alhier hadden verlaten, zijn gisteren door de politie te Delft aangehouden en aan de militaire autoriteiten overgegeven. Een klein begin van brand in een perceel op het Levendaal veroorzaakte van middag direct veel beweging. De bekende weelburgers kwa men daardoor ook tot de ontdekking dat de zaak van niet veel beteekenis was. Hunne hulp was overbodig. Gistermiddag had te Zegwaard een droevig oDgeluk plaats. Het twaalfjarig dochtertje van den spoorwachter T. v. d. Meer is, mot het spoelen van een doek, in de sloot gevallen en eenigen tijd later levenloos daaruit opgehaald. Weder werden te Schiedam 41 run deren, toebehoorende aan drie veehouders aldaar, onteigend als verdacht van longziekte. Naar wij vernemen, is gisteren een melkboer op het Leidsche Plein te Amsterdam ge storven aan cholera nostras, dat is aan zoogenaamde „inheemsche cholera", de ziekte die, onafhankelijk van besmetting, in de warme zomerdagen dikwerf en overal patiënten maakt en soms het overlijden dier patiënten ten gevolge heeft. Voorzichtigheidshalve hebben de autoriteiten het huis doen sluiten. Het publiek, dat in grooten ge tale getuige was van dezen maatregel, was aanstonds gereed om het gerucht te verspreiden, dat „de pest" was uitgebroken. We behoeven niet te zeggen, dat hier van een geconstateerd geval van epidemische colera volstrekt geen sprake kan zijn. (D. v. N.) De logementhouder te Amsterdam in de Raamskooi, waar gisternacht op een der boven vertrekken brand is ontstaan, is, als verdaoht van brandstichting, in verzekerde bewaring genomen. - Eene jeugdige dienstbode aldaar is naar de cel gebracht, omdat zij op naam van hare vroegere meesteres zich in een manufactuurwinkel bedrieglijk eenige katoenen japonnen had doen afgeven. Men herkende in haar eene reeds vroeger veroordeelde. - Gisternacht is aldaar op verschillende plaatsen in ée stad, doch meestal op den Zeedijk en omstreken, vrij ernstig gevochteD. Een viertal mannen en eene vrouw, dientengevolge in meerdere of mindere mate verwond, moesten ter verpleging naar het gast huis gebracht worden. In de meeste gevallon speelt misbruik van sterken drank de hoofdrol. De be doelde vrouw was op kanibaalsche wijze door hare tegenpartij gebeten. Eene gehuwde vrouw te Leeuw arden heeft getracht zich door vergiftiging van hot leven te berooven. Naar men zegt, heeft zij ook twee harer kinderen vergif toegediend. Gelukkig echter is door spoedig verstrekte geneeskundige hulp do werking van het vergif tegengegaan. Ofschoon in den beginne de toestand der vrouw zorgwekkend was, is zij nu geheel buiten gevaar, evenals de genoemde kinderen. De politie van een en ander in kennis gesteld, heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Voor leden der zwarte bende of hunne collega's schijnt Dordrecht geen gunstig terrein te zijn. Weder deden twee onbekende per sonen bij oen koopman aldaar eene bestelliog om een voorwerp naar Rotterdam te zenden. Na ont vangst zouden zij komen afrekenen. De koopman vertrouwde de zaak echter weinig en verzocht de politie om inlichtingen. Deze slaagde er spoedig in de bestellers op te sporen ten einde een onderzoek in te stellen, waaruit bleek, dat de hoofdpersoon, volgens zijne opgaaf te Tiel woonachtig, kennelijk naar Dordrecht is gekomen om lichtgeloovigen neringdoenden goederen afhandig te maken, zonder betaling de andere woont daar ter stede en schijnt alleen als wegwijzer dienst gedaan te hebben. Hunne eerste poging werd dan ook verijdeld, terwijl maatregelen genomen zijn den kooplustigen Tiele- naar ten spoedigste uit de gemeente te verwijderen en zoodoende anderen voor schade te vrijwaren. Een ieder, ook elders, zij niettemin op zijne hoede voor dergelijke handelaren, die ook in het groot zaken willen doen. De stoomboot „Alberta"isopLake Superior (N.-A.) in botsing geraakt met de stoom boot „Osborne." De „Alberta" werd zwaar be schadigd, de „Osborne" zonk en acht der opvarenden verdronken. Dagelijks worden nog bijzonder- heden bekend omtrent de aanvaring van de Cubaan- sche stoomboot „Gijon" en de Engelsche boot „Laxham." Behalve do 65 personen, die door de „Santo-Domingo" gerod werden, is een boot met 8 matrozen en 7 passagiers te Muros, aan de Spaan- sohe kust, behouden aangekomen. Met de 13 te •avesend gelande schipbreukelingen zijn van de .veer 220 personen, die zich aan boord van de stoombooten bevonden, 84 gered. Men neemt aan, dat over de 130 menschenlevene verloren zijn gegaaD. Uit alle berichten blijkt, dat, ofschoon de kapitein van de „Gijon" met de revolver in de hand zijn plicht deed, van het oogenblik af dat de aanvaring plaats vond, eene groote verwarring aan boord heer8chte. Een strijd om 't leven ontstond er tusschen de passagiers en de manschappen, tot het schip met den boeg onderging. De boot, welke door de „Santo-Domingo" is opgemerkt, was tot den waterspiegel beladen en men beweert dat de geredden gedwongen waren geweld te gebruiken, zelfs met messen, om de personen, die rondom do boot tegen do golven worstelden, te verhinderen, zich aan haar vast te klemmen, waardoor voor de boot groot gevaar ontstond van te zinken. Uit P h i 1 i p p o p o 1 i s wordt bericht dat een Oostenrijksch onderdaan, in betrekking bij baron Hirsch te Bellowa, bij zijn terugkeer van eene reis door roovers werd aangevallen, die hem wegvoerden. Zij eischen 1000 Turksche pd. als losgeld. De gouverneur van Rumelië heeft beloofd krachtige pogingen in het werk te stellen om hem te bevrijden. De machinist van een spoorweg in En geland had vele uren achtereen dienst gehad en viel van vermoeidheid op de locomotief in slaap. Hij droomdeEr was eene verwarring in de orders ontstaan; hij trachtte de woorden van een ondui delijk telegram te ontcijferen. Zijn trein raakte in botsing met e8n anderen; de man werd er afge worpen, doch tuimelde zoo, dat bij ten slotte weer op de locomotief belandde en de kruk vastgeep. Op dit oogenblik werd hij wakker en bemerkte met ontzetting, dat zijn trein in volle vaart was met een spoed van 40 mijl por uur. Uit den stand der signaallichten bleek hem, dat hij echter nog slechts 250 voet al slapende had gespoord. Heel de droom had dus nog geen 4 seconden geduurd! Een treurige moord. - Eenige dagen ge leden waren twee boeren in een tir de salon op de kermis te Arlon in Frankrijk, en een der beiden legde bet geweer aan, toen zijn kameraad hem toevoegde: „schiet op dat meisje" en hij wees daarbij op een der drie jonge meisjes, die toezicht in het gebouwtje hieldeD. De jonge man nam het gezegde jn vollen ernst op en schoot op het arme rneibje, dat ten gevolge daarvan een oog verloor. Hierbij bleef het echter niet, want de allertreurigste aar digheid had den dood van het slachtoffer ton gevolge. buitenland. SPrsLialkciiifÏLr. In de Kamer van Afgevaardigden las de heer Dreyfus gisteren, namens do commissie voor de grondwetsherziening, het rapport voor, waarbij tot aanneming van het Senaats-ontwerp word gecon- cludeord, hetgeen tot rumoer aanleiding gaf. De heer Paul De Cassagnac zeide dat de Kamer nooit iets bespottelijkers had vernomen, waarop de heer Dreyfus het onwelvoeglijke van deze uitdruk king aantoonde en de heer De Cassagnac tot de orde werd geroepen. De discussie viDg daarop onmiddellijk aan. De heeren Floquet en Pelletan bestreden het ontwerp en werden door de linkerzijde toegejuicht. De heer Dreyfus verdedigde, namens de commissie, het ont werp, onder de teekenen van instemming van het centrum. Ondanks het protest der linkerzijde wer den do algemeene beraadslagingen gesloten, en ging de Kamer met 296 tegen 221 stemmen tot de behan deling der artikelen over. In den loop der beraadslaging over de paragrafen van hot éénig artikel waaruit het voorstel bestaat, erkende de heer Jules Ferry het recht van het Congres, om één of meer artikelen der grondwet te schrappen of te handhaven, maar niet om ze zonder de voorafgaande overeenstemming van beide takken der wetgevende macht te herzieD. Deze verklaring gaf ook tot geweldig protest aan leiding. De heer Jules Ferry verliet onder het rumoer de tribune. Nadat de orde hersteld was, werd de wederin voering van het bekende art. 8 door den heer La- guerre verlangd. De Kamer verklaarde zich echter daartegen met 280 tegen 204 stemmen. De paragrafen in haar geheel werden daarop met 294 tegen 191 stemmen aangenomen. Uit Shanghai wordt als gerucht gemeld dat het geschil tusschen Frankrijk en China geregeld is. Het bedrag der schadeloossteWing is bepaald op 5,200,000 taels. Evenwel is nog geeno officiëele bevestiging van dit gerucht ontvangen. De „Journal officiel" bevat de nieuwe echt- scheiding8wet. Reeds zijn drieduizend aanvragen om echtscheiding ingekomen, o. a. eene van Adelina Patti. By den Senaat is een ontwerp ingediend om de guillotine door Pruisisch zuur of door een elec- trische ontlading te vervangen. Dultschland. De officieuze Berlijnscho bladen bevatten deze mededeeling: „Volgens bij ons ontvangen inlich tingen is de gezondheid van den rijkskanselier in vele jaren niet zoo goed geweest als zij thans is. In overeenstemming met zijnen geneesheer heeft prins Bismarck afgezien van zijn voornemen, dit jaar do baden te gebruiken. Alleen in geval het noodig mocht geoordeeld worden dat prinses Bis marck een badplaats in Zuid-Duitschland bezoeke, zou de prins besluiten Varzin te verlaten om haar te vergezellen. Doch het vertrek van de prinses is niet waarschijnlijk, want evenals haar echtgenoot geniet zij thans een volmaakten welstand." Men schrijft uit Sarreguemies in den Elzas aan het „Journal d'Alsace", dat aldaar een slager tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld is, wegens het uiten van beleedigingon tegen den keizer. De geïncrimineerde woorden waren door den slager aan zijne eigene tafel geuit, maar door de Duit- 8cbe dienstbode gehoord en aan haren minnaar, een onderofficier, overgebracht. In een publieken tuin te Cannstadt, bij Stutt gart, waren eenige Fransche jongelieden bezig de gebeurtenissen van 14 Juli en het beleedigen der Duitsche vlag te bespreken, op een toon, die een in de nabijheid zittend oud Duitsch heer niet beviel. Hij trad op hen toe, en verklaarde hunne woorden voor ongepast. Een twist volgde, en daarna eene vechtpartij, waarbij de Duitscher met een wandel stok eene wond aan het hoofd bekwam. Hij is daar aan overleden. Groot-Britannië. Voor den aanvang van de zitting der Egyptische Conferentie, welke gisteren om één uur onder voor zitterschap van graaf Granville plaats had, had de heer Chelders een onderhoud met lord Granville, die vervolgens den heer Gladstone ging bezoeken. De Conferentie was gedurende anderhalf uur bijeen en zal morgen, Zaterdag, weder zitting hou den. Naar men verneemt is de loop van zaken beter, en wordt eene schikking waarschijnlijk geacht. In het Hoogerhuis deelde lord Granville mede dat de heer Waddington ter Conferentie gisteren nog zonder definitieve instruction zijner regeering was. De Conferentie ging daarom uiteen. In het kwartaal AprilJuli werden in Ierland 186 agrarische misdrijven gepleegd. Er waren geen gevallen van moord of manslag, 93 dreigbrieven en 27 brandstichtingen. PARIJS, 1 Augustus. Een gerucht, op de beurs verspreid, als zou de president Grévy ziek zijn, is geheel valsch. Te Marseille zijn gisteren 10 sterfgevallen aan de cholera voorgekomen en te Toulon 5. FOO-CHOW, 1 Augustus. China weigert eenige schadeloosstelling aan Frankrijk te betalen. Het uitstel is verlengd. WEENEN, 1 Augustus (Part. Tel.) De bekende tooneelschrijver Heinrich Laube is heden gestorven. LONDEN, 1 Augustus. De „Times" verneemt uit Weenen dat het laatste voorstel van Engeland, in de zitting der Conferentie van heden besproken, de tijdelijke instelling van eene driejarige begroo ting aanbeveelt, en in geval van tekort eene ver mindering van '/o percent op den interest der schuld. LEIDEN, I Augustus. Door het Koninklijk Meteorologisch Instituut zullen van 1 tot 15 Augustus geen weerberichten worden gegeven. Morgen, op den verjaardag der Koningin, zal op het Sohuttersveld alhier eene groote parade worden gehouden. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal werd heden behandeld de voordracht tot benoeming van de Koningin tot Regentes over den minderjarigen Troonopvolger. De heer Gratama betwistte der Regeering do geldigheid heden van de in 1850 gemaakte be palingen tot regeling van het Regentschap. Onder toejuiohing dor vergadering constateerde

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2