijf en veertig kinderen hebben van de aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt; daartoe behoort een drietal uit Leiden, waaraan op de gedane aanvrage gaarne was toe gestaan zich bij de Amsterdamsche jongelieden aan te sluiten. Aan verscheidene meerdere aanvrageD, die echter te laat waren ingekomen, kon wegeDS gebrek aan plaatsruimte niet worden voldaan. Het gerucht, dezer dagen verspreid, alsof het voorstel tot zeer partieels grondwetsherziening nog vóór September zal worden ingediend, mist, volgens PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseet- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. v en residentiebrief in het „Z. D.", allen grond. De indiening zal in de troonrede van September worden aangekondigd. Te 's-Hage is overleden de heer L. C. G. Vijgh, oud-kolonel bij de infanterie. Dat bij het eeuwfeest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ook de toonkunst eene belangrijke rol zou vervullen, laat zich begrijpen. Zij toch is de kunst bij uitnemendheid om een feest op te luisteren. Gisteravond had in het Paleis voor Volksvlijt eene muzikale uitvoering plaats onder de bescheiden benaming van zanguitvoering, ofschoon een koor van p. m. 250 dame3 en heeren en een goed bezet orkest medewerkten. De leiding was in handen van den heer Dan. De Lange, die voor deze gelegenheid eene cantate heeft gecom poneerd op woorden van den heer J. De Yrios. Het tweede gedeelte van het mnziekfeost be stond nit de Symphone-Cantate „Lobgezang" van Mendelssohn voor soli, koor, orkest en orgel. De soli worden vervuld door drie Nederlandsche kunste naars, namelijk moj. Wilh. Gips (sopraan), mej. C. Yan Rennes uit Utrecht (mezzo-sopraan) en de heer J. J. Rogmans (tenor). Mej. Gips en de heer Rogmans, goede bekenden, zongen con amoro en handhaafden, zegt het „Hbl.", waardig hun ver kregen roem. De zaal was geheel bezet met leden der Maat schappij en gonoodigden, die herhaalde malen door warme toejuichingen hunne ingenomenheid met het gehoorde betuigden. Na afloop der eerste cantate ontving de componist een groenen lauwerkrans, ten slotte een zilveren, telkenmale onder fanfares van het orkest. Velen bloven in den fraai verlichten tuin nog een weinig van den heerlijken zomeravond genieten, onder de opwekkende tonen van het Paleis-orkest. Van den Koning is bericht ontvangen, dat, ten gevolge van de treurige omstandigheden, waarin het Huis van Oranje zich, door het afster ven vau den Prins van Oranje, bevindt, Z. M. de plechtige opening der internationale landbouwten toonstelling op 26 dezer niet zal bijwonen. Ten govolge daarvan heeft het comité besloten, ofschoon op do juist verspreide aanplakbiljetten de toegangs prijs voor dien dag op f 2.50 werd gesteld, dezen tot 1 te verlagen. Mot 1 Sept. a. s. is do betrekking van leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de Rijks H. B.-school met 3-jarigen cursus te Warffum te vervullen. Jaarwedde f 1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen to komen, moeten zich uiterlijk op 22 Aug. a. s. aanmelden bij den inspecteur van het M. O., dr. A. T. Van Aken, te 's-Hage. Den 278ten dezer vertrekt van Amsterdam naar Oost-Indië oen detachement sterk 150 onder officieren on matrozen der marine, onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. H. G. J. Woltorbeek. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, mogen, ingevolge ministeriëele aanschrijving, geene schepen, beladen met straatvuil, anders dan hermetisch ge sloten of met zand bedekt in Nederland inge voerd worden. Met het stoomschip „Noord-Brabant" zal den 16den Augustus a. s., 's morgens te halfoegon, een brievenmail uit Rotterdam worden verzonden naar Padang en Batavia. Om misverstand fce voorkomen, deelen wij mede dat in onze opgave van hen, die met goed gevolg het te Amsterdam gehouden eind-examen van de Hoogere Burgerschool hebben afgelegd, de volgorde, waarin zij geplaatst waren, volstrekt niet bepaald was door het aantal punten, door hen op het examen behaald. De gemeenteraad van Arnhem heeft den heer H. J. Frankfort benoemd tot loeraar in het LEIDSOH dïÉ& DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1