A GBLAD. i\\ 7507. Vrijdag 8 Augustus. A0. 1884. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT f«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postc 1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. OflSeiëele Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat in de vergadering van den Raad dezer gemeente van heden is benoemd tot tijdelijk voorzitter der Commissie van Financiën de heer G. WIL- HELMY DAMSTÉ en tot tijdelijk lid dier Commissie de heer II. C. JUTA. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burgen). 7 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. liËjIiBEK, 7 Augustas. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam ver trekkende. Ton postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.13 bezorgd zijn. In Zomerzorg alhier is de zomervergadering van de „Nederl. Botanische Voreeniging," onder het voorzitterschap van den hoogleeraar W. F. R. Suringar, gehouden. Door den Voorzitter werd een verslag uitgebracht, waaruit bleek wat de Vereeniging bij de excursion van 1883 in Limburg gewonnen had en tevens wat door sommige leden en door enkele personen, die nog door geen titel aan de VoreenigiDg verbonden waren, voor het Herbarium was ingezonden. Door den conservator werd mededeeling gedaan van de ingekomen boekwerken en planten en tevens dat beide nu en dan tot het doen van wetenschap pelijke onderzoekingen werden geraadpleegd. Tot gewoon lid der Vereeniging werd benoemd de heer P. H. Bod, apotheker te Amsterdam, en tevens besloten dit jaar geen excursie te houden en dat de volgende zomervergadering to Deutichem zal plaats hebben. Dr. Van der Sando Lacosta deelde mede dat als nieuwe indigene musci kunnen opgenomen worden: Dicranella curvata SchprAmblystegium hygro- philum Schpr, en Hypnum pseudo-stramineum C. Muil. De hoeren A. J. De Bruyn, K. Bisschop Van Tuinen, L. Posthumus, J. D. Kobas, F. W. Van Eeden on Th. Abeleven leverden bijdragen over verschillende door hen waargenomen inlandscho planten, terwijl de heer Kobus nog do resultaten besprak van een microscopisch onderzoek der zaad- schillen van verschillende soorten van Brassic, Sinapis en eenige exotische oliegewassen. Prof. Suringar bracht nog ter tafel eenige door hem gedetermineerde, van een der W-Indische eilanden ontvangen planteD, en de heer Kobus deed de vraag of hem de Carices der Vereeniging ook zou den kunnen toegezonden worden, daar hij gaarne de inlandsche Carices aan eene revisie wilde onder- werpon; hiertoe werd besloten. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden tot een vriendschappelijken maaltijd in het Hotel „Verhaaff." (A) Door het bestuur van de broederschap van O. L. Vrouw van Kevelaer gevestigd te Leiden, is ook voor dit jaar weder eene processie naar Kevelaer georganiseerd. De processie zal op Maandag 18 dezer vertrek ken per extra-trein, van Leiden des morgens te 6 u. 30 m. en te ongeveer 3 uren n. m. te Kevelaer aankomen. Zij keert per extra-trein op Woensdag den 20sten dezer van daar terug des morgens te 8 u. 42 m. om weder te Leiden des namiddags te 5 u. 25 m. te arriveereD. Door Mr. J. W. Van Lansberge, oud-gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indi'ë, te Brummon, zijn voor bet Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden verschillende voorwerpen betreffende oud- Javaansche industrie, opgegraven te Modjokerto; voortbrengselen der beöendaagsche Javaansche industrie; voorwerpen van Bali, Suma- Dqsb Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Son- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.I7A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocasM*- ren binten de stad wordt ƒ0.10 berekend. tra, Celebes, Borneo on Nieuw-Guinea; voorwerpen van Chineezen in Nederlandsch-Indië, uit Japan, China en Britsch-Indiö. In de Staatscourant van heden wordt daarvan uitvoerig melding gemaakt. Door den Koning is den schenker toegekend de zilveren medaille als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke ver zamelingen. Benoemd is tot onderwijzer aan eone bijzondere school voor m. u. 1. o. te Rotterdam de heer E. Van der Gevel te LeideD. Uit de vroeger gemaakte drietallen voor een secundus van den heer Lakeveld als lid der Syno dale Commissie is gekozen de heer Chavannes. Een drietal werd opgemaakt voor de benoeming van een secundus van den secretaris der Synode, en zijn daarop geplaatst de heeren L. Overman van Spijkenisse, J. Douwes van Leens en J. J. L. Luti van de Waalsche gemeente te Rotterdam. Op de buitengewone algemeene vergadering der „Hollnndsche Maatschappij van Landbouw" in Maart 1883 werd eene commissie benoemd tot het opsporen van middelen om de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. Zijp Kz., P. Buis Jr., B. Wijsman Hz., J. M. De Kuyser en J. Rinkes Borger, heeft thans oen uitvoerig rapport uitgebracht, dat zij eindigt met het voor stellen van de volgende conclusie: „De algemeene vergadering acht hot wenschelijk, dat, ter bestrijding van de knoeierijen in den boterhandel, worde opge richt eene „Vereenïg:rg fot bescherming van den handel in natuurboter." Bij de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad te Zoeterwoude zijn van de 278 kiezers er 46 opgekomen, waarvan er 45 hebben gestemd op den heer A. Rijkaart aldaar, zoodat deze is gekozen. Op den heer D. Onderwater werd één stem uitgebracht. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Haarlemmermeer is gekozen de heer J. Yan Zijverden, met 150 van de 291 geldig uitgebrachte stemmen. Tot hoofd der school met den bijbel te Nieuw- veen is benoemd de heer J. Postma, te Langerak, die de benoeming heeft aangenomen. De algemeene vergadering der Broederschap van Notarissen in Nederland, te VHage gehouden, werd door 94 leden bijgewoond en gepresideerd door notaris J. C. G. Pollones te Amsterdam, die met eene uitgewerkte rede de vergadering opende. Er is bepaald dat de volgende vergadering te Groningen zal gehouden worden. Herkozen werd als lid van het hoofdbestuur A. E. Rouffaer te Amsterdam, terwijl in plaats van M. T. Boonzajor, notaris te Gorkum (die niet her kiesbaar was volgens hot reglement) is gekozen de heer J. Maarschalk, notaris te Boskoop. De gepensioneerde luitenant-generaal, oud inspecteur der infanterie, N. Yan Willes, is te VHage plotseling overleden. De heer Van Willes was ridder van den Nederlandschen Leeuw en grootkruis van de Eikekroon. Gistermiddag had de officiëele opening plaats van den tramweg van Rotterdam naar Overschie, van den IJsel-stcomtram. De proefrit heeft in alle opzichten voldaan. De zoveneDzestfgste algemeene vergadering der YoreenigÏDg ter bevordering van de belangen des Boekhandels, word gisteren in Maison-Stroucken te Amsterdam gehouden onder voorzitterschap van den heer J. K. Tadema, die o. a. mededeelde dat de vereeniging in bloeienden staat verkeert en dat 29 nieuwe leden zijn toegetreden. Vanwege het D. A. Thieme Fonds werd, op advies der Maatschappij van Nijverheid, de prijs voor orna ment toegewezen aan A. Iiarman, leerling aan de Quellinu8 school, voor een geschilderd fries. De driejaarlijksche premie van het fonds werd toege kend aan den heer P. Louwerso te VHage voor kinderlectuur. Tot bestuurslid werd benoemd de heer G. Yan Heteren, terwijl de heer Tj. Yan Holkema tot al gemeen penningmeester .werd verkozen. Een voorstel van het bestuur om in 1885 wederom een vak-tentoonstelling te houden, werd aangenomen en tot leden der commissie voor die tentoonstelling zijn benoemd de heeren J. H. Yan Heteren, K. Groes- beek en Allert De Lange. Commiesaris van het Ondersteuningsfonds werd de heer J. H. De Bussy. Als commissaris voor het Fred. Muller-fonds werd herkozen de heer Mart. Nijhoff te VHage. Eindelijk werd besloten om een collectieve ten toonstelling te organi8eeren, om in Antwerpen ia het volgend jaar een collectie Nederlandsche boe ken te laten zien. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren G. L. Fanke, Tj. Yan Holkema, J. A. Wormser, W. Bakker te Amsterdam en Jac. G. Robbers te Rotterdam. De tentoonstelling in het „Nutsgebouw", gehouden bij gelegenheid dezer algemeene vergadering, mocht vele bezoekers trokken. De verschillende vakken der typographic, reproductieve kunst on bindwerk zijn door goede inzondingen vertegenwoordigd. Een typographisch album van Joh. Enschedé in Haarlem trekt vooral de aandacht. De wedloopen te Nijmegen vanwege de „Gel- dersche Harddraverij- en Ronvereeniging" heden gehouden lokten veel publiek. De „Betuwe-prijs" (wedren gontlemon-riders) van 300 werd behaald door „Cassolette" van luitenant Van Diepenbrugge. „Cronometer" van luitenant Mete- lerkamp verkreeg de premie. Men verneemt dat ten gevolge van overleg tu8schen het gemeentebestuur van Haarlem en het Hoogheemraadschap van Rijnland gedurende deze geheele week (4 tot 9 Augustus) elkon dag ge durende een half etmaal het stoomgemaal te Spaarn- dam water van Rijnlands boezem zal uitwerpen op liet Noordzeekanaal, terwijl water te Gouda zal worden ingelaten. Men stelt zich voor hierdoor eene belangrijke verfrissching van het boezemwater te zullen verkrijgen. Te Tjalleberd is in den ouderdom van 93 jaren overleden de heer J. G. Simons. De over ledene is een der veteranen, die den tocht naar Rusland onder Napoleon I in 1842 medemaakten. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Aden; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde hedenmorgen Dungenoss; de „Soenda" ver trok gisteren van Batavia naar Amsterdamde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 4 Aug. Z. M. heeft den officier van gezondheid 1ste kl. W. T. Philipsen tijdelijk belast met de behan deling van oventueelo choleralijders in de zieken barak te IJmuiden- aan mr. J. L. Wolterbeek Dz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het vierde kanton te Amsterdam; - met 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Groningen jhr. mr. E. Tjarda Van Starkenborgh, thans tijdelijk leeraar aan die school, en L. B. Fikkert; met machtiging aan laatst genoemde om gemeld ambt gelijktijdig te bekleeden met dat van directeur der gemeentelijke H. B.-S. van 3 jarigen cursus te Groningen; - de zilveren medaille toegekend aan de heeren jhr. C. A. Yan Sijpesteyn, oud-gouverneur van Suriname, en J. A. Kruyt, consul-generaal der Nederlanden te Djeddab, als blijk vau waardeering hunner belangstelling in *s Rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schen kingen betoond.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1