de gemeente Koog aan den behaald door de „Regina", van jhr. mr. H. gmisssaert te Alfen. In klasse VJachten boeiers, enz., mits geen scherpe vaartuigen, \ang boven 4.75 tot 5.50 meter, is de premie: e^ü 8j.e] (19 stuks) seinvlaggen, be haald door de ^Geertruida", van de heeren Gebr. Schouten te Gouwsluis. droevig geval heeft zich te Haar- l'<sta voorgedaan. Een werkman, "Woensdag gehuwd, Is reeds twee dagen later overledenhij was slechts 23 jaren oud. Gisterochtend bemerkte de schild wacht, die op de binnenplaats van den Rijks-geweer- winkel te Delft stond, een verdachten rook. Hij maakte alarm en een der bazen, G. Kruithof, die in de nabijheid was, nam doeltreffende maatregelen om het begin van brand met behulp van de hand brandspuit te blusschen. De chef van den geweer- winkel, kapitein Useuer, was spoedig tegenwoordig. Den vorigen avond was er als gewoonlijk nauw keurig inspectie gehouden, voor de werkplaats ge sloten was; men vermoedt dus dat eenige vette lappen, die opgestapeld lagen, van zelf zijn ontbrand. Een groot gedeelte der machine rieën, die het vorig jaar door de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen op de Internatio nale Tentoonstelling te Amsterdam waren geëxpo seerd, zou Zaterdag afgeleverd worden ter verzen ding naar ïudië. Doch in don nacht van Vrijdag op Zaterdag kantelde in het IJ nabij den steiger de zolderschuit, waarop de werktuigen geladen waren, en allen, samen ruim 32,000 kilo wegende, verdwe nen in de diepte. Zaterdag is men er in geslaagd met een duiker 5 a 6 kisten boven water te bren gen. Heden werden de pogingen om ook de andere kisten te vinden, voortgezet. Het ongeval veroorzaakt groot oponthoud, want alles moet weder naar de fabriek terug om nagezien en zoo noodig hersteld te worden. (D. v. N.) Met den Gooischen stoomtram, die te 3 uren 50 m. van Muiderberg vertrekt, heeft een ongeluk plaats gehad op den weg nabij Diemen. Het paard, gespannon voor een open rijtuig, ge raakte onder den tram en werd dood geredeneen der tramwagens geraakte uit het spoor, waardoor een belangrijk oponthoud ontstond. Gisterochtend vond men te Deventer drijvende in den IJsel het lijk van een meisje van 22 a 23 jaren. Hoewel alle moeite werd aangewend, om, toen men haar aan wal had, de levensgeesten weder bij haar op te wekken, mocht zulks niet baten. Onze landgenoot, de heer Schorer te Berlijn, is van plan zijn „Familienblatt" te ver- koopen, nu zijne vrouw, die zich zeer voor de uit gave interesseerde, overleden is. Hij vraagt er f 180,000 voor. Te Doorn is eene hofstede van baron d'Ablaing van Moesbergen, bewoond door J. Van Eist, een prooi der vlammen geworden. Zekere V., wonende te Wester voort, die in een twist met een polderwerker dezen met een mes zwaar gewond heeft, is door de rijksveld- wacht gevankelijk naar Arnhem gebracht. Nabij Hoorn op Terschelling is ver brand het huis en de schuur van den landbouwer Groeneveld; van het huisraad is nagenoeg niets gered en ook het varken en al de kippen van den bewoner kwamen in de vlammen om. Bij een twist welke te Maastricht tusschen twee personen, daglooners van, beroep, plaats had, heeft de een den ander met een mes een snede toegebracht, waaraan hij kort daarna is overleden. De verslagene, die één arm had, droeg pakjes voor de reizigers en is bij het reizend publiek algemeen bekend. De dader, die onmiddellijk door de politie werd gearresteerd, heeft reeds vijf jaren gevangenisstraf ondergaan en is uit den militairen dienst ontslagen. Het dorp K 1 a r d u r i n i s b ij n a g e h e e 1 door brand vernield ten gevolge van het inslaan van den bliksem. 66 huizen werden in de asch gelegd en 35 gezinnen zijn zonder dak. De schade bedraagt 200,000 fr. Generaal Galliffet is bijna het slacht offer geworden van zijn moed. Bij een statioD, dicht bij Limoge9, ging eene jonge vrouw, die een kind bij de hand hield, over de rails, juist toen een trein aankwam. De generaal trok haar en het kind terug, zoodat beiden gered werden, maar hij zelf werd door de locomotief aan den schouder en aan de linkerhand gewond. In Rusland is een sneltrein op de Or- low-Griasi-baan nabij Liperk ontspoord. De loco motief en drie j wagens leden groote schade. De machinist is gedood en drie beambten zyn zwaar gewond. Prof. Madvig, de beroemde Deensche latinist, vierde Donderdag jl. zijn Sisten verjaardag. Een schrijnwerkersknecht te Milaan heeft eene erfenis gekregen, waarvan hij niet veel genot heeft gehad. Toen nl. de commissaris van politie hem kwam meedeel en dat een zijner bloed verwanten, te Nieuw-York overleden, hem 200,000 lire had vermaakt, viel de man, door die plotselinge tijding te hevig aangegrepen, eensklaps neder, zonder ook maar een enkelen kreet te slaken. Alle pogingen om den ongelukkige in het leven terug te roepen, waren vruchteloos. Uit de Seine te Parijs heeft men het lijk opgehaald van een bekend financier, W. ge- genaamd, Oostenrijker van geboorte. Het hoofd was doorboord door een kogel. In de zakken van den doode vond men slechts eene som van vijftig centimes, terwijl het horloge was verdwenen. Vol gens verklaringen van verschillende getuigen zou de heer W., toen hij zijne woning verliet, eene be langrijke som bij zich hebben gehad. De goederen en waarden van W. zijn verzegeld door de justitie, die zich bezighoudt met een onderzoek naar 's mans fiDantiëelen toestand. Volgens sommigen toch zou hij schatrijk zijn, volgens anderen daarentegen door ongelukkige speculatiën onlangs zijn geheele ver mogen hebben verloren. Men verkeert dus in het onzekere, of men hier aan een zelfmoord of aan eene misdaad heeft te denken, ofschoon de laatste meening het waarschijnlijkst is. In eene in aanbouw zijnde suiker raffinaderij te Antwerpen waren vijf werklieden bezig op de vierde verdieping een groot ijzeren reservoir te plaatsen, dat op een korten stelling stond, rustende op twee balkjes. Een daarvan brak doormidden en het zware reservoir stortte met stellage en werklieden van eene hoogte van twaalf meter naar benoden, met het ongelukkig gevolg dat een der mannen op de plaats werd gedood, een tweede doodelijk verwond werd en twee anderen ernstige kwetsuren bekwamenalleen de vijfde kwam er bijna ongedeerd af. De justitie heett. een onderzoek ingesteld. Te Havre had een achtjarige Itali- aansche knaap, Antonis Toucsoni genaamd, die den soberen kost verdiende als straatmuzikant, zich nedergelegd op een steenen 'hoofd, waarop eene brug draait, en was, met zijn accordeon onder zijn hoofd, in slaap gevallen. Toen de brugwachters des nachts de brug opendraaideu om een naar Liverpool bestemd stoomschip door te laten, ont waarden zij een hevigen tegenstand. Naar de reden daarvan onderzoek doende, vonden zij op het steenen hoofd het vreeselijk verminkte lijk van het arme kindhet hoofdje was letterlijk verbrijzeld tusschen den muur en de brug. Zijn vader, die zijn stoffelijk overschot in de Morgue herkende, had zijn kind dien geheelen avond en nacht tevergeefs door de geheele stad gezocht. Men hoort weer veel van roovers in Italië. De vroegere burgemeester van Marino en een notaris werden bij Frascati (14 mijlen van Rome) door gemaskerde mannen aangehouden en uitgeschud. Bij Viterbo moesten twee reizigers, waarvan één priester, alles, wat zij bij zich hadden, aan drie gewapende struikroovers afgeven en te Bosco ondergingen vier boeren, die van de kermis te Teano terugkeerden, hetzelfde lot. Een nieuw soort dames-tournure moet uitgevonden zijn. Gemaakt van guta-percha, opgevuld met lucht en voorzien van een miniatuur muziek-instrumentje, geeft ze een lieflijk zachte melodie te hooren, als de schoone draagster zich op stoel of bank neerzet. Bij eenige oefening, door sneller of langzamer zich te bewegen, gaat het fortissimo of pia nissimo. Met een flink gezelschap dames zou men voortaan in huiselijken kring, b. v. onder de thee, zeer eigenaardig eene muziekuitvoering kunnen geven. BUITENLAND. Ook in eene depeohe van admiraal Lespès zelf wordt gemeld dat hjj Keelung heeft bezet. Dit ge schiedde zonder eenig bezwaar. Het beschieten van Keelung heeft slechts één uur geduurd. De versterkingen werden vernield, en de Chineesche soldaten trokken zich met onbe kende verliezen terug. De Franschen leden geen verlies hoegenaamd. Courbet blijft te Foo-Chow. Voor Woo-Sung blijven vier Fransche oorlogsscheper gestaticnneerd. In het Congres zijn Zaterdag met groote meerderheid, door het stellen der question préalable, twee andere amendementen op het ontwerp der grondwetsherziening verworpen. Zij strekten om de souverei&iteit van het Congres te verkondigen. Er hebben geruchten geloopen dat de president der Republiek met het oog op eene mogelijke Kabi netscrisis den heer Freycinet zou gepolst hebben over een nieuw ministerie. De heer Grévy acht het in de tegenwoordige omstandigheden terecht noodig zulk een gerucht ten stelligste tegen te spreken. Havas meldt heden dat de president, hoe onwaar- schijnlijk het gerucht mag zijn, den wensch heeft te kennen gegeven het te zien tegenspreken, daar het aanleiding zou kunnen geven tot verkeerde gevolg trekkingen. België. Op het stadhuis te Brussel werd Zaterdag eene vergadering van verschillende burgemeesters en ge meenteraadsleden der liberale partij in België ge houden. Het doel was om tegen het ontwerp der schoolwet te protesteeren. De zaal was stampvol en er heerscbte groote geestdrift. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, zeide dat de opheffing van het ministerie voor openbaar onderwijs groote ontroering heeft teweeg gebracht. De burgemeesters kennen echter hun plicht en hunne rechtenzij zullen niet falen in het handhaven der orde. Indien de koning de thans ingediende wet bekrachtigt, zullen zij haar eer biedigen, maar zich tevens met alle hun ten dienste staande middelen verzetten tegen het nieuwe stelsel, dat men aan het onderwijs in België wil opdringen. De burgemeester van Antwerpen gaf voorlezing van het ontwerp-protest, waarin gezegd wordt dat het regeeringsontwerp strekt om het karakter der wet op het onderwijs te vernietigen. Dat ontwerp is in strijd met de Grondwet en strekt tot herstel van de doode hand. Het stort de onderwijzers in ellende, en brengt de gemeente-fioanciën in gevaar, door afschaffing van de staatstusschenkomst in de schoolkosten. Het protest zal aan alle gemeenteraadsleden van België ter teekening worden aangeboden. Al de leden, ter vergadering aanwezig, legden, op uitnoodiging van den heer Buis, den eed van adhaesie op het protest af. De manifestatiën der liberalen en katholieken werden gisteren te Brussel gehouden. "Voorzorgs maatregelen waren echter genomen. Het plein voor het stadhuis werd niet betreden en door een sterke politiemacht afgezet. Iedere optocht volgde den hem aangewezen weg; de liberalen in 't Noorden, de katholieken in 't Zuiden der stad. De burge meester Buis had zich verantwoordelijk gesteld voor het bewaren der rust. (Zie verder de telegrammen). Groot» Brïtann lë. Te Cork is bericht ontvangen van een agra- rischen moord, bedreven bij Mitchelstown. Het slachtoffer, de pachter Patrick Norris, had eene hoeve gepacht, waaruit de eigenaar was gezet, en was in hooge mate impopulairhij was met eenige vrienden van een begrafenis naar huis gegaan. Men vond zijn lijk vreeselijk toegetakeld op den weg. De regeering vroeg bij het Lagerhuis 2735 pd. st. aan voor kosten, gemaakt bij de begrafenis van den hertog van Albany. De heer Labouchere stelde voor dien post met 2700 pd. st. te ver minderen en zeide dat dergelijke aanvragen de koninklijke familie deden dalen in de openbare meening. Het Huis verwierp het voorstel met 69 tegen 23 stemmen. De „Times" verneemt dat na de verdaging! van de zitting van het Parlement een groot aantal nieuwe „Pairs" benoemd zullen worden. Telegramaaeii. WASHINGTON, 10 Augustus. Het landbouw kundig bureau bericht, betreffende den toestan van den oogst, dat de stand van de katoen ver betord is in Virginië, Tennessee, Mississippi, Loui siana en Arkansas. Overvloedige regens verhinder den den aanplant in Carolina, Zuidelijk Florida <2 Alabama. De droogte veroorzaakte eenig nadeel Texas, waardoor vrees voor de toekomst ontstaaf Mot en wormen worden gemeld zich in eenig! staten voor te doen, zonder evenwel sohade vei- oorzaakt te hebben. De vrucht heet over het alge meen gebrekkig. Tot heden is de toestand ee* gemiddelde. In de staten waar in het geheel ge£ droogte heerscht is die een weinig boven 87, V1 tot heden als voldoende beschouwd wordt. P' gemiddelde toestand van den maïs is dezelfde

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2