LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 29 Juli. IS"0. 7498. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: f»or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Dezs Courant wordt dadelijks, mst nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasset- ren b!i>'*n de ad wordt f 0.10 berekend. LB3IDEN, 28 Juli. Tot predikant bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente aan de Hooigracht alhier is beroepen de heer D. H. Beuker te Emmelenkamp. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 2den Aug. a. 8., des morgens te halfnegen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ17.50 ƒ3.70 en 1.85; de laagste ƒ36, ƒ17.50, ƒ3.60 en 1.80. In het „Hotel Continental" te Scheveningen is door een aantal leden der vereenigiDg „Sphiüx" aan hun medelid dr. Jan Ten Brink een feestmaaltijd aangeboden, met het oog op zijn naderend vertrek naar Leiden. Door verschillende leden uit den kring werd menig hartelijk woord tot den hoogleeraar gericht, die gedurende 22 jaren zooveel gedaan heeft om do eer onzer letteren en onzer moedertaal, ook in tal van Haagsche vereenigingen, krachtig te handhaven. Een zijner leerlingen uit het eerste jaar van zijn optreden, bracht in herinnering den uitmuntenden en blij venden indruk, reeds door de eerste les van den nieuwen leeraar teweeggebracht, een indruk die voortdurend door het bezielend onderwijs van dr. Jan Ten Brink was versterkt. Moge zijn onderwijs aan de Leidsche hoogeschool ook nog vele jaren schoone vruchten dragen. Bij de te Hillegom door de gymnastiek-ver- eeniging aldaar gehouden onderhandscho aanbeste ding tot het bouwen van eene gymnastiekschool waren 5 biljetten ingeleverd. Minste inschrijver was de heer J. Van der Jagt voor 1370. De be grooting bedroeg 1481. De grond voor het te stichten gebouw was door de gemeente kosteloos afgestaan. De heer J. R. Boerlage, burgemeester van Zand voort, heeft van den keizer van Oostenrijk het Gouden Kruis van Verdiensten ontvangen. Naar het „Vad." meldt, zijn Zaterdag de roerende goederen, bohooronde tot de nalatenschap van wijlen den Prins van Oranje, voor zoover die zich bevinden in het „Huis ten Bosch", door 's Konings zaakgelastigde, na inventarisatie, over genomen. Men deelt tevens nader mede dat in Zr. Ms. plannen met opzicht tot de bestemming, aan de roeronde goederen te geven, eene verandering is gekomen, zoodat in Augustus a. s. alleen de paarden en rijtuigen van wijlen den Prins en de wijnen uit de beide paleizen op den Keuterdijk zullen worden verkochtoverigens zal de geheele inhoud der paleizen, voor zoover er geen gevaar voor bederf of beschadiging bestaat, voorloopig worden opge borgen en bijeengehouden, geheel overeenkomstig de bekende wenschen van den overleden Prins. Het paleis van den laatsten Kroonprins zal ver der worden verkocht, doch ook omtrent het oude Kroonprinselijk paleis bestaat de waarschijnlijk heid dat het in handen der Vorstelijke Familie zal blijven. Ten aanzien van het nog in functie zijnd per soneel van wijlen den Prins van OraDje worden in den loop van de volgende maand 's Konings bevelen te gemoet gezien. Alle tot hiertoe geöoinen beschikkingen sluiten zich geheel aan bij de rege lingen, die Prins Alexander blijkbaar op het oog heeft gehad. Den Ssten Augustus a. s. zal in de Rotter- aamsche diergaarde weder een sohitterend nachtfeest gegeven wcrdeD. Terwijl de tnin schitterend verlicht zal zijn en van de rots vuurwerk zal worden afge stoken, zullen zich de Guides van Brussel doen hooren. Onder reserve deeii» het „Utr. Dagbl." het volgende mede: Bij onza Regoering zou het voor nemen bestaan aan de grenzen de volgende maat regelen te nemen tegen het overbrengen der cholera- besmetting van buitenslands. Op iedere grensplaats wordt een geneesheer aan gewezen tot het onderzoek van reizigers en tor behandeling van choleralijders, terwijl buiten de kom der gemeente een barak wordt opgericht, om daarin de choleralijders op te Demen en te verplegen. Alle reizigers worden door den geneesheer onder zocht en zoo zij blijken to zijn aangetast, in de barak onder geneeskundige behandeling gesteld. Binnenkort wordt üo aanbesteding verwacht van de ijzeren overkapping van het stations-empla cement aan het Centraalstation to Amsterdam. Do raming is 8 ton. Naar men bericht, zou er plan bestaan om het bovengedeelte van het nieuwe station tot Centraal-Rijkstelegraafkantoor in te richten. Het cijfer der bijdragen voor de betrekkingen van de bemanning der „Nisero" is reeds tot circa 7200 geklommen. Daaronder zijn ruime giften van de ministers van buiteolandsche en van bin- nenlandsche zaken, den oud-gouverneur-generaal 8'Jacob, van verscheiden leden der 1ste en 2de Kamer, van vele maatwN?.ppjon, handels- en ban kiershuizen en een aantal particulieren. Het bericht nopens Atjeh, 't welk de „Arnh. Crt." putte uit een bron, die zij volkomen vertrouwde, is - naar het „H. Dbl." met zekerheid verneemt - geheel onjuist. Onze troepen zullen Atjeh (met uit zondering van den kratoü) niet ontruimen. Het stelsel van concentratie, waartoe besloten werd, is geheel iets anders dan 't denkbeeld, indertijd door generaal Van Swieten aanbevolen. Ten aanzien van de „Nisero"-quaestie wordt aan hetzelfde blad verzekerd dat de onderhandelingen tusschen beide gouvernementen over het gevolg geven aan het schikkingsplan, die nog altijd werden voortgezet, in de joDgste dagen tot eene voor Neder land bevredigende uitkomst hebben geleid. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag het eiland Wight; de „W. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisteren Scilly; de „Edam" is Vrijdag van Rotterdam te Nieuw- York aangekomen; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Lizard; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Bataviade „Prinses Amalia" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdamde „Batavia" is Zaterdag van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de „Limburg", van Java naar Rot terdam, passeerde Zaterdag-namiddag Gibraltar; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amster dam, passeerde dien dag Aden; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. Blijkens een van den gouv.-gen. van Ned.- Indië ontvangen telegram wordt de gouvernemeots- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 910,000 pikols. De luit. ter zee 1ste kl. M. C. Van Doorn en de tijdelijke officier van gez. 2de kl. bij de zee macht, dr. E. E. Mory, arts, uit Oost-Indië, respec tievelijk in Nederland en Zwitserland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan I. Van Dijck, met 1 Sept. a. s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-school te Helmond - den kapt. der artillerie W. C. T. Kuyper, thans op non activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1539 'sjaars. <3 22a e u gf cl Nieuws» Terwijl de kermisdrukte Zaterdag- nacht nog in vollen gang was, brak in eene wooing op de Lammermarkt No. 37 brand uit. Binnen korten tijd stond het geheele bovenhuis in volle vlam en eindelijk werd ook het benedengedeelte, waarin een affaire in klompen en andere hout- en ook eetwaren, aangetast, niettegenstaande de brand weer vrij spoedig tegenwoordig was. Vooraf had men getracht nog het een en ander te redden, evenals nit het aangrenzende perceel, tot hetwelk de vlammen zich insgelijks uitbreidden, welke hier echter werden bedwongen. Van wat er gered was, vond men later evenwel niet alles terug, b. v. een groot aantal eieren. Men denkt dat deze door de liefhebbers geborgen worden ter plaatse waarvoor ze toch eens bestemd waren. Het aan do andere zijde grenzende perceel kreeg allsea waterschade. Ten gevolge der vole door de lucht vliegende vonken, waren de in de nabijheid staande draaimolens niet zonder gevaar. Onmiddellijk werden deze door de eigeoaars van de licht brandbare sieraden ontdaan, vervolgens gesloton en nu en dan door de spuiten ook nat gehouden. Toen het gevaar geweken was, wa9 de tijd aangebroken om hier voorgoed gesloten te blijven. Het geheel uitgebrande woonhuis was op naam van den eigenaar, den hoer P. Beenakker, tegen brandschade verzekerd bij de Brusselsche Btandwaaiborg-maaijehflpp'j. Bij het uit broken van den brand waren de bewoners afwezig. Men ver moedt dat de brand ontstond door het springen van een petroleumstel. Een achtergelatea en door den rook bewusteloos geworden jeugdig kind, zou men nog tijdig gered hebben. De stoomspuit gaf geen water. Men schrijft ons van heden uit Kat wijk aan ZeeDen 25sten Juli is schipper T. Van der Plas, van don reoder D. Haasnoot, aangekomen met 294 kantjes pekel- en 7 ton steurharing, in 5 weken reis. (Bij afzending van het bericht moest de pekelharing nog verkocht worden). Van den reeder W. Dubbeldam zijn twee bommen teVlaar- diugen binnen, gezamenlijk met 477 kantjes pekel haring en 30 ton gezouten visch, in 13 weken reis. De schuit ter verschvisscherij besomde 130 in 5 dagende zeelboot 45. Voor de visch werd een zeer hooge prijs besteed. De laatste schnit van onze vloot, 55 bommen sterk, is op de haringvaart uit gegaan. Bij het onweder, dat ook hovende gemeente Hillegom woedde, sloeg de bliksem in de woning van den arbeider S., werd een glasrnit verbrijzeld en een kind, dat bij het raam zat, ge troffen. Bij nader geneeskundig onderzoek bleek dat het kind het licht uit een der oogen verloren had. Verdere ongelukken kwamen in die gemeente gelukkig niet voor. Sedert 1 Mei zijn te Scheveningen aangekomen 2589 vreemdelingen met 281 dienst boden. Op de Zaterdag te Haarlem gehou den groote jaarlijksche paardenmarkt waren 60T paarden van verschillende rassen aan de lijner waren veel schoone en jonge beesten. De prijzen liepen tot 750. De handel was zeer levendig; vooral voor buitenlandsche rekening werd veel gekocht. Een soldaat van het 4de reg. inf., te Haarlem in garnizoen, is wegeDS voortdurend wan gedrag met een briefje van ontslag nit dea dionsfc verwijderd en door do politie buiten de gemeente gebracht. In den Westzanor polder is eene groote boerenplaats geheel en al afgebrand. De brand ontstond door het broeien van hooi. Ook te Veendijk, gemeente Ha vel te, is eene aanzienlijke, verleden jaar nieuwgebouwde boereobehuizing, toe-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1