Eerste Blad. S°. 7503. Maandag 4- Augustus. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: V»or L«iden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Drankwetslierziening. Men verneemt dat aan het departement van justitie druk wordt gearbeid aan een degelijke voor bereiding van dezen indertijd beloofden maatregel. Aan hen die het best kunnen oordeelen over de practijk der wet, ov6r haar toepassing en de leemten die zij aanbiedt, wij bedoolen de heeren procureurs generaal en de burgemeesters, zijn een aantal vra gen toegezonden, met verzoek zich niet tot de be antwoording van deze te bepalen indien zij nog eigen •opmerkingen aan het oordeel der Eegeering wen- scheü te onderwerpen. Ieder zal moeten erkennen, dat hier de goede weg wordt ingeslagen. Ofschoon het in 't algemeen mïet zonder bedenking is, aan een belangrijke wet te gaan tornen zoo kort na haar invoering, - mag dit bezwaar hier niet gelden. Bij de drankwet toch, - men zal ons wel veroorloven, van deze verkorte, wel niet geheel juiste, maar bij uitnemend heid populaire benaming gebruik te blijven maken - werd door het openbaar gezag de voet gezet op een nieuwen weg, werd een Dieuw beginsel van wetgeving in toepassing gebracht, - en men kon wel bij benadering haar werking bepalen, doch moest nog de uitspraak der ervaring afwachten, alvorens te kunnen verklaren dat het verrichte werk den toets der eritiek kan doorstaan. De vroegere verklaringen der RegeeriDg stellen ons gerust, dat het niet in 't voornemen ligt de wet te verswakken. Er kan niet op goede gronden beweerd worden, dat zij te streng is tegenover hen die zich aan openbare dronkenschap schuldig maken of dit kwaad in de hand werken. Het mag een enkele maal zijn voorgekomen, dat een al te ijverig handhaver der orde aanleiding gaf tot billijke klach ten, - dat behoort toch tot de zeldzaamheden. In tegendeel zouden we in sommige opzichten een gestrenger uitvoering willen vragen. Er leven in ons land zoo van die enkele vermaarde drinkebroers en pimpelaarsters, die telkens en telkens weer zich laten veroordeelen tot gevangenisstraf: ze hebben dan den kost voor 't eten, en, komen ze weer vrij, dan vieren ze dit heuglijk feit door zich een fermen roee te drinken. Yoor die soort van lui moest meer, dan tot heden geschiedt, gebruik gemaakt worden van de bevoegdheid, den rechter gegeven in de 4de alinea van art. 23, namelijk plaatsing in een Rijks werkinrichting. Zelfs zonden we die facultatieve bepaling door een stellig voorschrift vervangen willen zien. Niet bij alle gemeentebesturen is het streven waar neembaar, om het aantal vergunningen te beperken binnen de grenzen van 't wettelijk maximum, noch om gebruik te maken van het recht, verleend in de vóórlaatste alinea van art. 2 der "Wet, - het aan wijzen van buurten of straten, waar verkoop van sterken drank in het klein niet of voorwaardelijk wordt vergund, als hoedanig zijn aan te bevelen de straten waarin of in welkor onmiddellijke nabijheid groote werkplaatsen of scholen zyn, toegangswegen naar kazernes, enz. Misschien zouden we deze mindere doortastend heid mogen toeschrijven aan zekeren schroom, om zoo min mogelijk persoonlijke belangen te bena- deelen. Dat beginsel eiseht eerbiediging. Toch be hoort, wanneer het algemeen belang, dat beperking vraagt van het aantal drinkgelegenheden, iu botsing komt met het bijzonder, het laatste, met inacht neming van gematigdheid en billijkheid, het veld te ruimen. Meu herinnert zich ongetwijfeld den strijd, in Maart jl. in de Tweede Kamer gevoerd oyer de Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. qiaestie der zoogenaamde „gecombineerde bedrijven". Bij die gelegenheid is een der voornaamste leemten van de drankwet duidelijk aan het licht gekomen, namelijk dat zij geen onderscheid maakt tusschen slijters en tappers. Yoor de eerste zou een speciaal vergunningsrecht vastgesteld moeten worden, zoo mogelijk afhankelijk van het debiet, terwijl combinatie met andere nering veroorloofd moest zijn, onder streng verbod van tappen, onder welken vorm ook. Wat den tappers aangaat, hun aantal moest ten spoedigste binneu het wettelijk maximum worden gebracht, terwijl van de bepaling in art. 2 die het verleenon van nieuwe vergunningen boven dat maximum mogelijk maakt, slechts bij zeldzame uitzondering gebruik moest worden gemaakt. Beter zou het misschien zyn, die deur geheel en al te sluiten, - en dat zou kunnen, wanneer het vergun ningsrecht, dat thans aan een perceel is verbondeD, persoonlijk werd - en onder goedkeuring van het gemeentebestuur, op voorwaarden bij plaatselijke verordening vast te stellen, kon worden overge dragen. Wel zou dan de vermindering van het be staand getal tapperijen zeer langzaam zijn, maar aan uitbreiding zou toch de pas zijn afgesneden. De Regeering des Duitschen rijks schijnt er ernstig over te denken, eveneens een ontwerp tot beteu geling van het misbruik van sterken drank aan de goedkeuring van den Rijksdag te onderwerpen, en ook het afgetreden Belgisch ministerie koesterde een dergelijk voornemen. Hot voorbeeld, hier te lande gegeven, heeft tot navolging geprikkeld. De lauweren die wij op wetgevend gebied behalen, zijn niet zóó overvloedig, aan dat we deze hulde, aan ons legislatief vermogen gebracht, niet met dank baarheid in ontvangst zouden nemen. Maar dan behoort men ook die wet, welker werking door bui tenlanders met opmerkzaamheid wordt nagegaan, zoo goed mogelijk te maken, opdat zij aan het doel beantwoordt zonder gelegenheid tot ontduiking aan te bieden en ook zonder meer dan onvermijdelijk ig schade toe te brengen aan de belangen van hen, die nu eenmaal het verstrekken van spiritualiën aan de liefhebbers tot hun levenstaak hebben gekozen. LEIDEN, 2 AagustHS. De 26ste verjaardag van Koningin Emma werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vader- landeche driekleur van de openbare en enkele par ticuliere gebouwen, door het bespelen in het mid daguur van het carillon in den raadhuistoren en door het houden eener parade op het Schuttersveld (gecommandeerd door den majoor F. C. C. Bloem en geïnspecteerd door den kolonel-commandant F. J. G. W. Leers, beiden van het 4de reg. inf.) door de drie te dezer stede in garnizoen liggende wapens, waarby ook tegenwoordig waren de in het invali denhuis alhier opgenomen oud-militairen, benevens van de dienstdoende schutterij de waarnemende commandant met de officieren, den onderadjudant- onderofficier ^n één onderofficier. In den omtrek was eene vrij talrijke menigte getuige van het mili taire schouwspel. Wegens den rouw werd deze dag op het konink lijk landgoed Het Loo niet anders gevierd dan door een diner, waaraan o. a. genoodigd waren de ja- germeestor des Konings te Apeldoorn, baron Ben- tinck, de hoofdintendant van het Loo, de heer Ver kouteren, de rentmeester, de heer Vorstein, en de burgemeester van Apeldoorn, de heer Van Hasselt. Prinses Albert van Pruisen, thans te Schevenin- gen vertoevende, viert ook heden, gelijk onze Ko ningin, haar geboortefeest. Aan de viering van Hr. Ms. naamdag in de resi dentie ware'n&3it jaar, uithoofde van den rouw, het vorstelijk Huis opgelegd, geen openbare feestelijk heden verbonden dan alleen de gebruikelijke groote parade van het garnizQea ia het Mali©yelda PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grooiere leners naar plaatsruimte. Voor het incasset- ren buite.n de stad wordt f O.iO berekend. Er is dus geen illuminatie, noch van openbare wandelplaatsen, noch van de gouvernementsgebou wen, welke alleen den gewonen vlaggentooi ver- toonen. Eene extra-muziekuitvoering hedenavond in de sociëteitstont in het Bosch door de Koninklijke Militaire Kapel, te geveD, zal den verjaardag van 's Konings gemalin voor de residentiebewoners niet geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. Bij de firma D. Sala Zonen alhier op do Breestraat is tentoongesteld een zeer goed gelijkend portret van Nicolaas Beets, door J. G. Gerstenhauer. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is gedurende de maand Juli met een 25-tal jongens vooruitgegaan. Han aantal aldaar bedraagt thans 180. In de afgeloopen maand zijn per Loidschen paardenspoor 29,100 personen vervoerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 31—58 volwassen personen en van 34 kinderen. Bedankt is voor Waarder (cl. Gouda), door ds. J. J. C. Yan Toorenenbergen, te Yeenendaal. De Koning en de Koningin zullen, naar het „H. Dbl." verneemt, tot 13 September op Het Loo verblijf houden. Na do opening dor Kamers, welke op 15 September plaats heeft, zullen HH. MM. zich voor eenigen tijd naar Luxemburg begeven, in plaats van naar het Zuiden, waartoe eerst plan bestond. De groothertog van Saksen-Weimar is sedert Zondag ziek, maar in de laatste dagen kon hij hot bed weer verlaten. De Synode heeft een voorstel van den heer Cha7annes, om in het reglement op het fonds yoor noodlijdende kerken en personen do bepaling op te nemen dat geen toelagen verstrekt zouden worden, als door nalatigheid de te herstellen gebouwen niet in goeden staat gehouden zijn, - verworpen. Na tuurlijk heeft zich de Synode het recht voorbe houden, om in don geest van het verworpen voor stel te handelen. In verband met hetgeen het archief raakt, werd voorgelezen een brief van den heer L. Overman aan de Synodale Commissie, meldende dat het hem opgedragen werk, de ordening van het archief der- Synode, thans is voltooid. De heer L. Overman is zoo gelukkig geweest oen bijna volledig exemplaar der „Kerkelijke Courant" bijeen te krijgen; daar ontbreken nog aan van 1861 No. 5, van 1S69 No. 37 en van 1873 Nos. 45 en 47. Wegens den reuzenarbeid, door den heer Overman verricht, werd bij acclamatie de groote dank der vergadering uitgedrukt. Prinses Albert van Pruisen, die mede heden haar geboortedag herdenkt, ontving bij deze ge legenheid tal van hartelijke gelukwenschen, terwijl haar tevens onderscheidene prachtige bouquetten werden aangeboden. De prinses begaf zich hedenvoormiddag met haar gemaal en kinderen en in gezelschap van den aarts hertog Reinier van Oostenrijk, die eveneens, incognito, op het Oranje-Hotel te Scheveningen tijdelijk ver blijf houdt, naar Yoorburg ten einde haar verjaar dag door to brengen op het buitenvorbijf„Rusthof" van wijlen prinses Marianne, alwaar hedenmiddag een diner zou gegeven worden, waartoe zoowel de dames en heeren van hot gevolg als eenige andere aanzienlijke personen zijn genoodigd. Van de zijde van België is bij onze Regeering" aangedrongen op het benoemen eener commissie voor do internationale tentoonstelling, die in het volgend jaar te Antwerpen zal gehouden worden. De benoeming dezer commissie is tot nu toe ver traagd, omdat de Reg. geen gelden beschikbaar heeft voor deze zaak en eommigeD, door de Rog. gepolst, bezwaar maken om voorzitter dezer com missie te worden. Daar de Reg. spoedig aan België moet mededeelen welke plaatsruimte de Neder- LEIDSCÏÏ DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1