landsche inzenders noodig hebben op deze tentoon stelling en in onderhandeling treden over gunstige voorwaarden voor genoemde inzenders, wordt de benoeming der commissie door de Regeering spoedig verwacht. Door den minister van oorlog is bepaald dat de dirigeerende officieren van gezondheid, ook ten opzichte van het opleggen van straffen, gerekend moeten worden gelijke rechten te hebben als de corps-commandanten. Naar het „D. v. N." verneemt, zal de ritmees ter R. P. C. baron Bentinck, van het 3de reg. huzaren te 's-Hage, tot regiments-adjndant worden benoemd. Rotterdam is in feestgewaad! Uit tal van hnizen wappert de nationale driekleur en vooral op de HoogBtraat ziet het zwart van de vlaggen. Hier en daar prijken zelfs de winkelkasten met levend groen en bloemen en leest men den naam van „Amphion", de Rotterdamsche Zangvereeniging, aan welke de leiding van het 16de Noderlandsch Nationaal Zangersfeest is opgedragen. Gisteren, 1 Augustas, nam het feest een aan vang. Te 5 uren vergaderden de aan het feest deelnemende zangvereenigingen in het Feestgebouw, ten einde hun door den eere-voorzitter der feest- oommissie mr. S. A. Yening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, het welkom te hooren toeroepen. Daarna zong de afdeeling heeren der Rotterdam sche Zangvereeniging „Amphion" zijn gasten het ■Welkomstlied toe, vervaardigd door Jan C. De Vos en op muziek gebracht door Alex. W. A. Heyblom, directeur van „Amphion." Vervolgens nam de heer Caspers, president van het hoofdbestunr van het Zangersbond, het woord en verklaarde zich te verheugen, dat hij in de Rot- testad mocht feestvieren, die vroeger zoo groote gastvrijheid had betoond. Hij BchetBte het doel van het Zangersbond, nl. de Nedorlandsche toonkunst te verheffen en haar te beschermen tegen vreemde overbeersching. Hij eindigde met een woord van dank aan „Amphion" voor de ontvangst en deburgerij van Rotterdam voor hare medewerking. Do aanwezigen stemden allen in met een „hoezee voor den Koning, den beschermheer van het Bond. Daarna werd de eerewijn aangeboden, waarmede de feestelijke ontvangst geëindigd was. Te halfacht ving de algemeene repetitie aan en worden reeds met vrij gunstig gevolg Heyblom's „Beleg van Alkmaar," Nicolaï's „Vondel-hymne," Koerman's „De Stroom" en het populaire „Matrozen lied" van Hol ten uitvoer bracht. Als solisten traden opBlaauwaert, die wel wat ruw zong, en Ernest Van Dijck, een zeer sympa thieke tenor. Het orkest, uitmuntend bezet en geplaatst, bestaat uit 18 eerste, 18 tweede violen, 14 alten, 12 violon cellen en 10 contrabassen. De overige bezetting is als gewoonlijk. In het kort, het feest werd reeds zeer geanimeerd geopend en belooft menig genotvol oogenblik. Hedenochtend te 10 uren had de tweede alge meene repetitie plaats. Des namiddags te 2 uren matinee-mnsicale in het Feestgebouw. Te halfzes optocht, die van de Beurs uitgaat, te halfacht de eerste uitvoering, die met een Vauxbal! wordt besloten. De exploitatie van den Parkschouwburg te Amsterdam is thans overgegaan aan de vennoot schap, onder directie van den heer Voitus Van Hamme. De feestelijke opening dezer exploitatie is bepaald op Zaterdag 9 dezer. Ook Arnhem is thans zijne schutterij-muziek rijk. Voor hot eerst gaf het corps gisteravond in uniform een concert, waarbij eenige dames het een vaandel aanboden. De minister van waterstaat brengt ter alge meene kennis dat gedurende Juni bij de Rijks-Post spaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen als: Bedrag der inlagen f 313,509.11'/,; bedrag der terugbetalingen f 173,771.88'/,; alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 139,737.23. De som dor inlagen bedroeg op 30 Juni 1884 f 3,892,374.49'/,. De heer Joh. M. Coenen te Amsterdam is benoemd tot officier en membre d'honneur van de „Académie Christophe Colomb" te Marseille. Met ingang van 4 dezer wordt te Philippine een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Uit Calcutta wordt gemeld dat kolonel Lock- hart naar Atjeh gaat in verband met het geval van de „Niscro." Hetzelfde is reeds vroeger gemeld, als verwacht. Kolonel Lockhart is bekend met het terrein in Atjeh. In de maand November a. s. zal te 's-Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij de Rijkstelegraaf. De lnit. ter zee 2de kl. G. F. G. Gobius, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, wordt met 10 dezer op non-activiteit gesteld. Het Btoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, is gisternamiddag Dover gepasseerd. Z. M. heeft den heer Leon De Serres, laat stelijk militair attaché van Frankrijk bij het Ned. Hof, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw- bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van ge zondheid 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) J. De Haan; - den laten lnit. der inf. van het leger in Ned.-Indië L. Lange, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Aug., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen- den off. van gez. lste kl. van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht J. M. W. Van Dnsseldorp, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het be drag daarvan bepaald op 1325 'sjaars. Gemengd Nieuw*. Gedurende deze woe k zijn hierterstede 5 nieuwe gevallen van pokken, 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis aangegeven. Écn lijder aan roodvonk overleed. Deze week werden o p „R h y n z i g t" g e- nomen 626 zwembaden door heeren en 83 door dames. Temperatuur van het water op heden 21° Celsius. Den kinderen, die zich dit jaar door trouw schoolbezoek hebben onderscheiden, staat wederom een dag van uitspanning te wachten. Naar men verneemt, zullen zij a. 8. Woensdag, per stoomtram, een uitstapje maken naar Katwijks duinen, waar heen dan ook de noodige ververschingen niet zullen ontbreken. Een allertreurigst voorval heeft alhier in de Paradijssteeg plaats gehad. Een jeugdig knaapje, genaamd H., is er namelijk in een waseh- kuip met water on chloor gevallen, met het nood lottig gevolg dat het kind na verloop van eenige oogenblikken er levenloos werd uitgehaald. Op 17 Aug. a. s. hoopt de oudste ge meente-veldwachter van Noordwijk, C. Soeteman, zijn zilveren ambts-jubilé te vieren. „Ieder", zoo schrijft men ons, „die den werk- zamen en braven man kentj zal dit bericht zeker met genoegen vernemen. Soeteman heeft gedurende de 25 jaren, die hij als politie-beambte alhier door bracht, zich steeds in de tevredenheid zijner supe rieuren mogen verheugen. Verre van de schrik der ingezetenen te zijn, is hij veeleer aller vriend; ieder acht en waardeert hem. Zijn naam getrouw, zoekt hij zijn kracht in preventieve politie: het voorkomen der misdrijven. „Met welk een tact hij zijne betrekking weet te vervullen, hoe hij weet de zwakken te leiden en de sterken van daden van overmoed te weerhouden, daarvan kan menigeen getuigen. „Ten volle houden we ons overtuigd dat de zilveren jubilaris veel blijken van belangstelling zal ont vangen, te meer nu hij tegelijkertijd zijn 25-jarig huwelijksfeest viert." Uit de Ringvaart der gemeente Haar lemmermeer (200 meter van de Lisserrolbrng af) zijn door visschers opgevischt twee wielen en een gedeelte van een rijtuig, vermoedelijk van een tilbury. De brugwachter, sedert ongeveer 25 jaar aldaar gestationneerd, herinnert zich niet dat daar ooit een rijtuig is te water geraakt. Zoo men zegt, wordt het onderzoek voortgezet. Den Bisten Juli is bij den landbouwer C. Rus, Sloterweg, door broeiing verbrand 20,000 kilo hooi. Gisteren was er brand in hot hooi van A. Knibbo aan den Spaarnwouderweg. In den Legmeerpolder onder Aalsmeer gaat het bij het zaaddorschen nog alles behalve rustig toe. Dinsdag 11. toch waren niet minder dan 16 rijksveldwachters tegenwoordig om de orde te herstellen. De jager S. van het 5de bat. regiment grenadiers en jagers is gisteren naar de gevangenis overgebracht, ten einde ter zake van diefstal voor den krijgsraad terecht te staan. Het is der directie van het „Zeebad Scheveningen" niet mogen gelukken den heer Carré over te halen tot het geven van voorstellingen te Scheveningen. Gisteravond is door trein 315, nabij Krommenie, een jongen aangereden, genaamd H. L., wonende te Krommenie. Hij heeft eene hoofdwonde bekomen, welke vermoedelijk doodelijk zal zijn. Een 4-jarig meisje te Rotterdam heeft in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje, gedeeltelijk gevnld met carbolzunr, gedronken, ten gevolge waarvan zij ernstig ongesteld is geworden en wel zoodanig, dat de geneeBheeren voor haar leven vreezen. Gistermiddag waren te Amsterdam twee vrouwen in de Engelantierstraat aan hot twis ten. Een van de twee maakte zich zóó driftig, dat zij eene bloedspuwing kreeg en plotseling dood bleef. - Op de Westerstraat aldaar is eene oude vrouw door eene vigilante overreden. Zij werd naar het gasthuis gebracht, doch overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. Naar de Amsterdamsche bladen mel den heeft de politie in het hotel „Oldewelt" te Am sterdam de hand gelegd op twee valsche munters, Spanjaarden, die daar hun intrek genomen hadden, en door iemand daar ter stede, met wien ze zich in betrekking hadden gesteld, aan de politie werden verraden. Zij werden door den commissaris van politie in de 2de sectie met onderhebbend personeel op heetordaad betrapt en daarbij de aanwezige voorwerpen en muntspeciën in beslag en de beide daders in hechtenis genomen. Men meent met eenige zekerheid in deze twee personen leden in handen te hebben eener zeer uitgebreide valsche-munters- bende, die in liet buitenland verschillende vertak kingen heeft. De zaak is in handen der justitie, die onmiddellijk een streng onderzoek heeft ingesteld. De twee valsche munters heeten, zooals zij op geven, Jozef Maria Rico, wonende te La Paz in Bolivia, en Manuel Ferrero Lopez, geboren te Sevilla, wonende te Nieuw-York. De eerste is 42 jaar en koopmande laatste 30 jaar en koopman in wijnen. De mogelijkheid bestaat dat beiden zich elders hebben opgehouden om nagemaakte gouden Engel- sche ponden sterling of ander valsch geld uit te geven, - waarom de officier van justitie te Amster dam verzocht heeft dat in andere gemeenten, vooral in de logomenten, al die nasporingen zullen worden ingesteld, die in het belang der justitie noodig geacht kunnen worden. Door eene onbekende oorzaak ont stond brand bij den landbouwer H. J. Kruithof te Ambt-Hardenberg, waardoor in weinig tijds het huis en de geheele inboedel eene prooi der vlammen werden. Het vee was gelukkig in de weide. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Een timmerman uit Geldrop had gistermiddag het ongeluk, van den in aanbouw zijnden kerktoren te Zes-Gehuchten te vallen. Hij was onmiddellijk een lijk. De bekende harddraver „de Haas" is door den eigenaar, den heer L. Dooper te Balk, voor de som van f 2800 overgedaan aan de heeren Hofstede te Groningen. Thani is wederom t e O i r s b e e k e e n dolle hond aangetroffen en gedood. Voor zoover be kend, zijn geen personen, maar wel honden door dit dier gebeten. Een ernstig ongeval had gistermor- gen te Apeldoorn plaats. Een nieuw gemetselde oven in de gasfabriek, waar eenige arbeiders bezig waren om de laatste hand aan het gewelf te leggen, viel plotseling in, met het gevolg dat een viertal hunner ernstige verwondingen en kneuzingen be kwamen. Een der werklieden werd hevig in den rng bezeerd en moest per brancard worden vervoerd. Een kind van 8 jaren liep te Duin kerken over de rails, juist toen de trein uit Aves nes aankwam. Het werd door de locomotief gegre pen en verbrijzeld. De „Soir" verhaalt de volgende schier ongelooflijke gebeurtenis. In het begin der vorige maand begaf zich een Poolseh Israëliet uit Rusland naar Parijs om daar het huwelijksfeest zijns broe ders te gaan bijwonen. Een station vóór Parijs werd hem zijn kaartje afgevraagd, doch daar hij geen woord Fransch en de controleur van den spoorweg geen Russisch verstond, kwamen ze niet verder. De spoorweg-ambtenaar werd zóó onge duldig, dat hij den reiziger begon te stompen, hem daarna de handboeien aandeed en hem opsloot in een cachot, waar hij hem vier dagen zonder voedsel

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2