LEIDSGH DAGBLAD. N°. 7501. Vrijdag 1 Augustus. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT l Voor Leióen per S maanden1.10. Franco per poslc 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. De:e Courant, wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Officie ele Keiinisgeyingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algeraeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 29sten Juli 1884 invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, wijk 4, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Juli 1884. DE KANTER. LiZïDE^, 31 Juli. Den lsten Augustus 1844 trad het zieken- en begrafenisfonds onder den naam van onzen eenigen Boorhave in werking. De goede diensten, welke dit fonds aan vele onzer stadgenooten bewezen heeft en nog bewijst, ziju genoeg bekend. Het fonds mag dao ook onder de meest bloeiende van dien aard te dezer stede gerekend worden. Na verloop van een 40-tal jaren kan het niet anders, of er hebben vele verauderingen plaats gehad. De oprichters, geneeskundigen en anderen hebben, hetzij door overlijden, hetzij door andere •oorzaken, hunne plaatsen voor hunne opvolgers ingeruimd. Niet atzoo de heer H. J. Van Ewijk, die op l)ovoDgenoemden datum de betrekking als boek houder van het fonds aanvaardde on het geluk heeft na 40-jarigcn dienst nog heden zijne goede zorgen or aan te bewijzen en trouw op zijn pest te zijn. Moge het hem gegeven worden dit nog vele jaren te doeD, zooals steeds met onverzwakten ijver. Met genoegen zullen de ingezetenen uit de onderteokening van de aar. het hoofd dezer courant voorkomende officiëele kennisgeving opmerken dat onze burgemeester, na zijne lichte ongesteldheid, weder zijne gewone werkzaamheden waarneemt. De heer Bool heeft dus gelukkig slechts voor korten tijd, om die reden, zijne plaafcc behoeven te vervullen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 2den Aug. a. e., des morgens te halfnegen. Ten postkantore alhior moeten de brieven enz. das uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandscho mail (stoomschip „Prins van OraDje"), de Indische bladen van 23 en 24 Juni. De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft kennis genomen van de verslagen der kerkelijke hoog- leeraron over het laatste studiejaar, alsmede van de lijsten der lessen, welke zij voornemens zijn gedurende den komenden cursus te geven. Met ©enige wijzigingen werden deze lijsten vastgesteld. Uit geD. verslagen betreffende den staat van het kerkelijk hooger onderwijs blijkt ten opzichte van het getal der studeerenden het volgendeTe Leiden waren er ingeschreven 18 en 7 volgden de lessen der kerkelijke hoogleeraren te Utrecht waren inge schreven bij de universiteit 130, bij de kerkelijke hoogleeraren 106 en maakten 58 van het kerkelijk hooger onderwijs gebruik; te Groningen waren er ingeschreven 14 en maakten 11 van het onderwijs gebruik; te Amsterdam ingeschreven 9 en dezen volgden allen de lessen der genoemde hoogleeraren. De rapporten over studie en gedrag waren voor de theologanten aan al de vier universiteiten gun stig; de verhouding tusschen kerkelijke en staafcs- hoogleeraren, waardoor overleg over de regeling der lessen mogelijk was, bleek uitstekend. Over de vraag, verleden jaar door do Synode tot de kerkelijke hoogleeraren gericht, of het wen- schelijk zou zijn eene verandering te trachten te verkrijgen in de eischon, gesteld voor hot candi- daatsexamen in de theologie, en in het algemeen of, in overleg met de staatsprofossoren, het aantal lessen verminderd zou kunnen wordeD, opdat de studenten meer tijd tot zelfstandige studie zouden hebben, waren de verslagen der hoogleeraren vrij eenstemmig dat het niot wenschelijk is bet candi- daatsexamon te verlichten, en ook, dat men de zelfstandige studie eerder moest trachten te bevor deren door betere inrichting dan door vermindering van de lesnren. Toch meenen zij over het algemeen dat wel zekere vakken van het candidaats- naar het doctoraal-examen overgebracht zouden kunnen worden. Met algemeene stemmen is over deze vraag de motie aangenomen, dat er vooralsnog geen ter men bestaan, om stappen te doen tot het verkrijgen van eene wijziging vaa het candidaatsexamen. Naar aanleiding van voorstellen, ingediend door de keeren Tinholt en Adriani Hoen, kwam in be spreking eene wijziging in het Reglement op de benoeming van kerkeraadsleden en de beroeping van predikanten, strekkende om de bepaling van art. 9 van hot Algemeen Reglement niet meer van toepassing te doen zijn op de vergaderingen van kiesgerechtigden. Die bepaling eischt de tegenwoor digheid van minstens twee derden der leden van eenig kerkelijk bestuur, opdat dit een besluit wettig zou kunnen nemen. De wijziging is verworpen niet zonder dat voor dit resultaat eene zeer ingewikkelde stemming moest plaats hebben. Uit het verslag van de commissie over de examina bleek ender anderen, dat gedurende het jaar door 36 candidaten het proponentsexamen was afgelegd, waarvan er 33 geslaagd zijn. Verder zijn twee predi kanten door de Waalscho commissie aan een „collo quium doetum" onderworpen en daa .na met alge meene stemmen tot don Evangelischen dienst in de Ned.-Eerv. Kerk toegelaten. Nogal opzien werd gebaard door de ontdekking van het feit, dat twee candidaten door één Provinciaal Bestuur tot het tweede gedeelte van het examen waren toegelateD, ofschoen het niet gezegd kan worden dat het eerste gedeelte voldoende was geweest. Ofschoon het be doeld© bestuur gemeend had daarmede niet tegen het Reglement te handelen, kon de Synode zich met die opvatting niet vereenigen. Bedankt is voor het beroep naar Woubrugge door deu J. Kok, pred. te Wijk, bij Heusdeu. Benoemd ie tot onderwijzer te Kampen de heer B. Yan der Wolde te Katwijk a/R. Vcor de benoeming van een leeraar in de staatsinrichting en de staathuishoudkunde aan do H. B. S. voor jongens met 5 jarigen cursus te 's-Hage worden aanbevolenG. O. R. Hoetink aldaar, vroeger leeraar aan de H. B.-S. te Zutfen, en mr. W. C. Jausma Van der Ploeg, leeraar aan deH. B.-S. voor jongens met 3-jarigen cursus te 's-Hage. Eet bestuur der R.-C. begraafplaats te 's-Hage heeft er gisteren in het „Hotel Café Central" aanbe steed het bouwen eener Arcade, bevattende 70 grafkelders. Minste inschrijver was de heer C. Meyers aldaar, voor f 31,689. Op den 4den en 17den Aug. a. s. zullen uit 's-Hage de noodigo bespanningen van het 2de reg. veld-art. naar het kamp bij Laren vertrekken, om aldaar in den transportdienst te voorzien van de aldaar gelogeerde troepen van het 7de reg. inf. Naar aanleiding van het laatst gehouden toe latingsexamen voor de Rijkskweekschool te Haarlem zijn de 20 gewone Rijksbeurzen bij ministeriëele beschikking met ingang van 1 Sept. a. s. toege kend aan: H. Van Asperen, van Warga; B. Th. Avenarius, van Koudekerk; D. Brouwer, van Kat wijk aan den Rijn; G. De Bruyn, van Koudekerk A. J. Doornbos, van WateringenA. C. Hendriks, van Noordwjjk; K. Joustra, van Oosterlittens; C. K. Kesler, van Winkel; IJ. Kooy, van Hindeloopen; W. Meyer, van Elburg; W. Renoud, van Voorburg; J. De Roos, van Leeuwarden; J. Veninga, van Warga; A. G. Vermeulen, van VeeriliuizenA. A. Van VlaardingeD, van Schiedam; R. H. Wierde- TRIJS DER ADYERTENTIEN: \fiii 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere. leners naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. man, van Bennebroek; A. Wiersma, van Wijtgaard; T. Ypes, van Ferwerd; W. A. Van Zanten, van 's Gravenhage, en A. Zuiderveld, van Huizum. Bij dezelfde beschikking is ingewilligd het verzoek, gedaan ten behoeve van C. Rempt, van Winkel, en van J. J. G. Vurtheim, van Rotterdam, om zonder rijkstoelage tot de lessen van de Kweek school te worden toegelaten. Den indruk, welke door de daartoe benoemde militaire commissie bij gelegenheid der over de Koninklijke Militaire Academie gehouden inspectie werd verkregen, vat zij in haar rapport aan Z. M. den Koning aldns samen: dat zij kan con- stateeren dat die indruk zeer gnnstig is geweest, dat zij met de meeste voldoening heeft mogen ont waren dat de Koninklijke Militaire Academie steeds in bloei vooruitgaat, dat allen die aan deze inrich ting zijn verbonden hunne beste krachten inspannen om haar aan hare roeping te doen beantwoorden, nl. jaarlijks een niet onaanzienlijk getal goed weten schappelijk gevormde en practisch bruikbare officieren in de gelederen van het leger te doen plaats nomen. De heer M. N. J. Moltzer, gedurende ruim 43 jaren predikant te Haarlem, heeft om redenen van gezondheid zijn emeritaat moeten vragen, in gaande 1 Augustus a. s. Gisteren, in do Janskerk, in de Woensdag-avondbeurt, was 't dat ds. Moltzer voor het laatst als dienstdoend predikant voor de gemeente optrad en tot zijne trouwe volgelingen sprak naar aanleiding van 1 Joh. 2, vers 6—8. Naar de „üordtscho Crt." verneemt, zullen in het begin van Augustus eenige Engelsche hoofd officieren ons land bezoekeD, ten einde eonigo ves tingwerken in oogenschouw to nemen. Als men nu maar niet al te gastvrij is en de vreemde officieren te veel laat zieD, zegt het „Vad.". Het is toch volstrekt niot noodig bijv. dat wij vreemde officieren geheel op de hoogte stollen van de forten onzer verdedigingslinie. Zijn wij goed in gelicht, dan heeft de minister van oorlog eenigen tijd geleden aan Pruisische officieren vergunning gegeven alle forten van onze Hollandscho verdedi gingslinie nauwkeurig te bezichtigen. Dergelijke vergunning, die naar men zegt tegen het advies van de militaire autoriteiten, welke meer speciaal met het toezicht op de forten belast zijn, gegeven is, achten wij in strijd met 's lands belang. Ook de Franscbe en Duitsche militaire autoriteiten zijn niet zéé gastvrij, dat zij alles aan gasten laten kijken. Door jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zijn aan het Rijk ten geschenke gegeven vijfentwintig op doek geschilderde portretten, vroeger bewaard op de thans gesloopte hofstede „Essestein" onder Voorburg, en in 1747 toebedeeld aan Frangois Diederik Van Rieboek laatstelijk waren zij in bezit van jonkvrouw Van Lynden. Thans zijn zij naar 's Rijks Museum van Schilderijen te Amsterdam overgebracht. (St,~ Crt.) Van regeeringswege is gisternamiddag een bundel stukken, op de „Nisero" betrekking heb bende, openbaar gemaakt, als vervolg op de ver zameling van 9 Juni. Het zijn 41 brieven en dépêches, van 13 Jnni tot 25 Juli. In eene particuliere correspondentie uit Atjeh aan het „D. v. N." wordt gemeld dat van 1 Januari tot 8 Juni van dit jaar in Atjeh zijn gesneuveld 1 officier en 30 manschappen en gewond 9 offi cieren en 147 manschappen. Het stoomschip „Tromp", commandant de kapitein ter zee Ten Bosch, adjudant van wijlen den Prins van Oranje, is gisteravond te Nieuwe- diep binnengekomen, komende van Haïti. D© officier van administratie der 2de klasse A. P. Van de Ven, behoorendo tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt beschouwd met den 7den dezer te ziju op non-activiteit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1